Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodininkystės Patarimai Pradedantiesiems » Vaistažolės

Paprastasis anyžius (Anisum vulgare) Ir Anyžių Nauda

Paprastasis Anyžius Ir Anyžių Nauda

Paprastasis anyžius (lot. Anisum vulgare) - tai vienmetis, 50-150 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas status, lapai trijų rūšių: apatiniai – ilgakočiai, dantyti, viduriniai – plunksniški, viršutiniai – triskilčiai. Žiedai balti, susitelkę skėčio pavidalo žiedyne. Auginamas pietų Europoje. Lietuvoje savaime neauga, auginamas tik kaip vaistinis augalas.

Sinonimai: Anyžinė ožiažolė - Pimpinella anisum L.

Šeima: Skėtiniai (Salieriniai) - Umbelliferae Juss. (Apiaceae Lindl.)

Vaistinė augalinė žaliava – vaistams vartojami anyžiaus vaisiai (Fructus Anisi vulgaris). Pageltus stiebams ir parudavus vaisiams, žolė nupjaunama, surišama į šluoteles. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, apsaugotoje nuo saulės vietoje. Baigus nokti vaisiams, šie nukuliami ir išvalomi nuo priemaišų. Gerai išdžiovinti vaisiai gelsvai rudos spalvos, saldžiai aitraus skonio.

Tai augalas, kurio sėklos yra vartojamos medicinoje ir aromaterapijoje. Šis malonaus kvapo augalas taip pat dažnai vartojamas kaip prieskonis maisto ir alkoholinių gėrimų pramonėje.

Anyžius, Kvapai, Vaistažolės, Paprastasis anyžius, anyžių nauda

Vaisiuose yra iki 6 % eterinio aliejaus (pagrindinis komponentas anetolis), 10-20 % riebalinio aliejaus.

• Eterinis aliejus, išekstrahuotas iš anyžiaus vaisių, skystina gleives ir skreplius gerklėje ir plaučiuose. Anyžių arbatos lengvina atsikosėjimą ir taip pat buvo naudojamos astmos gydymui. Anyžius įeina į daugelio pastilių ir kitų medikamentų sudėtį, skirtų gydyti kvėpavimo sistemas ligas: plaučių uždegimą, gripą, bronchitą, sinusitą;

• Anyžius priklauso tai pačiai šeimai kaip ir petražolė, todėl tūkstančius metų buvo naudojamas kaip natūralus burnos gaiviklis. Šalina česnako, alkoholio kvapą;

• Anyžius kartais vartojamas norint padidinti maitinančios mamos pieno kiekį. Anyžiaus sėklose yra cheminės medžiagos anetolio, kuris didina prolaktino kiekį ir taip stimuliuoja pieno gamybą.

• Anyžius skatina perteklinių skysčių sekreciją iš virškinamojo trakto ir yra vartojamas, norint sumažinti dujų susikaupimą žarnyne. Pasižymi silpnai liuosuojančiu poveikiu, gerina virškinamojo trakto veiklą.

Pašalinis poveikis

• Kai kuriems jautriems žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos;
• Didelės dozės gali turėti narkotinį poveikį, sukelia pykinimą ir vėmimą;
• Per dideli kiekiai vaikams sukelia apsinuodijimą.

Draudžiama vartoti

• Žmonėms, sergantiems uždegiminėmis odos ligomis (pvz. Rožė) ligos eiga ir simptomai gali paūmėti;
• Nėštumo metu.

Vartojimas - paprastai vartojamos anyžių arbatos. Jos paruošimas labai paprastas. Reikia 2 šaukštelis smulkintų anyžiaus sėklų užpilti pudeliu verdančiu vandens. Po 10-15 minučių arbata jau būna paruošta.
Taip pat, gali būti vartojamas aliejus. Vieną lašą aliejaus reikia sumaišyti su puse šaukšto medaus ir nuryti.

Esant nemaloniam burnos kvapui ruošiamos anyžiaus sėklų arbatos. Tereikia užpilti sėklas verdančiu vandeniu ir tokiu būdu pasiruošite natūralų tirpalą, kuriuo reikia skalauti burną. Beje, anyžius įeina i daugelio dantų pastų sudėtį.

Moterims, norinčioms padidinti pieno kiekį, rekomenduojama išgerti vieną puodelį anyžių arbatos per dieną.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 arb. šaukšteslis smulkintų anyžiaus vaisių užpilamas stikline verdančio vandens, paliekama 20 min uždengtame inde, kad prisitrauktų. Užpilas nukošiamas. Geriama po 1 valg. šaukštą 3-4 kartus per dieną 30 min prieš valgį.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
2023-03-27 laikas 19:41 Orchidėjų šaknys praneša, kad gėlei gresia pavojus: štai įspėjamieji ženklai
Orchidėja (phalaenopsis) turi specifines šaknis, kurios, tarsi čiuptuvai, gali iškilti iš substrato. Dažnai tokia išvaizda ne tik estetiškai gadina grožį, bet ir gali būti ženklas, kad reikia kažką keisti priežiūroje, nes augalas kenčia. Tai buvo atskleista telegramoje Kviti i Roslini....

Skaityti daugiau

2024-05-11 laikas 13:15 Kaip užauginti svogūnus iš sėklų ir kada sėti laiškinius svogūnus?
Svogūnus auginti iš sėklų geriau, nes sėklos yra daug pigesnės nei daigai, antra, labai lengva užauginti svogūnų daigus, nes nereikia pikuoti sėklų į daigų puodelius. Ir trečia, iš sėklų užauginti svogūnai yra didesni nei iš daigų....

Skaityti daugiau

2019-11-18 laikas 08:55 Moliūgų Sėklų Aliejus

Moliūgų sėklų aliejuje gausu nepakeičiamųjų riebalų rūgščių,  minkštinana odą, padeda atkurti jos riebalinį barjerą ir sustiprina apsaugines odos funkcijas, vitamino E - padedančio atitolinti senėjimo procesus, gerinančio odos išvaizdą ir spalvą, užkertančio kelią smulkių raukšlelių susidary...

Skaityti daugiau

2023-05-01 laikas 20:14 Prisiminkite juos. Kokių augalų ir daržovių negalima sodinti šalia bulvių
Tai padės jums gauti puikų šios daržovės derlių. Jei norite savo sode auginti bulves - turite žinoti pagrindines sodinimo taisykles. Tai padės jums gauti puikų šios daržovės derlių.

Skaityti daugiau

2025-03-31 laikas 16:23 Kaip Tręšti Vyšnias Pavasarį ir Žydėjimo Metu: Patarimai Saldžiam Derliui

Norite mėgautis sultingomis ir saldžiomis vyšniomis tiesiai iš savo sodo? Tinkamas tręšimas pavasarį ir žydėjimo metu yra raktas į gausų derlių. Šiame gide rasite viską, ką reikia žinoti!

Skaityti daugiau