Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Nuodingi Augalai Taukės, Bet Liaudies Medicina Naudoja

Vaistinė taukė (symphytum officinale) - europinis augalas, kurio arealo kraštai siekia Sibirą ir Kazachstaną.

Nuodingi Augalai Taukės, Bet Liaudies Medicina Naudoja

Taukės auga daubose, grioviuose, palei upes ir upelius, drėgnose pievose, miškuose, krūmynuose, žemapelkių pakraščiuose, gyvenviečių dykynėse. Taukė yra daugiametis augalas, užauga iki 1 m. Šakniastiebis - trumpas ir sultingas, juodos spalvos (viduje - baltos), su ilgomis šaknimis. Stiebai - su šakelėmis viršutinėje dalyje, statūs, su daug šiurkščių plaukelių. Taukės lapai - šiurkštūs, kieti ir stambūs, pailgai lancetiniai, eiliški, viduriniai ir apatiniai - lapkotiniai, o viršutiniai - bekočiai.

Žiedai susitelkę į vijoklinius kekės formos žiedynus. Taukių pumpurai smulkūs, varpelio formos, raudonai violetiniai, rečiau violetiniai, baltai rožiniai arba geltonai balti. Žydi visą vasarą, vaisiai sunoksta liepos-rugsėjo mėnesiais. Augalo vaisius - juodas, stambus vienasėklis riešutėlis.

Kaip vaistinė žaliava dažniausiai naudojamos šaknys. Jos renkamos rudenį arba ankstyvą pavasarį iki lapų išsiskleidimo, nuvalomos, nuplaunamos po tekančiu vandeniu, apvytinamos, supjaustomos 20 cm gabalėliais ir džiovinamos pavėsyje arba džiovyklėje (40 C). Laikomos medinėje taroje arba maišeliuose iki 3 metų.

Visose augalo dalyse yra nuodingų alkaloidų cinoglosino ir konsolidino, kurių didelės dozės paralyžiuoja centrinę nervų sistemą. Taukių šaknyse rasta rauginių medžiagų, gleivių, dervų, inulino, organinių rūgščių ir eterinio aliejaus. Dėl šaknyse esančių gleivių ir rauginių medžiagų šie augalai turi uždegimą slopinančių, minkštinančių, šiek tiek atsikosėjimą lengvinančių ir kraujavimą stabdančių savybių.

Atliekant eksperimentus, buvo tiriamas opas ir navikus gydantis taukių šaknų poveikis. Nustatytos jų hipotenzinės savybės, dirginantis poveikis kvėpavimui, taip pat žarnyno ir gimdos raumenyno tonuso didinimui. Liaudies medicina pastebėjo įdomią šių augalų savybę - stiprinti pažeistų audinių regeneraciją, greičiau užgydyti žaizdas, lūžius, atkurti pažeistą antkaulį. Liaudyje vaistinė taukė dar vadinama kaštavolu, kaulažole, gyvakauliu, juodšakne.

Vaistinė taukė, symphytum officinale, vaistažolės, liaudies medicina

Liaudies medicina taukių preparatus dažniausiai naudoja įvairioms atramos ir judėjimo aparato traumoms ir susirgimams, kaulų lūžiams, sumušimams ir išnirimams, artritui, osteochondrozei, osteomielitui, kaulų tuberkuliozei, artrozei, podagrai, reumatiniams sąnarių pakenkimui, antkaulio uždegimui, opoms ir žaizdoms gydyti. Šios ligos sėkmingai gydomos dėl gydomųjų taukių gebėjimų atkurti pažeistus audinius. Taip pat rekomenduojama naudoti šiuos augalus, gydant pneumoniją, lėtinį bronchitą, žarnyno ir skrandžio uždegimus, dizenteriją, viduriavimą, kolitą, stomatitą, bei apetitui skatinti.

Į vidų vartoti preparatus (nuovirą, antpilą ar tinktūrą), į kurių sudėtį įeina taukės, reikia labai atsargiai. Dažniau tokie preparatai naudojami išoriškai - kaip tepalai, vonelės, pavilgai, kompresai.

Nors taukės yra nuodingi augalai, liaudies medicina naudoja jas daugelyje receptų, kurie gydo įvairias, anksčiau minėtas, ligas.

Nuo lūžių vartoti tokį nuovirą: 1 arbatinį šaukštelį taukių šaknų užpilti 1 stikline verdančio vandens, 30 minučių palaikyti ant mažos ugnies, tada leisti atvėsti, nukošti. Gerti kas 2 valandas po 1 desertinį šaukštą.

Nuo plaučių tuberkuliozės vartoti tokį antpilą: 40 g šaknų užpilti 1l karšto pieno, termose laikyti maždaug 8 valandas, nukošti. Vartoti po 50 ml 3 kartus per dieną. Antpilą galima vartoti, gydant bronchitą, plaučių uždegimą, kosulį.

Nuo skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligės vartoti tokią tinktūrą: 1 dalį taukių šaknų užpilti 5 dalimis 40 % spirito, palaikyti 2 savaites, nukošti. Vartoti po 20-40 lašų, įlašinus į vandenį, 4 kartus per dieną. Šią tinktūrą galima naudoti, gydant ir dizenteriją, viduriavimą, lėtinį bronchų katarą.

Nuo stiprių sumušimų naudoti tepalą (kaip kompresą): 1 valgomąjį šaukštą taukių šaknų susmulkinti mėsmale, paskui sumaišyti su 1 valgomuoju šaukštu lydytų kiaulinių taukų. Taip pat galima tiesiog įtrinti skaudamas vietas šiuo tepalu.

Dėmesio!

Kadangi taukėse yra nuodingų medžiagų, preparatus iš šių augalų reikia vartoti itin atsargiai ir būtinai su gydytojų priežiūra.

Kategoriškai draudžiama vartoti taukes nėščiosioms ir maitinančioms moterims.

Vaistinių taukių antpilai ir nuoviras

Liaudies medicinoje vaistinių taukių antpilas vartojamas plaučių ligoms (tuberkuliozei, lėtiniam bronchitui, pleuritui), įvairioms skrandžio ir žarnyno ligoms (skrandžio uždegimui, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei, dizenterijai, viduriavimui) gydyti. Antpilą galite naudoti ir gydomiesiems kompresams.

Vaistinė taukė, symphytum officinale, vaistažolės, liaudies medicina

* Šaukštą susmulkintų vaistinių taukių šaknų užpilkite stikline verdančio vandens, uždenkite ir šiltoje vietoje palikite 4–6 val. nusistovėti, paskui nukoškite. Gydydami uždegimines skrandžio ir žarnyno ligas bei skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę, taip pat malšindami stiprų kosulį, šio pašildyto antpilo gerkite po 2 šaukštus 4 ar 5 kartus per dieną pusvalandį prieš valgį. Taip gydykitės, kol savijauta pagerės.

* Prostatos adenomai gydyti: 2 šaukštelius susmulkintų taukių šaknų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite, gerkite antpilo po pusę stiklinės 4 kartus per dieną. Arba galite vartoti taukių šaknų miltelių ir medaus mišinio, santykiu 1:2 po šaukštelį 3 kartus per dieną.

* Šaknų nuoviras: šaukštą susmulkintų vaistinių taukių šaknų užpilkite puse litro verdančio vandens, pavirkite 3–5 min. ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite, tirščius nuspauskite. Šio nuoviro sergantiesiems bronchitu ar gastritu patariama gerti po pusę stiklinės 4 kartus per dieną. Sergant parodontoze, stomatitu ar pūlinėmis dantenų ligomis šiuo nuoviru patariama skalauti burną 3 ar 4 kartus per dieną.

* Vaistažolių mišinys skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligei gydyti: susmulkinkite ir sumaišykite 20 g taukių, po 25 g saldymedžių ir valerijonų šaknų, dirvinių asiūklių žolės ir vaistinių melisų lapų bei 50 g pipirmėčių lapų. 4 šaukštus vaistažolių mišinio užpilkite puse litro verdančio vandens, uždenkite ir palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite, gerkite antpilo po pusę stiklinės 3 kartus per dieną.

Gydomieji kompresai ir tepalai

* Lapų kompresas skausmui malšinti: taukių lapų užpilkite verdančiu vandeniu, sutrinkite iš jų košelę, dar šiltos košelės tepkite ant kompreso ir dėkite jį ant skaudamo sąnario. Dažnai toks kompresas padeda numalšinti skausmą per naktį, ypač, jei skausmas atsirado dėl didelio krūvio, išnirimo ar raiščių patempimo. Galite kompresams naudoti ir šviežius taukių lapus, tik juos reikia iškočioti kočėlu arba nuplikyti karštu vandeniu (dėkite šiltus).

Vaistinė taukė, symphytum officinale, vaistažolės, liaudies medicina

* Šaknų miltelių kompresas: iš džiovintų taukių šaknų pasigaminkite miltelių (sumalkite kavamale), suberkite juos į stiklinę, užpilkite karštu virintu vandeniu ir greitai išmaišykite. Šiltą tyrelę užtepkite ant audinio (geriausia lininio), uždėkite ant gydomos vietos ir apriškite. Šiuo kompresu gydykite trofines opas, podagrą, auglius, rankų ir pėdų pirštų krumplių sutinimus, dėl reumato atsiradusius raumenų sukietėjimus, paralyžių.

* Gydomieji šaknų kompresai: 2 ar 3 šaukštus susmulkintų taukių šaknų užpilkite nedideliu kiekiu vandens, pieno arba alaus, pavirkite 5–7 min. ir susukite į marlę. Tokius kompresus dėkite ant vočių, skaudamų sąnarių ar kaulų lūžių vietų.

* Sergant poodinių venų uždegimu: 2 šaukštus susmulkintų vaistinių taukių šaknų užpilkite puse litro verdančio vandens, pavirkite 5–7 min. ant mažos ugnies, uždenkite ir palikite valandą nusistovėti, paskui nukoškite. Šiltame nuovire suvilgykite marlės gabalą, uždėkite ant uždegimo pažeistų poodinių kojų venų, palaikykite 30–40 minučių. Tokius kompresus darykite 2 kartus per dieną – ryte ir vakare.

Uždegimą galite gydyti ir taip: iš džiovintų vaistinių taukių šaknų pasigaminkite miltelių, sumaišykite juos lygiomis dalimis su nesūdytais kiaulių taukais. Šiuo tepalu prieš miegą sutepkite gydomas kojas ir apsimaukite ilgas medvilnines kojines. Taip gydytis patariama 1 ar 2 savaites.

* Gydomasis tepalas: 2 šaukštus susmulkintų vaistinių taukių šaknų sutrinkite su 2 šaukštais nesūdytų kiaulių taukų. Šiuo tepalu tepkite kaulų lūžius, reumato ir podagros pažeistas vietas, odos žaizdas ir opas, iššutimus. Šia gydomąja priemone galima gydyti ne tik žmones, bet ir gyvūnus. Tepalą laikykite šaldytuve.

* Jei kamuoja paprasti (paauglystės) ar rožiniai spuogai, 10 g smulkiai sutrintų vaistinių taukių šaknų užpilkite stikline verdančio vandens, pavirkite 10 min. ant mažos ugnies, paskui nukoškite. Šiuo nuoviru valykite veidą arba dėkite jo kompresus.

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
12.11.2022 laikas 13:24 Teismas panaikino absurdišką draudimą melžti karves anksti ryte
2022 m. spalio 31 d. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė nutartį atnaujintoje administracinio nusižengimo byloje, kurioje V.V.K. pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso (ANK) 488 straipsnio 1 dalį nubaustas 20 eurų bauda už tai, kad 2021 m. gegužės 11 d. apie 6.10 val. ryto...

Skaityti daugiau

26.10.2023 laikas 18:47 Bruknės, ką reiktų žinoti apie jas
Ruduo – bruknių rinkimo metas. Šiaures ir Vidurio Europos žmonės seniai neįsivaizduoja savo stalo be šių rūgštokų tvirtų uogų ir iš jų pagamintų skanėstų, pavyzdžiui, bruknių uogienės su kriaušėmis, kuria lietuviai nuo seno gardina paukštienos patiekalus....

Skaityti daugiau

21.07.2020 laikas 10:01 Apskritalapis Eukaliptas (Eucalyptus Globulus) Eukalipto Nauda
Apskritalapis eukaliptas – (lot. Eucalyptus globulus) - tai nuolat žaliuojantis medis, užaugantis iki 50 metrų aukščio. Lapai odiški, platūs, rutulio formos, išsidėstę šonu į saulės šviesą. Žiedi dideli, balti. Eukalipto tėvynė – Tasmanija. Apskritalapis eukaliptas, eukalipto nauda, eukalipto pašal...

Skaityti daugiau

21.01.2021 laikas 19:20 Pipirmėtės (Mentha x piperita) liaudies medicinoje
Pipirmėtėse gausu mentolio. Tai ne tik prieskoninis, bet ir vertingomis gydomosiomis savybėmis pasižymintis augalas. Pipirmėtės veiksmingai atpalaiduoja spazmus ir malšina įvairius skausmus.

Skaityti daugiau

03.06.2024 laikas 09:09 Hortenzijos sukraus daugiau žiedų, jei nepamiršite padaryti tai
Hortenzijos – kiekvieno sodo puošmena. Vasarą žydinčios hortenzijos praskaidrina mūsų kraštovaizdį. Tačiau, norint iš jų gauti kuo daugiau naudos, reikia atlikti vieną esminę užduotį.

Skaityti daugiau