Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Rugpjūčio antra pusė – česnakų dorojimo laikas

Rugpjūčio antra pusė – česnakų dorojimo laikas

Mažai rasime žmonių, kas nemėgtų česnakų, bet kuri šeimininkė be jų praktiškai neapsieina. Kokiomis savybėmis pasižymi česnakas, gal neverta varginti skaitytojų – puslapio neužtektų. Tik gal vertėtų paminėti, kad dietologai pataria per metus suvartoti apie 1,5 kg arba 3–5 g per dieną. Rugpjūčio antra pusė – česnakų dorojimo laikas. Bet šįkart su bene buvusiu stambiausiu česnakų augintoju Lietuvoje Viliumi Šiaudiniu iš Dūdų kaimo kalbame tik prisiminimais iš šio verslo.

Dauguma skaitytojų, ko gero, prisimena, kai rudeninėse mugėse Ignalinoje būdavo kampelis su skambiu užrašu: „Dūdų kaimas – Lietuvos česnakų sostinė“.

 Vilius su broliais Valentu ir Jonu (7 kartus Lietuvos disko metimo čempionu) česnakų auginimą pradėjo apie 1985 m. nuo 22 kg sodinamosios medžiagos. Laikui bėgant, plotai didėjo iki 6 ha ir buvo užauginama iki 20 t produkcijos. Tam reikalui reikėjo 2 tūkst. dėžių, kuriose tilpdavo 10 kg išdžiovintų česnakų.

Realizuojami česnakai daugiausia buvo „Maximos“ prekybos centruose Vilniuje. Verslas klostėsi permainingai. Pasak Viliaus, bemaž viskas priklausė nuo gamtinių sąlygų. Atrodo 2014 m. užaugo tik 100 kg, nes dėl besniegės žiemos visi pasodinti česnakai iššalo. Tai buvo bene didžiausias smūgis verslui.

Apmulčiuoti keletą hektarų pasodintų česnakų – didelių lėšų būtų reikėję, net buvo svarstoma įsigyti sniego „patranką“ ir užkloti plotus dirbtiniu sniegu.

derlius, sodas, česnakai, ūkininkas

Bet 2014 m. įsigijo prancūzų selekcijos dviejų veislių vasarinių 10 kg česnakų. Kelis metus jie sėkmingai augo, bet trečiais metais išsigimė. Vilius prasitarė – reikėjo dalį česnakų palikti, kad žydintys česnakai subrandintų orinius svogūnėlius, o iš smulkių svogūnėlių išsiauginti vienskiltes, nedideles galvutes, kurios kitais metais išaugintų normalaus dydžio česnakus.

 Tai papildomi plotai, daug rankų darbo, o pajamos – tik po dvejų metų. Turint ne per daugiausia dirbamos žemės, dar sunkiau laikytis sėjomainos reikalavimų. Labai kenkė sausos vasaros, itin – birželio mėnuo, kai yra pats jų augimas, o lietingais metais labai nukentėdavo nuo kekerinio puvinio.

Paradoksalu – patį česnaką naudojame kovai prieš įvairiausius ligų sukėlėjus, bet ir jį patį puola ligos.

Dabar nedideliame plote česnakus augina brolis Valentas (šiemet apie 0,5 t užaugino), o Vilius sako – į Vilnių nusivežęs apie 50 kg česnakų iš asmeninio ploto.

Beje, Vilius prasitarė, kad ir kiti česnakų augintojai greitai nusivilia šia gana įnoringa kultūra, ypač žiemą, kai juos užklumpa šalčiai dar neįsišaknijus, o žemė nepadengta sniego patalu (reikia mulčiuoti 4–5 cm durpėmis, o tai ženkliai didina savikainą).

 Nepalankūs orai birželyje kartojasi. Ko gero, česnakus reikės pirkti augintus Kinijoje. Kinams nėra jokių problemų ką nors išauginti ar pagaminti (problema jiems – realizacijai rasti rinkas).

 Baigiant reikia pažymėti, kad ir man teko truputį „paragauti“ česnakų mini verslo, dar gal anksčiau nei Viliui. Apie 1982 m. keliose lysvėse kolektyviniame sode užauginau 300 kg žieminių česnakų ir pridavęs juos Širvintose, uždirbau 900 tikrų rublių, kas prilygo beveik metiniam mano atlyginimui.

 Kitais metais užauginau dar didesnį kiekį, bet jau Širvintų daržovių supirkimo įmonė liepė palaukti, o ir kaina nuo 3 rub. krito iki 1 rub.

Pasirodo, gudrūs lietuvaičiai, net neauginę supirkdavo česnakus iš parduotuvių po 1 rub., o į paruošas pridavę gaudavo po 3 rub. Kol valdžia sureagavo, kai kas susikrovė nemažus pinigėlius, vyko tikra spekuliacija pagal laukinio kapitalizmo dėsnius.

Pranas Zubrickas

www.mignalina.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
18.08.2024 laikas 09:55 Vaistažolių Rinkimas ir Paruošimas: Gydančios Žolelės Namuose
Būtent dabar, prieš baigiantis vasarai, laikas papildyti savo vaistažolių krepšelį natūraliomis gėrybėmis. Sužinokite, kaip rinkti, džiovinti ir naudoti vaistažoles, kad jų savybės būtų išsaugotos ir galėtumėte rūpintis savo sveikata tinkamai....

Skaityti daugiau

11.03.2020 laikas 08:03 Nakvišų Sėklų Aliejus. Kur Naudoti?

Nakvišų aliejus ypač naudingas odai, nes gerina jos medžiagų apykaitą, saugo nuo senėjimo ir žalingo aplinkos poveikio. Šis aliejus labiausiai rekomenduojamas dermatito, žvynelinės, egzemos ar alerginių reakcijų pažeistos odos priežiūrai, sausai, jautriai, sudirgintai, niežtinčiai odai ir ne tik....

Skaityti daugiau

05.04.2021 laikas 22:21 Kaštonas: jo gydomosios savybės ir būdai

Kaštonas turi nemažai gydomųjų savybių ir labai svarbus gydant atitinkamas ligas. Jo preparatai didina kapiliarų sienelių ir raudonųjų kraujo kūnelių patvarumą, mažina uždegimą ir patinimus. Jie vartojami gydant koronarines ligas, nes glikozidai plečia koronarinius indus bei gerina miokardo maiti...

Skaityti daugiau

09.08.2020 laikas 18:27 Dviskiautis Ginkmedis (Ginkgo biloba) Ginkmedžio poveikis
Dviskiautis ginkmedis (lot. Ginkgo biloba) - tai vasarą žaliuojantis lapuotis medis, užaugantis iki 40 metrų aukščio. Lapai vėduoklės formos, ilgakočiai, šviežiai žalios spalvos. Medžio žievė rudos spalvos ir turi stambias raukšles. Dviskiautis ginkmedis, ginkmedžio nauda, kuo vertingas ginkmedis, ...

Skaityti daugiau

17.12.2022 laikas 10:41 Kalėdinės žąsys greitai gali likti tik prisiminimuose

Žąsų, ančių, kalakutų augintojai baigia šių metų darbymetį ir žada kelis mėnesius pailsėti. Jie tikina, kad smulkiuose paukščių augintojų ūkeliuose produkcijos kainos į „kosmosą“ nekilo, bet šiemet per pusę sumažėjo auginimo apimtys.

...

Skaityti daugiau