Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Kaip Atjauninti Seną Obelį: Sodininkų Patarimai Vaisingumui Išlaikyti

Kaip Atjauninti Seną Obelį: Sodininkų Patarimai Vaisingumui Išlaikyti

Obelys gali džiuginti mus skaniais vaisiais iki 30 metų, tačiau jų gyvavimas gali būti trumpesnis dėl atšiaurių žiemų ir pavasarinių šalnų. Senos obelės dažnai reikalauja ypatingos priežiūros, kad išliktų sveikos ir produktyvios. Šiame straipsnyje dalinamės svarbiausiais patarimais, kaip atjauninti savo obelį ir užtikrinti, kad ji ir toliau džiugintų jūsų šeimą vaisiais.

Obelų Atjauninimas: Kaip Sėkmingai Palaikyti Vaisingumą

Obelys gali augti ir duoti vaisių iki 30 metų, tačiau po atšiaurių žiemų ar pavasarinių šalnų seni medžiai dažnai žūsta arba labai sulėtėja naujų ūglių augimas. Šakos tampa trapios, o vaisiai – smulkūs. Kyla klausimas: ar pakeisti medį nauju, ar atjauninti seną obelį? Štai keletas sodininkų patarimų, kaip tai padaryti teisingai.

Senos Obels Atjauninimas

Senos obels atjauninimui reikia ypatingo požiūrio. Seno medžio priežiūra panaši į jauno medžio priežiūrą, tačiau augalui senstant, jį reikia kruopščiau atjauninti. Palaipsniui šalinkite senas, peraugusias šakas. Geriausias metas atjauninimui – ruduo.

Šakų Atnaujinimas

Norėdami atjauninti seną obelį, naudokite genėjimo schemą, pagal kurią reikia palikti tam tikrą skaičių šakų ir formuoti vaisinius ūglius. Štai keletas patarimų:

  • Erdvės suteikimas: Suteikite obelims pakankamai erdvės vystytis, kad šakos galėtų augti be varžymų.
  • Atžalų tvarkymas: Priklausomai nuo obelų veislės, daugumą atžalų reikėtų sutrumpinti trečdaliu, o likusias pašalinti, kad būtų išvengta per didelės apkrovos.

    Centrinė Šaka

Jauninimas taip pat apima vienos stiprios centrinės šakos išsaugojimą. Iš konkurencinių šakų pasirinkite stipriausią, o kitas pašalinkite. Centrinė šaka turėtų turėti stiprias šakas ir tolygiai išsidėsčiusias vaisines šakas. Svarbu nepjauti medžio rugsėjo pradžioje, kad neskatintumėte naujų ūglių augimo prieš žiemą.

Papildomi Patarimai

  1. Pašalinkite pažeistas šakas: Reguliariai tikrinkite ir pašalinkite senas, nulūžusias ar pažeistas šakas, kad sumažintumėte ligų plitimą.

  2. Vainiko retinimas: Retinkite vainiką, palikdami sveikas šakas, ir pašalinkite ligotas ar kreivas šakas, kad medžiai būtų geriau apšviesti ir vėdinami.

  3. Stiprių šakų pasirinkimas: Šalinkite šakas, kurios auga nedideliu kampu, kad jos nesulūžtų nuo vaisių svorio, ir pasirinkite tas, kurios tvirtai laikosi.

  4. Susipynusių šakų tvarkymas: Pašalinkite susipynusias ir viena į kitą besitrinančias šakas, kad išvengtumėte žalos.

  5. Kokybiški pjūviai: Atlikite tolygius pjūvius ir apdorokite juos sodininkystės laku arba aliejiniais dažais, kad apsaugotumėte nuo ligų.

  6. Atliekų šalinimas: Pašalintas šakas sudeginkite, kad sunaikintumėte kenkėjus ir ligas, ir išvengtumėte jų plitimo.

Išvada

Atjauninti seną obelį gali būti iššūkis, tačiau su tinkamais patarimais ir rūpesčiu jis gali vėl tapti vaisingu ir sveiku medžiu. Priklausomai nuo jūsų poreikių, kartais geriau gali būti senos obels atjauninimas, o ne jos keitimas. Tinkamai prižiūrėdami, galite džiaugtis skaniais vaisiais daugelį metų!


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
03.06.2024 laikas 09:09 Hortenzijos sukraus daugiau žiedų, jei nepamiršite padaryti tai
Hortenzijos – kiekvieno sodo puošmena. Vasarą žydinčios hortenzijos praskaidrina mūsų kraštovaizdį. Tačiau, norint iš jų gauti kuo daugiau naudos, reikia atlikti vieną esminę užduotį.

Skaityti daugiau

26.05.2023 laikas 18:27 Aspirinas, skirtas gėlėms laistyti: menkavertė mityba, kuri daro stebuklus
Gražios gėlės ant palangės - kiekvienos namų šeimininkės pasididžiavimas. Visi mėgsta kambarinius augalus. Tačiau pripažinkime, kad ne visi augina tikrai gražius augalus. Kai kurie žmonės po dviejų ar trijų nesėkmių nusprendžia, kad sodininkystė - ne jiems. Kiti bando išsiaiškinti, kas vyksta, ir an...

Skaityti daugiau

29.06.2020 laikas 20:43 Didžioji ugniažolė liaudies medicinoje: gydomosios savybės
Medicinai, ypač liaudies, ugniažolės žinomos nuo senų laikų. Praėjusiame amžiuje kai kurie gydytojai propagavo jas kaip efektyvią priemonę nuo vėžio. Tačiau, kadangi tai nebuvo įrodyta moksliškai, priešvėžinės šių augalų savybės buvo primirštos. Šiais laikais klinikiniais tyrimais įrodyta, kad ugnia...

Skaityti daugiau

09.10.2023 laikas 08:10 Laikas sodinti topinambus
Topinambai (kitaip – bulvinės saulėgrąžos, Jeruzalės artišokai ar žieminės bulvės) yra kilę iš Šiaurės Amerikos. Topinambai į Europą pateko XVII a. pradžioje, pirmiausia – į Ispaniją, Prancūziją, Italiją ir kitas šalis....

Skaityti daugiau

14.08.2022 laikas 10:03 Kaip teisingai laistyti daržą?

Daugelis daržininkų mano, jog kuo daugiau ir dažniau laistysi daržo augalus, tuo bus geriau. Tačiau ši nuomonė nėra teisinga. Pirmiausia, skirtingiems augalams reikalingas skirtingas laistymas. Taigi,  kaip teisingai laistyti sodo ir daržo augalus? O gal klausimą reikėtų formuluoti kitaip: k...

Skaityti daugiau