Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Autorių straipsniai » Medical Health » 2021 » Vasario » 9

FCC sued for dismissing evidence that wireless technology can have serious effects on health

FCC sued for dismissing evidence that wireless technology can have ser

The Federal Communications Commission (FCC) was sued by two health advocacy organizations over the agency’s “capricious, arbitrary and not evidence-based” refusal to acknowledge that wireless technology devices and infrastructure, such as cell towers and smartphones, can have serious health effects.

(Article by Arsenio Toledo republished from NaturalNews.com)

On Monday, Jan. 25, attorneys for the Children’s Health Defense (CHD) and the Environmental Health Trust (EHT) presented oral arguments before the Court of Appeals for the District of Columbia Circuit challenging the support of the FCC for keeping radiofrequency levels the same.

The CHD’s and EHT’s oral arguments against the FCC also attacked the agency’s support for the telecommunications industry’s long-term effort to impose 5G wireless technology on American consumers.

The CHD and the EHT’s documents were supported by documents provided by numerous other groups. Some of the documents came from medical associations like the California Medical Association and the American Academy of Pediatrics. Some other documents came from the federal government itself, such as the Department of the Interior, the Navy, the Military, the Environmental Protection Agency and the National Toxicology Program.

All in all, the CHD and the EHT’s lawsuit submitted 440 documents consisting of over 11,000 pages of evidence.

The petitioners argued that the FCC ignored the extensive evidence submitted to it showing that “nonthermal levels of pulsed and modulated radiofrequency radiation emitted by wireless technology are harmful to humans, wildlife and the environment.”

The lawsuit argued that the FCC violated the Administrative Procedure Act because its conduct during the inquiry “failed to provide a record of a reasoned decision making” and its decision to ignore all evidence presented against it was “capricious, arbitrary and not evidence-based.” The petitioners also believe that the FCC violated the National Environmental Policy Act because it failed to consider the environmental impacts of its decision.

FCC sees no evidence that wireless technology can cause any harm

The FCC opened an inquiry in 2013 regarding the potentially disastrous health effects caused by radiation emitted from wireless technology, such as from cell towers and from Wi-Fi routers. The agency opened this inquiry to potentially reassess its “radiofrequency exposure limits and policies” after the House of Representatives’ Government Accountability Office recommended an investigation.

The FCC received over 1,700 filings detailing the tremendous amount of scientific and human evidence of physical harm. These documents include peer-reviewed studies showing how radiofrequency radiation contributed to a variety of health effects including carcinogenicity, infertility, cognitive defects, cardiovascular problems, DNA damage and many other conditions.

Multiple scientific and medical organizations and hundreds of other individuals sent pleas for the FCC to reconsider its limits on acceptable radiation levels. Some of those who submitted filings included parents whose children were supposedly harmed by wireless technology.

The FCC dismissed all the evidence and closed the inquiry in December 2019, arguing that there was no evidence that wireless technology caused any harm and there was no need to review any of its guidelines regarding radiofrequency exposure limits.

“The vast majority of filings were unscientific, and even the filings that sought to present scientific evidence failed to make a persuasive case for revising our existing radiofrequency limits,” declared the FCC in a resolution following the shutdown of its own inquiry.

The FCC also sought the support of the Food and Drugs Administration, stating that its “sister health and safety agencies” did not find any of the evidence “moving” and therefore found no reason “to issue substantive policy recommendations for strengthening radiofrequency exposure regulation.”

Learn more about the health risks associated with wireless technology such as 5G by reading the articles at Radiation.news.

Sources include:

LifeSiteNews.com

CounterPunch.org

DailyRecordNews.com

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar

Nemokami skelbimai

TAIP PAT SKAITYKITE:
20.01.2025 laikas 07:30 Receptai Bananiniai keksiukai su braškėmis: greitas ir skanus receptas
Bananiniai keksiukai su braškėmis – tai puikus būdas panaudoti pernokusius bananus ir pasimėgauti sezoninėmis uogomis. Šis receptas yra ne tik paprastas, bet ir leidžia improvizuoti, pridedant įvairių ingredientų pagal jūsų skonį....

Skaityti daugiau

17.01.2025 laikas 20:06 Receptai Skanių cepelinų su varške receptas: tradicija ant stalo
Cepelinai – tai ne tik nacionalinis Lietuvos patiekalas, bet ir vienas iš mylimiausių komforto maisto pasirinkimų, kuris sušildo kasdienybę. Su šiuo paprastu ir skaniu receptu išmoksite, kaip pasigaminti purius cepelinus su varške...

Skaityti daugiau

17.01.2025 laikas 19:41 Receptai Paprasti blynai su kefyru – skanus ir greitas receptas
Ar ieškote greito ir skanaus recepto pusryčiams ar užkandžiams? Paprasti blynai su kefyru yra puikus pasirinkimas! Šis receptas leidžia greitai paruošti purius blynus, kurie tiks visai šeimai. Sužinokite, kaip juos pasigaminti nam...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau

19.01.2025 laikas 22:31 Meilės transformacija: kaip vyras keičiasi, kai įsimyli
Meilė – tai jausmas, kuris transformuoja ne tik mūsų emocijas, bet ir elgesį. Kai vyras įsimyli, jis dažnai nustemba, kaip pasikeičia jo vertinimai ir prioritetai. Šis straipsnis nagrinėja, kaip meilė keičia vyrų požiūrį į moterų elgesį, ir kokius da...

Skaityti daugiau

17.01.2025 laikas 22:09 Draugystė ir meilė: Ar verta dirbti dėl santykių?
Draugystė ir meilė – tai dviejų skirtingų, tačiau labai artimų santykių formų junginys. Dažnai susiduriame su klausimu: ar verta pastangų, kai santykiai atrodo nebe tokie, kokie turėtų būti? Šiame straipsnyje nagrinėsime, kaip elgesys, abipusis palai...

Skaityti daugiau