Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Apskritalapis Eukaliptas (Eucalyptus Globulus) Eukalipto Nauda

Apskritalapis Eukaliptas (Eucalyptus Globulus) Eukalipto Nauda

Apskritalapis eukaliptas – (lot. Eucalyptus globulus) - tai nuolat žaliuojantis medis, užaugantis iki 50 metrų aukščio. Lapai odiški, platūs, rutulio formos, išsidėstę šonu į saulės šviesą. Žiedi dideli, balti. Eukalipto tėvynė – Tasmanija.

Natūraliai auga Australijos ir Tasmanijos subtropikų regione. Taip pat auginamas tropikų ir subtropikų šalyse. Mėgsta drėgnas vietas. Iš viso žinoma daugiau nei 300 Eucalyptus L. genties rūšių. Vaistinei žaliavai tinka eukaliptų rūšys, kuriose daug eterinio aliejaus su pagrindiniu komponentu cineoliu. Vaistams gaminti dar naudojami vytelinis eukaliptas (Eucalyptus viminalis) ir pilkasis eukaliptas (Eucalyptus cinerea)..

Šeima: Mirtiniai - Myrtaceae.

Vaistinė augalinė žaliava – Į Europos šalis žaliava importuojama pagrinde iš Ispanijos ir Maroko. Žaliavai tinka tik seni eukalipto lapai (Folia Eucalypti). Jie renkami visą vegetacijos laikotarpį, o jauni - rudenį ir žiemą (jau būna suaugę). Žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje.

Eukalipto lapai buvo sukami į cigaretes ar cigarus ir rūkomi sergant bronchine astma ar kitomis kvėpavimo sistemos ligomis. Aborigenai šį augalą vartojo jau labai seniai įvairiomis ligoms gydyti, o į Vakarus jis pakliuvo tik XIX amžiuje Melburno botanikos sodo direktoriaus dėka ir netrukus išpilto po visą Šiaurės Ameriką ir pietinę Europos dalį.

Lapuose yra apie 5 % eterinio aliejaus (pagrindinis komponentas 1,8-cineolis arba eukaliptolis), 10 % rauginių medžiagų, fenolinių junginių, dervų, fitoncidų, saponinų, flavonoidų.

• Eteriniai aliejai, iš kurių pagrindinis yra cineolis, vartojami į vidų, palengvina persišaldymo ir viršutinių kvėpavimo takų susirgimų simptomus. Dažnai šiuo tikslu vartojami inhaliatoriai. Tinka sergant viršutinių kvėpavimo takų kataru, angina, bronchitu. Eukalipto aliejus įeina į daugelio pastilių sudėtį, kurios čiulpiamos skaudant gerklę. Išoriškai gali būti ištrinama krūtinė eukalipto aliejumi. Pasireiškia šildantis ir lengvai anestezuojantis poveikis. Eukalipto eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje migrenai, neuralgijai gydyti;
• Išoriškai vartojamas esant reumatiniams nusiskundimams. Aliejus vartojamas nudegimams gydyti, norint išvengti infekcijos. Eukalipto antiseptinės savybės suteikia galimybę gydyti pūliuojančias žaizdas, opas. Įtrynus aliejumi odą sumažėja artritiniai skausmai, nes jis skatina kraujo sutekėjimą į pateptą vietą ir taip suteikia šilumos pojūtį.

Eukaliptas, Vaistažolės, liaudies medicina, Eucalyptus globulus

Pašalinis poveikis

• Perdozavus gali atsirasti raumenų silpnumas, virškinimo sutrikimai, pykinimas, vėmimas.

Draudžiama vartoti

• Nėščiosioms primojo trimestro metu ir vaikams iki 3 metų;
• Geriamųjų eukalipto preparatų nerekomenduojama vartoti sergantiesiems kepenų ligomis, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, kasos ligomis;
• Gryną eterinį aliejų į vidų, nes jo mirtina dozė yra 3,5 ml.

Vartojimas - eterinis aliejus gaunamas distiliuojant vandens garais, po to rektifikuojamas. Rektifikacijos metu pašalinama žemesnėje temperatūroje verdanti frakcija, kurią sudaro aldehidai. Jie turi nemalonų kvapą ir gleivines veikia erzinančiai.

Užpilo gamyba ir vartojimas - 2 valg. šaukštai smulkintų eukalipto lapų emaliuotame inde užpilami 2 stiklinėmis karšto vandens ir 10-15 min kaitinama vandens vonelėje. Inhaliacijoms: karšto užpilo garais kvėpuojama 3 kartus per dieną.

Eukaliptas, Vaistažolės, liaudies medicina, Eucalyptus globulus


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
23.11.2024 laikas 13:19 Pirmasis sodas: kaip pasirinkti gėles pradedantiesiems
Pradėti savo sodą – tai ne tik smagus, bet ir kūrybingas užsiėmimas. Pirmasis sodas gali tapti ne tik dekoratyvia erdve, bet ir vieta, kurioje galėsite išmokti sodininkystės pagrindų. Tinkamų gėlių pasirinkimas ir jų priežiūra padės jums sukurti žydinčią oazę, kurioje galėsite atsipalaiduoti ir mėga...

Skaityti daugiau

24.04.2019 laikas 14:22 Lauramedžių vaisių aliejus

Lauramedžių aliejus yra ryškiai žalios spalvos, tirštos, tepalo konsistencijos, aromatingas, specifinio, aštroko, šiek tiek laurų lapams būdingo kvapo. Lėtai, bet gerai įsigeria, nepalikdamas riebumo jausmo.

...

Skaityti daugiau

31.05.2020 laikas 11:24 Bruknė (Vaccinium vitis-idaea) Ir Liaudies Receptai
Lotyniškas jo pavadinimas reiškia vynuoges nuo Ido kalno. Bruknės paplitusios visoje Šiaurės pusrutulio vidutinio klimato juostoje, taip pat tundroje. Jų uogos nuo seno vartojamos maistui, jos ir lapai pasižymi stipriomis vaistinėmis savybėmis....

Skaityti daugiau

02.06.2020 laikas 19:56 Paprastoji garšva (Aegopodium podagraria) Ir Liaudies receptai
Garšva (Aegopodium) - salierinių (Apiaceae) šeimos augalų gentis. Gentį sudaro 4 rūšys. Tai daugiametės žolės su 2 ar 3 kartus plunksniškai skaldytais lapais. Lietuvoje auga viena šios šeimos augalų rūšis -paprastoji garšva (Aegopodium podagraria), kuri paplitusi visoje šalyje ir laikoma labai įkyri...

Skaityti daugiau

01.10.2021 laikas 18:06 Juodauogis šeivamedis (Sambucus nigra)
Juodauogių šeivamedžių vaisių ir žiedų užpilai rekomenduojami sergant peršalimo ligomis, gripu, bronchitu, plaučių uždegimu, reumatu, norint numesti svorio ir kt.

Skaityti daugiau