Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Sodas

Pelargonijų tręšimas: kaip užtikrinti vešlų žydėjimą + liaudies receptai ir moksliniai atradimai

Ar norite, kad jūsų pelargonijos žydėtų taip, lyg būtų iš sodo parodos? Šios nepretenzingos gėlės gali tapti tikru jūsų namų ar sodo akcentu, jei tinkamai jas tręšite! Šiame straipsnyje atskleisime, kaip maitinti pelargonijas, kad jos žydėtų vešliai ir ilgai. Taip pat pasidalinsime liaudies receptais, moksliniais tyrimais, populiariu lietuvišku patiekalu ir net intriguojančiu nutikimu, kuris privers nusišypsoti!

Kada ir kaip tręšti pelargonijas?

Pelargonijos mėgsta reguliarų maitinimą, ypač pavasarį, vasarą ir rudenį. Pirmąjį tręšimą atlikite pavasarį, kai augalas pradeda aktyviai augti. Štai keletas populiarių tręšimo būdų:

Mielių trąšos

Mielių tirpalas – tikras stebuklas pelargonijoms! Jame gausu mikroelementų, kurie gerina dirvožemio kokybę, stiprina šaknis ir didina atsparumą ligoms. Paruošimas paprastas:

  • 100 g sausų mielių ištirpinkite 4 stiklinėse šilto vandens.
  • Kruopščiai išmaišykite ir palaukite, kol tirpalas atvės iki kambario temperatūros.
  • Laistykite pelargonijas kartą per sezoną (pavasarį, vasarą, rudenį).

Šis metodas skatina vešlų žydėjimą ir stiprina augalą.

Cukraus trąšos

Pelargonijos dievina saldų „skanėstą“! Cukrus padeda augalams ištverti šviesos trūkumą žiemą ir skatina žydėjimą pavasarį. Paruošimas:

  • 2 šaukštus cukraus ištirpinkite 4 stiklinėse vandens.
  • Laistykite kartą per mėnesį, vengdami perlaistymo, kad neatsirastų pelėsis.

Šis metodas ypač tinka silpnesniems augalams, kuriems reikia papildomos energijos.

Liaudies medicinos receptas: bananų žievelių trąša

Lietuvių gėlių augintojai dažnai naudoja natūralias trąšas, tokias kaip bananų žievelių antpilas. Bananų žievelėse gausu kalio, kuris skatina žydėjimą ir stiprina pelargonijas:

  1. 3–4 bananų žieveles užpilkite 1 litru vandens.
  2. Palikite 2–3 dienas tamsioje vietoje.
  3. Nukoškite ir laistykite pelargonijas kartą per 2 savaites.

Šis receptas ne tik ekologiškas, bet ir lengvai paruošiamas namuose. Daugiau liaudies receptų.

Moksliniai tyrimai: pelargonijų žydėjimo paslaptis

2024 m. Kauno botanikos sodo mokslininkai atliko tyrimą, analizuodami pelargonijų veislių reakciją į skirtingas trąšas. Rezultatai parodė, kad organinės trąšos, tokios kaip mielės ar bananų žievelės, padidina žiedų skaičių 20–30 %, palyginti su sintetinėmis trąšomis. Be to, kalio turinčios trąšos, tokios kaip bananų antpilas, pailgina žydėjimo laiką. Tyrime taip pat pastebėta, kad veislės, tokios kaip Pelargonium zonale, geriau reaguoja į natūralias trąšas. Daugiau apie tyrimą.

Populiarus lietuviškas patiekalas: keptos bulvės su pelargonijų dekoracija

Nors pelargonijos nėra valgomos, jų spalvingi žiedai dažnai naudojami Lietuvoje kaip maisto dekoracija, ypač kaimo turizmo sodybose. Vienas populiariausių patiekalų, patiekiamų su pelargonijų žiedais, – keptos bulvės su grietinės padažu. Štai receptas:

Receptas: Keptos bulvės su grietinės padažu

  • 1 kg bulvių
  • 200 g grietinės
  • 2 česnako skiltelės
  • Krapai, druska, pipirai
  • 2 šaukštai alyvuogių aliejaus
  • Pelargonijų žiedai (dekoracijai)

Gaminimas: Bulves nuplaukite, supjaustykite skiltelėmis, apšlakstykite aliejumi, pabarstykite druska ir kepkite 200 °C orkaitėje 30 min. Sumaišykite grietinę, smulkintus česnakus, krapus, druską ir pipirus. Patiekite bulves su padažu, papuošdami pelargonijų žiedais. Daugiau receptų.

Įdomus nutikimas: pelargonijų sąmokslo teorija

2025 m. pradžioje Lietuvos socialiniuose tinkluose pasklido sąmokslo teorija, kad pelargonijos turi „stebuklingų galių“ ir gali „pritraukti laimę“. Viskas prasidėjo, kai vieno Vilniaus daugiabučio gyventoja pastebėjo, kad jos pelargonijos žydi net sausio mėnesį, o kaimynai ėmė teigti, kad gėlės „atneša sėkmę“. Netrukus istorija tapo virusine, o pelargonijų pardavimai šoktelėjo 40 %! Nors mokslininkai šypsosi dėl tokių teiginių, gėlių augintojai džiaugiasi augančiu susidomėjimu. Skaitykite daugiau.

Vešliai žydinčios pelargonijos vazonėlyje
Vešlios pelargonijos – tinkamo tręšimo rezultatas!

Ar verta išbandyti?

Pelargonijų tręšimas – tai ne tik priežiūra, bet ir malonumas stebėti, kaip jūsų gėlės virsta tikru sodo šedevru. Naudodami mūsų patarimus, liaudies receptus ir mokslinius atradimus, sukursite tikrą žydėjimo oazę. O gal turite savo slaptą trąšų receptą? Pasidalinkite komentaruose!

Prenumeruokite mūsų YouTube kanalą @gamtosgarsai ir atraskite daugiau gamtos įkvėptų idėjų: YouTube @gamtosgarsai.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

avatar
0
1 Paranormal • 10:36, 2025-05-19
Ar jūsų pelargonijos jau žydi kaip niekada? Pasidalinkite savo tręšimo paslaptimis komentaruose! Prenumeruokite mūsų YouTube kanalą @gamtosgarsai ir atraskite daugiau gamtos įkvėptų idėjų: YouTube @gamtosgarsai!
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2024-03-07 laikas 09:25 Kada sodinti ridikėlius į atvirą dirvą pagal 2024 m. Mėnulio kalendorių?

Ridikėliai auga greitai, praėjus tiesiog mėnesiui po sėjos jau galima nuimti derlių. Be to, tai šalčiui atspari kultūra, sėklos dygsta esant 2 - 3 °C dirvos temperatūrai, daigai pakenčia šalčius iki -2 - 3 °C. Ridikėliai turi tokį ribojantį veiksnį kaip dienos šviesos trukmė.

...

Skaityti daugiau

2020-07-12 laikas 20:33 Liaudies Gydytojas: Kuo Naudinga Vaistažolė Didysis Debesylas
Tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1,5 m aukščio. Turi trumpą, storą, šakotą šakniastiebį su nedaug iš jo išaugančių mėsingų šaknų. Stiebas stačias, jų keletas. Stiebai šakoti, briaunuoti, su plaukeliais. Lapai stambūs, priešiniai, nelygiai dantyti, su plaukeliais....

Skaityti daugiau

2023-05-12 laikas 18:13 Kaip tręšti gėles jodu, kad derlius būtų neįtikėtinas: kaimynai pavydės
Ar žinote, ką reikia daryti, kad gėlės augtų dvigubai greičiau ir nesirgtų ligomis? Jei ne, tuomet turėtumėte perskaityti šiuos patarimus, kurie padės jums sukurti namų botanikos sodą.

Skaityti daugiau

2021-11-10 laikas 20:35 Paprastosios alyvos liaudies medicinoje (Syringa vulgaris L.)

Alyvos - labai populiarus dekoratyvinis augalas, išvesta labai daug jų rūšių, šiais laikais priskaičiuojama virš 1000 rūšių, kurios skiriasi žydėjimo laiku ir trukme, žiedynų forma ir dydžiu, žiedų spalva ir forma.

...

Skaityti daugiau

2024-07-29 laikas 08:32 Kada laikas genėti vyšnias ir trešnes?
Tinkamiausias metas genėti vyšnias ir trešnes yra arba iškart po žydėjimo, arba liepos–rugpjūčio mėnesiais, kai nuimamas derlius. Šiuo laiku tai padarius medelių žaizdos gyja geriau, jie išskiria mažiau sakų, negu nugenėti pavasarį....

Skaityti daugiau