Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Rausvažiedė Ežiuolė (Echinacea purpurea) Ežiuolės Nauda

Ežiuolė, Vaistažolės, Echinacea purpurea

Rausvažiedė ežiuolė – (lot. Echinacea purpurea) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1 metro aukščio. Turi 1 arba kelis stiebus, kurių viršūnėje žiedynas graižas.Žiedai purpurinės spalvos. Lapai lancetiški, lygiakraščiai, šiurkščiai plaukuoti.

Paplitusi Šiaurės Amerikos vidurinėje ir rytinėse dalyse. Į Europą ežiuolė atkeliavo XVII a. pabaigoje. Nuo 1960 m. auginama VDU Kauno botanikos sodo vaistinių augalų kolekcijoje. Soduose, gėlynuose dar retai sutinkamas augalas.

Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke).

Vaistinė augalinė žaliava – Antžeminė augalo dalis – rausvažiedžių ežiuolių žolė (Echinaceae pupureae herba; ankstesnis: Herba Echinaceae purpureae). Masinio žydėjimo pradžioje pjaunamos 25-35 cm žydinčios viršūnės. Iš nedžiovintos ežiuolių žolės gali būti spaudžiamos sultys. Žolė džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje 40-45 C temperatūroje. Tinkamai išdžiovinta žolė būna natūralios žalios spalvos su rudos, violetinės ir rožinės spalvos intarpais, silpno kvapo, karstelėjusio skonio.

Rausvažiedžių ežiuolių šaknys (Echinaceae pupureae radix; ankstesnis: Radix Echinaceae purpureae) kasamos rudenį (spalį) arba pavasarį (balandžio pradžioje). Nupurtomos žemės, pašalinama antžeminė dalis, nuplaunama ir apdžiovinama. Tada džiovinama džiovykloje 40-45 °C temperatūroje. Tinkamai išdžiovintos šaknys būna tamsiai rudos spalvos, specifinio kvapo, saldžiai aitraus sutraukiančio skonio.

Ežiuolė Amerikos indėnų buvo vartojama įvairių ligų, įkandimų, žaizdų gydymui. Amerikoje medicinoje šis augalas buvo pradėtas naudoti 1887 metais, tačiau modernūs tyrimai buvo pradėti tik 1930 Vokietijoje.

Kaupia alkilamidus, poliacetilenus, kavos rūgšties derivatus: cikoro rūgšties 1,2-3,1 % (daugiausia būna žydėjimo pradžioje), mažesni kiekiai cikoro rūgšties metilesterio. Taip pat eterinį aliejų - 0,08–0,32 % (bornilacetatas, borneolis, kariofilenas, germakrenas D, kariofileno epoksidas, palmitino rūgštis), polisacharidus, flavonoidus (rutiną, kvercetiną), mineralines medžiagas, vitaminą C.

• Gliukoproteinai stimuliuoja imuninę sistemą. Tyrimai parodė, kad ežiuolė padidina baltųjų kraujo kūnelių galimybes susidoroti su į organizmą patekusiais svetimais mikroorganizmais ir padidina T limfocitų aktyvumą, kurie yra būtini imuninei sistemai. Vartojama sergant lėtiniais uždegimais, po chemoterapijos, antibiotikų vartojimo, sutrikus medžiagų apykaitai;
• Fenilpropanoidai apsprendžia antibakterinį, antivirusinį poveikį, veikia Herpes padermes. Vartojami kvėpavimo takų infekcijų gydymui ir profilaktikai, pasikartojančioms kvėpavimo takų infekcijoms. Ežiuolė neapsaugo nuo peršalimo ligų, tačiau, jeigu bus vartojami jos preparatai, simptomai bus lengvesni ir pasveikimas bus greitesnis. Tinka vidinės ausies, šlapimo sistemos, burnos uždegimams gydyti;
• Echinacinas neleidžia mikrobams prasiskverbti į sveikas ląsteles ir jas sunaikinti bei skatina fibroblastų formavimąsi, kurie yra būtini naujo sveiko audinio susidarymui. Atlikus tyrimus, įrodyta, kad ežiuolės preparatai vartojami išoriškai pagreitina žaizdų gijimą, sumažina skausmą ir patinimą įpjovimų, nudegimų, egzemų, Herpes virusų pažeistose vietose;
• Stimuliuojančiai veikia smegenų, kraujo gamybos funkcijas.

Pašalinis poveikis

• Didelės dozės gali sukelti pykinimą ir galvos svaigimą;
• Alergiškiems žmonėms gali atsirasti bėrimai.

Draudžiama vartoti

• Nerekomenduojama vartoti esant progresuojantiems sisteminiams susirgimams ar autoimuninės sistemos sutrikimams (TBC, AIDS, ŽIV, leukozė);
• Esant alergijai astrinių šeimos augalams;
• Nėštumo metu.

Vartojimas - imuninei sistemai stiprinti preparatai vartojami 3-4 kartus per dieną iki 10-14 dienų. Peršalimo profilaktikai vartojamos tabletės ar kapsulės 3 kartus per dieną 6-8 savaites. Po to reikia kurį laiką nutraukti vartojimą, nes sumažėja ežiuolės poveikis.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas ežiuolių žolės užpilamas stikline verdančio vandens, 30 min palaikoma, nukošiama. Geriama po stiklinę 30 min prieš valgį.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
17.07.2023 laikas 21:52 Pakeičiau tik vieną dalyką ir dabar visi manęs klausia, kokia mano rožių paslaptis

Galvojate, ką sodinti šalia savo rožių? Nepalikite kaimynystės atsitiktinumui. Atminkite, kad kai kurie augalai gali skatinti rožių vystymąsi, o kai kurie - jį stabdyti. Pasakysime, kokia kaimynystė geriausiai tinka rožėms.

...

Skaityti daugiau

25.03.2023 laikas 14:16 Kaip laistyti kambarinius augalus?
Kambariniai augalai dažniausiai žūsta dėl netinkamo laistymo. Vienas iš jų turi nuolat palaikyti drėgną dirvožemį. Kitiems augalams reikia pasirūpinti, kad tarp laistymų dirvožemis gerai išdžiūtų. Kitų atveju dirvožemio drėgnumas priklauso nuo metų laiko. Patikrinkite individualius kiekvieno augalo ...

Skaityti daugiau

18.08.2024 laikas 09:55 Vaistažolių Rinkimas ir Paruošimas: Gydančios Žolelės Namuose
Būtent dabar, prieš baigiantis vasarai, laikas papildyti savo vaistažolių krepšelį natūraliomis gėrybėmis. Sužinokite, kaip rinkti, džiovinti ir naudoti vaistažoles, kad jų savybės būtų išsaugotos ir galėtumėte rūpintis savo sveikata tinkamai....

Skaityti daugiau

12.09.2020 laikas 10:54 Burokėlių bėdos: kaip atpažinti ir jų išvengti?
Šiais metais ne iš vieno daržininko teko girdėti, kad prastai auga burokėliai. Kas nutiko? Ar tiesiog „ne burokėlių metai“, ar vis dėlto tai lemia mūsų pačių klaidos?

Skaityti daugiau

13.08.2020 laikas 19:30 Plūdena mažoji (Lemna minor), o nauda didelė
Šie augalai daro stebuklus ir neturi kontraindikacijų. Jie renkami nuo gegužės iki rugsėjo ekologiškai švariuose vandens telkiniuose, nuplaunami kelis kartus, džiovinami ir iš jų ruošiama gydymui naudojama tinktūra....

Skaityti daugiau