Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Vaistažolės

Pelkinis Gailis. Gailio Poveikis Sveikatai (Ledum Palustre)

Pelkinis Gailis. Gailio Poveikis Sveikatai (Ledum Palustre)

Pelkinis gailis - Ledum palustre L. - tai nuolat žaliuojantis, daugiametis, iki 1 m aukščio užaugantis krūmas. Lapai lancetiški arba linijiški, blizgančiu paviršiumi. Auga pušynuose, durpynuose, paplitęs visoje Lietuvoje.

Šeima: Erikinių - Ericaceae.

Liaudiški pavadinimai: gailė, kamparėlis, tvaikelis, velnio šluotos.

Žydi - gegužės-liepos mėnesiais. Žiedai baltos spalvos, sukrauti į tankius skėčius.

Jaunos šakelės rudos, plaukuotos, o senų šakelių žievė pilkai ruda. Lapai lancetiški, linijiški arba beveik linijiški, 4 mm pločio, 7-50 mm ilgio, odiški, blizgančiu paviršiumi.

Vaisiai subręsta liepą-rugpjūtį. Tai – 3-8 mm ilgio, nusvirusi, pailga, daugiasėklė dėžutė. Sėklos šviesiai geltonos, labai smulkios, verpstiškos, 1,5 mm ilgio, suplotos.

Paplitimas - auga pelkėtuose pušynuose, durpynuose, aukštapelkėse. Paplitęs visoje Lietuvoje. Dažnas, ypač pietryčių Lietuvoje.

Veikliosios medžiagos. Visose antžeminėse pelkinio gailio dalyse yra primenančio pelėsių kvapą eterinio aliejaus (pirmamečiuose lapuose – iki 7,5%, antramečiuose – iki 1,40%, pirmametėse šakutėse – iki 1,5%, antrametėse – iki 0,2%, žieduose – 2,3%, vaisiuose – 0,17%). Pagrindinę eterinio aliejaus dalį sudaro ledolis, paliustrolis, cimolas, biciklinis alkoholis, geraniolio acetatas ir angliavandeniai. Lapuose yra glikozido arbutino, raugintų medžiagų.

Vaistinė augalinė žaliava - žolė (vienmetės, nesumedėję viršūnės) pjaunama vaisių brendimo metu, liepą-rugsėjį. Pelkinio gailio augalai yra nuodingi (gali svaigti galva, pykinti), todėl juos reikia rinkti atsargiai.

Antrųjų ir trečiųjų metų ūglius pjauti ir rauti draudžiama.

Išvalyta žaliava džiovinama paskleidžiant plonu sluoksniu pavėsyje arba džiovykloje iki 40 C temperatūroje. Žaliava laikoma atskiroje vėsioje patalpoje. Tinka vartoti 2 metus.

Gailis, Nuodingi augalai, Vaistažolės, Ledum Palustre

Liaudies medicinoje vartojama:

• Daugiausiai eterinio aliejaus randama pirmų metų lapuose. Ledolis slopina kosulio centrą. Vartojami užpilai kvėpavimo takų uždegimui gydyti;

• Arbutinas pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis, antiseptiniu veikimu,

• Flavanoidai skatina šlapimo išsiskyrimą;

• Išoriškai vartojamos tinktūros esant reumatiniams skausmams, sumušimams, sužeidimams gydyti.

Pašalinis poveikis:

• Pelkinis gailis skleidžia labai stiprų kvapą, todėl gali sukelti pykinimą, galvos skausmą ir svaigimą.

Draudžiama naudoti:

• Nėštumo metu;
• Pasireiškus alergijai;
• Vaikams.

Vartojimas

Pelkinis gailis yra nuodingas, jo eteriniai aliejai veikia dirginančiai, gali net paralyžuoti centrinę nervų sistemą. Todėl prieš vartojimą būtinai reikia pasitarti su gydytoju, kuris nurodys vartojimo būdą ir dozę. Nerekomenduojama vartoti daugiau nei 0,5 g miltelių ar 1 šaukšto nuovire per dieną. Perdozavus arba ilgą laiką gydantis pastebimas irzlumas, svaigulys, nemaloni savijauta. Pelkinio gailio preparatai mažina kraujospūdį.

Dažniausiai renkamas - kandims, blakėms naikinti-atbaidyti, tačiau skleidžia gan stiprų kvapą, todėl nepatartina laikyti gyvenamuose kambariuose, ypač kur miegate.

Lapų nuoviru naikinami tarakonai.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2025-05-21 laikas 09:08 Persikų genėjimas ir egzotiški patiekalai: Sodo paslaptys atskleistos!
Atraskite persikų genėjimo paslaptis, gaminkite lietuviškus persikų virtinukus ir sužinokite apie archeologinius atradimus bei kosmoso naujienas!

Skaityti daugiau

2023-04-04 laikas 07:50 Niekada nedarykite to: klaidos, dėl kurių pomidorų derlius bus prastas
Beveik visi pradedantys daržininkai pereina etapą, kuris vadinamas "žemės dirbimas - tai loterija". Šios pozicijos argumentai paprasti ir aiškūs - po pirmųjų nesėkmių išblėsta euforija, kad nusipirkote maišą brangių sėklų. Realybė tokia, kad dėl kažkokių priežasčių ne viskas dygsta, o tai, kas dygst...

Skaityti daugiau

2025-03-02 laikas 12:28 Kokių daržovių negalima auginti ant palangės ir kodėl?
Daugelis sodininkų, atėjus pavasariui, perkelia daigus ant palangės, tikėdamiesi, kad saulės spinduliai suteiks augalams reikalingos šviesos ir šilumos. Tačiau ekspertai įspėja: ne visi augalai gerai toleruoja tokias sąlygas. Palangė dažnai laikoma idealią vieta daigams, tačiau staigūs temperatūros ...

Skaityti daugiau

2020-06-14 laikas 12:39 Plautės - veiksminga vaistažolė plaučiams
Plaučių žolėje yra mangano, geležies, vario, įeinančių į kraujo sudėtį. Be to, plautės turi jodo, vanadžio, titano, sidabro, nikelio, stroncio. Šiuose augaluose yra nemažai karoteno, vitamino C, rauginių medžiagų, gleivių, sakų, silicio rūgšties....

Skaityti daugiau

2020-05-28 laikas 11:20 Dygliuotasis šaltalankis (Hippophae rhamnoides) Ir Šaltalankio Nauda

Dygliuotasis šaltalankis (lot. Hippophae rhamnoides) - tai daugiametis krūmas ar medelis, užaugantis iki 1,5-6 m aukščio. Lapai trumpakočiai, pražanginiai, lygiakraščiai. Jų viršutinė pusė žalsva, apatinė – balta. Geltono žiedai smulkūs ir kvapūs.

...

Skaityti daugiau