- 13.07.2020
- 5.0 Reitingas
- 1181 Peržiūr
- Aptarti
Petražolių tėvyne laikomos Viduržemio jūros pakrančių šalys, o apie jų gydomąsias savybes žinojo jau senovės graikai ir romėnai. Dabar petražolės auginamos visame pasaulyje kaip populiarus prieskonis ir naudingi vaistiniai augalai.
Sėjamosios petražolės – salierinių šeimos dvimečiai ar daugiamečiai 50–100 cm aukščio augalai. Kaip prieskoninės ir vaistinės daržovės auginamos daržuose visoje Lietuvoje. Šeimininkės mėgsta auginti petražolių ir žiemą namuose, ant palangių. Gydomosiomis savybėmis pasižymi visos šių augalų dalys: kaip vaistai vartojami švieži ir džiovinti petražolių lapai, šaknys bei sėklos. Lapai džiovinami sausoje, gerai vėdinamoje vietoje arba 25–30 laipsnių temperatūros džiovykloje. Šaknys kasamos pirmųjų metų rudenį, nuvalomos, nuplaunamos ir džiovinamos sausoje, gerai vėdinamoje vietoje arba 40–45 laipsnių temperatūros džiovykloje. Subrendusios sėklos džiovinamos sausoje, gerai vėdinamoje vietoje arba 25–30 laipsnių džiovykloje.
Gydomasis poveikis
Liaudies medicinoje petražolių lapai, šaknys ir sėklos pasitelkiami šlapimo skyrimuisi skatinti. Jie padeda, kai sunku šlapintis, taip pat yra naudingi senjorams susilpnėjus šlapimo pūslės funkcijai. Petražolės skatina apetitą, virškinamojo trakto liaukų sekreciją, kraujo gamybą, stiprina kraujagyslių sieneles, slopina žarnyne puvimo procesus. Petražolių lapai geba normalizuoti sutrikusią skydliaukės ir antinksčių veiklą, išvalyti šlapimo ir tulžies pūslių latakus. Petražolių vartojama sergant širdies, kepenų, inkstų ir šlapimo pūslės ligomis, prostatitu. Šių augalų eterinis aliejus šlapimtakių infekcijas veikia kaip antibiotikai.
Petražolės naudingos ir sergant ateroskleroze, hipertonija, tuberkulioze, cukriniu diabetu, mažakraujyste, onkologinėmis ligomis. Taip pat petražolių lapai stiprina dantenas ir mažina jų kraujavimą, gaivina burnos kvapą. Liaudies medicinos žinovai pataria petražolių vartoti reguliariai, bet saikingai.
Petražolės auginamos kaip malonaus kvapo ir skonio prieskoninės daržovės. Jos pagerina daržovių, mėsos, žuvų patiekalų skonį, taip pat tinka sriuboms, įvairiems padažams ir konservams skaninti. Salotos su petražolėmis labai naudingos nusilpusiems ligoniams ir vaikams vitaminų atsargoms papildyti.
Dėmesio! Petražolių nepatariama vartoti sergantiesiems podagra, ūminiu inkstų ir šlapimo pūslės uždegimu. Petražolių arbatos ir aliejaus nerekomenduojama vartoti nėščioms moterims.
Petražolių antpilai ir nuovirai
* Lapų arba šaknų antpilas: 2 šaukštus susmulkintos žaliavos suberkite į termosą, užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite 5 valandas nusistoti, paskui nukoškite. Antpilo gerkite po 1–2 šaukštus 4 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį varginant žarnyno diegliams, pilvo pūtimui, gastritui.
* Lapų antpilas: šaukštą susmulkintos žaliavos užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2 valandas nusistoti, paskui nukoškite. Antpilo gerkite po pusę stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį, jei vargina tinimas ir šlapimo organų ligos.
* Šaknų antpilas: šaukštą susmulkintos žaliavos užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palikite 2 valandas nusistoti, paskui nukoškite. Antpilo gerkite po pusę stiklinės 4 kartus per dieną prieš valgį, jei kamuoja šlapimo pūslės akmenligė, meteorizmas.
* Lapų nuoviras regėjimui stiprinti: šaukštą susmulkintos žaliavos užpilkite stikline karšto vandens, pavirkite 30–40 minučių ant mažos ugnies, palikite atvėsti, nukoškite. Nuoviro gerkite po 2 šaukštus 3 ar 4 kartus per dieną prieš valgį.
* Šaknų nuoviras: šaukštą susmulkintos žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 10–15 minučių ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite atvėsti, paskui nukoškite. Nuoviro gerkite po pusę stiklinės 2 kartus per dieną, jei kamuoja širdies ligų sukeltas tinimas, avitaminozė. Šis nuoviras taip pat žadina apetitą.
Gydymas petražolių sėklomis
* Sėklų nuoviras: 4 šaukštelius petražolių sėklų miltelių (sėklas sumalkite kavamale) užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 15 minučių ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite atvėsti, nukoškite. Nuoviro gerkite po šaukštą 4–6 kartus per dieną (vaikams derėtų duoti po šaukštelį). Šiuo nuoviru skatinamas šlapimo skyrimasis sergant vandenlige, varginant brinkimui dėl širdies nepakankamumo, inkstų ir šlapimo pūslės akmenligei. Nuoviras tinka moterims, jei yra sutrikęs menstruacijų ciklas ir kamuoja skausmas jų metu, bei vyrams sergant prostatos uždegimu. Be to, jis gali būti vartojamas kaip prakaitavimą skatinanti priemonė.
* Sėklų antpilas: šaukštelį petražolių sėklų miltelių užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite 7 valandas nusistoti, paskui nukoškite. Antpilą išgerkite per dieną. Šio antpilo vartokite, jei vargina širdies ir kraujagyslių ligos, kai patinsta galūnės, jis padeda sergant mažakraujyste, gydant uždegiminius procesus.
Petražolių sultys
Petražolių sultys padeda sergant prostatos ligomis, cistitu, gastritu. Jos gerina skrandžio ir žarnyno, taip pat antinksčių veiklą, padeda pučiant pilvui, sergant akių ligomis, vandenlige.
Šių sulčių patariama gerti sergant ir širdies, kraujagyslių ir skydliaukės ligomis, nes petražolės stiprina kraujagysles ir normalizuoja deguonies apykaitą, būtiną normaliai skydliaukės veiklai. Petražolių sultys naudingos ir varginant hipertenzijai. Jomis taip pat patariama gydyti inkstų ir šlapimo pūslės akmenligę, nefritą ir kitas inkstų ir šlapimo pūslės ligas.
Petražolių sulčių poveikis – ypač stiprus, todėl neskiestų sulčių derėtų gerti ne daugiau nei po 2–4 šaukštus per dieną. Dar geriau, jei petražolių sultis sumaišysite su morkų, salotų, špinatų ar salierų sultimis.
Šių augalų sultimis patariama įtrinti uodų, bičių sugeltą odą.
- Šaltinis: savaite.lt
- Autorius: Remigija ZINKEVIČIENĖ
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
Skaityti daugiau