Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Vaistažolės

Vaistinių Piliarožių (Svilarožių) Savybės

Vaistinių Piliarožių (Svilarožių) Savybės

Žmonės apie gydomąsias vaistinių piliarožių (Althea officinalis) savybes žinojo dar senų senovėje. Apie gydomąsias vaistinių piliarožių savybes rasta įrašų dar IX amžiaus prieš mūsų erą rašytiniuose šaltiniuose.

Garsusis senovės gydytojas Avicena vaistinių piliarožių šaknų nuoviru patarė gydyti auglius ir šlapimo bei tulžies pūslės akmenligę. Senovės romėnai vaistines svilarožes, o vėliau ir vienuoliai, augino kaip vaistinius augalus.

Legenda apie vaistines piliarožes

Pasak senovės graikų legendos, šie augalai pavadinti moters - Alfėjos vardu, kuri stebuklingu vaistiniu augalu išgydė savo sūnų. Graikų kalboje piliarožės vadinamos „Althara“, lotynų kalboje - „Althaea“. Šie žodžiai reiškia „gydyti“.

Vaistinių piliarožių augimo vietos ir rinkimas

Vaistinės piliarožės - daugiamečiai žoliniai augalai, užauginantys kelis, 1,5 metro aukščio stiebus. Vaistinių piliarožių trumpos šaknys užaugina gausybę šoninių šaknų ir baltą, sumedėjusią pagrindinę šaknį.

• Vaistinės piliarožės ant 2-6 cm ilgio lapkočių augina įvairių formų lapus. Viršutiniai ir apatiniai lapai apaugę pūkeliais.

• Vaistinės piliarožės pražysta antraisiais metais, žydi birželio - rugpjūčio mėnesiais, o sėklas gali brandinti iki spalio mėnesio.

• Vaistinės piliarožės žydi trumpais, kelių žiedų žiedynais, išaugusiais viršutiniųjų ir viduriniųjų lapų pažastyse. Stiebo viršuje vaistinių piliarožių žiedynai sudaro vientisą varpinį žiedyną.

• Vaistinės piliarožės žydi ryškiai rožiniais, baltais ar lengvai rausvais žiedais.

• Vaistinių piliarožių vaisiai - plokšti, disko formos, apie 1 cm skersmens. Subrendę vaistinių piliarožių vaisiai suyra ir išbarsto 15-20 tamsiai pilkų sėklų.

• Vaistinės piliarožės mėgsta augti drėgname dirvožemyje, kuriame netoli dirvos paviršiaus yra gruntiniai vandenys, todėl šiuos augalus galima dažnai pamatyti pievose, šalia vandens telkinių, krūmynuose ir net užpelkėjusiose vietose.

•    Vaistinių piliarožių lapus ir žiedus reikia skinti žydėjimo pradžioje, dvimečių ar trimečių augalų šaknis kasti pavasarį ar rudenį.

Ruošti vaistinius preparatus patariama naudoti nesumedėjusias šonines šaknis.

vaistažolės, Svilarožės, Piliarožės, Althaea, liaudies medicina

Gydomosios mistinių svilarožių savybės

Gydomąsias vaistinių piliarožių savybes nulemia jose esančios cheminės medžiagos.

• Vaistinių piliarožių šaknyse gausu polisacharidų, kurių 35 proc. sudaro gleivinės medžiagos, 37 proc. - krakmolas, 15 proc. - pektinai, 8 proc. - cukrus. Vaistinių piliarožių šaknyse gausu ir vitaminų: vitamino C, karotino, rutino, makroele-
mentų (kalcio, magnio, geležies, kalio) ir mikroelementų (mangano, vario, cinko, kobalto, chromo, nikelio, aliuminio ir kt.) bei kai kurių naudingųjų amino rūgščių.

• Vertingas yra ir vaistinių piliarožių sėklų aliejus, kuriame gausu riebiųjų rūgščių.

• Vaistinių piliarožių šaknys turi ir tam tikros maistinės vertės, pavyzdžiui, tiek žalios, tiek ir virtos šių augalų šaknys valgomos Šri Lankoje. Iš vaistinių piliarožių šaknų galima virti kisielių ir košes.

• Vaistinių piliarožių šaknyse gausu krakmolo, todėl jas galima panaudoti ruošiant klijus (kleisterį).

• Vaistinių piliarožių šaknyse gausu gleivinių medžiagų ir krakmolo, todėl jų preparatai padengia ir apsaugo gleivinę, pavyzdžiui, skrandžio gleivinę sergant gastritu, kai skrandžio sulčių rūgštingumas yra padidėjęs. Svarbu, kad vaistinių piliarožių šaknų preparatai mažina padidėjusį skrandžio sulčių rūgštingumą.

• Vaistinių piliarožių preparatai sergantiems uždegiminėmis viršutiniųjų kvėpavimo takų ligomis padeda atsikosėti.

Įvairių ligų gydymas mistinėmis piliarožėmis

Paruošti vaistinius preparatus dažniausiai yra panaudojamos vaistinių piliarožių šaknys, tačiau liaudies medicinoje vartojamos šių augalų sultys, lapai ir žiedai.

• Vaistinių piliarožių sultys, sirupas, antpilai ir šaknų milteliai vieni ar kartu su kitais vaistiniais augalais padeda gydyti uždegimines ligas ir padeda sergantiems viršutiniųjų kvėpavimo takų ligomis atsikosėti.

• Vaistinių piliarožių šaknų antpilais ir nuovirais liaudies medicinos žinovai pataria gydyti bronchitą, cistitą, furunkuliozę, grybines odos ligas ir nudegimus, sergantiems blefaritu jais perplauti akis.

• Prieš tai paminėtas ligas galima gydyti ir vaistinių piliarožių lapų ir žiedų antpilais bei nuovirais.

• Vaistinių piliarožių sultis patariama spausti iš žydėjimo metu nuskintos antžeminės augalų dalies. Vaistinių piliarožių sultimis patariama gydyti uždegimines ligas. Vaistinių piliarožių sulčių, jas sumaišius su medumi, patariama vartoti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.

Vaistinių piliarožių šaknų sirupo paruošimas

2 g stambiai supjaustytų vaistinių piliarožių šaknų užpilkite 45 ml vandens ir 1 ml spirito mišiniu.

Vaistinių piliarožių šaknis laikykite ant sieto. Nubėgus skysčiui, juo dar kartą užpilkite vaistinių piliarožių šaknis. Taip sirupą ruoškite valandą laiko, tada į 40 ml paruošto skysčio suberkite 60 g cukraus, kaitinkite iki tol, kol cukrus ištirps. Vaistinių piliarožių sirupas padengia skrandžio gleivinę ir padeda gydyti gastritą bei skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opaligę.

vaistažolės, Svilarožės, Piliarožės, Althaea, liaudies medicina

Liaudies medicinos receptai su vaistinėmis piliarožėmis

Bronchitą ir kokliušų padedantis gydyti vaistinių piliarožių žiedų antpilas

1 desertinį šaukštą vaistinių piliarožių žiedų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 2 valandas, nukoškite.

Sergantiems bronchitu ar kokliušu šio lengvai pašildyto antpilo patariama vartoti po 2 valgomuosius šaukštus 3 kartus per dieną, prieš valgį.

Gripo ir pneumonijos gydymas vaistinių piliarožių lapų antpilu

1 valgomąjį šaukštą susmulkintų vaistinių piliarožių lapų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti valandą laiko, nukoškite.

Šio šilto antpilo sergantiems gripu ar pneumonija patariama gerti po 50 ml 3 kartus per dieną.

Svarbu šio antpilo gerti neskubant, mažais gurkšneliais.

Prostatos adenomos ir lėtinio prostatito gydymas piliarožių šaknų antpilu

1 valgomąjį šaukštą (su kaupu) susmulkintų džiovintų vaistinių piliarožių šaknų užpilkite 1/2 stiklinės 20°C šilumos vandens, leiskite nusistovėti valandą laiko, nukoškite.

Sergantiems prostatos adenoma ir lėtiniu prostatitu šio antpilo patariama vartoti po 1 valgomąjį šaukštą kas 2 valandas.

Peršalimo ligų gydymas vaistinių piliarožių šaknų antpilu

3 valgomuosius šaukštus sausų vaistinių piliarožių šaknų užpilkite 3 stiklinėmis šalto virinto vandens, leiskite nusistovėti 8 valandas, nukoškite.

Sergantiems peršalimo ligomis šio antpilo patariama gerti po 1/4 stiklinės 4 kartus per dieną. Svarbu, kad šis antpilas veiksmingai malšina uždegiminius procesus ir padeda atsikosėti.

vaistažolės, Svilarožės, Piliarožės, Althaea, liaudies medicina

Tracheito gydymas vaistinių piliarožių šaknų atpilu

2 valgomuosius šaukštus sausų vaistinių piliarožių šaknų užpilkite 1 stikline šalto virinto vandens, reguliariai maišydami leiskite nusistovėti pusę valandos, nukoškite.

Sergantiems tracheitu šio antpilo patariama vartoti po 1/3 stiklinės 2 kartus per dieną.

Trigalvio nervo neuralgijos, miozito ir alerginio konjunktyvito gydymas vaistinių piliarožių šaknų antpilu

3-4 arbatinius šaukštelius džiovintų vaistinių piliarožių šaknų užpilkite 1 stikline šalto virinto vandens. leiskite nusistovėti 8 valandas, nukoškite.

Gydydami trigalvio nervo neuralgiją, miozitą ar alerginį konjunktyvitą, ši antpilą panaudokite ruošdami gydomuosius kompresus.

Šalutinis vaistinių piliarožių poveikis

Vaistinių piliarožių preparatų negalima vartoti sergantiems plaučių ligomis, kai sutrikusi kvėpavimo funkcija, nėščioms moterims pirmaisiais nėštumo mėnesiais, besiskundžiantiems dažnu vidurių užkietėjimu, sergantiems poodinių kojų venų uždegimu ir įsisenėjusiu tromboflebitu.

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
14.06.2020 laikas 12:39 Plautės - veiksminga vaistažolė plaučiams
Plaučių žolėje yra mangano, geležies, vario, įeinančių į kraujo sudėtį. Be to, plautės turi jodo, vanadžio, titano, sidabro, nikelio, stroncio. Šiuose augaluose yra nemažai karoteno, vitamino C, rauginių medžiagų, gleivių, sakų, silicio rūgšties....

Skaityti daugiau

17.02.2021 laikas 18:26 Sodininkų Darbų Pradžia

Nors už lango dar gili žiema, pats metas pasiraitoti rankoves ir pradėti ruoštis darbų sezonui. Aktualiausia vasario mėnesio naujiena – sėklų paieška.

Skaityti daugiau

12.09.2020 laikas 10:54 Burokėlių bėdos: kaip atpažinti ir jų išvengti?
Šiais metais ne iš vieno daržininko teko girdėti, kad prastai auga burokėliai. Kas nutiko? Ar tiesiog „ne burokėlių metai“, ar vis dėlto tai lemia mūsų pačių klaidos?

Skaityti daugiau

07.03.2024 laikas 09:50 Kaip ir kodėl reikia apkarpyti pelargonijas pavasarį: rezultatai jus nustebins?
Jei norite, kad pelargonijos vasarą vešliai žydėtų, pavasarį laikas jas genėti. Pavasarinis pelargonijų genėjimas yra naudingiausias indėlis į būsimą jų žydėjimą.

Skaityti daugiau

11.03.2020 laikas 08:03 Nakvišų Sėklų Aliejus. Kur Naudoti?

Nakvišų aliejus ypač naudingas odai, nes gerina jos medžiagų apykaitą, saugo nuo senėjimo ir žalingo aplinkos poveikio. Šis aliejus labiausiai rekomenduojamas dermatito, žvynelinės, egzemos ar alerginių reakcijų pažeistos odos priežiūrai, sausai, jautriai, sudirgintai, niežtinčiai odai ir ne tik....

Skaityti daugiau