Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Pelkinis Gailis. Gailio Poveikis Sveikatai (Ledum Palustre)

Pelkinis Gailis. Gailio Poveikis Sveikatai (Ledum Palustre)

Pelkinis gailis - Ledum palustre L. - tai nuolat žaliuojantis, daugiametis, iki 1 m aukščio užaugantis krūmas. Lapai lancetiški arba linijiški, blizgančiu paviršiumi. Auga pušynuose, durpynuose, paplitęs visoje Lietuvoje.

Šeima: Erikinių - Ericaceae.

Liaudiški pavadinimai: gailė, kamparėlis, tvaikelis, velnio šluotos.

Žydi - gegužės-liepos mėnesiais. Žiedai baltos spalvos, sukrauti į tankius skėčius.

Jaunos šakelės rudos, plaukuotos, o senų šakelių žievė pilkai ruda. Lapai lancetiški, linijiški arba beveik linijiški, 4 mm pločio, 7-50 mm ilgio, odiški, blizgančiu paviršiumi.

Vaisiai subręsta liepą-rugpjūtį. Tai – 3-8 mm ilgio, nusvirusi, pailga, daugiasėklė dėžutė. Sėklos šviesiai geltonos, labai smulkios, verpstiškos, 1,5 mm ilgio, suplotos.

Paplitimas - auga pelkėtuose pušynuose, durpynuose, aukštapelkėse. Paplitęs visoje Lietuvoje. Dažnas, ypač pietryčių Lietuvoje.

Veikliosios medžiagos. Visose antžeminėse pelkinio gailio dalyse yra primenančio pelėsių kvapą eterinio aliejaus (pirmamečiuose lapuose – iki 7,5%, antramečiuose – iki 1,40%, pirmametėse šakutėse – iki 1,5%, antrametėse – iki 0,2%, žieduose – 2,3%, vaisiuose – 0,17%). Pagrindinę eterinio aliejaus dalį sudaro ledolis, paliustrolis, cimolas, biciklinis alkoholis, geraniolio acetatas ir angliavandeniai. Lapuose yra glikozido arbutino, raugintų medžiagų.

Vaistinė augalinė žaliava - žolė (vienmetės, nesumedėję viršūnės) pjaunama vaisių brendimo metu, liepą-rugsėjį. Pelkinio gailio augalai yra nuodingi (gali svaigti galva, pykinti), todėl juos reikia rinkti atsargiai.

Antrųjų ir trečiųjų metų ūglius pjauti ir rauti draudžiama.

Išvalyta žaliava džiovinama paskleidžiant plonu sluoksniu pavėsyje arba džiovykloje iki 40 C temperatūroje. Žaliava laikoma atskiroje vėsioje patalpoje. Tinka vartoti 2 metus.

Gailis, Nuodingi augalai, Vaistažolės, Ledum Palustre

Liaudies medicinoje vartojama:

• Daugiausiai eterinio aliejaus randama pirmų metų lapuose. Ledolis slopina kosulio centrą. Vartojami užpilai kvėpavimo takų uždegimui gydyti;

• Arbutinas pasižymi dezinfekuojančiomis savybėmis, antiseptiniu veikimu,

• Flavanoidai skatina šlapimo išsiskyrimą;

• Išoriškai vartojamos tinktūros esant reumatiniams skausmams, sumušimams, sužeidimams gydyti.

Pašalinis poveikis:

• Pelkinis gailis skleidžia labai stiprų kvapą, todėl gali sukelti pykinimą, galvos skausmą ir svaigimą.

Draudžiama naudoti:

• Nėštumo metu;
• Pasireiškus alergijai;
• Vaikams.

Vartojimas

Pelkinis gailis yra nuodingas, jo eteriniai aliejai veikia dirginančiai, gali net paralyžuoti centrinę nervų sistemą. Todėl prieš vartojimą būtinai reikia pasitarti su gydytoju, kuris nurodys vartojimo būdą ir dozę. Nerekomenduojama vartoti daugiau nei 0,5 g miltelių ar 1 šaukšto nuovire per dieną. Perdozavus arba ilgą laiką gydantis pastebimas irzlumas, svaigulys, nemaloni savijauta. Pelkinio gailio preparatai mažina kraujospūdį.

Dažniausiai renkamas - kandims, blakėms naikinti-atbaidyti, tačiau skleidžia gan stiprų kvapą, todėl nepatartina laikyti gyvenamuose kambariuose, ypač kur miegate.

Lapų nuoviru naikinami tarakonai.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
21.06.2024 laikas 18:17 Pomidorų genėjimas gauti maksimalų derlių
Pomidorus auginti nėra pernelyg sudėtinga, tačiau yra keletas dalykų, į kuriuos svarbu atsižvelgti juos auginant, kad būtų pasiekta geriausių rezultatų.

Skaityti daugiau

13.07.2023 laikas 09:01 Kuo naudingas jodas agurkams ir kodėl darže reikia naudoti briliantinę žalumą
Jodas ir briliantinė žaluma naudingi ne tik namų vaistinėlėje - jie nepakeičiami ir darže. Jie naudojami ne tik kaip universali trąša, bet ir kaip greitoji pagalba kovojant su įvairiausiomis rykštėmis - fitoftoromis, miltlige ir šaknų puviniu. Kaip laistyti agurkus ir pomidorus jodu ir žalumynais, t...

Skaityti daugiau

09.08.2022 laikas 21:26 Sode gali pasirodyti vaisinės muselės

Nuo 2019 m. Lietuvoje stebėsena atliekama ir dėl prioritetinių kenkėjų sąraše esančios vaisinės muselės Rhagoletis pomonella. 2019 m. patikrintos 82, 2020 m. – 84, 2021 m. – 76 vietos. Šiais metais numatyta patikrinti 60, o 2023 m. – 40 vietų. Stebėsena vykdoma visuose Lietuvos ...

Skaityti daugiau

21.01.2021 laikas 19:20 Pipirmėtės (Mentha x piperita) liaudies medicinoje
Pipirmėtėse gausu mentolio. Tai ne tik prieskoninis, bet ir vertingomis gydomosiomis savybėmis pasižymintis augalas. Pipirmėtės veiksmingai atpalaiduoja spazmus ir malšina įvairius skausmus.

Skaityti daugiau

30.05.2020 laikas 18:02 Stipresnį už beržų degutą rasti sunku

Nuo senų laikų slavai ir kitos šiaurinės gentys beržų degutą naudojo kasdieniame gyvenime. Būtent toji riebi, specifinio kvapo medžiaga Europoje nuo seno buvo vadinama rusišku muilu.

Skaityti daugiau