Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare) ir Bitkrėslės nauda

Paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare) ir Bitkrėslės nauda

Paprastoji bitkrėslė (lot. Tanacetum vulgare) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1,5 m aukščio. Augalas turi vieną arba kelis stiebus. Jie gausiai lapuoti, šakoti. Lapai pražanginiai, suskaldyti plunksniškai. Žiedai geltonos spalvos.

Augalas paplitęs visoje Lietuvoje. Auga pakelėse, paupiuose, pievose. Mėgsta priesmėlio dirvas ir saulėtas vietas.

Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) - Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke).

Liaudiški pavadinimai: auksažiedė, bridkažolė, bridklė, čižma, čyžma, daratos, ežė, gumbo žolė, kirmytžolė, marūnas, pižma, saulakrėslis.

Žydi liepos – rugsėjo mėn.

Vaistinė augalinė žaliava - Bitkrėslės žiedai (Tanaceti flos; ankstenis: Flores Tanaceti) renkami žydėjimo metu – liepos-rugpjūčio mėn. Skinama rankomis ar nupjaunama, paliekant ne ilgesnį kaip 2 cm žiedynkotį. Po rinkimo reikia gerai nusiplauti rankas, nes bitkrėslė turi stipriai veikiančių medžiagų, kuriomis galima aspinuodyti. Džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje ar džiovykloje ne aukštesnėje 40 C temperatūroje. Išdžiovinti graižai turi specifinį kvapą.

Graižuose yra iki 1,5 % eterinio aliejaus (tujonas, tujolis, pinenas, kamfora, borneolis, tanacetinas), 5 % flavonoidų, rauginių medžiagų, alkaloidų, kartumynų, fenolkarboninių rūgščių.

• Flavanoidai pasižymi choleretiniu poveikiu – gerina tulžies pūslės sekreciją. Flavanoidai taip pat lemia antimikrobinį, uždegimą slopinantį ir spazmus šalinantį poveikį;
• Kartumynai stimuliuoja virškinamojo trakto veiklą ir šalina virškinimo sutrikimus;
• Paprastoji bitkrėslė turi prieškirmėlinį poveikį. Ji efektyvi šalinant apvaliąsias kirmėles (askaridės, spalinės). Šiuo atveju gali būti vartojama mišiniuose su pelynu, ramunėle (vidurių pūtimą mažinantis poveikis) ar sena (vidurius paleidžiantis poveikis). Vaikams taikoma kaip klizma;
• Voniomis ir kompresais gydoma podagra, sąnarių uždegimai;
• Išoriškai vartojama gydant niežus.

Bitkrėslė, Nuodingi augalai, Vaistažolės, augalai, liaudies medicina

Pašalinis poveikis

• Eterinis aliejus tujonas didelėmis dozėmis pasižymi mirtinu poveikiu. Sukelia traukulius, turi narkotinį poveikį.

Draudžiama vartoti

• Draudžiama vartoti nėštumo ir žindymo laikotarpiu;
• Esant nervinio pobūdžio sutrikimams;
• Sergant skrandžio ir žarnyno uždegimu;
• Nerekomenduojama vaikams iki 12 metų.

Vartojimas - Augalas nuodingas. Jo preparatus į vidų galima vartoti tik gydytojui paskyrus.

Arbatos ruošimas: 1 arbatinis šaukštelis išdžiovintos žolės užpilamas puodeliu verdančio vandens ir paliekama 10-15 min. Geriama du kartus per dieną. Receptas nuo kirmėlių:
3 d. bitkrėslės žiedų
2 d. pipirmėtės lapų
2 d. pelyno žolės
1 arb. šaukštelis mišinio užpilamas ¼ stiklinės verdančio vandens, paliekama 10 min stovėti, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
10.04.2021 laikas 09:50 Špinatai: Veislės, Savybės, Naudojimas
Ar žinojote…kad špinatuose sostinėje Kristlsityje, Teksaso valstijoje, 1937 metais buvo pastatyta skulptūra pagerbiant karikatūristą E. K. Segarą ir jo animacinių filmų personažą Popajų, kuri įtakos dėka špinatų apyvarta, manoma padidėjo net 33 proc.?...

Skaityti daugiau

17.05.2020 laikas 19:30 Gaurometis - sveikas maistas ir unikalus vaistas
Žydėjimo laikotarpiu siauralapis gaurometis traukia akį švytinčiais rausvais žiedais. Šis augalas – ir sveikas maistas, ir unikalus vaistas.

Skaityti daugiau

28.05.2022 laikas 18:46 Kaip vasarą pasirūpinti orchidėjomis?

Gaivinančia žaluma ir spalvingais žiedais džiuginančios kambarinės gėlės padeda sukurti jaukumą namuose ir biuruose. Jei norite, kad augalai būtų sveiki, ilgai žaliuotų ir žydėtų, reikia žinoti kaip tinkamai juos prižiūrėti.

...

Skaityti daugiau

19.05.2020 laikas 13:48 Paprastasis apynys (Humulus lupulus) ir apynių nauda
Ką vertėtų žinoti apie vaistažoles? Paprastasis apynys (lot. Humulus lupulus) - tai daugiametis iki 6 m. aukščio žolinis augalas. Stiebas briaunuotas, šiurkštus, su kibiais plaukeliais. Paprastasis apynys, apynių nauda, apynių pašalinis poveikis, apynių gerosios savybės, koks apynių poveikis organi...

Skaityti daugiau

31.07.2022 laikas 08:57 Siauralapis gaurometis ir jo nauda

Šis žolinis augalas žydi vasarą (birželio – rugsėjo mėn), sėklos subręsta rugpjūčio – spalio mėnesiais. Augalas dauginasi dviem būdais – sėklomis ir šakniastiebiais. Šis vaistinis augalas labai populiarus liaudies medicinoje.

...

Skaityti daugiau