Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal » »

Apskritalapis Eukaliptas (Eucalyptus Globulus) Eukalipto Nauda

Apskritalapis Eukaliptas (Eucalyptus Globulus) Eukalipto Nauda

Apskritalapis eukaliptas – (lot. Eucalyptus globulus) - tai nuolat žaliuojantis medis, užaugantis iki 50 metrų aukščio. Lapai odiški, platūs, rutulio formos, išsidėstę šonu į saulės šviesą. Žiedi dideli, balti. Eukalipto tėvynė – Tasmanija.

Natūraliai auga Australijos ir Tasmanijos subtropikų regione. Taip pat auginamas tropikų ir subtropikų šalyse. Mėgsta drėgnas vietas. Iš viso žinoma daugiau nei 300 Eucalyptus L. genties rūšių. Vaistinei žaliavai tinka eukaliptų rūšys, kuriose daug eterinio aliejaus su pagrindiniu komponentu cineoliu. Vaistams gaminti dar naudojami vytelinis eukaliptas (Eucalyptus viminalis) ir pilkasis eukaliptas (Eucalyptus cinerea)..

Šeima: Mirtiniai - Myrtaceae.

Vaistinė augalinė žaliava – Į Europos šalis žaliava importuojama pagrinde iš Ispanijos ir Maroko. Žaliavai tinka tik seni eukalipto lapai (Folia Eucalypti). Jie renkami visą vegetacijos laikotarpį, o jauni - rudenį ir žiemą (jau būna suaugę). Žaliava džiovinama pavėsyje, gerai vėdinamoje patalpoje.

Eukalipto lapai buvo sukami į cigaretes ar cigarus ir rūkomi sergant bronchine astma ar kitomis kvėpavimo sistemos ligomis. Aborigenai šį augalą vartojo jau labai seniai įvairiomis ligoms gydyti, o į Vakarus jis pakliuvo tik XIX amžiuje Melburno botanikos sodo direktoriaus dėka ir netrukus išpilto po visą Šiaurės Ameriką ir pietinę Europos dalį.

Lapuose yra apie 5 % eterinio aliejaus (pagrindinis komponentas 1,8-cineolis arba eukaliptolis), 10 % rauginių medžiagų, fenolinių junginių, dervų, fitoncidų, saponinų, flavonoidų.

• Eteriniai aliejai, iš kurių pagrindinis yra cineolis, vartojami į vidų, palengvina persišaldymo ir viršutinių kvėpavimo takų susirgimų simptomus. Dažnai šiuo tikslu vartojami inhaliatoriai. Tinka sergant viršutinių kvėpavimo takų kataru, angina, bronchitu. Eukalipto aliejus įeina į daugelio pastilių sudėtį, kurios čiulpiamos skaudant gerklę. Išoriškai gali būti ištrinama krūtinė eukalipto aliejumi. Pasireiškia šildantis ir lengvai anestezuojantis poveikis. Eukalipto eterinis aliejus naudojamas aromaterapijoje migrenai, neuralgijai gydyti;
• Išoriškai vartojamas esant reumatiniams nusiskundimams. Aliejus vartojamas nudegimams gydyti, norint išvengti infekcijos. Eukalipto antiseptinės savybės suteikia galimybę gydyti pūliuojančias žaizdas, opas. Įtrynus aliejumi odą sumažėja artritiniai skausmai, nes jis skatina kraujo sutekėjimą į pateptą vietą ir taip suteikia šilumos pojūtį.

Eukaliptas, Vaistažolės, liaudies medicina, Eucalyptus globulus

Pašalinis poveikis

• Perdozavus gali atsirasti raumenų silpnumas, virškinimo sutrikimai, pykinimas, vėmimas.

Draudžiama vartoti

• Nėščiosioms primojo trimestro metu ir vaikams iki 3 metų;
• Geriamųjų eukalipto preparatų nerekomenduojama vartoti sergantiesiems kepenų ligomis, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, kasos ligomis;
• Gryną eterinį aliejų į vidų, nes jo mirtina dozė yra 3,5 ml.

Vartojimas - eterinis aliejus gaunamas distiliuojant vandens garais, po to rektifikuojamas. Rektifikacijos metu pašalinama žemesnėje temperatūroje verdanti frakcija, kurią sudaro aldehidai. Jie turi nemalonų kvapą ir gleivines veikia erzinančiai.

Užpilo gamyba ir vartojimas - 2 valg. šaukštai smulkintų eukalipto lapų emaliuotame inde užpilami 2 stiklinėmis karšto vandens ir 10-15 min kaitinama vandens vonelėje. Inhaliacijoms: karšto užpilo garais kvėpuojama 3 kartus per dieną.

Eukaliptas, Vaistažolės, liaudies medicina, Eucalyptus globulus

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar

TAIP PAT SKAITYKITE:
12.07.2019 laikas 07:26 Mangų branduolių aliejus
Mangų aliejuje esantis vitaminas E stabdo senėjimo procesus, gerinao odos išvaizdą ir spalvą, užkerta kelią smulkių raukšlelių susidarymui, vitaminas A užtikrina normalią odos ir gleivinės būklę, padeda užsitraukti įtrūkimamas, saugo nuo infekcijų. Aliejus pasižymi ypatingai odą minkštinančiomis ir ...

Skaityti daugiau

17.05.2020 laikas 19:55 Gydomosios Kiaulpienių Šaknys
Dosnusis ruduo džiugina daržovių ir vaisių gausa. Lepindami savo skrandžius daug rečiau pagalvojame apie sveikatą bei grožį. Prisiminkime kai kurias daržininkų nelabai mėgstamas, bet naudingas šakneles, kurių pasikasti dabar pats metas....

Skaityti daugiau

19.07.2020 laikas 14:22 Daiginti kviečiai. Apie kviečių daigų vartojimo naudą

Daigintų kviečių poveikį išbandžiau prieš 30 metų. Buvau labai patenkintas poveikiu organizmui ir nuo to laiko vartoju daigintus kviečius. Noriu ir skaitytojams papasakoti apie kviečių daigus.

Skaityti daugiau

03.07.2020 laikas 21:14 Vaistinės Piliarožės Kulinarijoje

Vaistines piliarožes galima panaudoti ne tik gydant įvairias ligas, bet ir kulinarijoje. Galima vartoti žalias, nuvalytas ir kruopščiai perplautas vaistinių piliarožių šaknis. Jas galima panaudoti ruošiant įvairias salotas. Vaistinių piliarožių šaknyse gausu gleivių, todėl jas patariama panaudoti...

Skaityti daugiau

20.05.2020 laikas 07:10 Dirvinis Asiūklis (Equisetum arvense) Ir Asiūklių nauda

Dirvinis asiūklis, Equisetum arvense, asiūklių nauda, asiūklių pašalinis poveikis, asiūklių gerosios savybės, koks asiūklių poveikis organizmui, kokių medžiagų yra asiūkliuose, ko yra avietėse, kaip vartoti asiūklius, kam negalima vartoti asiūklių, kada skinti asiūklius

...

Skaityti daugiau