Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Sodininkas

Rugpjūčio antra pusė – česnakų dorojimo laikas

Rugpjūčio antra pusė – česnakų dorojimo laikas

Mažai rasime žmonių, kas nemėgtų česnakų, bet kuri šeimininkė be jų praktiškai neapsieina. Kokiomis savybėmis pasižymi česnakas, gal neverta varginti skaitytojų – puslapio neužtektų. Tik gal vertėtų paminėti, kad dietologai pataria per metus suvartoti apie 1,5 kg arba 3–5 g per dieną. Rugpjūčio antra pusė – česnakų dorojimo laikas. Bet šįkart su bene buvusiu stambiausiu česnakų augintoju Lietuvoje Viliumi Šiaudiniu iš Dūdų kaimo kalbame tik prisiminimais iš šio verslo.

Dauguma skaitytojų, ko gero, prisimena, kai rudeninėse mugėse Ignalinoje būdavo kampelis su skambiu užrašu: „Dūdų kaimas – Lietuvos česnakų sostinė“.

 Vilius su broliais Valentu ir Jonu (7 kartus Lietuvos disko metimo čempionu) česnakų auginimą pradėjo apie 1985 m. nuo 22 kg sodinamosios medžiagos. Laikui bėgant, plotai didėjo iki 6 ha ir buvo užauginama iki 20 t produkcijos. Tam reikalui reikėjo 2 tūkst. dėžių, kuriose tilpdavo 10 kg išdžiovintų česnakų.

Realizuojami česnakai daugiausia buvo „Maximos“ prekybos centruose Vilniuje. Verslas klostėsi permainingai. Pasak Viliaus, bemaž viskas priklausė nuo gamtinių sąlygų. Atrodo 2014 m. užaugo tik 100 kg, nes dėl besniegės žiemos visi pasodinti česnakai iššalo. Tai buvo bene didžiausias smūgis verslui.

Apmulčiuoti keletą hektarų pasodintų česnakų – didelių lėšų būtų reikėję, net buvo svarstoma įsigyti sniego „patranką“ ir užkloti plotus dirbtiniu sniegu.

derlius, sodas, česnakai, ūkininkas

Bet 2014 m. įsigijo prancūzų selekcijos dviejų veislių vasarinių 10 kg česnakų. Kelis metus jie sėkmingai augo, bet trečiais metais išsigimė. Vilius prasitarė – reikėjo dalį česnakų palikti, kad žydintys česnakai subrandintų orinius svogūnėlius, o iš smulkių svogūnėlių išsiauginti vienskiltes, nedideles galvutes, kurios kitais metais išaugintų normalaus dydžio česnakus.

 Tai papildomi plotai, daug rankų darbo, o pajamos – tik po dvejų metų. Turint ne per daugiausia dirbamos žemės, dar sunkiau laikytis sėjomainos reikalavimų. Labai kenkė sausos vasaros, itin – birželio mėnuo, kai yra pats jų augimas, o lietingais metais labai nukentėdavo nuo kekerinio puvinio.

Paradoksalu – patį česnaką naudojame kovai prieš įvairiausius ligų sukėlėjus, bet ir jį patį puola ligos.

Dabar nedideliame plote česnakus augina brolis Valentas (šiemet apie 0,5 t užaugino), o Vilius sako – į Vilnių nusivežęs apie 50 kg česnakų iš asmeninio ploto.

Beje, Vilius prasitarė, kad ir kiti česnakų augintojai greitai nusivilia šia gana įnoringa kultūra, ypač žiemą, kai juos užklumpa šalčiai dar neįsišaknijus, o žemė nepadengta sniego patalu (reikia mulčiuoti 4–5 cm durpėmis, o tai ženkliai didina savikainą).

 Nepalankūs orai birželyje kartojasi. Ko gero, česnakus reikės pirkti augintus Kinijoje. Kinams nėra jokių problemų ką nors išauginti ar pagaminti (problema jiems – realizacijai rasti rinkas).

 Baigiant reikia pažymėti, kad ir man teko truputį „paragauti“ česnakų mini verslo, dar gal anksčiau nei Viliui. Apie 1982 m. keliose lysvėse kolektyviniame sode užauginau 300 kg žieminių česnakų ir pridavęs juos Širvintose, uždirbau 900 tikrų rublių, kas prilygo beveik metiniam mano atlyginimui.

 Kitais metais užauginau dar didesnį kiekį, bet jau Širvintų daržovių supirkimo įmonė liepė palaukti, o ir kaina nuo 3 rub. krito iki 1 rub.

Pasirodo, gudrūs lietuvaičiai, net neauginę supirkdavo česnakus iš parduotuvių po 1 rub., o į paruošas pridavę gaudavo po 3 rub. Kol valdžia sureagavo, kai kas susikrovė nemažus pinigėlius, vyko tikra spekuliacija pagal laukinio kapitalizmo dėsnius.

Pranas Zubrickas

www.mignalina.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
10.11.2023 laikas 08:36 Kaip auginti česnaką vandens butelyje?
Dėl šios paprastos gudrybės česnako daigų turėsite vos per 30 dienų. Tai – greitas ir efektyvus česnako auginimo būdas. Be to, panaudosite nereikalingus plastikinius butelius.

Skaityti daugiau

24.03.2023 laikas 08:18 Kaip dažnai laistyti česnakus?
Česnakų šaknų sistema labai silpna, o galvutės mažos, todėl visas maistingąsias medžiagas česnakai ima iš viršutinio dirvos sluoksnio, o tai reiškia, kad česnakams reikia daug vandens.

Skaityti daugiau

24.05.2020 laikas 16:40 Paprastoji bitkrėslė (Tanacetum vulgare) ir Bitkrėslės nauda

Paprastoji bitkrėslė (lot. Tanacetum vulgare) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 1,5 m aukščio. Augalas turi vieną arba kelis stiebus. Jie gausiai lapuoti, šakoti. Lapai pražanginiai, suskaldyti plunksniškai. Žiedai geltonos spalvos.

...

Skaityti daugiau

01.07.2020 laikas 18:21 Liaudies Gydytojas: Kuo Naudinga Vaistažolė Skėstalapė Grindelija?

Grindelija žydi nuo liepos iki spalio mėnesio. Auga pakelėse, pagrioviuose. Gydymo tikslais naudojami stiebai, lapai, žiedai ir šaknys. Antžeminės augalo dalys renkamos žydėjimo periodu, šaknys -pavasarį arba rudenį. Augalas pasižymi antibakteriniu aktyvumu.

...

Skaityti daugiau

31.07.2022 laikas 08:57 Siauralapis gaurometis ir jo nauda

Šis žolinis augalas žydi vasarą (birželio – rugsėjo mėn), sėklos subręsta rugpjūčio – spalio mėnesiais. Augalas dauginasi dviem būdais – sėklomis ir šakniastiebiais. Šis vaistinis augalas labai populiarus liaudies medicinoje.

...

Skaityti daugiau