Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Sodas

Lelijų priežiūra po žydėjimo: 5 svarbūs patarimai rugpjūtį

Lelijų priežiūra po žydėjimo: 5 svarbūs patarimai rugpjūtį

Lelijos – tai vieni iš gražiausių ir populiariausių gėlių, tačiau jų priežiūra po žydėjimo yra esminė, norint užtikrinti sveiką augimą ir gausų žydėjimą kitais metais. Rugpjūtis yra kritinis mėnuo, kai reikia atkreipti dėmesį į lelijų lapus, laistymą ir tręšimą. Šiame straipsnyje apžvelgsime svarbiausius žingsnius, kurie padės išsaugoti jūsų lelijų grožį ir sveikatą.

Lelijų priežiūra po žydėjimo rugpjūtį yra labai svarbi, kad užtikrintumėte jų sveikatą ir žydėjimą kitais metais. Štai keletas konkrečių žingsnių, kaip tai padaryti:

  1. Nuimkite nužydėjusius žiedus: Kai lelijos baigia žydėti, geriausia nupjauti nužydėjusius žiedus, kad nepritrauktų kenkėjų ir nesukeltų ligų. Tai taip pat padeda augalui sutelkti energiją į šaknų ir lapų augimą.

  2. Palikite lapus: Niekada nupjaukite lapų iki pat žemės! Lapai fotosintezės proceso metu kaupia maistines medžiagas, reikalingas svogūnams stiprėti. Leiskite jiems nudžiūti natūraliai, kol jie patys nukris.

  3. Laistymas: Po žydėjimo lelijas vis dar reikia laistyti, ypač jei rugpjūtis yra sausas. Uždėkite mulčią aplink augalus, kad išlaikytumėte drėgmę ir apsaugotumėte šaknis nuo per didelio karščio.

  4. Tręškite: Naudokite subalansuotas trąšas, turinčias daug fosforo, kad skatintumėte svogūnų vystymąsi. Tai padės sustiprinti augalą ir paskatins gausų žydėjimą kitais metais.

  5. Ruošimasis žiemai: Jei gyvenate vietovėje, kur žiemą temperatūra žemėja žemiau nulio, rugpjūčio pabaigoje galite pradėti ruoštis žiemai. Svarbu, kad dirvožemis būtų gerai drenuotas, kad išvengtumėte šaknų puvimo.

  6. Apsauga nuo ligų ir kenkėjų: Reguliariai tikrinkite lelijas dėl ligų ar kenkėjų požymių. Jei pastebite kokių nors problemų, imkitės atitinkamų priemonių, pavyzdžiui, naudojant organinius pesticidus ar fungicidus.

Po lelijų žydėjimo rekomenduojama nupjauti nužydėjusius žiedus. Tai padeda:

  1. Uždaryti energiją augalui: Nupjovus nužydėjusius žiedus, lelijos gali sutelkti energiją į šaknų ir lapų augimą, o ne į sėklų formavimąsi.

  2. Apsaugoti augalą: Nužydėjusių žiedų pašalinimas padeda išvengti ligų ir kenkėjų, kurie gali prisitaikyti prie nuvytusių žiedų.

Tačiau labai svarbu ne nupjauti lapų! Jie atlieka fotosintezę, kaupdami maistines medžiagas, reikalingas svogūnams stiprėti. Palikite lapus iki tol, kol patys nudžius ir nukris. Taigi, nupjaukite tik žiedus, o lapus palikite augti!

Po lelijų žydėjimo laistymas yra svarbus procesas, padedantis augalams atsigauti ir pasiruošti ateinančiam sezonui. Štai keletas konkrečių patarimų, kaip tai daryti:

  1. Nuolatinis drėgmės palaikymas: Lelijos mėgsta drėgną, bet gerai drenuotą dirvožemį. Laistykite reguliariai, ypač jei rugpjūtį susiduriate su sausu oru. Dirvožemis turėtų būti nuolat drėgnas, bet ne šlapias.

  2. Laistymo dažnumas: Paprastai pakanka laistyti 1-2 kartus per savaitę, priklausomai nuo oro sąlygų. Jei matote, kad dirvožemis džiūsta, laistykite dažniau, bet įsitikinkite, kad vanduo gerai nuteka.

  3. Laistykite prie šaknų: Venkite laistyti lapus, kad sumažintumėte ligų riziką. Geriausia laistyti tiesiai prie šaknų arba į dirvožemį aplink augalą.

  4. Mulčio naudojimas: Paskleiskite mulčią aplink lelijas, kad išlaikytumėte drėgmę dirvožemyje ir sumažintumėte piktžolių augimą. Mulčias taip pat padeda reguliuoti temperatūrą aplink šaknis.

  5. Stebėkite augalo būklę: Žiūrėkite, kaip lelijos reaguoja į laistymą. Jei lapai pradeda geltonuoti, tai gali būti perlaistymo ženklas. Jei lapai susiraukšlėja, augalams gali trūkti vandens.

Po lelijų žydėjimo tręšimas yra svarbus, kad augalai galėtų atsigauti ir pasiruošti kitam sezonui. Štai konkrečios gairės, kaip teisingai tręšti lelijas:

  1. Naudokite subalansuotas trąšas: Pasirinkite trąšas su maistingųjų medžiagų santykiu 10-10-10 arba 5-10-10, kad skatintumėte šaknų augimą ir žydėjimą kitais metais.

  2. Tręškite vėlyvą vasarą arba ankstyvą rudenį: Po žydėjimo tręškite lelijas rugpjūčio pabaigoje arba rugsėjo pradžioje, kad augalas galėtų pasisavinti maistingąsias medžiagas prieš žiemą.

  3. Laistykite prieš tręšiant: Prieš tręšdami, gerai palaistykite augalus, kad trąšos geriau įsigertų ir nepažeistų šaknų.

  4. Tręšiant granuliuotomis trąšomis: Paskirstykite granuliuotas trąšas aplink augalus, laikydamiesi nurodymų ant pakuotės, paprastai apie 30-60 gramų kvadratiniam metrui.

  5. Skystos trąšos: Jei naudojate skystas trąšas, jas skiesti pagal instrukcijas ir laistyti aplink lelijas. Tai ypač efektyvu, nes šaknys greitai pasisavins maistingąsias medžiagas.

  6. Mulčio naudojimas: Po tręšimo paskleiskite mulčią aplink lelijas. Tai padės išlaikyti drėgmę ir užtikrins nuolatinį maistingųjų medžiagų atlaisvinimą.

Lelijas geriausia persodinti po žydėjimo, kai lapai pradeda geltonuoti, paprastai tai būna vasaros pabaigoje arba ankstyvą rudenį, maždaug rugpjūčio pabaigoje iki rugsėjo vidurio. Štai kaip tai padaryti:

  1. Pasiruoškite darbo įrankius: Jums reikės kastuvo, pirštinių, laistytuvo ir galbūt komposto ar kitos kokybiškos dirvos.

  2. Rinkitės tinkamą dieną: Pasirinkite dieną, kai oras nėra per karštas ar sausas. Geriausia, kad dirva būtų drėgna, kad būtų lengviau išimti šaknis.

  3. Iškaskite lelijas: Atsargiai iškaskite lelijas, naudodami kastuvą, ir stengdamiesi nepažeisti šaknų. Iškaskite apie 15-20 cm atstumu nuo augalo pagrindo.

  4. Patikrinkite šaknis: Apžiūrėkite šaknis. Jei jos atrodo pažeistos ar supuvusios, pašalinkite pažeistas dalis. Taip pat galite atskirti dukterinius svogūnėlius, jei jų yra.

  5. Pasiruoškite naują vietą: Pasirinkite saulėtą vietą su gerai nusausinta dirva. Galite pagerinti dirvožemį, pridėdami komposto ar gerai supuvusio mėšlo.

  6. Persodinkite lelijas: Kaskite duobę, kuri yra maždaug dvigubai didesnė už svogūnėlius. Pasodinkite lelijas, laikydami svogūnėlius 10-15 cm gylyje. Užpildykite duobę dirvožemiu ir lengvai suspauskite.

  7. Laistykite: Po persodinimo gausiai laistykite, kad dirvožemis gerai sudrėktų ir augalas galėtų greičiau įsitvirtinti.

  8. Mulčiavimas: Paskleiskite mulčio sluoksnį aplink augalus, kad išlaikytumėte drėgmę ir slopintumėte piktžoles.

Iškasus lelijų svogūnėlius, svarbu juos tinkamai saugoti, kad jie neprarastų gyvybingumo ir būtų pasirengę kitam sezonui. Štai keletas konkrečių žingsnių, kaip tai padaryti:

  1. Iškaskite svogūnėlius: Atsargiai iškaskite svogūnėlius, išvengdami šaknų pažeidimų. Geriausia tai daryti, kai lapai jau pradeda gelsvėti, paprastai vasaros pabaigoje.

  2. Nuvalykite dirvą: Švelniai nuvalykite dirvą nuo svogūnėlių, bet neskalaukite jų vandeniu. Vanduo gali sukelti puvinį, todėl geriau leisti dirvai natūraliai nudžiūti.

  3. Patikrinkite svogūnėlius: Apžiūrėkite svogūnėlius ir pašalinkite pažeistus ar supuvusius. Sveiki svogūnėliai turėtų būti tvirti ir be dėmių.

  4. Džiovinimas: Išdėliokite svogūnėlius vienu sluoksniu sausoje, gerai vėdinamoje patalpoje. Palikite juos džiūti 1-2 savaites. Tai padės užkirsti kelią puvimo procesams.

  5. Saugokite tinkamose sąlygose: Po džiovinimo svogūnėlius laikykite vėsioje, tamsioje ir sausoje vietoje. Ideali temperatūra yra apie 5-10 °C. Galite juos laikyti popieriniuose maišuose, tinkluose arba dėžutėse.

  6. Periodinis tikrinimas: Reguliariai tikrinkite svogūnėlius, kad pastebėtumėte galimus puvimo ar džiūvimo požymius. Pažeistus svogūnėlius reikia nedelsiant pašalinti, kad jie neapkrėstų kitų.

  7. Pasiruošimas persodinimui: Prieš persodinant pavasarį, galite paruošti svogūnėlius, juos trumpai pamerkdami į fungicidinį tirpalą, kad sumažintumėte ligų riziką.

Laikydamiesi šių priežiūros patarimų, galite užtikrinti, kad jūsų lelijos bus sveikos ir pasiruošusios nuostabiems žydėjimams kitais metais!


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

avatar
0
1 Paranormal • 13:38, 2024-08-27
Ar žinojote, kad tinkama lelijų priežiūra po žydėjimo gali padidinti jų žydėjimo trukmę? Pasidalinkite savo patirtimi ir patarimais su kitais! Kokių metodų naudojate, kad jūsų lelijos klestėtų kitais metais?
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2022-03-12 laikas 10:38 Kaip kovoti su daigų ligomis?

Kambaryje užsiauginti sveikų ir tvirtų daigų nėra taip paprasta, kaip gali atrodyti to nebandžiusiems. Tokiu metų laiku trūksta šviesos, dėl šildančių radiatorių oras tampa per daug sausas ir daigeliams iškyla pavojus įsisirgti daugybe grybinių ir bakterinių ligų.

...

Skaityti daugiau

2022-10-29 laikas 12:37 Kaip paruošti serenčių žiedus ir kodėl jie naudingi sveikatai?

Serenčiai - vienmečiai ir daugiamečiai astrinių šeimos augalai, kilę iš Amerikos žemyno, o vėliau paplitę visoje Europoje ir Azijoje. Serenčius, liaudyje dažnai vadinamus gvazdikėliais, galima auginti gėlynuose, soduose, daržuose ne tik dėl jų grožio, bet ir todėl, kad jie vertingi vaistiniai aug...

Skaityti daugiau

2020-08-28 laikas 17:10 Juodavaisė Aronija Pakeičia Polivitaminus

Juodavaisė aronija - tikras vitaminų ir naudingųjų medžiagų sandėlis. Aronijos dar vadinamos juodaisiais šermukšniais, nes jų uogos labai panašios į šermukšnių. Aronijų uogose yra daug biologiškai aktyvių medžiagų, kurios stipriai veikia žmogaus organizmą, užkirs-damos kelią tam tikroms ligoms ar...

Skaityti daugiau

2022-08-25 laikas 08:27 Nuo beverčių krūmamedžių – iki derlingų riešutynų

Dar prieš porą dešimtmečių į riešutmedžius Lietuvoje buvo žvelgiama kaip į beverčius medžius, netinkamus net malkoms, tačiau dabar požiūris pasikeitęs kardinaliai – vis daugiau ūkininkų ir sodininkų ryžtasi auginti lazdynus ir graikinius riešutmedžius.

...

Skaityti daugiau

2022-08-12 laikas 12:07 Rugiagėlės žydi ne vien mėlynai

Daugumai daugiamečių augalų būdingas gana trumpas žydėjimo laikotarpis, kuris trunka tik kelias savaites. Žinoma, kai kurios augalų rūšys ir veislės šios taisyklės nesilaiko, jų žydėjimo periodas gali būti ilgesnis.

...

Skaityti daugiau