- 23.11.2020
- 0.0 Reitingas
- 802 Peržiūros
- Aptarti
Pasirodo, kad kartais bulvės gali padaryti nepataisomą žalą organizmui, jeigu jos neteisingai vartojamos.
Dietologai pripažįsta tik 2 bulvių paruošimo būdus - virimas garuose su lupena ir kepimas orkaitėje taip pat su lupena.
Kepant orkaitėje bulves, prieš tai jas reikia labai gerai nuplauti su šepetėliu, perpjauti išilgai, dėti lupena žemyn, nebarstyti druskos, nepilti aliejaus ar vandens, kepti dideliame karštyje 20 - 25 minutes. Keptas bulves valgyti kartu su lupena. Reikia įvertinti ir tą aplinkybę, kad taip kepta bulvė yra labai vertinga pagal savo sudėties komponentus ir lengvai įsisavinama organizmo. Nemalonus bulvės lupenos kvapas lengvai pašalinamas prieskoninėmis žolelėmis ir lauro lapais.
Paprastai bulvės vertinamos dėl jose esančio krakmolo. Kuo daugiau bulvėse krakmolo, tuo vertingesnė tokia veislė. Istoriškai taip susiklostė, kad daugelis žmonių mėgsta bulves su baltu minkštimu ir kurios virdamos sukrenta.
Bulvės žievėje ir paviršiniame sluoksnyje (apie 1 mm) yra fermentai, kurie perdirba bulvių krakmolą žmogaus organizme į įsisavinamą cukrų.
Taigi, jei bulvės valgomos kartu su žievele, jos tampa labai vertingu maisto produktu. Jeigu bulvės skutamos, tai plonasis sluoksnis, kuriame yra šios fermentinės medžiagos, paprastai pašalinamos. Šiame pačiame sluoksnyje yra susikaupę didžioji dalis mineralinių druskų ir mikroelementų.
Paprastai neakcentuojamas tas faktas, kad bulvėse yra baltymų - albuminas, proteinas, globulinas, pentonas, tuberinas, kurie bulvėje turi labai svarbią reikšmę. Baltymai bulvėje išsidėstę visoje erdvėje ir jų įsisavinimui nereikalingi jokie papildomi fermentais. Vienas iš baltymų - tuberinas - pasižymi labai geru įsisavinimu. Pagal savo sudėtį jis primena moters pieno baltymą ir yra pats vertingiausias iš visų augalinių baltymų.
Bulvių baltymai turi labai didelę biologinę vertę, savo sudėtimi panašūs į vištos kiaušinio baltymus.
Praktiškai pusė paros baltymų poreikio yra patenkinama su bulvėmis.
Bulvių krakmolo vertingumas yra tai, kad jis virškinimo metu yra įsisavinamas palaipsniui ir todėl nesudaro perteklinio cukraus, kuris paskui būtų kaupiamas riebalų pavidalu. Tačiau tai tvirtinti galima tik tuo atveju, kai maistui ruošiamos neskustos bulvės, o dar geriau - valgomos kartu su žieve. Į šią išvadą pirmiausia turi atkreipti dėmesį moterys, kurios nori numesti nereikalingą antsvorį ar yra linkusios į storėjimą. Tačiau tai visiškai neliečia tų žmonių, kurie yra iš prigimties stambūs ir kuriems nereikia mesti svorio, nes tai yra kenksminga sveikatai.
Per žiemą laikomose bulvėse žymiai sumažėja jose esančio vitamino C kiekis. Pavasarį jo belieka tik trečdalis buvusio kiekio. Tačiau pavasarį ir artėjant vasarai netgi optimaliose sąlygose laikytose bulvėse, kai bulvės nesudygsta, po žieve susikaupia gana nemažas kiekis solanino. Tokių bulvių žievę reikia pašalinti storu sluoksniu.
Norint išsaugoti maksimalų vitamino C kiekį bulvėse, nuskustas bulves negalima ilgai laikyti ore arba pradėti virti bulves šaltame vandenyje. Bulves geriausia sudėti į labai karštą ar jau verdančią sriubą 20-25 minutes iki jos išvirimo. Virtose bulvėse greitai išnyksta vitaminai, todėl jas pasilikti kitai dienai yra netikslinga.
Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!
Susijusios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau