- 14.06.2020
- 5.0 Reitingas
- 1823 Peržiūros
- Aptarti
Nuo seno sakoma: kas geria plaučių arbatos, neserga plaučių ir viršutinių kvėpavimo takų ligomis. Šie augalai iš tiesų labai naudingi sergant plaučių ligomis.
Mūsų šalyje auga trijų rūšių plautės: vaistinės, tamsiosios ir siauralapės. Vaistiniu atžvilgiu vienodai vertinamos visos rūšys. Gegužės mėnesį plautės dirvą nukloja ištisu rožiniais ir melsvais žiedais išmargintu kilimu, kuriame dūzgia bitės ir kamanės. Plautės auga lapuočių ir mišrių medžių miškuose, pamiškėse, griovių ir skardžių pakraščiuose, brūzgynuose, krūmuose, upių, upelių ir ežerų pakrantėse visoje Lietuvoje.
Vaistams naudojama antžeminė dalis. Augalas nupjaunamas nerasotą rytą prieš žiedų išsiskleidimą ir džiovinamas pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje, paskleidus plonu sluoksniu, arba džiovykloje ne aukštesnėje nei 45 ⁰C temperatūroje.
Gydomosios savybės
Plaučių žolėje yra mangano, geležies, vario, įeinančių į kraujo sudėtį. Be to, plautės turi jodo, vanadžio, titano, sidabro, nikelio, stroncio. Šiuose augaluose yra nemažai karoteno, vitamino C, rauginių medžiagų, gleivių, sakų, silicio rūgšties.
Plaučių preparatai turi daug sveikatai naudingų savybių: lengvina atsikosėjimą, švelnina, slopina uždegimą, varo šlapimą, stiprina kraują, gydo žaizdas. Vandeniniai plaučių preparatai stabdo virusų vystymąsi. Šių augalų preparatai vartojami nuo kvėpavimo takų gleivinės uždegimo, kosulio, užkimimo, plaučių tuberkuliozės, žarnyno, šlapimo pūslės ligų, šlapimtakių akmenligės, prostatos išviešėjimo, o išoriškai naudojami gydant sunkiai gyjančias, pūlingas žaizdas, furunkulus, hemorojų. Pastaruoju metu šių augalų preparatais pradėta gydyti įvairias kraujo ligas. Plautės panaikina jodo ir kalio trūkumą organizme, todėl jų naudinga vartoti sergant skydliaukės ligomis.
Šviežių jaunų plaučių lapų ir ūglių tinka dėti ir į salotas bei sriubas. Šiais augalais galima skaninti maltą mėsą, skirtą pyragėlių įdarams.
Dėmesio! Ilgai vartojant plaučių preparatus gali atsirasti alergija, niežulys. Vartoti šių augalų antpilų ir nuovirų nepatariama tiems, kurie turi aukštą kraujospūdį. Prieš gydantis plautėmis reikėtų pasitarti su gydytoju.
Nuoviras ir antpilas
* Plaučių nuoviras: šaukštą susmulkintos plaučių žolės užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 10–15 minučių ant mažos ugnies, palikite valandą nusistovėti ir nukoškite. Gerkite šilto nuoviro po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį, jei sergate plaučių uždegimu, bronchitu, kosite. Šiuo nuoviru galite gydyti ir užkimimą.
* Plaučių antpilas: 2 šaukštus susmulkintos vaistinių plaučių žolės užpilkite puse litro verdančio vandens ir palikite 2 valandas nusistovėti, nukoškite. Gerkite antpilo po pusę stiklinės 4–5 kartus per dieną nuo kosulio, jei esate užkimę, sergate kvėpavimo takų ir odos ligomis, inkstų uždegimu, šlapimo pūslės akmenlige, viduriuojate, sutriko virškinimas ar prasidėjo kraujavimas dėl hemorojaus. Šiuo antpilu taip pat patariama plauti ir ilgai negyjančias žaizdas. Antpilą laikykite tamsioje vietoje.
Vaistažolių mišiniai
* Kvėpavimo takų ligoms gydyti: vakare susmulkinkite ir sumaišykite po šaukštą plaučių, čiobrelių ir vaistinių melisų žolės, užpilkite puse litro verdančio vandens ir palikite per naktį šiltai apvynioję. Rytą antpilą 10 minučių pakaitinkite karšto vandens vonelėje, nukoškite ir gerkite šiltą su medumi 3–4 kartus per dieną prieš valgį.
* Sergant bronchitu: susmulkinkite ir sumaišykite po šaukštą plaučių, plačialapių gysločių lapų ir trispalvių našlaičių žolės. Šaukštą mišinio užpilkite 300 ml verdančio vandens, uždenkite ir palikite pusvalandį nusistovėti, nukoškite. Antpilą gerkite šiltą su medumi po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.
* Sergant šlapimo pūslės ligomis ir hemorojumi: susmulkinkite ir sumaišykite lygiomis dalimis plaučių, plačialapių gysločių, šalavijų, skėtinių širdažolių ir pelynų žolės. Šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 3–4 minutes ant mažos ugnies, nukoškite ir įdėkite šaukštą medaus. Gerkite nuoviro po šaukštą 3 kartus per dieną prieš valgį 7–10 dienų.
* Sergant tuberkulioze: vakare susmulkinkite ir sumaišykite po šaukštą plaučių, ankstyvųjų šalpusnių ir paprastųjų čiobrelių žolės bei miškinių sidabražolių šaknų. Šaukštą mišinio užpilkite puse litro verdančio vandens ir palikite per naktį šiltai apvynioję. Ryte mišinį pakaitinkite karštoje vonelėje, nukoškite ir supilkite į termosą. Gerkite antpilo kaip papildomos gydymo priemonės po vieną stiklinę 2–3 kartus per dieną prieš valgį.
Įvairioms problemoms įveikti
* Sergant mažakraujyste ar varginant medžiagų apykaitos sutrikimams patariama ne trumpiau kaip 2 savaites kasdien suvalgyti po 2 šaukštus šviežių susmulkintų plaučių lapų. Be to, valgant šiuos lapus organizmas gauna reikiamų vitaminų.
* Šviežių plaučių lapų dėkite ant sunkiai gyjančių, pūliuojančių žaizdų. Lapų kompresais gydykite furunkulus, išbėrimus, egzemą, pūlingus spuogus.
* Jei sergate egzema, žvyneline, furunkuliozė ir baltme, patariama gerti plaučių antpilo: šaukštą susmulkintos plaučių žolės suberkite į termosą, užpilkite stikline verdančio vandens, palikite valandą nusistovėti ir nukoškite. Gerkite šilto antpilo po pusę stiklinės 2 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį.
Gydomoji vonia
* Plaučių vonia sergant odos ligomis (egzema, žvyneline, furunkulioze, baltme): kilogramą susmulkintos plaučių žolės užpilkite 3 litrais verdančio vandens, pavirkite 10 minučių ant mažos ugnies, palikite pusvalandį atvėsti, nukoškite ir nuovirą supilkite į šilto (37–38 laipsnių temperatūros) vandens vonią. Vonios trukmė – 15–20 minučių. Maudykitės kas antrą dieną valandą prieš miegą. Vonias kartokite 12–15 kartų.
Autorius: Remigija Zinkevičienė, savaite.lt
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.