Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Didysis debesylas (Inula helenium) ir Debesylo nauda

Didysis debesylas (Inula helenium) ir Debesylo nauda

Didysis debesylas (lot. Inula helenium) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1,5 m aukščio. Turi trumpą, storą, šakotą šakniastiebį su nedaug iš jo išaugančių mėsingų šaknų. Stiebas stačias, jų keletas. Stiebai šakoti, briaunuoti, su plaukeliais. Lapai stambūs, priešiniai, nelygiai dantyti, su plaukeliais. Žiedynai susitelkę stiebų viršūnėse, žiedai geltonos spalvos.

Savaime Lietuvoje neauga. Retas. Vaistams augina Kinija, Italija. Lietuvoje auginamas darželiuose, botanikos soduose, pasitaiko sulaukėjusių, augančių šalia sodybų, patvoriuose. Mėgsta saulėtas vietas, lengvo priemolio, drėgnas dirvas. Kartais painiojamas su bulvine saulėgrąža, dar vadinama topinambu (Helianthus tuberosus L.), kuris žydi nuo rugsėjo mėn. Be didžiojo debesylo Lietuvoje auga dar 2 debesylų rūšys: gluosnialapis debesylas (Inula salicina L.) ir paprastasis debesylas (Inula britannica L.).

Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke).

Liaudiški pavadinimai: debesyla, tarpažolė.

Žydi liepos-rugpjūčio mėn.

Vaistinė augalinė žaliava – debesylo šaknys su šakniastiebiais (Rhizomata cum radicibus Inulae helenii) kasami rudenį ar pavasarį. Žievės nuo šakniastiebių lupti nereikia, kadangi ji taip pat turi veikliųjų medžiagų. Nuvalyti šakniastiebiai supjaustomi 15-20 cm ilgio gabaliukais, storesni skeliami išilgai ir apvytinami ore. Džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje 30-35 °C temperatūroje. Gerai išdžiovinti šakniastiebiai stipraus aromatingo kvapo, kartoko deginančio skonio.

Debesylo lotyniškas pavadinimas (Inula helenium) yra siejamas su legenda apie Heleną iš Trojos. Ji privalėjo su savimi neštis puokštę debesylų, kai buvo išvesta iš Spartos.

Šaknyse ir šakniastiebiuose yra iki 40 % inulino, 1-4 % eterinio aliejaus (seskviterpeniniai laktonai), alanto rūgšties, rauginių medžiagų, dervų, alkaloidų, kartumynų, saponinų.

• Eterinis aliejus pagerina sekreto išsiskyrimą iš bronchų, suskystina jį, todėl didysis debesylas gerina atsikosėjimą;
• Inulinas - tai didelės molekulinės masės polisacharidas, kuris susideda iš fruktozės molekulių. Jis vartojamas kaip pagalbinė medžiaga vaistų formų gamyboje, kai negalima naudoti cukraus;
• Alantolaktonas ir isoalantolaktonas yra cheminiai komponentai, kurie pasižymi prieškirmėliniu poveikiu;
• Debesylas gali būti vertingas žmonėms, sergantiems širdies-kraujagyslių sistemos ligomis, tačiau šis poveikis dar nebuvo visiškai įrodytas. Kai kurie bandymai rodo, kad debesylas gali nuslopinti angininį širdies skausmą dėl padidėjusio krūvio ir deguonies trūkumo kur kas geriau nei nitroglicerinas.

Debesylas, Nuodingi augalai, Vaistažolės, Inula helenium

Pašalinis poveikis

• Alerginės odos reakcijos;
• Didelėmis dozėmis gali padidinti cukraus kiekį kraujyje sergant cukriniu diabetu;
• Didelėmis dozėmis gali sukelti viduriavimą, pykinimą, vėmimą, mėšlungį.

Draudžiama vartoti

• Nėštumo metu, nes stimuliuoja gimdos susitraukimus;
• Sergant kepenų ciroze, inkstų ligomis.

Vartojimas

Nuoviro ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas smulkintų debesylų šakniastiebių su šaknimis užpilamas stikline šalto vandens, verdama 30 min, paliekama 10 min atvėsti, nukošiama. Geriama po 1 valg. šaukštą 3 kartus per dieną atsikosėjimui lengvinti.

Debesylo šaknis prieš virimą ar užplikinimą reikia labai gerai susmulkinti. Nuovirus, arbatas reikia sunaudoti per vieną dieną.

Debesylas ganėtinai nuodingas augalas ir jo kaupiami seskviterpeniniai laktonai veikia kaip stiprus alergenas, gali sukelti sunkų kontaktinį alerginį dermatitą, egzemą. Todėl vartoti galima tik pasitarus su gydytoju.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
27.08.2024 laikas 13:38 Lelijų priežiūra po žydėjimo: 5 svarbūs patarimai rugpjūtį
Lelijos – tai vieni iš gražiausių ir populiariausių gėlių, tačiau jų priežiūra po žydėjimo yra esminė, norint užtikrinti sveiką augimą ir gausų žydėjimą kitais metais. Rugpjūtis yra kritinis mėnuo, kai reikia atkreipti dėmesį į lelijų lapus, laistymą ir tręšimą. Šiame straipsnyje apžvelgsime svarbia...

Skaityti daugiau

14.08.2022 laikas 10:03 Kaip teisingai laistyti daržą?

Daugelis daržininkų mano, jog kuo daugiau ir dažniau laistysi daržo augalus, tuo bus geriau. Tačiau ši nuomonė nėra teisinga. Pirmiausia, skirtingiems augalams reikalingas skirtingas laistymas. Taigi,  kaip teisingai laistyti sodo ir daržo augalus? O gal klausimą reikėtų formuluoti kitaip: k...

Skaityti daugiau

22.11.2022 laikas 08:06 Išaugus kainoms – ūkininkai ieško finansavimo alternatyvų
Per pastaruosius metus ūkininkų skolinimosi įpročiai keitėsi. Kai ankstesniais metais ūkininkai drąsiai investavo į ūkių modernizaciją, šiais metais pastebimas gerokai išaugęs apyvartinių lėšų poreikis.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 08:40 Vynuogės vilioja daugelį, bet jas auginti nelengva
Lietuvai tapus oficialia vynuogių augintojų šalimi, vynmedžių augintojams atsivėrė naujos galimybės, tačiau šio pavasario ir vasaros permainingi orai parodė, kad užauginti vynuoges mūsų šalyje gana sunku ir vynuogynas, kaip pragyvenimo šaltinis, gali būti tik siekiamybė....

Skaityti daugiau

24.03.2023 laikas 08:40 8 daržovės, kurias galite nusipirkti vieną kartą ir auginti amžinai
Pabandykite namuose pasistatyti šį mažą šiltnamį - jis kasdien suteiks jums energijos suteikiančių vitaminų

Skaityti daugiau