Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Ką reikia žinoti apie serbentų auginimą?

Ką reikia žinoti apie serbentų auginimą?

Juodieji serbentai turi tiek vitaminų, kad jais tiesiog privaloma mėgautis vasarą. O ką reikia žinoti apie jų auginimą?

Du svarbiausi dalykai

Apie juoduosius serbentus sunku pasakyti ką nors ypatingo – priežiūra paprasta ir, atrodo, visiems žinoma. Deramai rūpinantis nuo krūmo galima priskinti kibirą uogų. Bet ar daugeliui tai pavyksta?

Serbentus reikia sodinti pačioje drėgniausioje, žemiausioje sklypo vietoje. Juk gamtoje jie auga vandens telkinių ir upių pakrantėse. Be to, kiekvienas sodininkas turi žinoti, kad negenėti serbentai blogai auga ir menkai dera. Taisyklė paprasta – nori gero derliaus, trejus metus skirk krūmams formuoti!

Dažniausiai pradedantys sodininkai perka kuo stambesnius vaiskrūmių sodinukus, kad iškart suvešėtų ir jau pirmais metais uogų į valias prisiskintų. Pasodina tokius krūmus ir laukia. Pirmaisiais metais krūmai palepina keliomis nupiepusiomis uogų kekėmis, kitais – kiek daugiau, o vėliau derlius pamažu pradeda artėti prie nulio, nors veislė gera! Kodėl taip atsitinka?

Apsiginkluokite kantrybe

Kad serbentai gerai augtų, juos būtina formuoti. Pirmą kartą – iškart pasodinus. Koks bebūtų sodinukas, šakas nupjaukite beveik iki pagrindo, palikdami ne daugiau kaip tris pumpurus. Po metų šį veiksmą pakartokite. O jei nepritrūksite kantrybės, tą patį padarykite ir trečiaisiais metais. Ir tada turėsite rezultatą – daugiau kaip 1 m aukščio platų krūmą, turintį ne mažiau kaip 20 stiprių metinių ūglių. Tik toks serbentų krūmas atsilygins kibiru uogų.

Formuojami krūmai gyvena ir dera iki 15 metų. Tik yra papildoma sąlyga: jei laiku pašalinamos senos ir pasiligojusios šakos, neatsižvelgiant į serbentų amžių. Kaip nuspręsti, kurias šakas reikia išpjauti? Žiūrime, koks prieaugis – jei iki rugpjūčio šaka pailgėjo mažiau nei 10–12 cm, laikas jos atsikratyti. Galima išpjauti rudenį arba pavasarį, bet geriausia iškart nuėmus derlių. Jei tokių šakų yra daugiau nei pusė, laikas augalą pakeisti nauju. Tiesa, labai vertingų veislių krūmus galima iš dalies atjauninti: nupjauti iki 3–4 pumpurų, gerai supurenti žemę ir patręšti organinėmis trąšomis.

Serbentų dauginimas

Paprasčiausia serbentus dauginti atlankomis: atlenkei jauną šakelę, prismeigei, užpylei žemėmis ir rudenį jau turi jauną sodinuką. Tačiau taip masiškai dauginti neapsimoka – per daug darbo. Be to, atlankos apsunkina rūpinimąsi motininiu krūmu, todėl serbentus dauginkite auginiais. Pavasarį nuo tvirtų pernykščių ūglių prisipjaukite 15–20 cm auginių. Paruoškite lysvę-augynėlį, kur juos susmeikite kiek įkypai, palikdami virš žemės tik vieną viršutinį pumpurą. Tarp eilių turi būti 20 cm pločio tarpai, tarp augalų – 10 cm. Įsišaknija puikiai. Rudenį jau galima persodinti į nuolatinę vietą.

Kad uogos būtų didesnės

Kaip užauginti maksimalaus dydžio uogas? Yra paprastas būdas. Kai uogos paauga, bet dar būna žalios, nugnybkite visų per vasarą užaugusių pažastinių šakelių viršūnes. Tada jūsų serbentams nebus konkurentų, visos augalo maisto medžiagos keliaus tik į uogas.

Kaip tręšti?

Norint vasarą sulaukti gausaus skanių serbentų uogų derliaus, krūmus reikia tręšti pavasarį. Dirvožemis po krūmais, kurie daugelį metų auga vienoje vietoje, per vegetacijos sezoną būna labai nualintas, o tai gali turėti didelės įtakos derliui. Todėl juos reikia sistemingai tręšti.

Pirmą kartą tręšti reikėtų azotu, azoto trąšomis arba organinėmis trąšomis, kurių sudėtyje yra azoto. Dėl azoto serbentai užaugins geresnius ūglius ir lapus, uogos bus didesnės.

Pirmą kartą tręšiama, kai išsiskleidžia pumpurai ir lapai. Pirmajam tręšimui 2 v. š. karbamido, ištirpinto 10 l vandens, serbentus laistykite po du kibirus tirpalo vienam krūmui. Karvių kompostas ištirpinamas vandenyje, santykiu 1:10. Po kiekvienu krūmu užpilama po 1,5–2 kibirus tirpalo. Jei yra paukščių mėšlo, jį reikia ištirpinti didesniame kiekyje vandens, santykiu 1:15, ir taip pat laistyti krūmus.

Antrasis maitinimas atliekamas prieš serbentų žydėjimą, dažniausiai balandžio–gegužės mėnesiais, nitrofoskos tirpalu. 50 g nitrofoskos ištirpinama 10 l vandens ir laistoma po kibirą tirpalo vienam krūmui.

Kalio sulfatas naudojamas ir antrojo maitinimo metu – gegužės pradžioje. Ištirpinkite 10 g kalio sulfato 1 l vandens ir laistykite krūmus.

Nurinkus uogas

Nurinkus serbentus, krūmams reikia ypatingos priežiūros. Būtent šiuo laikotarpiu bręsta kitų metų pumpurai. Kuo daugiau dėmesio skirsite krūmams, tuo gausesniu derliumi jie atsidėkos. Po derliaus nuėmimo serbentai turi būti nugenėti. Senas šakas, kurioms daugiau nei 5 metai, būtinai reikia pašalinti, nes jos nebeduos derliaus. Taip pat atsikratykite krūmo viduje esančių šakų, kurios yra sausos, nulūžusios, deformuotos arba per arti žemės.

Taip pat būtina atsikratykite šakų ataugų, kad krūmai netaptų per platūs. Likusios jaunos šakos turėtų būti sutrumpintos 5–8 cm, nes tai padės formuoti šoninius ūglius.

Jei liga paveikė juodųjų serbentų lapus, juos reikia pašalinti, tačiau raudoniesiems ir baltiesiems serbentams to daryti negalima – šių vaiskrūmių lapai turi nukristi patys.

Po derliaus nuėmimo reikia nepamirši krūmus palaistyti. Kiekvienam raudonųjų ir baltųjų serbentų krūmui pakanka 1–2 kibirų vandens, o prie juodųjų serbentų šaknų užpilkite 3–4 kibirus vandens, nes jų šaknų sistema yra arčiau paviršiaus. Atminkite: serbentų negalima laistyti šaltu vandeniu!

Išpurenkite dirvą po serbentų krūmais, tačiau atminkite, kad serbentų negalima per giliai purenti. Norint padidinti šaknų sistemos aprūpinimą deguonimi, reikia papurenti tik negiliai, nepažeidžiant šaknų sistemos.

Valstietis.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
15.05.2021 laikas 21:20 Paprastosios Rasakilos Liaudies Medicinoje
Neretai teigiama, jog paprastosios rasakilos padeda gydyti tūkstančius ligų. Verta pažymėti, kad šie augalai pasižymi ne vien tik vertingomis gydomosiomis, bet ir dekoratyvinėmis savybėmis.

Skaityti daugiau

29.06.2020 laikas 20:04 Bijūnas liaudies medicinoje: gydomosios savybės
Bijūnų šaknyse randama eterinio aliejaus, kurį sudaro ne mažiau kaip 30 komponentų (bezaldehidas, metilsalicilatas, peoninas, karvakrolis, benzoino rūgštis ir kt.), peonozido, paeoniflorino, iridoidų, salicilo ir galo rūgščių, flavonoidų, saponinų, sterinų, rauginių medžiagų, cukrų, krakmolo, glikoz...

Skaityti daugiau

01.03.2021 laikas 12:55 Kerintis Fuksijų Grožis

Neįprastai šaltas vasaris kelia nerimą fuksijų augintojams. Šios nuostabios gėlės sunkiai žiemoja, todėl retas gėlininkas gali pasigirti gausia kolekcija.

Skaityti daugiau

07.08.2020 laikas 20:38 Paprastoji Juodavaisė Gervuogė. Gervuogių Poveikis (Rubus Caesius)

Paprastoji juodavaisė gervuogė - Rubus caesius - tai puskrūmis, užaugantis iki 150 cm aukščio. Stiebai šliaužiantys arba kylantys su nedideliais lenktais dygliais ir pasidengę melsvo atspalvio apnašomis. Uogos prinoksta rugpjūčio – rugsėjo mėnesiais. Auga upių pakrantėse, pievose, miškuose....

Skaityti daugiau

06.10.2020 laikas 11:07 Bolivinių Balandų (Kynva) Savybės (Chenopodium guinoa)

Andų kalnuose auga dar palyginti mažai žinomas, tačiau vis labiau populiarėjantis ir sveikatai naudingas augalas - bolivinė balanda. Indėnai nuo seno vartoja bolivines balandas, kurios jiems suteikia jėgų ir energijos. Inkai bolivines balandas vadina „auksiniais grūdais“ ir taip pabrė...

Skaityti daugiau