Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Aliejai

Dygminų sėklų aliejus

Dygminų aliejuje gausu vitamino E,, stabdančio senėjimo procesus, užkertančio kelią smulkių raukšlelių susidarymui, ypač namažai polinesočiosios Omega-6 riebalų rūgšties, būtinos plaukų augimui,. Aliejus atsparus aukštai temperatūrai, todėl tinka kepimui, labai tinka majonezų gamybai.

Dygminų aliejus, Dygminų sėklų aliejus, aliejus

Dygminai – vienmečiai graižažiedžių šeimos augalai, mėgstantys šilumą, gerai pakeliantys sausras. Auginami Afrikos, kai kuriose Pietų ir Vakarų Europos, Vidurinės ir Pietryčių Azijos šalyse. Indija, JAV ir Meksika – šalys, didžiausios šių augalų eksportuotojos. Auga ir Lietuvoje.

Tai viena seniausių žmonių dirbamų kultūrų. Apie juos randama užuominų senovės Egipto ir Graikijos raštuose. Seniau dygminai buvo auginami dėl sėklų, iš kurių buvo gaminami augalinės kilmės maistiniai dažai. Apytikriai pastaruosius penkiasdešimt metų šie augalai auginami dėl vertingo augalinio aliejaus, spaudžiamo iš sėklų.

Dygminų aliejus yra švelnaus skonio (beveik beskonis) ir bekvapis, savo maistine verte panašus į saulėgrąžų aliejų. Naudojamas kosmetikoje, kulinarijoje, liaudies medicinoje.

Nerafinuotame dygminų aliejuje, priklausomai nuo rūšies ir auginimo sąlygų, randama iki 30 riebiųjų rūgščių, kalcio, fosforo, geležies, B grupės vitaminų, vitamino K ir E. Ypač gausu linolo rūgšties (Omega-6) ir oleino rūgšties (Omega-9). Turi mažiau prisotintųjų riebiųjų rūgščių, lyginant su kitais augaliniais aliejais.

Aliejus tinka salotoms ir šaltiems patiekalams gardinti, majonezo ir margarino gamyboje.

Rafinuotas dygminų aliejus tinkamas kepimui, jo gana aukšta smilkimo temperatūra (temperatūra, kurioje riebalai ima skilti ir išsiskiria nuodingos medžiagos).

Naudojamas kosmetikoje – riebiai odai, linkusiai į aknę ir uždegimus, paraudimus, mišriai odai, sausiems ir pažeistiems plaukams puoselėti. Aliejus lengvos tekstūros, lengvai įsigeriantis į odą, puikiai drėkina, tinka masažams. Turi odą stangrinančių, ląstelių atsinaujinimą skatinančių, priešuždegiminių savybių, kosmetikoje naudojamas sausų plaukų priežiūros priemonių, naktinių kremų sausai odai ir apsauginių kremų gamyboje.

Dygminų aliejus, Dygminų sėklų aliejus, aliejus

Įdomu

Irane šis aliejus naudojamas sausgyslių patempimams lengvinti ir reumato kamuojamoms kūno vietoms trinti, o Kinijoje jį vartoja gausių menstruacijų atvejais, kaip sutraukiančią priemonę.

Džiovinti dygminų žiedlapiai seniau būdavo naudojami kaip šafrano pakaitalas.

Džiovintais žiedais galima dažyti audinius, kad išgauti geltoną, garstyčių ar alyvuogių spalvas.

Senovės egiptiečiai žydinčių dygminų galvučių girliandomis puošdavo mumijas.

Džiovinti dygminų žiedlapiai plačiai naudojami tradicinėje kinų ir indų medicinoje.

Mūsų patarimai

Minkštinantis, drėkinantis ir puoselėjantis aliejų mišinys rankų odai

Sumaišykite 30 ml tyro alyvuogių aliejaus, 20 ml abrikosų kauliukų aliejaus, 10 ml dygminų aliejaus, 5 ml simondsijų (jojobos) aliejaus ir 2 – 3 lašelius mėgstamo eterinio aliejaus. Gautu mišiniu kiekvieną vakarą gerai įtrinkite rankų odą. Nepamirškite nagų odelių!

Naminis majonezas

  • 1 kiaušinio trynys
  • 2 arb. š. citrinų sulčių
  • 1 arb. š. Dižono garstyčių
  • ¼ arb. š. rožinės Himalajų druskos
  • 1 valg. š. šalto vandens
  • ¾ puodelio (puodelis – 240 ml) dygminų aliejaus

Dubenyje plakimo šluotele iki putų išplakite kiaušinio trynį, citrinos sultis, garstyčias, druską ir vandenį. Nenustodami plakti, lėtai, pradžioj po lašelį ar labai plona srovele pradėkite pilti dygminų aliejų. Nuolat maišykite. Kai plakinys pradės tirštėti ir pasidarys purus, aliejų pilkite didesne srove. 

Paruoštą majonezą supilkite į stiklainį ir atvėsinkite šaldytuve. Galite pagardinti trintu česnaku, šviežiomis kapotomis žolėmis... 

Majonezą laikykite šaldytuve ir suvartokite per tris - keturias dienas.

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra pažintinio - rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius, o esant būtinybei (pvz., dėl galimų alerginių reakcijų, netoleravimo ar dėl kitų priežasčių), pasitarkite gydytoju.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2024-06-09 laikas 20:31 Patarimas kuo tręšti pomidorus
Pomidorų tręšimas yra būtinas jų harmoningam vystymuisi ir gausiam derliui. Kad pomidorai gerai augtų, jiems reikia azoto, fosforo ir kalio, tačiau vienodai svarbūs ir kiti elementai, tokie kaip magnis, kalcis, geležis, boras, varis ir cinkas....

Skaityti daugiau

2024-08-27 laikas 13:26 Burokėliai: Laikymas, nauda ir liaudies medicinos paslaptys
Burokėliai – tai ne tik populiarus ir skanus daržovė, bet ir sveikos gyvensenos simbolis, kuris gali suteikti daugybę naudos mūsų organizmui. Jų maistingos medžiagos, kaip vitaminai, mineralai ir antioksidantai, padeda palaikyti sveikatą ir gerovę. Tačiau norint pasinaudoti visomis burokėlių teikiam...

Skaityti daugiau

2024-08-27 laikas 13:38 Lelijų priežiūra po žydėjimo: 5 svarbūs patarimai rugpjūtį
Lelijos – tai vieni iš gražiausių ir populiariausių gėlių, tačiau jų priežiūra po žydėjimo yra esminė, norint užtikrinti sveiką augimą ir gausų žydėjimą kitais metais. Rugpjūtis yra kritinis mėnuo, kai reikia atkreipti dėmesį į lelijų lapus, laistymą ir tręšimą. Šiame straipsnyje apžvelgsime svarbia...

Skaityti daugiau

2021-10-17 laikas 13:33 Krienų sodinimas ir auginimas

Krienai priklauso bastutinių šeimai. Jie vartojami mėsos, žuvies, kiaušinių patiekalams paskaninti, dedami į rauginamus agurkus bei pomidorus.

Skaityti daugiau

2023-01-06 laikas 08:05 Naujos prevencinės galimybės: kaip išvengti vilkų daromos žalos?
Lietuvoje augant vilkų populiacijai iškyla vis didesnė rizika patirti jų daromą žalą ūkiniams gyvūnams. Geriausia priemonė išvengti plėšrūnų žalos – prevencinės priemonės. Jų įrengimas remiamas pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programą (KPP). Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 m...

Skaityti daugiau