- 17.05.2020
- 2.5 Reitingas
- 6663 Peržiūros
- Aptarti
Žydėjimo laikotarpiu siauralapis gaurometis traukia akį švytinčiais rausvais žiedais. Šis augalas – ir sveikas maistas, ir unikalus vaistas.
Siauralapis gaurometis yra nakvišinių šeimos daugiametis augalas, mėgstantis saulėtas akmenuotas vietas. Mūsų šalyje gana dažnas, auga miškuose, pamiškėse, kirtimuose, sausuose durpynuose. Atvirose vietose šie augalai sudaro gana didelius sąžalynus. Žydi birželio–rugsėjo mėnesiais. Žiedai išskiria daug nektaro, juos gausiai lanko bitės.
Vaistinė žaliava – gauromečių lapai, žiedai ir žolė – skinama prieš pat žydėjimą arba žydėjimo metu. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje arba džiovykloje, ne aukštesnėje negu 35 laipsnių temperatūroje.
Prieš gydantis siauralapių gauromečių preparatais reikėtų pasitarti su gydytoju arba vaistininku.
Naudingosios savybės
Siauralapių gauromečių lapuose yra daug rauginių medžiagų ir gleivių, alkaloidų, karoteno, pektinų, organinių rūgščių ir mineralinių medžiagų (geležies, mangano, molibdeno, vario, boro). Vitamino C gauromečių lapuose – tris kartus daugiau negu apelsinuose ir tiek pat, kiek juoduosiuose serbentuose. O taninų kiekiu gauromečiams neprilygsta joks kitas augalas.
Siauralapių gauromečių preparatai pasižymi sutraukiamuoju, kraujavimą stabdančiu, uždegimą slopinančiu, žaizdas gydančiu, raminamuoju ir keliančiu nuotaiką poveikiu. Raminamasis poveikis panašus į valerijonų. Nustatytas ir priešvėžinis preparatų poveikis. Augalas kaupia taninus ir gleives, tai slopina uždegimus.
Liaudies medicinos žinovai pataria gauromečių preparatais stiprinti organizmą, valyti kraują, gydyti nemigą, galvos skausmą, medžiagų apykaitos sutrikimus, opaligę, padidėjusį skrandžio rūgštingumą, mažakraujystę. Šiais preparatais patariama gydyti odos ligas, burnos opas ir pūslelinę, stiprinti plaukus.
Teigiama, kad siauralapis gaurometis itin tinka vyrams: gali būti vartojamas prostatito profilaktikai ir gydymui, taip pat pasižymi potenciją gerinančiu poveikiu. Gauromečių žolėje yra medžiagų, kurios, esant gerybiniam prostatos išviešėjimui, palengvina šlapinimąsi.
Kai kuriose pasaulio šalyse gauromečių šaknys valgomos šviežios arba išvirtos, jos yra saldaus, panašaus į smidrų skonio. Maistui tinka ir jauni šio augalo stiebai bei lapai, iš jų dažniausiai ruošiamos salotos. Jaunus, minkštus ūglius galima valgyti ir troškintus.
Azijos ir Kaukazo gyventojai iš gauromečių daro miltus, kepa duoną, mala kavą.
Gauromečių arbatos nauda
Gauromečių arbatą mūsų liaudies medicinos žinovai dažnai pavadina lietuviška žaliąja arbata. Jai geriausia tinka lapai, išdžiovinti natūraliai (ne džiovykloje), nes geriau išsaugo švelniai žalią spalvą ir malonų skonį.
Arbatą galima ruošti įprastu būdu arba užplikyti termose: kupiną šaukštelį susmulkintų gauromečių užpilkite 250 ml verdančio vandens, palikite trumpam pritraukti, nukoškite. Gerkite arbatos kasdien po 2 puodelius, ryte prieš pusryčius ir vakare prieš miegą (gauromečių lapuose yra medžiagų, gerinančių miego kokybę), o susirgę – dažniau.
Arbata būna skanesnė sumaišyta su kitomis žolelėmis: žemuogėmis, avietėmis, liepžiedžiais.
Antpilai
* Sergant skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige: šaukštą susmulkintos džiovintos siauralapių gauromečių žolės užpilkite 300 ml verdančio vandens, palikite valandą nusistovėti, nukoškite. Gerkite antpilo po pusę stiklinės 3 kartus per dieną po valgio.
* Jeigu vargina nemiga: šaukštą susmulkintų gauromečių lapų suberkite į termosą, užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite pusvalandį nusistovėti, nukoškite. Gerkite antpilo po pusę stiklinės 2 kartus per dieną prieš valgį. Šis antpilas taip pat malšina galvos skausmą.
* Sergant lėtine diarėja (viduriuojant): susmulkinkite siauralapių gauromečių lapų ir užpilkite juos degtine santykiu 1:2, palikite 2 savaites nusistovėti, nukoškite. Gerkite antpilo po 10 lašų (su vandeniu) 2 kartus per dieną. Be to, šis antpilas turi priešgrybelinių savybių ir padeda atkurti žarnyno mikroflorą.
* Sergant onkologinėmis ligomis: 3 šaukštus susmulkintų gauromečių žiedų suberkite į termosą, užpilkite puse litro verdančio vandens, palikite 30–40 min. nusistovėti, nukoškite. Liaudies medicinos žinovai pataria antpilo, kaip papildomos gydymosi priemonės, gerti po trečdalį arba po pusę stiklinės 3 kartus per dieną sergant bet kokio organo vėžiu.
Nuovirai
* Siauralapių gauromečių žolės nuoviras: šaukštą vaistinės žaliavos užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 15 min. ant mažos ugnies, palikite 2 val. nusistovėti, nukoškite. Gerkite nuoviro po šaukštą 4 kartus per dieną prieš valgį, jei sergate gastritu, kolitu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige ar kitomis virškinamojo trakto ligomis. Nuoviras taip pat padeda sergant anemija, kankinant nemigai, galvos skausmams. Be to, šį nuovirą galite naudoti žaizdoms, opoms, praguloms plauti.
* Šakniastiebių nuoviras: 10 g susmulkintos žaliavos užpilkite 250 ml karšto vandens, pavirkite 10 min. ant silpnos ugnies, nukoškite, tirščius nuspauskite. Gerkite nuoviro po šaukštą 3–4 kartus per dieną sergant gastritu, kolitu, kvėpavimo takų uždegimu, mažakraujyste. Nuoviru skalaukite skaudamą gerklę.
Gydomieji mišiniai
* Gydomasis mišinys virškinamajam traktui: susmulkinkite ir sumaišykite po šaukštą džiovintų gauromečių lapų, ramunėlių ir liepų žiedų. 2 šaukštus mišinio suberkite į termosą, užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens ir palikite 2 val. nusistovėti, nukoškite. Gerkite antpilo po stiklinę 2 kartus per dieną, jei sergate virškinamojo trakto ligomis.
* Sergant mažakraujyste: susmulkinkite ir sumaišykite lygiomis dalimis siauralapių gauromečių lapų, paprastųjų šermukšnių žiedų ir uogų bei žemuogių lapų. Šaukštą vaistažolių mišinio užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite pusvalandį nusistovėti, nukoškite. Gerkite antpilo po trečdalį stiklinės 3 kartus per dieną prieš valgį.
Gauromečių kompresai
* Skausmus malšinantis kompresas: saują žalių nuplautų ir susmulkintų gauromečių lapų užpilkite stikline verdančio vandens ir nedelsdami nukoškite. Lapus sukrėskite į drobinį maišelį, uždėkite ant skaudamos vietos (sąnarių, raumenų, kaulų) ir šiltai apriškite. Kompresą keiskite kas 2–3 val. ir dėkite, kol skausmas sumažės. Galite kompresui panaudoti ir žydintį augalą, apiplikę jį verdančiu vandeniu.
* Žaizdoms gydyti: susmulkinkite nuplautų šviežių siauralapių gauromečių lapų ir uždėkite ant pūliuojančių, ilgai negyjančių žaizdų, opų, spuogų, pragulų ir apriškite. Galite gauromečių lapus sutrinti į miltelius ir jais barstyti žaizdas.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau