Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal naujienos » Receptai | Patiekalai » 2021 » Lapkričio » 4

Natūralaus raugo duona

Receptas: Natūralaus raugo duona

Jeigu ketinate savo virtuvėje kepti natūralaus raugo (sourdough bread) duoną, šis įrašas yra skirtas būtent jums. Raugo gamyba bei jo laikymas, duonos iškepimo eiga žingsnis po žingsnio.

Seniau vis kartojau, kad mes savo virtuvėje duonos tiek nesuvalgome, kad apsimokėtų kepti ją patiems. Juk taip paprasta nusipirkti parduotuvėje. Ganėtinai skeptiškai žiūrėjau į šią madą. O ir vietos dar vienam aparatui, kuris padėtų iškepti duoną, virtuvėje nelabai buvo.

Nežinau kas nutiko šiemet, bet ir aš pradėjau kepti įvairią duoną. Labiausiai mane socialiniuose tinkluose užkabino greitai plintanti sourdough duona, tad nusprendžiau visą procesą išmėginti ir savomis rankomis. Galiu pasakyti, kad visai neblogai man viskas pavyko, tad žemiau Jums visiems pateiksiu savo geriausius patarimus, kuriuos susirinkau internete ir pritaikiau sau.

Ingredientai

  • įmaišas: 115 gramų
  • šiltas vanduo: 367 gramų
  • viso grūdo dalių kvietiniai miltai: 100 gramų
  • kvietiniai miltai: 400 gramų
  • druska: 10 gramų.

kepiniai, raugas, duona

Recepto paruošimas

1. Natūralaus raugo gamyba: Raugas - tai iš miltų ir vandens sudarytas mišinys, kuriame, jeigu tinkamai prižiūrėsite, užaugs ir gyvens mielės. Tai visiškai natūralus duonos fermentas. Vienas dažniausių receptų jam pasigaminti užima net septynas dienas, per kurias raugas maitinamas ir būna šiltai laikomas. Būtent jį aš ir naudojau.

2. Pirma diena: Paimame maždaug 0,5 litro talpos arba kiek didesnį (bet ne mažesnį, nes bus gana sunku raugą maišyti), švariai išplautą ir sausą stiklinį indą (jokiu būdu ne plastikinį). Tiksliai pasveriame 100 gramų visų grūdo dalių ruginių miltų ir 150 gramų drungno (į jį įkišus pirštą, nejaučiate karščio, bet jis kiek šiltesnis už jūsų kūno temperatūrą) vandens.

3. Viską gerai sumaišome (kad neliktų jokių sausų miltų dalių) ir pastatome šiltoje vietoje. Aš įprastai dedu prie radiatoriaus arba pečiaus. Dangtelį uždedame, bet neužsukite. Dažnai internete siūloma dangtelyje padaryti skylutes arba dengti linine skepetaite.

4. Antra diena: Pasiliekame 70 gramų pirmąją dieną sumaišyto raugo (kitą dalį išmetame - aš pati asmeniškai dar neradau kito panaudojimo būdo) ir pamaitiname jį: sumaišome 50 gramų visų grūdo dalių ruginių miltų, 50 gramų kvietinių miltų ir 115 gramų vandens. Dar kartą pastatome šiltoje vietoje.

5. Trečia diena: Kartojame antrosios dienos receptą, pastatome šiltoje vietoje. Būtent trečią dieną mano raugas pradėjo skleisti itin rūgštų, salsvą, actui artimą kvapą. Pripažinsiu, kad gana ilgai svarsčiau, gal jau jį sugadinau ir jį reikėtų išmesti, pradėti gaminti iš naujo. Bet vis susilaikiau. Kaip suprantu, jeigu raugas skleidžia stiprų acto kvapą ir pirmoji mintis, kuri ateina į galvą yra "oh, kažkas surūgo", tai raugas jau negeras. Bet rūgštus, stiprus jo kvapas (įprastai šitaip kvepia namuose kepta ruginė duona) nėra nieko blogo.

6. Ketvirta diena: Pasiliekame 70 gramų raugo ir pamaitiname jį: 50 gramų visų grūdo dalių ruginių miltų, 50 gramų kvietinių miltų ir 100 g vandens. Viską gerai išmaišome. Pastatome šiltoje vietoje.

7. Penkta diena: Kartojame ketvirtos dienos procesą.

8. Šešta diena: Kartojame ketvirtos dienos procesą.

9. Septinta diena: Pasiliekame 25 gramus raugo ir pamaitiname jį: 50 gramų visų grūdo dalių ruginių miltų, 50 gramų kvietinių miltų ir 100 gramų vandens. Viską gerai išmaišome. Pastatome šiltoje vietoje.

10. Raugo laikymas (indas): Gaminti bei laikyti raugą rekomenduotina stikliniame inde (jokiu būdu ne plastikiniame, galite keramikiniame). Dangtelį uždedame, bet neužsukame. Dažnai siūloma dangtelyje padaryti skylutes arba dengti linine skepetaite.

11. Kartais rekomenduojama raugo gamybai turėti 2 panašius indus. Pirmą dieną raugą pagaminus viename inde, kitą dieną jau perdėti į kitą indą. Šitaip bus lengviau ir pasverti, ir prižiūrėti raugą (tik indus, kuriame džiūsta ir sukietėja raugas, itin sunku išplauti).

12. Raugo laikymas (temperatūra: Idealiausiai raugas laikosi tuomet, kai stikliniame inde jam šilta bei jauku. Šitaip mielės auga, maitinasi bei dauginasi, o raugas rūgsta ir bręsta. Kai savo raugą laikiau ant lango, jis visai nekilo, itin stipriai sklido jo kvapas. Kai padėjau šalia pečiaus, pakilo 2 kartus, stipriai sumažėjo jo kvapas. Ten dabar visada ir laikau.

13. Jeigu duoną jau iškepėte ir kurį laiką jos kepti neplanuojate, raugą rekomenduotina šiek tiek "primigdyti", kitaip tariant, su visu stiklainiuku padedame į šaldytuvą - vieną kartą savaitėje jį pamaišome, pamaitiname: lygiomis dalimis sumaišome raugo, ruginių visų grūdo dalių miltų ir drungno vandens. Vėl padedame į šaldytuvą.

14. Kaip reikia patikrinti, ar raugas dar yra tinkamas naudoti?: Jeigu po kurio laiko vėl susigalvojote išsikepti duonos, reikia pasitikrinti, ar turimas raugas dar yra geras. Tai padaryti lengviausia, tiesiog raugą pamaitinus lygiomis dalimis (jeigu turite, pavyzdžiui, 25 gramų raugo, įdedame 25 gramų visų grūdo dalių ruginių miltų ir 25 gramus drungno vandens) ir maždaug 6-8 valandas laikome šiltoje vietoje.

15. Jeigu per tą laiką jis pakyla maždaug dvigubai, raugas yra tinkamas naudoti. Jei šitaip pamaitintas raugas nepakyla tinkamai, vadinasi jis jau blogas, reikia pasigaminti naują.

16. Kaip pažadinti raugą: Kai raugas laikomas šaldytuve, jame esančios mielės pradeda snausti - ten joms nėra šitaip šilta, kaip norėtųsi. Po kelių dienų, jeigu norisi, kepti duoną, raugą reikia išimti iš šaldytuvo, pamatuoti 50 gramų raugo, įpilti 50 gramų drungno vandens ir 50 gramų viso grūdo ruginių miltų, viską gerai išmaišome ir pastatome šiltai maždaug 8-12 valandų.

17. Likusį kiekį seno raugo, kuris buvo laikomas šaldytuve, galima išmesti. Kito naudojimo būdo aš dar neišbandžiau. Po 8-12 valandų iš "atgaivinto" raugo maišome duonai maišinį, kuriam išrūgus dar kartą atsimatuojame 50 gramų ir padedame į šaldytuvą, šitaip turėsite raugo kitam kartui ir taip toliau.

18. Pasigaminus raugo, galite kepti duoną: Iš naujai pagaminto arba "prižadinto" raugo galite kepti duoną. Vienam duonos kepalui reikia 115 gramų įmaišo, 367 gramų šilto vandens, 100 gramų viso grūdo dalių kvietinių miltų, 400 gramų kvietinių miltų ir 10 gramų druskos.

19. Pirmiausia reikia pasigaminti įmaišą. Tam reikia paimti 25 gramus aktyvaus raugo ir atnaujinti jį 50 gramų kvietinių miltų, 50 gramų viso grūdo kvietinių miltų ir 100 gramų vandens. Viską gerai sumaišome ir paliekame maždaug 4-6 valandas stovėti šiltoje vietoje.

20. Praėjus nurodytam laikui, paimame 115 gramų įmaišo ir sumaišome su likusiais ingredientais, išskyrus druska. Uždengiame mišinį švariu ir sausu rankšluosčiu bei pastatome šiltoje vietoje maždaug 60 minučių.

21. Po 60 minučių, druską ištirpiname keliuose šaukštuose vandens ir įminkome ją į tešlą. Ją dar kartą uždengiame tuo pačiu rankšluosčiu ir pastatome šiltai fermentuotis maždaug 4-5 valandoms.

22. Per tą laiką, kas maždaug 60 minučių, maždaug 4 kartus tešlą užlankstome - imame vieną jos kampą, keliame į viršų kiek galima (kol ima plyšti) ir lenkiame į vidurį. Apeiname šitaip visą tešlą kelis kartus.

23. Po to išverčiame tešlą ant pamiltuoto paviršiaus. Suformuojame iš tešlos stačiakampį, pirštais suimame du priešingus tešlos kraštus ir lenkiame juos į vidų. Tą patį padarome ir su kitais tešlos kampais. Apverčiame kepaliuką žemyne, kad lenkimas būtų jo dugne.

24. Kepaliuką dedame į šiek tiek drėgnu rankšluosčiu įklotą ir miltais apibarstytą indą. Apdengiame ir laikome šaldytuve nuo 12 iki 16 valandų.

25. Jau kitą dieną ištraukiame indą iš šaldytuvo ir atidengiame.

26. Į orkaitę įdedame indą, kuriame kepsime duoną. Rekomenduotina, kad jis būtų atsparus dideliam karščiui ir su dangčiu. Kartu su indu įkaitiname ją iki 250 laipsnių temperatūros.

27. Kai jau orkaitė įkaista, indą ištraukiame, į jį įklojame kepimo popieriaus ir išverčiame kepaliuką. Paviršių šiek tiek pabarstome miltais, įpjauname norima forma. Šitai leis jums stebėti, kaip duona kepa viduje.

28. Kepame duoną 250 laipsnių temperatūroje maždaug pusvalandį, tuomet nudengiame puodo dangtį ir kepame dar 15 minučių, temperatūrą sumažinę iki 235 laipsnių, kol duonos pluta apskrunda. Duoną ragaujame kiek atvėsusią. Skanaus!

29. Rekomendacija: Daugiau duonos receptų rasite: Duonos receptai.

Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
10.08.2022 laikas 17:18 Tauta Siūlo G. Nausėda pasirašė dekretą dėl M. Drobiazko ir P. Vanago išbraukimo iš apdovanotojų sąrašo

Prezidentas Gitanas Nausėda trečiadienį pasirašė dekretą, kuriuo išbraukė ledo čiuožėjų porą Margaritą Drobiazko ir Povilą Vanagą iš apdovanotųjų Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino 5-ojo laipsnio ordinu sąrašo, pažeminus apdovanotojo vardą.

...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 17:12 Tauta Siūlo Žmonės dėl civilinės sąjungos nori referendumo
Nors dabartinė Seimo dauguma vis bando prastumti įstatymų projektus, homoseksualias poras prilyginančias šeimoms, panašu, visuomenės perkalbėti nepavyksta. Naujausia apklausa rodo, kad gyventojai nepritaria tokiems siūlymams, o klausimus dėl homoseksualių šeimų įteisinimo norėtų spręsti patys refere...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 16:25 Receptai | Patiekalai Mes su vyru pamėgome šiuos skanėstus – dingsta kaip saulėgrąžos
Kiaušinius suplakame šluotele, pilame kambario temperatūros kefyrą, pabarstome kepimo milteliais ir permaišome. Dedame varškę, sūdome ir permaišome. Beriame smulkiai pjaustytus svogūnų laiškus, petražoles ir permaišome....

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 23:56 Paskutinė santykių riba jau peržengta. Ribos ženklas

Meilės, draugystės, giminystės ir kantrybės riba – tai anaiptol ne abejingumas. Yra dar baisesnė ir galutinė riba, nors tasai žodis laikomas geru, teigiamu.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 23:50 Jei moteris praranda savo moteriškąją energiją

Jeigu taip atsitinka, ji paprasčiausiai pavirsta, atleiskite už išsireiškimą – „boba“. Be to, pati moteris labai retai pastebi šią savo transformaciją. Priešingai, jai atrodo, kad ji tapo kieta ir stipri, taip pat sėkminga ir savarankiška. Tačiau aplinkiniai ją mato visai kitaip...

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:43 Naujasis Kosta Rikos prezidentas nutraukia "neteisėtus" Covid vakcinos įpareigojimus

Naujai išrinktas prezidentas Rodrigo Čavesas (Rodrigo Chaves) pareiškė: "Kosta Rikos gyventojai nėra galvijai, kuriuos reikia mušti medžio gabalu, kad jie būtų paskiepyti".

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:28 "Pfizer" pradeda Laimo ligos vakcinos 3 fazės tyrimą
Šią savaitę bendrovė "Pfizer" pranešė pradėjusi paskutinį eksperimentinės vakcinos, skirtos Laimo ligos prevencijai 5 metų ir vyresniems žmonėms, bandymų etapą.

Skaityti daugiau

10.08.2022 laikas 20:17 Kyla abejonių dėl JK Meteorologijos tarnybos teiginių apie kylančią JK ir pasaulio temperatūrą

Paskelbus kaltinamąją ataskaitą apie JAV meteorologijos stotis, kyla pagrįstų abejonių dėl JK meteorologijos tarnybos deklaruojamo visuotinio atšilimo masto.

Skaityti daugiau