Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Daržovės

Morkos: Morkų nauda sveikatai ir grožiui

Morkos: Morkų Nauda Sveikatai Ir Grožiui

Kultūriniu augalu morkos tapo tik viduramžiais ir tuo metu buvo laikomos ypatingu delikatesu. Nors šiais laikais morkos tapo įprasta kasdiene daržove, jų vertingosios savybės nė kiek nesumenko. Morkos gydo, tonizuoja, stiprina, jaunina organizmą.

Gydomosios savybės

Laukines morkas kaip maistą ir vaistą žmonės naudojo jau prieš keturis tūkstančius metų. Dar senovės graikų gydytojai morkų sėklomis gydė kosulį, dusulį, plaučių tuberkuliozę. Vėliau morkomis buvo gydomos inkstų ir akių ligos, žaizdos ir nudegimai.

Morkos gerina angliavandenių apykaitą, virškinamojo trakto veiklą, aktyvina ląstelių atsinaujinimo procesus, padeda iš inkstų šalinti smėlį, šiek tiek laisvina vidurius. Kasdien valgomos šviežios morkos stiprina organizmą, jis tampa atsparesnis infekcinėms ligoms ir neigiamiems aplinkos poveikiams. Morkos ypač naudingos sergantiesiems širdies nepakankamumu, tulžies pūslės akmenlige, poliartritu, osteochondroze. Tarkuotomis morkomis galima gydyti įvairias odos ligas, nudegimus, nušalimus.

Morkos vartojamos dietinėje mityboje gydant širdies ir kraujagyslių, kepenų ir inkstų ligas. Kad organizmas lengviau įsisavintų morkose esančius vitaminus, jas patariama valgyti su trupučiu riebalų – augaliniu aliejumi, sviestu, grietine ar grietinėle.

Kam reikėtų valgyti daugiau morkų

* Morkose ir jų sultyse gausu beta karoteno, B grupės vitaminų, kalio, kalcio, kobalto ir kitų mineralinių medžiagų, todėl valgyti morkų ir gerti jų sulčių ypač sveika sergantiesiems mažakraujyste, vaikams ir žmonėms, kurių imuninė sistema nusilpusi.

* Morkose gausu vitamino A. Pakanka suvalgyti vos trečdalį vidutinio dydžio šviežios morkos, kad šiuo vitaminu savo organizmą aprūpintumėte parai.

* Reguliariai valgyti morkų patariama ir besirūpinantiems savo išvaizda žmonėms, nes šios daržovės atkuria odos ląsteles ir gražina odą, stiprina nagus ir plaukus bei stabdo organizmo senėjimo procesus.

* Sergantiesiems hemorojumi patariama prieš miegą suvalgyti po stiklinę tarkuotų morkų. Tarkuotas morkas, susuktas į marlę, galima naudoti ir gydomiesiems kompresams.

* Morkos yra natūrali apsaugos priemonė, padedanti išvengti žalingo laisvųjų radikalų poveikio.

Morkų sulčių gydomoji galia

* Šviežiai spaustos morkų sultys – bene vertingiausios daržovių sultys. Jeigu norite profilaktiškai savo organizmą papildyti vitaminų, pakaks per dieną išgerti pusę stiklinės morkų sulčių.

* Morkų sultys gerina skydliaukės veiklą ir stiprina regėjimą, mažina skrandžio sulčių rūgštingumą ir malšina rėmenį. Jei kamuoja nuovargis ir nusilpo regėjimas, gerkite po pusę stiklinės morkų sulčių 3 kartus per dieną prieš valgį. Be to, šios sultys mažina stresą, jų patariama gerti gydant depresiją.

* Stiprindami ir valydami kraujagysles bei gydydami širdies ligas, gerkite morkų sulčių po pusę stiklinės 3 kartus per dieną. Itin veiksmingai širdies ir kraujagyslių ligas gydo morkų, salierų ir petražolių sulčių mišinys santykiu 7:4:2.

* Morkų sultys su pienu padeda įveikti bronchinės astmos priepuolį.

* Peršalus, užkimus, kosint patariama gerti morkų sulčių su medumi ir šiltomis sultimis skalauti gerklę. Sloguojant morkų sulčių galima lašinti į nosį. Slogą galima gydyti ir taip: sumaišykite lygiomis dalimis šviežiai spaustų morkų sulčių ir augalinio aliejaus. Į tirpalą įlašinkite kelis lašus svogūnų sulčių ir viską kruopščiai išmaišykite. Šio mišinio po kelis lašus lašinkite į nosį keletą kartų per dieną.

* Morkų sultys yra natūralus vaistas nuo opaligės.

* Sergant sąnarių ligomis patariama gerti morkų sulčių, nes jos stabdo druskų kaupimąsi sąnariuose.

* Varginant lėtiniam vidurių užkietėjimui ar hemorojui, prieš valgį reikia išgerti stiklinę morkų sulčių.

Morkų sėklos ir lapai

* Morkų sėklų antpilas sergant tulžies pūslės ir inkstų akmenlige, šlapimui ir kirmėlėms varyti: šaukštelį morkų sėklų suberkite į termosą, užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite per naktį, ryte nukoškite. Karšto antpilo gerkite po pusę stiklinės 2–3 kartus per dieną.

* Morkų sėklų antpilas nelaikantiesiems šlapimo: šaukštą morkų sėklų užpilkite stikline verdančio vandens, indą šiltai apriškite ir palikite 2–3 valandas, paskui nukoškite ir išgerkite visą iš karto. Antpilo gerkite, kol pagerės sveikata. Senuosiuose liaudies medicinos žinynuose teigiama, kad morkų sėklų antpilu galima visiškai išgydyti šlapimo nelaikymą bet kurio amžiaus žmogui.

* Gydymui galima naudoti ir morkų lapus. Morkų lapų antpilas veiksmingai šalina šlapimtakiuose esantį smėlį: 1–2 šaukštelius susmulkintų morkų lapų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir palikite atvėsti, paskui nukoškite. Stiklinę morkų lapų antpilo mažais gurkšneliais išgerkite per dieną. Šlapimo skyrimąsi paskatinsite į morkų lapus įmaišę petražolių lapų santykiu 2:1. Morkų lapų antpilo patariama gerti vietoj arbatos ir sergant hemorojumi.

Grožiui ir sveikatai

Morkos gaivina, švelnina odą, palaiko jos elastingumą. Morkų kaukės tinka bet kokiai odai, ypač – suglebusiai, pradedančiai raukšlėtis.

* Gydomoji kaukė sausai veido odai: sutarkuokite 2 gerai nuplautas morkas, košelę sumaišykite su kiaušinio tryniu ir storu sluoksniu užtepkite ant veido, palaikykite 20–25 minutes, paskui nuvalykite šiltame vandenyje suvilgytu vatos tamponu. Veido kaukę darykite 1–2 kartus per savaitę.

* Nuo seniausių laikų liaudies medicinos žinovai morkomis gydo nušalimus, nudegimus, pūlines žaizdas, opas. Šviežių morkų košelės dedama ant žaizdų arba jos apiplaunamos šviežiomis morkų sultimis. Morkos malšina skausmą, uždegimą, gydo pūliuojančias žaizdas.

* Sergantieji cukriniu diabetu puikiai žino, kaip ilgai ir sunkiai gyja net ir mažos opelės bei įpjovimai. Liaudies medicinos žinovai tokias žaizdeles pataria gydyti morkų aliejumi: į nedidelį puodą su dangčiu suberkite stiklinę tarkuotų morkų, užpilkite augaliniu aliejumi ir įstatykite jį į dar didesnį puodą su verdančiu vandeniu, pakaitinkite 15 minučių ir palikite atvėsti, paskui nukoškite per dvigubą marlės sluoksnį. Morkų aliejų laikykite šaldytuve. Paruoštu aliejumi tepkite pažeistas odos vietas ir gerkite šio aliejaus po šaukštelį 3 kartus per dieną. Morkų aliejaus neskubėkite nuryti, jį kuo ilgiau palaikykite burnoje.

Autorius: Remigija ZINKEVIČIENĖ

Šaltinis: savaite.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
12.03.2019 laikas 07:30 Erškėtuogių sėklų aliejus

Šį aliejų rekomenduojame: brandžiai, vystančiai, pavargusiai, sausai odai; kaklo ir krūtinės odai stangrinti; saulėje nudegusiai ar nušalusiai odai prižiūrėti; randuotai odai; nėščiųjų odai strijų atsiradimo profilaktikai; sudirgusiai odai po depiliacijos ar skutimosi; dermatito, egzemos ir psori...

Skaityti daugiau

01.10.2021 laikas 19:36 Ankstyvasis šalpusnis (Tussilago)

Liaudies medicina pavasarį sergantiesiems astma, lėtiniu bronchitu ir kvėpavimo takų kataru rekomenduodavo kasdien išgerti 2-3 arbatinius šaukštelius šviežių šalpusnių sulčių, sumaišytų su šiltu vandeniu ar pienu.

...

Skaityti daugiau

18.10.2020 laikas 19:49 Saulėgrąžos - Naudingas Produktas

Žmogus, griaužiantis saulėgrąžas gatvėje, daugeliui kelia antipatiją. Visuotinai priimtos elgesio normos sako, kad tai nemandagu. Taip ir yra! Tačiau tai - išankstinis prastas požiūris į saulėgrąžų sėklas apskritai. Tikrai nepagrįstas kaltinimas šiam produktui kenksmingumu žmogaus organizmui yra ...

Skaityti daugiau

19.03.2019 laikas 13:00 Inca Inchi (Sacha Inchi) aliejus
Mokslas teigia, jog riebalų rūgštys Omega-3 ir Omega-6 vadinamos nepakeičiamomis, nes žmogaus organizmas jų negamina, todėl jų būtina gauti su maistu. Iš nesočiųjų riebalų rūgščių mūsų organizme sintetinama daug biologiškai aktyvių junginių....

Skaityti daugiau

06.04.2021 laikas 07:24 Žuvies Taukai: Jų Vartojimas Ir Nauda
Žuvis yra jau seniai vartojamas maisto produktas, kuris vertinamas dėl savo maistingųjų medžiagų. Žuvies produktai- tai vieni iš vertingiausių produktų žmogaus organizmui. Žuvų taukai yra natūralus vitamino A ir vitamino D šaltinis....

Skaityti daugiau