Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Ūkininkas

Išaugus kainoms – ūkininkai ieško finansavimo alternatyvų

Išaugus kainoms – ūkininkai ieško finansavimo alternatyvų

Nuotrauka: Shutterstock

Per pastaruosius metus ūkininkų skolinimosi įpročiai keitėsi. Kai ankstesniais metais ūkininkai drąsiai investavo į ūkių modernizaciją, šiais metais pastebimas gerokai išaugęs apyvartinių lėšų poreikis. Nors ūkio ekonominės perspektyvos išlieka teigiamos, smulkiesiems ūkiams išsilaikyti recesijos akivaizdoje bus sudėtinga. Ūkininkams reikia paskolų, kad galėtų ne tik įsigyti žemės ūkio žaliavų, pirkti įrangą ar investuoti į ūkininkavimo technologijas, bet ir apyvartinių lėšų, einamosioms išlaidoms padengti.

Alternatyvaus finansavimo lyderio Baltijos šalyse „SME Finance“ pardavimų vadovo Audriaus Česnako teigimu, smarkiai augančių kainų sukelta krizė smulkiesiems ūkininkams gali tapti pražūtinga, tad ūkininkai ieško galimybių skolintis ir gauti apyvartinių lėšų.

„Nors 2021 metais ūkininkai drąsiai investavo į naują žemės ūkio techniką, ūkių modernizaciją, aktyviai skolinosi stambiosios žemės ūkio technikos: traktorių ir kombainų, pirkimui, šiuo metu pastebime išaugusius apyvartinių lėšų poreikius“, – situaciją apibūdina A.Česnakas.

Jo teigimu, kylančių kainų akivaizdoje paskolos tampa kaip niekada svarbios, norint amortizuoti kylančias apyvartines problemas, kad ne tik išsilaikytum, bet ir deramai pasiruoštum naujam sezonui.

Alternatyvūs finansuotojai plečia finansavimo sprendimus

Šiandien finansinių technologijų sektorius ūkio pramonei siūlo plačius ir lanksčius finansavimo sprendimus. Pavyzdžiui, „SME Finance“ bendradarbiauja su pagalbos verslui fondais, tokiais kaip „Invega“ ar Žemės ūkio paskolų garantijų fondas (ŽŪPGF), kad galėtų suteikti finansavimą be užstato.

„Alternatyvūs finansuotojai ūkininkams geba pasiūlyti lanksčius sprendimus, daug paprastesnius paraiškos teikimo procesus, lankstesnes sąlygas ir greitą finansavimą. Pavyzdžiui, „SME Finance“ paskolos gavimo laikas vidutiniškai užtrunka 1 darbo dieną, kas labai aktualu ūkininkams. Pastebėjome, kad dažniausiai situacija yra tokia, kad ūkininkai kreipiasi dėl finansavimo, kai įrangos ar technikos reikia čia pat. Nuo praėjusių metų teikiame ir išmaniąją paskolą – finansavimui gauti pakanka įmonės apyvartos duomenų, o lėšas gauti galima per parą“, – pasakoja „SME Finance“ ekspertas.

Viena populiariausių paskolų – lizingas

Nors didžioji dalis įsivaizduoja, kad lizingas skirtas tik automobiliams ar sunkiajai technikai pirkti, tai daug platesnė finansavimo rūšis, leidžianti išsimokėtinai įsigyti bet kokį turtą. Pavyzdžiui, efektyvesnius, modernesnius žemės ūkio padargus, sandėlių, gamybos bei žemės ūkio įrangą. Tai duoda didesnį efektyvumą, taupo laiką, leidžia pasiekti geresnius rezultatus.

ūkininkai, kainos, finansavimas, žemės ūkis

Nuotrauka: Shutterstock

Smulkiesiems ūkininkams – galimybė pasinaudoti grįžtamuoju lizingu

Negavus finansavimo iš tradicinių bankų, „SME Finance“ ekspertas ragina nenuleisti rankų. Jo teigimu, būdų pasiskolinti – daug. Vis labiau populiarėja grįžtamasis lizingas, leidžiantis atlaisvinti lėšas sezoniniams išsimokėjimas.

Nors 2021 metais ūkininkai drąsiai investavo į naują žemės ūkio techniką, ūkių modernizaciją, aktyviai skolinosi stambiosios žemės ūkio technikos: traktorių ir kombainų, pirkimui, šiuo metu pastebime išaugusius apyvartinių lėšų poreikius

„Grįžtamasis lizingas iš esmės yra viena iš lizingo formų. Naudodamiesi šia paslauga, ūkininkai gali savo įsigytą turtą parduoti mums ir vėl jį išsipirkti išsimokėtinai. Ši vis labiau populiarėjanti finansavimo forma ypač patraukli smulkiesiems ūkininkams, nes leidžia atlaisvinti lėšas, atsiradus netikėtoms papildomoms išlaidoms ar ištikus sunkumams“, – teigia A.Česnakas.

Pajamomis grįstas finansavimas

Pasaulyje vis labiau populiarėja pajamomis grįstas finansavimas, reikšmingai praplėtęs galimybes skolintis greitai, lanksčiomis sąlygomis ir nepermokant. Pajamomis pagrįstas finansavimas yra vienas iš būdų spręsti pinigų srautų problemas ir paspartinti augimą, nesumažinant nuosavo kapitalo.  

„Pajamomis grįstas finansavimas atlaisvina pinigus, leidžia tinkamai pasiruošti sezoninei prekybai, o pasiskolinti galima be jokio užstato. Tačiau verta paminėti, kad šis finansavimo modelis netiks verslui, kuris negeneruoja reguliarių pajamų“, – sako A.Česnakas.

Paskolos su valstybės garantijomis

„SME Finance“ eksperto teigimu, ūkininkams į pagalbą skiriamos ir valstybės garantijos paskoloms. Valstybės garantijos praplečia galimybes skolintis ir tiems, kurie neturi pakankamo užstato.

„Prasidėjus COVID-19 pandemijai, bendradarbiavome su ŽŪPGF ir teikėme lengvatines paskolas, per metus išdalinome per 31 mln. eurų paskoloms, šiuo metu mūsų ekosistemos partneris – bankas verslui „SME Bank“ bendradarbiauja su ŽŪPGF, teikdamas paskolas su valstybės garantija kompensacijai iki 90 proc. ūkiams, nukentėjusiems nuo Rusijos karo Ukrainoje. Tai yra, ūkiai gali kreiptis dėl paskolos apyvartinėms lėšoms dėl smarkiai kilusių kuro, energijos kainų padengti“, – kalba A.Česnakas, pridurdamas, kad  finansinių instrumentų dėka klientas gali pasiskolinti didesnę sumą ir dažnu atveju ilgesniam terminui.

Apyvartinių reikia visiems  

Nepaisant ekonomikos nuosmukio, žemės ūkio sektorius Lietuvoje auga. Tačiau brangstantis kuras, žaliavos, augančios energetikos kainos, trąšų stygius ir infliacija kelia nemenkus iššūkius.

„Dažniausiai ūkininkams apyvartinių lėšų finansavimo reikia kaip įmanoma greičiau. Todėl reikėtų prisiminti, kad lankstų ir prie sezoninio verslo poreikių prisitaikantį finansavimą siūlo alternatyvūs finansuotojai. Mūsų patirtis rodo, kad vidutinė paskolos suma siekia apie 100 tūkst. eurų ir gali tapti kertine pagalba ūkininkams“, – pasakoja ekspertas.

Per 2022 metus „SME Finance“ išdalino virš 7 mln. eurų ūkininkams Lietuvoje.

Tekstas perpublikuojamas iš: https://www.valstietis.lt/ukininku-zinios/isauguskainoms-ukininkai-iesko-finansavimo-alternatyvu/126446


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2022-05-05 laikas 13:23 Kaprizingieji baklažanai: kaip užsiauginti šiltnamyje?

Kad galėtume išbandyti vis naujų šiltnamyje užaugintų baklažanų skonių, gėrėtis įvairiomis spalvomis ir formomis, pasirinkti tinkamą veislę neužteks. Norint įtikti šiems jautriems augalams ir sulaukti gardžių vaisių, teks nemažai padirbėti. Baklažanų daigai į nešildomą šiltnamį paprastai sodinami...

Skaityti daugiau

2019-03-06 laikas 07:57 Burnočių sėklų aliejus
Aliejus tinka probleminės odos priežiūrai, pažeistai, nudegusiai, opų, pragulų kamuojamai odai, vabzdžių sugeltoms vietoms raminti, kaip stangrinanti, raukšleles lyginanti, maitinanti priemonė, tinka masažui, sausų ir pažeistų plaukų bei nagų priežiūrai....

Skaityti daugiau

2024-07-24 laikas 12:36 Ką daryti, kad burokėlis augtu ir užaugtu?
Burokėliai yra nepakeičiamas įvairių patiekalų ingredientas, todėl mūsų šalyje juos augina beveik visi. Jo vaisiuose yra vitamino C, vario, vitamino A ir fosforo. Todėl jis naudingas virškinimui ir imunitetui.

Skaityti daugiau

2020-06-01 laikas 17:52 Paprastasis šermukšnis (Sorbus aucuparia) Ir Nauda

Šermukšnis visiems gerai pažįstamas ir dažnas augalas visoje Lietuvoje. Savaime auga miškuose, kirtimuose, pamiškėse, laukuose. Dekoratyvus augalas, todėl dažnai auginamas ir parkuose, soduose, pakelėse. Nereiklus, mėgsta priesmėlio ir priemolio dirvožemį, saulėtas vietas.

...

Skaityti daugiau

2024-10-29 laikas 17:55 Kaip išsaugoti kopūstus iki pavasario: efektyvūs metodai
Kopūstai – tai ne tik skanus daržas, bet ir puikus pasirinkimas, norint išlaikyti vitaminus ir maistingumą žiemą. Kiekvienas, turintis šių nuostabių daržovių, neretai ieško būdų, kaip išsaugoti juos iki pavasario. Šiame straipsnyje aptarsime efektyviausius metodus, padedančius išlaikyti kopūstus švi...

Skaityti daugiau