Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Vaistiniai šalavijai vaistinėlėje

Vaistiniai šalavijai (Salvia officinalis) - galingi gamtiniai antibiotikai, antivirusinė ir priešgrybelinė priemonė nuo įvairių virškinimo sistemos susirgimų. Tačiau ne visi žino, kad šalavijai aktyviai naudojami, ruošiant įvairius patiekalus, naudojami kaip natūralūs konservantai ir padeda įsisavinti maistingąsias medžiagas.

Vaistiniai šalavijai, šalavijai, vaistažolės, liaudies medicina

Šalavijuose yra ne tik antioksidantų, būtinų ląstelėms, bet ir eterinių aliejų, kurie užkerta kelią maisto rūgimui virškinimo trakte ir padeda įsisavinti maistą, sergant kolitu, sudirginto žarnyno sindromu ir Krono liga. Šalavijų aromatas suteikia patiekalams ypatingo atspalvio, sužadina apetitą, o jų šildantis poveikis palaiko organizmą šaltomis žiemos dienomis.

Šalavijai, kaip ir bet kurie kiti vaistiniai augalai, turi kontraindikacijų. Svarbu nepamiršti, kad juose yra fitoestrogenų, todėl nėščios moterys turėtų juos vartoti po labai mažai ir tik kaip prieskonius, ne kaip arbatą. Be to, šalavijai džiovina ir gali nutraukti laktaciją, todėl maitinančioms mamoms šalavijais piktnaudžiauti nereikėtų.

Tradicinės įvairių pasaulio šalių virtuvės šalavijus naudoja sunkiai virškinamuose patiekaluose - juos deda į mėsą, dešreles, vištieną, avienos, kalakutienos ir net kiaulienos patiekalus. Nieko nuostabaus - juk šalavijai padeda virškinti sunkiai įsisavinamus baltymus bei riebalus.

Tačiau aptarkime patiekalus iš naudingų ir ne mažiau skanių sudedamųjų dalių.

Česnakų sriuba su šalavijais

Reikia: 5 didelių česnakų galvučių, 2 stiklinių supjaustytų svogūnų galvučių, 3 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus, 1/3 stiklinės to paties aliejaus, 1,8 l riebaus sultinio, 1 stiklinės sauso balto vyno, 1 didelio lauro lapo, 1 valgomojo šaukšto šviežių šalavijų (geriau) arba 1 arbatinio šaukštelio džiovintų, 3 gvazdikėlių, 4 kiaušinių trynių, druskos ir baltų pipirų pagal skonį, citrinų sulčių, tarkuoto sūrio, svogūnų laiškų, džiūvėsėlių iš viso grūdo miltų.

Nuvalyti ir susmulkinti česnakus. 3 šaukštuose aliejaus patroškinti svogūnus ir česnakus, kad suminkštėtų, neperkepinti. įpilti sultinį, vyną, šalavijus, gvazdikėlius, lauro lapą, užvirti, pridengti dangčiu, ant mažos ugnies virti 45 minutes. Daržoves sutrinti su šaukštu.

Su plaktuvu suplakti 1/3 stiklinės aliejaus su 4 tryniais, kad susidarytų vienalytė emulsija, įpilti stiklinę nelabai karštos sriubos ir vėl suplakti, po truputį supilant likusią sriubą. Sriubą supilti atgal į puodą, pakaitinti maišant, neužvirti, kad trynių nesutrauktų. Pagardinti druska, pipirais, citrinų sultimis.

Patiekti su džiūvėsėliais ir svogūnų laiškais, pabarstyti tarkuotu sūriu.

Vaistiniai šalavijai, šalavijai, vaistažolės, liaudies medicina

Perlinių kruopų košė su šalavijais ir kitomis žolelėmis

Reikia: 500 g perlinių kruopų, 2 didelių svogūnų galvučių, 200 g sviesto, 500 g šviežių grybų, 2 arbatinių šaukštelių druskos, 6 stiklinių vištienos arba daržovių sultinio, 4 arbatinių šaukštelių džiovintų čiobrelių, 2 arbatinių šaukštelių džiovintų mairūnų, 2 arbatinių šaukštelių džiovintų rozmarinų, 2 valgomųjų šaukštų šviežių šalavijų arba 2 arbatinių šaukštelių džiovintų.

Susmulkinti svogūnus, su aliejumi apkepti 5 minutes, sudėti grybus, pakepti 3 minutes. Sudėti kitas sudėtines dalis, išskyrus sultinį, pakepti dar 3 minutes. Užpilti verdančiu sultiniu, uždengti dangčiu ir dėti į orkaitę. 175 laipsnių temperatūroje kaitinti 55 minutes.

Baltos pupelės su šalavijais, parmezanu ir pasta

Reikia: 1/4 stiklinės alyvuogių aliejaus, 3 didelių česnako skiltelių (smulkintų), 2 stiklinių virtų baltų pupelių, 1 valgomojo šaukšto šviežių šalavijų (arba 1 arbatinio šaukštelio džiovintų), 1 stiklinės vištienos arba daržovių sultinio, 1,5 arbatinio šaukštelio maltų juodų pipirų, 400 g pastos iš viso grūdo miltų, 1/2 stiklinės tarkuoto parmezano, druskos pagal skonį.

Keptuvėje truputį pakaitinti aliejų ir kelias minutes patroškinti česnakus. Sudėti pupeles, išmaišyti, pakaitinti, sudėti šalavijus, pipirus, supilti sultinį, sumažinti ugnį ir troškinti.

Pastą išvirti taip, kad būtų paruošta, bet nesutižtų, nupilti vandenį.

Sumaišyti pupeles, pastą ir pusę parmezano. Pagardinti druska pagal skonį, pabarstyti likusiu sūriu. Papuošti šviežių šalavijų šakelėmis.

* „Paranormal.lt“ straipsniai skirti tik informaciniams ir švietimo tikslams ir nepakeičia profesionalių medicininių patarimų, diagnostikos ar gydymo. Visais klausimais apie savo sveikatos būklę visada pasitarkite su gydytoju.

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
25.02.2021 laikas 11:19 Vyšnios: Tikras Malonumas Gomuriui
Pirmasis vyšnių tyrėjas ir platintojas Lietuvoje Albinas Urbonas prisiminimuose rašė:  „Kol vyšnias valgiau, tol žmogus buvau, o kai jų netekau, tai ir suskurdau.“ Matyt, teisus buvo: nors ir sunkiai, mat reiklios nuo Žagarės krašto vyšnios pradėjo plisti po visą šalį....

Skaityti daugiau

17.12.2022 laikas 10:41 Kalėdinės žąsys greitai gali likti tik prisiminimuose

Žąsų, ančių, kalakutų augintojai baigia šių metų darbymetį ir žada kelis mėnesius pailsėti. Jie tikina, kad smulkiuose paukščių augintojų ūkeliuose produkcijos kainos į „kosmosą“ nekilo, bet šiemet per pusę sumažėjo auginimo apimtys.

...

Skaityti daugiau

18.08.2024 laikas 09:55 Vaistažolių Rinkimas ir Paruošimas: Gydančios Žolelės Namuose
Būtent dabar, prieš baigiantis vasarai, laikas papildyti savo vaistažolių krepšelį natūraliomis gėrybėmis. Sužinokite, kaip rinkti, džiovinti ir naudoti vaistažoles, kad jų savybės būtų išsaugotos ir galėtumėte rūpintis savo sveikata tinkamai....

Skaityti daugiau

17.11.2022 laikas 08:23 Ženkliai auga avižų pasėlių plotai
Lietuvoje avižas auginančios ir perdirbančios įmonės sako, kad šis augalas dėl savo naudingumo žmogaus sveikatai ypač mėgiamas vartotojų. Kasmet pasaulyje užauginama maždaug 22,5 milijonai tonų avižų, o jų pasėlių plotai užima 9,7 milijonų hektarų....

Skaityti daugiau

01.05.2023 laikas 20:14 Prisiminkite juos. Kokių augalų ir daržovių negalima sodinti šalia bulvių
Tai padės jums gauti puikų šios daržovės derlių. Jei norite savo sode auginti bulves - turite žinoti pagrindines sodinimo taisykles. Tai padės jums gauti puikų šios daržovės derlių.

Skaityti daugiau