Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Vaistažolės

Vertingos vingiorykštės – juose slypi neišmatuojama nauda

Vertingos Vingiorykštės – Juose Slypi Neišmatuojama Nauda

Vingiorykštė tinka ne tik vietoje tablečių, bet arbatoms, sriuboms, padažams... Felikso Grunskio nuotr.

Pamiškėse, paupiuose, pabaliuose, melioracijos grioviuose ir kitose drėgnesnėse vietose visa jėga žydi pelkinės vingiorykštės. Gardžiai kvepia. Vingiorykštei žiedyno gali pavydėti net madingiausios darželių gėlės.

Kvapas primena migdolų

Pats augalas užauga 60-120 centimetrų, o jo žiedyno, sudėto iš daugybės mažų žiedelių, ilgis siekia 20 ir daugiau centimetrų. Lietuviams vingiorykštė gerai pažįstama, nors kai kuriose vietovėse šis augalas kitaip vadinamas. Vingiorykštė dar vadinama: ilgarykšte, ožiažole, ožkabarzde, ožkabarzdžiu, priepuolžole, šundrynom, vingeryčia, vingiru…

Kai kas jaunus, maloniai salsvai kvepiančius, migdolų kvapą primenančius vingiorykščių lapus bei žiedus vartoja kaip prieskonius. Jų deda į salotas bei mišraines, troškinius, padažus bei sriubas. Salotų galima pasidaryti vien iš šviežių lapų. Galima lapų bei žiedų susidžiovinti ir turėti šio prieskonio atsargų patiekalams ar arbatoms rudenį bei žiemą pagardinti. Džiovintais žiedais aromatizuojami ir alkoholiniai gėrimai. Yra pastebėta, kad taip kvapintas alkoholis smarkiau svaigina. Yra žinių, jog senovėje kai kurios gentys iš vingiorykštės žiedų pasidarydavo į alų panašaus gėrimo.

Medicininė vertė

Liaudies medicinoje turi gražią istoriją. Dažniausiai vartojami vingiorykštės žiedai bei visa antžeminė augalo dalis. Kai kas vaistams ir vingiorykštės šaknų pasikasa. Augalo tyrinėtojai sako, kad vingiorykštės žolėje yra rauginių medžiagų, salicilo rūgšties bei eterinio aliejaus, žieduose – irgi daug eterinio aliejaus, citrinos rūgšties ir kitokių veiklių medžiagų. Kai kurie šaltiniai nurodo, kad vingiorykštė turi nuodingų glikozidų, todėl patariama jos preparatais nepiktnaudžiauti, dėl gydymo pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Kadangi vingiorykštė turi salicilo rūgšties, todėl aspirinui jautrūs žmonės turėtų vengti patiekalų bei gėrimų su pelkinėmis vingiorykštėmis.

Pelkinė vingiorykštė ant rankų liaudies medikų nešiojama. Nepamiršta ir šių dienų medicinos. Iš pelkinių vingiorykščių paruošti preparatai stabdo viduriavimą, slopina karščiavimą ir uždegimus. Kadangi žiedai turi salicilo rūgšties, tad jų antpilas dažnai vartojamas vietoje aspirino.

Augalo žolės antpilu galima sumažinti padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Galima gerti sergant gastritu. Žolės antpilu galima gydyti peršalimo ligas, plaučių uždegimą. Pelkinės vingiorykštės preparatai ne tik gydo įvairius uždegimus, bet ir ramina, malšina skausmus. Kai kurie liaudies medicinos žinovai paruoštais vingiorykščių preparatais gydo inkstų, šlapimo pūslės, širdies ligas. Kadangi augalas pasižymi baktericidiniu bei raminamuoju poveikiu, tad tinka gydyti ir viršutinių kvėpavimo takų ligas: slogą, bronchitą, gripą... Vingiorykštės žolė maišoma su kitomis vaistažolėmis ir šių augalų mišiniais gydomas reumatas, hipertoninė liga, valomos apnuodytos kepenys.

Parengė Feliksas GRUNSKIS

Šaltinis: birzietis.lt 


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
02.03.2019 laikas 10:35 Aguonų sėklų aliejus
Aguonų aliejuje gausu linoleno arba Omega-6 nepakeičiamųjų riebalų rūgščių, kurios dalyvauja normalioje medžiagų apykaitoje, odos ir plaukų augime, palaiko tinkamą reprodukcinę funkciją.

Skaityti daugiau

05.05.2022 laikas 13:23 Kaprizingieji baklažanai: kaip užsiauginti šiltnamyje?

Kad galėtume išbandyti vis naujų šiltnamyje užaugintų baklažanų skonių, gėrėtis įvairiomis spalvomis ir formomis, pasirinkti tinkamą veislę neužteks. Norint įtikti šiems jautriems augalams ir sulaukti gardžių vaisių, teks nemažai padirbėti. Baklažanų daigai į nešildomą šiltnamį paprastai sodinami...

Skaityti daugiau

30.03.2022 laikas 11:21 Pavasarinis tręšimas: ką rinktis?
Jei augalai skursta, gero derliaus nelaukite. Norint gauti – reikia ir duoti. Po žiemos atsigaunantys ir vegetuoti pradedantys augalai bus stipresni ir gyvybingesni, jeigu papildysite reikalingomis maisto medžiagomis. Svarbu nesuklysti ir nepersistengti. Užauginsite sveiką derlių, jei išlaikysite pu...

Skaityti daugiau

01.02.2024 laikas 21:46 A.Svitojus: Žemės įsigijimo įstatymas – nacionalinio saugumo klausimas
Sausio 23 d. Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) atstovai dar kartą susitiko su Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovybe dėl žemės įsigijimo ribojimo įstatymo. Ūkininkai jau seniai kelia klausimą, kad galiojantis įstatymas neveikia, verslininkai išmoko rasti landas ir taip savo rankose sukaupė žemių plotus viršijan...

Skaityti daugiau

27.10.2019 laikas 19:19 Vilnamedžių (medvilnės sėklų) aliejus
Vilnamedžių aliejuje randama nemažai nesočiųjų riebalų rūgščių (daugiau polinesočiųjų ir mažesnė mononesočiųjų riebalų rūgščių dalis), tokoferolio (vitamino E), stabdančio senėjimo procesus, gerinančio odos išvaizdą ir spalvą, užkertančio kelią smulkių raukšlelių susidarymui ir dėl kurio šiame aliej...

Skaityti daugiau