- 20.02.2021
- 0.0 Reitingas
- 1143 Peržiūros
- Aptarti
Asmeninio archyvo nuotr.
Nors už lango žiema rodo dantis ir nė nežada trauktis, pats laikas pradėti želdinti namų palanges ir ruoštis šiltnamių sezonui. Bene populiariausios daržovės – pomidorai ir paprikos. Jas augina dauguma sodininkų, nes įdomios šių daržovių rūšys taip ir prašosi būti išmėgintos. Kaip teisingai auginti daigus, kad sulauktume gausaus derliaus?
Sėklų kokybė
Prieš 14 metų aktyviai daržininkauti pradėjusi kaunietė Tatjana Miliuk prisipažino bandžiusi auginti bene 300 įvairiausių pomidorų veislių. Sodininkė sutiko pasidalinti patarimais, kaip užsiauginti daigų. Pirmiausia reikėtų pasirūpinti sėklomis. „Sėklų atsisiunčiu paštu arba nusiperku iš kitų pomidorų augintojų. Tiesa, tai nėra pigu,– aiškino T.Miliuk. –Sėklas ruošiuosi pati. Tačiau reikia mokėti tinkamai jas rauginti ir paruošti. Tam reikia ir vietos, ir pastangų, todėl tai tinka ne visiems.“
Sodininkė pataria pasikliauti negausiu, bet patikimu parduotuvės asortimentu: „Daugelis pardavėjų neskiria veislės nuo hibrido. Deja, turguje pirktos sėklos ne visada būna veislinės, daug žmonių skundžiasi, kad buvo apgauti. Jei vis dėlto sėklas įsigijote ne parduotuvėje, 20 min. jas reikėtų pamerkti į kalio permanganato tirpalą, po to kruopščiai nuskalauti vandeniu. Pomidorų sėklų negalima mirkyti ilgiau nei 15–20 min. Vandenį, kuriame ketinate mirkyti sėklas, reikia specialiai paruošti. Iš čiaupo vandenį supilkite į kokį nors indą ir pastatykite jį į šaldymo kamerą. Nesuledėjusį vandenį nupilkite –tai vanduo su kenksmingomis priemaišomis. Ledui ištirpus turėsite švaraus ir gyvo vandens“, – patirtimi dalijosi sodininkė.
Asociatyvi nuotr.
Dar vienas būdas – prieš sodinant sėklas palaikyti sūriame vandenyje (1 l vandens 30–50 g druskos). Paviršiuje plaukiojančios sėklos turi būti pašalintos, o likusios gerai nuplautos šaltu vandeniu. Tuomet beliks jas pamirkyti kalio permanganato tirpale, kelis kartus perplauti ir parą palaikyti šaldytuve.
Sėjame namuose
Vyrauja nuomonė, kad namuose gerų daigų gali neišauginti, nes pritrūkus šviesos ar drėgmės daigai bus silpni, nuleipę. Vis dėlto sodininkė siūlo pabandyti. Žinoma, būtų pernelyg naivu tikėtis, kad pabėrus sėklų suvešės kokybiški daigai, todėl T.Miliuk pataria pirmiausia tinkamai nustatyti sėjimo laiką: „Svarbiausia neskubėti– atsižvelkite į oro sąlygas, sėjamų pomidorų rūšį. Vasarį dar trūksta natūralios šviesos, todėl jei nesate tikri, kad sugebėsite įrengti tinkamą apšvietimą, sėti neskubėkite.“
Optimali temperatūra pomidorams sėti – 23–25 laipsniai šilumos. Būtent tokia temperatūra turi išlikti visą daigų augimo laikotarpį. Kai tik pasirodo daigai, indelius reikia pastatyti į saulės apšviečiamą vietą. Pomidorų daigams auginti geriausia naudoti jau paruoštus durpių substratus, kurių galima įsigyti specializuotose parduotuvėse, nes paprasta daržo ar sodo žemė netinka. Pomidorus patariama sodinti kas 5 cm, 1–2 cm gylyje, palaistyti, po to uždengti plėvele ir pastatyti šiltoje, saulėtoje vietoje. „Pirmieji daigeliai gali pasirodyti jau o savaitės. Tada juos reikėtų perkelti ant palangės ir reguliariai laistyti, kol pamatysite 2–3 lapelius. Tuomet pikuokite – pašalinkite silpnus daigus, o stiprius persodinkite į atskirus indelius, prieš tai sudrėkinę ir papurenę žemę“, – sakė T.Miliuk.
Šokis apie daigus
Pomidorus patariama tręšti ir laistyti kas dvi savaites. Jeigu daigai labai tįsta, vadinasi, temperatūra patalpoje pernelyg aukšta, trūksta maitinamųjų medžiagų dirvoje.
Pasak sodininkės, pagrindinė klaida –sėjama pernelyg anksti. Daigams reikia šviesos, o šiluma jos neatstoja. Palangės taip pat ne guminės, negalime ant jų pridėti tiek indelių, kiek pasėjome. Toliau nuo lango padėti indeliai su daigais negauna šviesos, todėl stypsta, griūna.
Laistyti daigus reikia tik išdžiūvus viršutiniam žemės sluoksniui. Pasak T.Miliuk, jei žemei leisime pradžiūti, daigai bus mažesni, bet kokybiškesni, tvirtesni. Nuolat laistomi daigai stiebsis į viršų, bus ploni. Kartą per savaitę daigus profilaktiškai galima palieti silpnu kalio permanganato tirpalu, o tada užberti ploną sluoksnį pelenų ir šiek tiek papurenti žemę.
Šie augalai mėgsta erdvę, todėl jei bus pasėti per tankiai, kokybės nebus. Pomidorai turėtų būti pasėti taip, kad nesiliestų gretimų daigų lapai. Norint, kad augalai gautų kuo daugiau šviesos, galima nukarpyti apatinių lapų galiukus. Daigai neturi būti pernelyg išstypę. Jei taip atsitinka, juos reikia persodinti į didesnius vazonus. Persodintų augalų viršūnes reikia nukarpyti, įmerkti į vandenį, kad išleistų šaknis, ir pasodinti. „Nukarpyti daigai ims leisti ūglius. Taip ne tik ištaisysite padarytą klaidą, bet ir padidinsite daigų skaičių“, – akcentavo sodininkė.
Prieš sodinant daigus reikia užgrūdinti. Tai reikia daryti likus porai savaičių iki persodinimo į lysvę. Nevėjuotomis dienomis išneškite augalus į lauką. Buvimo lauke trukmę kasdien ilginkite. Sodinti daigus į lysvę rekomenduojama vakare arba tada, kai lauke apsiniaukę.
Pasak sodininkės, sėjant pomidorus geriausia naudoti specialius plastikinius konteinerius su drenažo angomis apačioje, kitaip pomidorų daigai bus linkę susirgti juodlige. Be to, reikia pasirūpinti geru dirvožemiu, nes šioje vietoje nieko nesutaupysite.
Pomidorų daigai iki sodinimo į pastovią augimo vietą užauga per 45–50 dienų, todėl jų sėjos laiką galite lengvai apsiskaičiuoti. Pavyzdžiui, norint pomidorų daigus sodinti gegužės mėnesį, optimaliausias sėjos laikas – nuo vasario 25 iki kovo 15 dienos. Pomidorų sėklas labai patogu išdėlioti su pincetu. Jeigu sėjate ne vienos veislės pomidorus, pasižymėkite konteinerius, kur ir kokios sėklos pasėtos. Sodinimui į gruntą rinkitės tik mūsų regionui tinkamas veisles. Jeigu daigų auginimui naudojote gruntą su mikroelementais, iki pikavimo pomidorų daigų tręšti nereikia, tačiau laistyti būtina.
Ilga vegetacija
Paprikas nesudėtinga užsiauginti pačiam, tačiau yra keletas dalykų, kuo jų auginimas skiriasi nuo kitų daržovių. Būtent šie niuansai lemia tai, kad derlius pradeda nokti per vėlai ir sodininkai nusivilia nesulaukę derliaus. Dauguma paprikų mėgsta šilumą, todėl atvirame lauke galima auginti vos keletą rūšių. T.Miliuk paaiškino, kad nusipirkus paruoštų sėklų jų beicuoti nereikia: „Jei auginsite iš savų, pirmiausia jas suberkite į druskos tirpalą (100 ml vandens 2 g druskos), po 10 min. iškilusias sėklas išmeskite. Likusias sėklas nuplaukite švariu vandeniu, nusausinkite ir dezinfekuokite 2 proc. kalio permanganato tirpalu. Po 20 min. išgriebkite ir vėl nusausinkite.“
Kad sėklos greičiau sudygtų, jas galima mirkyti ištirpinto ledo ar sniego vandenyje maždaug parą, kas 3–4 val. keičiant vandenį. „Šildomame šiltnamyje planuojamas auginti paprikas reikėtų sėti jau sausio–vasario mėn., o jei auginsite nešildomame šiltnamyje – nuo vasario vidurio ir kovą“, – perspėjo daržininkė.
Paprikos dygsta 12–15 dienų (joms palankiausia22–25 laipsnių temperatūra), o keliauti į nuolatinę augimo vietą būna pasirengusios tik po 60–80 dienų. Taigi, augimo procesas tikrai gana ilgas. Didžiausia problema – paprikų vegetacijos laikas. Mūsų vasara joms per trumpa. Kol sėkla išdygsta ir išauga iki daigo, sodinamo į dirvą, praeina 60–80 dienų. Taip pat reikia laukti, kol paprikos pradeda megzti vaisius ir nokti. Jei šiek tiek pavėluosite arba ką nors padarysite netinkamai, gali atsitikti taip, kad paprikos tiesiog nespės sunokti. Beje, jei pikavimas ir persodinimas pomidorus sustiprina, paprikos nemėgsta bet kokio šaknų judinimo, todėl jų geriau nepikuoti, o sėjai geriausiai tinka atskirti indeliai, pavyzdžiui, durpinės daigyklos, su kuriomis paprikas galima sodinti tiesiai į žemę.
Taigi, jei norime viską padaryti laiku, paprikas turime sėti į lovelius ar vazonėlius dar nepasibaigus žiemai. Paprikas sėkite į vazonėlius vasario antroje pusėje, vėliausiai –kovo pradžioje. Pasėję paprikas, kaip ir kitus daigus, vazonėlį iš pradžių uždengiame plėvele arba stiklu, kurį kasdien nuimame leisdami prasivėdinti. Pasirodžius daigeliams (daugmaž po savaitės), tą uždangalą nuimame ir leidžiame jiems stiebtis į viršų. Jei per daug šilta ir trūksta saulės, daigai bus netvirti, išstyps į viršų. Šiek tiek vėsiau ir saulės daugiau – tai, ko reikia, kad paprikų daigai būtų tvirti, neaukšti, sodriai žali. Paprikų daigus persodinkite į dirvą gegužės pabaigoje ar birželio pradžioje. Sodinimui pasirengęs daigas būna tvirtas, 20–30 cm aukščio, turi ne mažiau kaip 8 lapus ir bent porą žiedpumpurių. Vazonėlius su daigais kasdien nuneškite į šiltnamį, kad pasipratintų.
Jei norite, kad kuo daugiau vaisių sunoktų laiku, sėkite po vieną sėklą į talpesnius vazonus. Tada pikuoti nebereikia. Sėklas atskiruose vazonuose auginsite iki tol, kol persodinsite į dirvą – šio persodinimo jau neišvengsite. Persodinamas daigas privalo turėti baltas šaknis. Tai reiškia, kad jos elastingos ir prisitaikančios. Jei šaknys rudos, vadinasi, augalas jau susiformavęs – persodinti vis tiek galite, bet augalas galimai bus neaukštas, derlius taip pat gali būti menkesnis. Persodindami į dirvą, stenkitės kuo mažiau judinti šaknis: daigus perkelkite atsargiai su visomis žemėmis, nekratykite ir nedraskykite. Dieną prieš persodinimą paruoškite duobeles, palaistykite jas ir vazonėlius. Tegul perkėlimas būna kuo lengvesnis. Vėliau taip pat turėsite atsargiai ravėti aplink paprikas, kad nepažeistumėte šaknų.
Pomidorų daigų auginimo klaidos
- Prastos sėklos. Prieš įsigydami sėklas, būtinai atkreipkite dėmesį į jų galiojimo laiką, nurodytą ant pakuotės. Nors paprastai sėklos išlieka daigios net porą metų nuo galiojimo termino pabaigos, geriau nerizikuokite. Rekomenduojama rinktis sėklas, įpakuotas į papildomą hermetinį pakelį, apsaugantį nuo drėgmės ir šalčio. Taip išvengiama rizikos, kad iš sėklų niekas neišaugs.
- Netinkama daigykla. Norėdami užauginti stiprius daigus, pasirinkite tinkamą daigyklą. Ji privalo turėti angas vandeniui nubėgti, kitaip jo perteklius užsistovės ir padarys negrįžtamą žalą daigo šaknims.
- Prastas substratas. Rekomenduojama rinktis specialų, kompleksinėmis trąšomis ir mineralais praturtintą durpių substratą. Tuomet būsite tikri, kad daigas gaus kiek įmanoma daugiau jam reikalingų medžiagų ir turės tvirtą pagrindą, kuriame sėkmingai vystysis šaknų sistema, nuo kurios priklauso augalo tvirtumas, atsparumas.
- Ankstyva sėja. Per anksti pasodinti daigai gali išdygti liauni, išstypę ir netvirti. Taip atsitinka dėl šviesos ir šilumos stygiaus. Sėdami daigus laikykitės instrukcijų, nurodytų ant sėklų pakuotės. Įvertinkite ir tai, per kiek laiko jie užauga.
- Neteisingas sėjimas. Sėjant svarbu parinkti tinkamą gylį, kad sėklos nebūtų užkastos pernelyg giliai ar paliktos substrato paviršiuje. Paprastai informacija apie sėjimo gylį būna nurodyta ant sėklų pakuotės. Jeigu jos nebeturite, sėklas rekomenduojama sėti 2 kartus giliau už jų plotį.
- Netinkama daigų priežiūra. Nereikėtų persistengti laistant – substratas turi būti drėgnas, o ne šlapias. Pasėtus daigus geriausia drėkinti purkštuvu, taip išvengsite vandens pertekliaus ir stipria srove „neišmušite“ sėklų iš substrato.
Autorius: Lijana Cibulskienė; Šaltinis: valstietis.lt
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau