Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Paprastasis anyžius (Anisum vulgare) Ir Anyžių Nauda

Paprastasis Anyžius Ir Anyžių Nauda

Paprastasis anyžius (lot. Anisum vulgare) - tai vienmetis, 50-150 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas status, lapai trijų rūšių: apatiniai – ilgakočiai, dantyti, viduriniai – plunksniški, viršutiniai – triskilčiai. Žiedai balti, susitelkę skėčio pavidalo žiedyne. Auginamas pietų Europoje. Lietuvoje savaime neauga, auginamas tik kaip vaistinis augalas.

Sinonimai: Anyžinė ožiažolė - Pimpinella anisum L.

Šeima: Skėtiniai (Salieriniai) - Umbelliferae Juss. (Apiaceae Lindl.)

Vaistinė augalinė žaliava – vaistams vartojami anyžiaus vaisiai (Fructus Anisi vulgaris). Pageltus stiebams ir parudavus vaisiams, žolė nupjaunama, surišama į šluoteles. Džiovinama gerai vėdinamoje patalpoje, apsaugotoje nuo saulės vietoje. Baigus nokti vaisiams, šie nukuliami ir išvalomi nuo priemaišų. Gerai išdžiovinti vaisiai gelsvai rudos spalvos, saldžiai aitraus skonio.

Tai augalas, kurio sėklos yra vartojamos medicinoje ir aromaterapijoje. Šis malonaus kvapo augalas taip pat dažnai vartojamas kaip prieskonis maisto ir alkoholinių gėrimų pramonėje.

Anyžius, Kvapai, Vaistažolės, Paprastasis anyžius, anyžių nauda

Vaisiuose yra iki 6 % eterinio aliejaus (pagrindinis komponentas anetolis), 10-20 % riebalinio aliejaus.

• Eterinis aliejus, išekstrahuotas iš anyžiaus vaisių, skystina gleives ir skreplius gerklėje ir plaučiuose. Anyžių arbatos lengvina atsikosėjimą ir taip pat buvo naudojamos astmos gydymui. Anyžius įeina į daugelio pastilių ir kitų medikamentų sudėtį, skirtų gydyti kvėpavimo sistemas ligas: plaučių uždegimą, gripą, bronchitą, sinusitą;

• Anyžius priklauso tai pačiai šeimai kaip ir petražolė, todėl tūkstančius metų buvo naudojamas kaip natūralus burnos gaiviklis. Šalina česnako, alkoholio kvapą;

• Anyžius kartais vartojamas norint padidinti maitinančios mamos pieno kiekį. Anyžiaus sėklose yra cheminės medžiagos anetolio, kuris didina prolaktino kiekį ir taip stimuliuoja pieno gamybą.

• Anyžius skatina perteklinių skysčių sekreciją iš virškinamojo trakto ir yra vartojamas, norint sumažinti dujų susikaupimą žarnyne. Pasižymi silpnai liuosuojančiu poveikiu, gerina virškinamojo trakto veiklą.

Pašalinis poveikis

• Kai kuriems jautriems žmonėms gali pasireikšti alerginės reakcijos;
• Didelės dozės gali turėti narkotinį poveikį, sukelia pykinimą ir vėmimą;
• Per dideli kiekiai vaikams sukelia apsinuodijimą.

Draudžiama vartoti

• Žmonėms, sergantiems uždegiminėmis odos ligomis (pvz. Rožė) ligos eiga ir simptomai gali paūmėti;
• Nėštumo metu.

Vartojimas - paprastai vartojamos anyžių arbatos. Jos paruošimas labai paprastas. Reikia 2 šaukštelis smulkintų anyžiaus sėklų užpilti pudeliu verdančiu vandens. Po 10-15 minučių arbata jau būna paruošta.
Taip pat, gali būti vartojamas aliejus. Vieną lašą aliejaus reikia sumaišyti su puse šaukšto medaus ir nuryti.

Esant nemaloniam burnos kvapui ruošiamos anyžiaus sėklų arbatos. Tereikia užpilti sėklas verdančiu vandeniu ir tokiu būdu pasiruošite natūralų tirpalą, kuriuo reikia skalauti burną. Beje, anyžius įeina i daugelio dantų pastų sudėtį.

Moterims, norinčioms padidinti pieno kiekį, rekomenduojama išgerti vieną puodelį anyžių arbatos per dieną.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 arb. šaukšteslis smulkintų anyžiaus vaisių užpilamas stikline verdančio vandens, paliekama 20 min uždengtame inde, kad prisitrauktų. Užpilas nukošiamas. Geriama po 1 valg. šaukštą 3-4 kartus per dieną 30 min prieš valgį.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.09.2021 laikas 21:09 Liaudies medicina: saulėgrąža ir gydymo būdai
Esu didelė gamtos mylėtoja, renku vaistažoles, namie auginu kambarinius vaistinius augalus, pati gaminu tinktūras, tepalas, nuovirus. Šiomis priemonėmis gydausi pati. Jei paprašo, duodu giminaičiams ir pažįstamiems. Ačiū Dievui, gamta man padeda visada....

Skaityti daugiau

26.06.2024 laikas 12:31 Kuo maitinti kopūstus?
Pasak daržininko, maitinti reikia, kai kopūstai turi šešis ar septynis lapus. Maitinimui vaizdo įrašo autorius rekomenduoja naudoti organines azoto trąšas, pagamintas iš karvių mėšlo.

Skaityti daugiau

26.03.2023 laikas 19:02 Kaip dažnai laistyti orchidėjas: nurodyti konkretūs terminai?
Egzotinis kambarinis augalas orchidėja paprastai yra nereiklus, tačiau jam reikia ypatingos priežiūros. Ji nemėgsta būti užliejama ir nemėgsta išdžiūti. Taigi turėtumėte žinoti, kaip dažnai gražuolę laistyti ir kaip suprasti, kad ji trokšta....

Skaityti daugiau

13.04.2021 laikas 22:24 Ramunėlė Ir Jos Gydomosios Savybės

Žodžio “ramunė” etimologija kilusi iš Senovės Romos. Iš lotynų kalbos išvertus romanus, reiškia romėnas. Šiuo laikotarpiu vaistažolė ramunėlė, oficialiai medicinos pripažinta daugiau negu 25 pasaulio šalyse.

...

Skaityti daugiau

22.11.2022 laikas 07:54 EK patvirtino Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros strateginį planą
Šiandien Europos Komisija (EK) patvirtino Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023–2027 metų strateginį planą. Pagal šį strateginį  dokumentą penkeriems metams Lietuvos žemės ūkiui ir kaimo plėtrai bus skirta  beveik 4,3 mlrd. eurų (įskaitant nacionalinį finansavimą)....

Skaityti daugiau