Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Autorių straipsniai » Tauta Siūlo » 2023 » Sausio » 3

Lietuva: Bankų gobšumas bado akis

Bankų gobšumas bado akis
  • 03.01.2023
  • 0.0 Reitingas
  • 380 Peržiūrų
  • Aptarti

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Algirdas Butkevičius pažadėjo inicijuoti parlamentinę kontrolę ir aiškintis, kodėl kredito įstaigos iš klientų už paskolas lupa milžiniškas iki 4 proc. siekiančias palūkanas, o palūkanas už indėlius moka net ir 20 kartų mažesnius. „Tai - nesveika", - „Vakaro žinioms" sakė A.Butkevičius.

„Vakaro žinios" pernai gruodžio viduryje skelbė, kad Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai, reaguodami į Europos Centrinio banko veiksmus, vos ne iki 4 proc. padidino palūkanas ne tik besiskolinantiems, bet ir esamiems skolininkams. Užtat padidinti indėlių palūkanas daugelis „pamiršo" arba padidino simboliškai. Todėl dabar kai kuriuose bankuose indėlių ir paskolų palūkanos skiriasi net ne procentais, o kartais - net ir 20 ar daugiau kartų. „Vakaro žinios" apklausė visus bankus, kodėl taip elgiamasi, atsakymo negauta tik iš SEB. O labiausiai nustebino „Swedbank" atstovo spaudai Sauliaus Abraškevičiaus komentaras: „Nuo šių metų spalio 6 d. klientams, kurie sudaro indėlių sutartis vienų metų ar ilgesniam laikotarpiui, siūlome 0,2 proc. metines palūkanas. Toliau stebime ir analizuojame situaciją, tačiau artimiausiu metu pokyčių neplanuojame", - pernai gruodį pareiškė S.Abraškevičius.

Kuo nustebino? Tuo, kad bankas taiko mažiausias palūkanų normas indėliams, nors paskoloms, kaip skelbiama jų tinkalapyje, taiko apie 4,5 proc. (priklausomai nuo maržos, dėl kurios su kiekvienu klientu susiderama atskirai). Tad indėlių palūkanos už paskolos palūkanas yra maždaug 23 kartus mažesnės!

Europos Centrinis bankas pernai keturis kartus kėlė palūkanų normas - būsto paskolos žmonėms brango iki 4 proc. Tačiau už terminuotus indėlius metams ir ilgiau siūlomos keliskart mažesnės palūkanos. Tai stebina ir komercinius bankus prižiūrintį Lietuvos banką.

„Deja, Lietuvoje indėlių palūkanų normos... Norėtųsi matyti spartesnį augimą. Didesnėse rinkos dalyvėse indėlių palūkanų normos atsilieka", - LRT sakė Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

„Bankai kol kas dar palaiko didėjantį atotrūkį tarp palūkanų pajamų ir išlaidų, t.y. palūkanos už indėlius auga gerokai lėčiau nei palūkanos už paskolas. Matydamas sparčiai augantį bankų veiklos pelningumą ir aukštą metinę infliaciją, neigiamai veikiančią vartotojus, ypač socialiai pažeidžiamas grupes, Lietuvos bankas kreipėsi į komercinius bankus, ragindamas juos būti socialiai atsakingomis finansų institucijomis - siekti, kad nė viena finansinių paslaugų vartotojų grupė nebūtų atribota nuo svarbiausių finansinių paslaugų, būtų nuolat didinamas jų prieinamumas. Taip pat siūloma mažinti finansinių paslaugų (ypač būtiniausių) įkainius", - rašoma Lietuvos banko pranešime.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas, Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos" seniūno pavaduotojas A.Butkevičius laikosi dar griežtesnės pozicijos. Anot jo, kredito įstaigos elgiasi grobuoniškai, todėl jis imsis organizuoti parlamentinę kontrolę - kredito įstaigų atstovai bus kviečiami į komitetą pasiaiškinti. Aišku, jei iniciatyvai pritars naujasis komiteto pirmininkas konservatorius Mindaugas Lingė. Anot A.Butkevičiaus, jei komitetui ir toliau vadovautų konservatorių iš pirmininko posto išspirtas Mykolas Majauskas, būtų daug lengviau, nes M.Majauskas esą parlamentinei kontrolei skirdavo itin daug dėmesio.

„Toks komercinių bankų elgesys yra nepadorus, grobuoniškas. Juo labiau, kad pernai, kiek žinau, bankai dirbo itin pelningai", - „Vakaro žinioms" sakė A.Butkevičius.

Lietuvos bankas paskelbė, kad pernai per pirmus tris metų ketvirčius Lietuvoje veikiantys bankai uždirbo net 343,4 mln. eurų bendro grynojo pelno - 38,9 proc. daugiau negu pernai tuo pat laiku. Anot Lietuvos banko, šį rezultatą iš esmės lėmė didėjusios grynųjų palūkanų pajamos. Centrinio banko vertinimu, trečiąjį ketvirtį bankai toliau aktyviai skolino verslui ir gyventojams, todėl iš šios veiklos uždirbo daugiausiai pajamų. Gyventojų indėlių toliau gausėjo, tačiau metinis augimo tempas sumažėjo.

A.Butkevičius apgailestauja, kad nėra jokių patvirtintų taisyklių, kaip bankai turėtų skaičiuoti palūkanas, viskas palikta jų nuožiūrai.

„Jei indėlių palūkanos būtų mažesnės 2-3 kartus, dar būtų lyg ir nieko. Tačiau kai skiriasi 20 kartų, yra nesveika", - reziumavo A.Butkevičius.

Rašo Danas Nagelė

Už pateiktą lankytojo į autoriaus nuomonę, paranormal.lt neatsako. Rašo: https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/verslas/banku-gobsumas-bado-akis/

Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Auka/Parama

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
23.03.2023 laikas 23:21 Receptai | Patiekalai «Tai patys skaniausi pyragaičiai, kokius esu valgęs - nuo šiol visada juos gaminsiu taip»: bulvių pyragėliai (mano geriausias receptas)
Dabar bulvių pyragėlius gaminu tik pagal šį receptą - skanius, kvapnius, su švelniu įdaru. Juos lengva pagaminti iš pačių paprasčiausių produktų. Man tai pats geriausias receptas. Dalijuosi juo su jumis.

Skaityti daugiau

22.03.2023 laikas 20:32 Receptai | Patiekalai «Faršo daugiau nebeperku»: kapotos vištienos kotletai iš įprastų produktų (juos mėgsta visa šeima)
Šiuos kotletus mėgsta visa mano šeima! Vietoj įprastų maltos mėsos kotletų gaminu maltos vištienos krūtinėlės kotletus. Paruošti iš pačių paprasčiausių, nebrangių produktų, ir labai greitai. Dalijuosi receptu.

Skaityti daugiau

22.03.2023 laikas 19:24 Receptai | Patiekalai "Vietoj įprasto omleto gaminu skanų patiekalą visai šeimai": Omletas su grybais orkaitėje vakarienei (šeimai patinka)

Neįprastas skonis ir nepakartojamas aromatas! Nuostabus omletas su grybais orkaitėje, dažnai jį patiekiu vakarienei, šeima dievina! Jį lengva pagaminti ir visai nesudėtinga. Parodysiu jums receptą.

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

23.03.2023 laikas 20:02 Ukraina augina vaikus fabrikuose elitiniams pedofilams, Rusija gelbsti vaikus - Žiniasklaidos užtemimas

Rusijos kariai teigia padarę bjaurų atradimą Ukrainoje, kur, anot jų, 2-7 metų amžiaus vaikai auginami fabrikuose, kol patrauklūs vaikai parduodami elitiniams pedofilams kaip sekso vergai, o tie, kurie neranda pirkėjų, "išpjaustomi kaip atlie...

Skaityti daugiau

23.03.2023 laikas 18:33 Tūkstančiams sportininkų, kuriems buvo taikytas marmalas išsivysto "Turbo sėklidžių vėžys" - gydytojai suglumę
Tūkstančiams sportininkų visame pasaulyje, kuriems buvo atliktas pilnas dūris, išsivysto "turbo sėklidžių vėžys", todėl gydytojai suglumę.

Skaityti daugiau

23.03.2023 laikas 15:10 Kai kurie žmonės mylės tave tik tada, kai tavęs nebebus

Kai kurie žmonės tavęs neįvertins, kol tavęs neliks. Kai nebeteiksite jiems paramos, kurią jie laikė savaime suprantamu dalyku, kai nebesiųsite jiems gražių žinučių, kurias jie ignoravo, kai nebepasveikinsite jų išskėstomis rankomis kiekvieną kart...

Skaityti daugiau