Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Kriaušių sodininkystės patarimai: genėjimas, priežiūra, derlius

Kriaušių sodininkystės patarimai: genėjimas, priežiūra, derlius

Norint gauti geresnį kriaušių derlių, būtina laikytis genėjimo, laistymo bei erdvės svarbos patarimų. Sužinokite, kaip prižiūrėti kriaušių sodą optimaliai.

Norint, kad kriaušių derlius būtų didesnis, svarbu laikytis keleto patarimų:

  1. Trąšos ir laistymas: Prieš žydėjimą ir vaisių brandinimą reikia naudoti tinkamas trąšas, kuriose yra būtinų mikroelementų. Taip pat svarbu reguliariai laistyti kriaušes, tačiau vengti perteklinio drėkinimo, kuris gali sukelti šaknų puvinį.

  2. Genėjimas: Svarbu reguliariai genėti kriaušes, kad būtų skatinamas sveikas augimas ir vaisių formavimasis. Genėjimas padeda kontroliuoti augalų formą, skatina orą ir šviesą pasiekiantį vaisius, bei leidžia pašalinti ligomis ar kenkėjais pažeistas dalis.

  3. Daugiau saulės: Kriaušėms reikia daug saulės, todėl svarbu pasirinkti augalui geriausią vietą sodinukui sodinti. Geresnis saulės prieinamumas padės geriau augti ir pasiekti didesnį derlių.

  4. Ligos ir kenkėjai: Stebėkite augalus ir laiku imkitės priemonių, jei pastebite ligų ar kenkėjų požymių. Sveikas augalas gali veiksmingiau augti ir duoti didesnį derlių.

  5. Reikiamas erdvės kiekis: Kriaušėms svarbu turėti pakankamai erdvės augti, todėl laikykitės rekomendacijų dėl sodinimo atstumų tarp augalų.

Sekite šiuos patarimus, ir jūsų kriaušių sodas turės didesnį ir sveikesnį derlių.

Kriaušių genėjimas yra svarbus žingsnis, siekiant turėti sveiką augalą ir geresnį derlių. Geriausias laikas genėti kriaušes yra pavasarį prieš prasidedant aktyviam augimui arba rudenį, kai atsitraukia sultys į šaknis. Štai keletas pagrindinių genėjimo taisyklių:

  1. Formos palaikymas: Genėjimas padeda išlaikyti norimą kriaušių medžio formą ir kontroliuoti jo dydį bei auginimo būdą.

  2. Atsarginių ūglių pašalinimas: Nuobodu, ligotą, susilpnėjusį ar konkuruojantį ūglį reikia pašalinti. Taip augalas gali skirstyti energiją į sveiką ir stiprų ūglį.

  3. Sveikų vyriškų ir moteriškų ūglių palaikymas: Kriaušės turi skirtingus vyriškus ir moteriškus žiedynus. Genėjimo metu svarbu išlaikyti reikiamą šių žiedynų proporciją, kad būtų užtikrintas derlius.

  4. Genėjimo įrankiai: Naudojant smulkius genėjimo įrankius (žirklėmis ar peiliu), atsargiai nukirpkite neįrengtus ūglius, šakas ar žiedynus.

Prisiminkite, kad genėjimas turi būti atliekamas atsargiai, nes netinkamas genėjimas gali paveikti ateitį vaisių formavimąsi ar derlių. Taigi, būkite kruopštūs ir žinokite, ką darote, kai genate kriaušes.

Vienas iš paprasčiausių būdų genėti kriaušių medį yra šviesus genėjimas. Šis metodas yra tinkamas medžių formavimui ir derliaus didinimui. Štai kaip atlikti šviesų genėjimą:

  1. Pasiruošimas: Pasirinkite tinkamą laiką genėti kriaušių medį - pavasarį prieš prasidedant aktyviam augimui arba rudenį, kai medis yra ramus.

  2. Atsarginių ūglių pašalinimas: Nukirpkite neįrengtus, susilpnėjusius ar konkuruojančius ūglius. Palikite tik sveikus, stiprius ir gerai įrengtus ūglius.

  3. Formos palaikymas: Genėkite šakas ir ūglius pagal pageidaujamą medžio formą. Palaikykite proporcingą šakų išdėstymą, kad būtų skatinamas derliaus vystymasis.

  4. Sveikų žiedynų palaikymas: Atkreipkite dėmesį į vyriškus ir moteriškus žiedynus. Užtikrinkite tinkamą jų proporciją, kad būtų užtikrintas geriausias vaisių vystymasis.

  5. Įrankiai: Naudojant aštrius genėjimo įrankius, atsargiai ir tiksliai nukirpkite neįrengtus ūglius ir šakas. Pasirūpinkite, kad pjovimo vietos būtų lygios ir švarios.

Atlikę šias procedūras atsargiai ir kruopščiai, jūsų kriaušių medis bus gerai prižiūrimas, sveikas ir duos gausų derlių.

Kaip tai padaryti?

Pirmiausia pasirinkite aukštį, kuriame yra žemiausia šaka, o tada nukirpkite centrinį laidininką šiek tiek aukščiau. 

Taip suformuosite kompaktišką vainiką, o kartu paskatinsite šoninių šakų augimą.

Kita svarbi taisyklė - genėti nepageidaujamus ūglius. 

Pavyzdžiui, visus ūglius, kurie auga į vidų arba vertikaliai į viršų.  Nepamirškite genėti ir tų šakų, kurios auga žemyn. Taip pagerinsite vainiko apšviestumą, užtikrinsite geresnę oro cirkuliaciją.

Paskutinė taisyklė susijusi su per ilgų šakų korekcija.

Jei yra šaka, kurios ilgis prilygsta centriniam laidininkui, geriau ją nedelsiant sutrumpinti. Norėdami tai padaryti, nupjaukite šoninį pumpurą. Taip vainikas bus tinkamos formos. Be to, paskatinsite vaisinių pumpurų augimą. Nereikėtų pamiršti apie privalomą sankirtų pašalinimą. 

Jei yra tokių šakų, kurios viena kitai trukdo arba kryžiuojasi, jas reikia pašalinti. Taip pagerės vainiko vidaus apšvietimas, taip pat sumažės šakų pažeidimo rizika.

Sodininkai taip pat atkreipia dėmesį į būtinybę formuoti vaisines šakas.

 Todėl reikėtų šiek tiek sutrumpinti vienmečius ūglius, paliekant 30-40 cm ilgio. Taip paskatinsite vaisinių pumpurų formavimąsi ir kitą sezoną bus gausus vaisių derlius.

Jei laikysitės tokių paprastų taisyklių, užauginsite labiau išsikerojusį medį su tinkamai suformuotu vainiku. Tai ne tik pagerins kriaušės išvaizdą, bet ir padidins jos derlių.

Kriaušės yra ne tik skanūs vaisiai, bet ir turi daug naudingų savybių:

  1. Skaidulos ir vitaminai: Kriaušėse yra daug skaidulų, kurios naudingos virškinimo sistemai. Jos taip pat turi vitaminų C, K ir B, seleno bei kalio.

  2. Antioksidantai: Kriaušės yra geras antioksidantų šaltinis, padedantis apsaugoti organizmą nuo laisvųjų radikalų ir uždegimų.

  3. Širdies sveikata: Kalis kriaušėse prisideda prie normalaus kraujo spaudimo reguliavimo, o skaidulos gali sumažinti širdies ligų riziką.

  4. Svorių kontrolė: Kriaušės yra mažakalorės ir turtingos skaidulomis, todėl gali padėti palaikyti sveiką svorį.

Tačiau, yra kai kurie dalykai, kuriuos reikėtų žinoti apie kriaušes:

  1. Alergijos: Kai kuriems žmonėms gali būti alergiškas kriaušėms. Svarbu būti atsargiam, jei pastebima alerginė reakcija.

  2. Fruktozė: Kriaušės yra natūralūs vaisių šaltiniai, turintys fruktozės cukraus. Žmonėms, kuriems reikia reguliuoti cukraus kiekį organizme, svarbu valgyti kriaušes saikingai.

  3. Pesticidai: Kaip ir su kitais vaisiais, svarbu rinktis ekologiškas kriaušes, kad būtų mažiau pesticidų poveikio.

Vartojant kriaušes saikingai ir įtraukiant jas į įvairią, subalansuotą mitybą, galima pasinaudoti jų sveikatinančiomis savybėmis ir išvengti galimų neigiamų pasekmių.

Norint, kad kriaušės išsilaikytų ilgiau žiemą, svarbu laikytis tam tikrų patarimų:

  1. Laikymo sąlygos: Kriaušės geriausiai laikomos šiltoje ir sausoje vietoje, pavyzdžiui, rūsyje ar šaldytuve. Temperatūra turėtų būti apie 0-4 laipsnius Celsijaus.

  2. Atskirti nuo kitų vaisių ir daržovių: Kriaušės labai jautrios etileno dujoms, kurios gali skatinti jų brandinimą. Todėl geriau laikyti kriaušes atskirai nuo kitų vaisių.

  3. Nedelsiant naudoti subrendusias kriaušes: Jei pastebite, kad kriaušės pradeda brandinti, geriau jas suvartoti kuo greičiau arba panaudoti kitam tikslui, pavyzdžiui, gaminti kompotą.

  4. Laikymas kontroliuojamos atmosferos sąlygomis: Jei turite galimybę, galite laikyti kriaušes specialioje kontroliuojamos atmosferos dėžėje, kurioje bus reguliuojamos oro sudėties sąlygos ir drėgmė, kad vaisiai išsilaikytų ilgiau.

  5. Reguliariai tikrinti būklę: Periodiškai tikrinkite kriaušes ir pašalinkite sugedusius vaisius, kad būtų užkirstas kelias puvimui plisti kitoms kriaušėms.

Laikantis šių patarimų ir rūpestingai prižiūrint kriaušes, galite padėti išlaikyti jų šviežumą ilgiau ir mėgautis jais net ir žiemą.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

avatar
0
1 Paranormal • 10:15, 18.08.2024
Norėdami turėti gausų kriaušių derlių, būtina žinoti genėjimo, laistymo ir kitų svarbių sodininkystės taisyklių. Su šiais patarimais jūsų kriaušių sodas taps ne tik gražus, bet ir pilnas sveikų vaisių!
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.05.2020 laikas 11:51 Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) Šalavijo nauda
Vaistinis šalavijas (lot. Salvia officinalis) - tai daugiametis puskrūmis, užaugantis iki 60 cm aukščio. Stiebai statūs, šakoti, plaukuoti. Lapai pailgai kiaušiniški, kartais elipsiški, 8 cm ilgio buka viršūne, smulkiai dantytais kraštais. Žiedai mėlyni, kartais balti. Visas augalas padengtas plauke...

Skaityti daugiau

11.11.2022 laikas 17:16 DIRVINIAI ASIŪKLIAI: savybės ir kontraindikacijos
Anksti pavasarį laukuose, šalikelėse, daržuose, ant geležinkelio sankasų ir kitur galima pamatyti besistiebiančius dirvinių asiūklių stiebus. Stiebeliai nešakoti, 7-25 cm aukščio.

Skaityti daugiau

03.03.2019 laikas 11:44 Alyvuogių aliejus
Pačios geriausios kokybės ypač tyras (Extra Virgin) alyvuogių aliejus, išgautas šaltuoju būdu, pasižymi pačiomis geriausiomis savybėmis, yra mažo rūgštingumo, turtingas maistingųjų medžiagų, pasižymi švelniu ir maloniu skoniu....

Skaityti daugiau

09.10.2023 laikas 08:10 Laikas sodinti topinambus
Topinambai (kitaip – bulvinės saulėgrąžos, Jeruzalės artišokai ar žieminės bulvės) yra kilę iš Šiaurės Amerikos. Topinambai į Europą pateko XVII a. pradžioje, pirmiausia – į Ispaniją, Prancūziją, Italiją ir kitas šalis....

Skaityti daugiau

21.05.2023 laikas 20:03 Kaip maitinti česnakus, kad jie nepradėtų gelsti ir užaugtų dideli kaip kumštis
Daržininkai dažnai skundžiasi, kad česnakai gelsta, o jų galvutės auga vangiai ir nepriauga masės. Šios dažnai pasitaikančios problemos galima išvengti augalus maitinant tinkamomis maistinėmis medžiagomis.

Skaityti daugiau