Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Daržovės

Kuo tręšti burokėlius: derlius bus nuimtas rugpjūčio mėn.

 • 06.05.2023
 • 0.0 Reitingas
 • 153 Peržiūros
 • Aptarti

Kuo tręšti burokėlius: derlius bus nuimtas rugpjūčio mėn.

Burokėliams, kaip ir kitoms naminėms daržovėms, sodinant ir tręšiant reikia skirti daug dėmesio.

Verta paminėti, kad iš esamo veislių rinkinio valgymui labiausiai tinka valgomieji (raudonieji) burokėliai. Jo sodinimo ir šėrimo ypatumai bus aptarti toliau.

Net jei jūsų šeimoje jie nevalgomi, nėra jokios priežasties jų nevalgyti. Prisiminkite, pavyzdžiui, visų mėgstamus barščius - patiekalo skonis sodresnis ir saldesnis, kai į jį įdedama naminių daržovių. Be to, burokėlius nedideliais kiekiais galima naudoti ir kituose receptuose, pavyzdžiui, kaip maisto dažiklį konditerijos kremuose. Jau nekalbant apie tai, kad burokėliuose labai daug vitaminų.

Daugelis šeimininkių burokėlius sodina kartu su morkomis. Šis tandemas yra labai naudingas pirmiausia patiems augalams ir reikalauja vienodų sąlygų.

Ko nemėgsta burokėliai - prieš sodindami atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus

Burokėliams ir morkoms, kaip ir kitoms daržovėms, reikia gana daug šviesos ir šilumos, nors, palyginti su kitomis daržovėmis, jie nėra tokie išrankūs sodinimui.

Štai ko reikėtų vengti sodinant burokėlius ir morkas:

 • Venkite šaltų vietų ir temperatūros. Sodindami burokėlius ir morkas visada stenkitės rasti saulėtą vietą su lengva, puriu dirvožemiu, bet ne tiesioginiuose saulės spinduliuose, kitaip augalai nuvys - net ir nuolat laistant. Jei sodinimo metu bus iki +25 °C, sėklos sudygs per kelias dienas. Tačiau esant ne aukštesnei kaip 5 °C temperatūrai, sėklos sudygs ne anksčiau kaip po 3 savaičių.
 • Venkite plotų, kuriuose buvo pasėti rapsai, cukriniai runkeliai ir (arba) saulėgrąžos. Jie labai nualina dirvą, todėl jūsų šakniavaisiai nebus tinkamai "apsaugoti" nuo temperatūros bangų ar sezoninių infekcijų.
 • Venkite susitelkimo. Burokėliai ir morkos mėgsta daug erdvės. Prieš sėją eilutes išskirstykite atstumais (8-10 cm, kai daigai išdygsta, arba 30 cm pradžioje), kad būtų išvengta perteklinio apdulkinimo ir užtikrintas pakankamas šviesos kiekis. Tačiau taip pat nerekomenduojama palikti per didelio atstumo, nes priešingu atveju užaugs ne vaisiai, o lysvės.
 • Kadangi burokėliai ir morkos yra šilumą mėgstančios daržovės, jas reikėtų sodinti balandžio pabaigoje-gegužės pradžioje. Svarbiausia, nepamirškite, kad kasdienė priežiūra yra gero derliaus garantas.

Kuo tręšti burokėlius, jei jie prastai dygsta

Kaip minėta, morkoms ir burokėliams nereikia ypatingos priežiūros, tačiau, reikia pridurti, tik tuo atveju, jei tinkamai tręšite dirvą ir sėklas.

Pavyzdžiui, burokėlių sėklos prieš sėją per naktį paliekamos pelenų tirpale (1 valgomasis šaukštas pelenų litrui vandens), į duobutes kai kurie daržovių augintojai įterpia vištienos mėšlo su šiaudais arba karvių žirnių. O morkų sėklas prieš sėją patariama sumaišyti su drėgnu smėliu (tačiau tai labai rizikingas būdas, nes po tokio tręšimo gali įsiveisti šliužai). Pačią dirvą prieš sodinimą reikėtų patręšti kompostu.

Jei matote, kad sėklos nedygsta arba dygsta labai lėtai, štai keletas būdų, kaip maitinti burokėlius jiems sudygus:

 1. Amoniakas. Tai gera priemonė, jei daržovėms trūksta azoto arba jei kovojate su parazitais. Ištirpinkite 1-2 valgomuosius šaukštus 10 l vandens ir papildykite dirvą lysvėse.
 2. Mielių pašaras + medžio pelenai. Šios trąšos sustiprins augalų šaknis ir padarys jas atsparias pavasariniams temperatūros šuoliams. Į 10 l šilto vandens įpilkite 10 g sausų mielių arba iki 200 g šviežių mielių ir 2-3 valgomuosius šaukštus cukraus. Po 2-3 valandų užpylimo tirpalu palaistykite runkelių lysvę, prieš tai į 1 kv. m įterpdami 100 g medžio pelenų.
 3. Žolelių "arbata". Tai bene geriausia burokėlių trąša. Ji prisotins jūsų šakniavaisius svarbiausių mikroelementų ir pagalbinių bakterijų. Pripildykite iki 50 litrų talpos indą dilgėlių, stiebų ir kitų piktžolių (be sėklų!), viską užpilkite vandeniu ir palikite 10 dienų fermentuotis (kasdien maišydami).
 4. Druska. Ištirpinkite 1-2 valgomuosius šaukštus druskos 10 litrų vandens ir įberkite į dirvą, stengdamiesi neliesti lapų. Šis variantas tinka tik tuo atveju, jei burokėlių lapai yra įgavę rausvą atspalvį. Dėl šio padažo burokėliai ir morkos taps sultingesni ir cukringesni.
 5. Kalkės. Pagrindinis burokėlių sėklų ir morkų priešas - rūgšti dirva. Norint išvengti nemalonių pasekmių, patartina tokią dirvą laistyti kalkių tirpalu (vienas puodelis kalkių 12 litrų vandens), kai pro dirvą išlenda iki 5 lapų vienam augalui.

Birželio mėnesį burokėlių lapai ryte ir vakare papildomi mangano, boro rūgšties ir karbamido tirpalu.

Jei laikysitės visų taisyklių, pirmąjį burokėlių derlių galėsite nuimti jau rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje.


Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.08.2020 laikas 21:38 Paprastoji Juodavaisė Gervuogė. Gervuogių Poveikis (Rubus Caesius)

Paprastoji juodavaisė gervuogė - Rubus caesius - tai puskrūmis, užaugantis iki 150 cm aukščio. Stiebai šliaužiantys arba kylantys su nedideliais lenktais dygliais ir pasidengę melsvo atspalvio apnašomis. Uogos prinoksta rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Auga upių pakrantėse, pievose, miškuose....

Skaityti daugiau

14.01.2022 laikas 09:28 Sėja prasideda nuo planavimo
Daržininkai turi darbo ištisus metus. Net viduržiemį, kai laukai, šiltnamiai ilsisi po praėjusio meto derliaus, patyrę daržininkai ruošia pavasarinės sėjos strategiją, kuria planą, kur, ką ir kiek sės, sodins, pildo sėklų kolekciją, pradeda ruoštis daiginimui, kaupia natūralias trąšas....

Skaityti daugiau

30.03.2023 laikas 18:32 Kasmet nežinau, kur dėti derlių: kuo tręšti abrikosus pavasarį
Gražus ir prižiūrėtas sodas džiugina ne tik akį, bet ir skrandį. Malonu gražią dieną pasivaikščioti medžių pavėsyje ir suvalgyti porą abrikosų. Tačiau kartais prastas derlius viską sugadina.

Skaityti daugiau

18.05.2021 laikas 08:16 Braškės: vasara kvepiančių uogų nauda grožiui ir sveikatai
Braškės yra vienos laukiamiausių sezoninių uogų, pasižyminčių nuostabiu aromatu ir puikiu skoniu. Vis dėlto, braškės yra ne tik skanios, bet taip pat ir labai naudingos, todėl jas tikrai verta įtraukti į savo mitybos racioną....

Skaityti daugiau

07.08.2020 laikas 21:13 Pelkinis Gailis. Gailio Poveikis Sveikatai (Ledum Palustre)
Pelkinis gailis - Ledum palustre L. - tai nuolat žaliuojantis, daugiametis, iki 1 m aukščio užaugantis krūmas. Lapai lancetiški arba linijiški, blizgančiu paviršiumi. Auga pušynuose, durpynuose, paplitęs visoje Lietuvoje....

Skaityti daugiau