Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Vaistažolės

Vertingos vingiorykštės – juose slypi neišmatuojama nauda

Vertingos Vingiorykštės – Juose Slypi Neišmatuojama Nauda

Vingiorykštė tinka ne tik vietoje tablečių, bet arbatoms, sriuboms, padažams... Felikso Grunskio nuotr.

Pamiškėse, paupiuose, pabaliuose, melioracijos grioviuose ir kitose drėgnesnėse vietose visa jėga žydi pelkinės vingiorykštės. Gardžiai kvepia. Vingiorykštei žiedyno gali pavydėti net madingiausios darželių gėlės.

Kvapas primena migdolų

Pats augalas užauga 60-120 centimetrų, o jo žiedyno, sudėto iš daugybės mažų žiedelių, ilgis siekia 20 ir daugiau centimetrų. Lietuviams vingiorykštė gerai pažįstama, nors kai kuriose vietovėse šis augalas kitaip vadinamas. Vingiorykštė dar vadinama: ilgarykšte, ožiažole, ožkabarzde, ožkabarzdžiu, priepuolžole, šundrynom, vingeryčia, vingiru…

Kai kas jaunus, maloniai salsvai kvepiančius, migdolų kvapą primenančius vingiorykščių lapus bei žiedus vartoja kaip prieskonius. Jų deda į salotas bei mišraines, troškinius, padažus bei sriubas. Salotų galima pasidaryti vien iš šviežių lapų. Galima lapų bei žiedų susidžiovinti ir turėti šio prieskonio atsargų patiekalams ar arbatoms rudenį bei žiemą pagardinti. Džiovintais žiedais aromatizuojami ir alkoholiniai gėrimai. Yra pastebėta, kad taip kvapintas alkoholis smarkiau svaigina. Yra žinių, jog senovėje kai kurios gentys iš vingiorykštės žiedų pasidarydavo į alų panašaus gėrimo.

Medicininė vertė

Liaudies medicinoje turi gražią istoriją. Dažniausiai vartojami vingiorykštės žiedai bei visa antžeminė augalo dalis. Kai kas vaistams ir vingiorykštės šaknų pasikasa. Augalo tyrinėtojai sako, kad vingiorykštės žolėje yra rauginių medžiagų, salicilo rūgšties bei eterinio aliejaus, žieduose – irgi daug eterinio aliejaus, citrinos rūgšties ir kitokių veiklių medžiagų. Kai kurie šaltiniai nurodo, kad vingiorykštė turi nuodingų glikozidų, todėl patariama jos preparatais nepiktnaudžiauti, dėl gydymo pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Kadangi vingiorykštė turi salicilo rūgšties, todėl aspirinui jautrūs žmonės turėtų vengti patiekalų bei gėrimų su pelkinėmis vingiorykštėmis.

Pelkinė vingiorykštė ant rankų liaudies medikų nešiojama. Nepamiršta ir šių dienų medicinos. Iš pelkinių vingiorykščių paruošti preparatai stabdo viduriavimą, slopina karščiavimą ir uždegimus. Kadangi žiedai turi salicilo rūgšties, tad jų antpilas dažnai vartojamas vietoje aspirino.

Augalo žolės antpilu galima sumažinti padidėjusį skrandžio rūgštingumą. Galima gerti sergant gastritu. Žolės antpilu galima gydyti peršalimo ligas, plaučių uždegimą. Pelkinės vingiorykštės preparatai ne tik gydo įvairius uždegimus, bet ir ramina, malšina skausmus. Kai kurie liaudies medicinos žinovai paruoštais vingiorykščių preparatais gydo inkstų, šlapimo pūslės, širdies ligas. Kadangi augalas pasižymi baktericidiniu bei raminamuoju poveikiu, tad tinka gydyti ir viršutinių kvėpavimo takų ligas: slogą, bronchitą, gripą... Vingiorykštės žolė maišoma su kitomis vaistažolėmis ir šių augalų mišiniais gydomas reumatas, hipertoninė liga, valomos apnuodytos kepenys.

Parengė Feliksas GRUNSKIS

Šaltinis: birzietis.lt 


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
20.06.2021 laikas 16:05 Kokius vaistinius augalus rinkti birželio mėnesį?
Birželis - puikus laikas visiems žolininkams, nes augalai jau būna sustiprėję, nemažai jų baigę žydėti, tačiau ir toliau auga ir brandina vaisius. Rinkti ir ruošti vaistinius augalus reikia mokėti ir žinoti, nes netinkamai paruošus nebus naudos....

Skaityti daugiau

25.08.2022 laikas 08:27 Nuo beverčių krūmamedžių – iki derlingų riešutynų

Dar prieš porą dešimtmečių į riešutmedžius Lietuvoje buvo žvelgiama kaip į beverčius medžius, netinkamus net malkoms, tačiau dabar požiūris pasikeitęs kardinaliai – vis daugiau ūkininkų ir sodininkų ryžtasi auginti lazdynus ir graikinius riešutmedžius.

...

Skaityti daugiau

03.03.2019 laikas 12:31 Arganų vaisių aliejus

Arganų medžiai ne vien dovanoja nuostabius vaisius, bet savo egzistavimu atlieka ir svarbią ekologinę funkciją. Patys būdami labai atsparūs sausrai (nenuostabu, nes jų šaknys siekia net 30 metrų gylį!), savo šešėliu apsaugo aplinkinius augalus nuo perdžiūvimo, o giliai po žeme saugo dirvą nuo ero...

Skaityti daugiau

01.10.2021 laikas 19:36 Ankstyvasis šalpusnis (Tussilago)

Liaudies medicina pavasarį sergantiesiems astma, lėtiniu bronchitu ir kvėpavimo takų kataru rekomenduodavo kasdien išgerti 2-3 arbatinius šaukštelius šviežių šalpusnių sulčių, sumaišytų su šiltu vandeniu ar pienu.

...

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 13:23 Bruknių nauda organizmui
Kodėl sveika valgyti bruknes? Ką verta žinoti apie bruknes? Bruknių lapų arbata nepatariama piktnaudžiauti ir vyrams – jos perteklius gali pažadinti lėtines šlapimo sistemos organų ligas, neigiamai veikti lytinę funkciją...

Skaityti daugiau