Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Šermukšnis Sodyboje: Gražus Ir Naudingas

Šermukšnis Sodyboje: Gražus Ir Naudingas

Saldžiavaisiai šermukšniai brandina vitaminingas uogas, labai naudingas sveikatai, ir džiugina akį savo dekoratyvumu. Bet kuris šermukšnis taps gražiausiu perliuku, puošiančiu aplinką nuo pavasario iki pirmų žiemos dienų. Šermukšnius sodybose galima auginti ir kaip vaisinius, ir kaip dekoratyvius augalus. Jie dera su pušimis, eglėmis, kėniais, dauguma lapuočių. Gražiai atrodo auginami pavieniui, grupėmis, sodo priekyje ar toliau. Patrauklūs šermukšnių, lanksvų, putinų, sausmedžių, erškėtrožių ir raugerškių deriniai. Taigi, kokios veislės tinkamiausios mūsų sodams?

Sachalininis arba šeivamedinis šermukšnis (Sorbus sambucifolia) – mažiausias saldžiavaisis šermukšnis, nuo skiepijimo vietos užaugantis tik iki 1,5 m. Jis pirmasis pradeda vegetaciją ir anksčiausiai numeta lapus. Kilęs iš Tolimųjų Rytų, Kamčiatkos, Sachalino. Laja reta, rutuliška arba kiaušiniška. Uogos raudonos, didelės, pailgos, rūgščiasaldės, nekarčios. Jos subręsta rugpjūtį, ilgai kabo ant šakelių ir nenubyra iki pavasario. Augalai dera tik tada, kai greta auga keli. Išleidžia mažai atžalų. Sachalininis šermukšnis dauginamas sėklomis ar skiepijant šakeles. Jautrus užpavėsinimui. Senesni augalai prastai pakelia persodinimą, nes turi nedidelę šaknų sistemą.

Šiaurinis šermukšnis (Sorbushybrida) auga 7–10 m aukščio medžiu. Pražysta tuo pačiu laiku kaip ir paprastasis šermukšnis. Uogos rutuliškos, raudonos, nenubyra iki žiemos, beveik nekarčios, saldesnės nei sachalininio šermukšnio. Gerai prisirpusias galima dėti šviežias į desertą. Šiaurinis šermukšnis atsparus šalčiui, geriausiai auga derlingoje ir kalkingoje dirvoje. Sėklomis padaugintas išlaiko visas rūšies savybes.

Naminis šermukšnis (Sorbusdomestica) auga 12–16 m aukščio medžiu. Žali lapai rudenį pagelsta arba paraudonuoja. Naminio šermukšnio uogos didelės (1,5–2 cm skersmens), o sodinių formų vaisiai iki 3–4 cm ilgio ir 20 g svorio, kiaušiniški, žalsvai ar rausvai geltoni, iš saulės pusės raustelėję, minkštimas miltingas, saldžiarūgštis. Augalas atsparus šalčiui, kenkėjams. Dauginamas sėklomis.

Paprastasis šermukšnis (Sorbusaucuparia) auga 4–15 m aukščio medžiu. Paplitęs Rytų, Centrinėje ir Vakarų Europoje, Azijoje. Turi paviršinę šaknų sistemą. Uogos rutuliškos, raudonai oranžinės, aitriai karčios, rūgštaus prieskonio. Po šalnų surinktos ar suvytusios jos netenka kartumo, todėl tinka desertams. Kartumą galima panaikinti uogas panardinant į 2,5–3 proc. valgomosios druskos tirpalą, o po to nuplaunant šaltu vandeniu. Subręsta rugsėjį, nenubyra iki žiemos. Norint gauti didesnį derlių, patartina sodinti kelių veislių medelius.

„Fastigiata“ – paprastojo šermukšnio koloninė forma. Šakos plonos, glaustos, kylančios aukštyn. Jaunų medelių laja verpstiška, vėliau kūgiška arba kiaušiniška. Subrandina dideles uogų kekes – viena vos telpa delne. Ši forma labai ištverminga žiemą, tačiau ją dauginti sunku.

„Edulis“ auga iki 2–3 m aukščio medeliu. Derėti pradeda 2–3 metais po pasodinimo. Rugpjūtį subrandina du kartus didesnes uogas nei tipinis paprastasis šermukšnis. Jos saldžiai aitrios, bet ne karčios. Netinka vartoti šviežias, tačiau geriausiai skonį atskleidžia perdirbtos.

„Granatnaja“ – granatinis šermukšnisarba gudšermukšnis(lot. Crataegosorbusmiczurinii) – Mičiurino išvestas paprastojo šermukšnio ir gudobelės hibridas(Sorbus aucuparia x Crataegus sanguinea). Uogos yra granatų spalvos, stambios, saldžios, bet vėliau karstelėja, tinka uogienei. Augalai nebijo kenkėjų ir ligų. Dera beveik kasmet.

„Businka“ – iki 5–6 m aukščio plačiai išsikerojantis medelis ažūrine laja. Derėti pradeda 4–5 metais po sodinimo. Uogos nedidelės, ryškiai raudonos, žvilgančios, sultingos, o minkštimas saldžiarūgštis, geltonas, nekartus. Subręsta rugpjūčio pabaigoje. Ši veislė dera gausiai.

„Rosina“ auga iki 6 m aukščio medeliu. Laja glausta, piramidinė. Uogos rutuliškos, sultingu, šiek tiek karstelėjančiu minkštimu. Subręsta rugpjūčio pabaigoje ir rugsėjo pradžioje.

„Titan“ – iki 4 m aukščio medelis. Augalus patartina sodinti po du, nes reikalingas apdulkintojas. Anksti ir gausiai dera. Auga sparčiai ir vešliai, subrandina stambias juosvai violetines uogas. Jos sultingos, karstelėja, dėl to nelabai skanios. Ši veislė priskiriama prie derlingiausių.

„Nevežinskaja“ – derlinga, dekoratyvi veislė, atspari šalčiui, ligoms ir kenkėjams. Uogos saldžiarūgštės, minkštimas nekarstelėja. Auga 10 m aukščio medeliu, kurio laja taisyklinga ir kompaktiška. Skiepyti medeliai būna žemesni. Jų uogos labai skanios, saldžios, geltonai oranžinės, rutuliškos.

„Alaja Krūpnaja“ – 4–6 m aukščio medis apie 5 m skersmens laja. Jaunos šakelės ir ūgliai stori, rusvi su pilku apnašu. Uogos oranžiškai raudonos, labai stambios, apie 1,5 cm skersmens, sultingos, beveik nekarčios, vidutiniškai saldžios. Veislė ištverminga žiemą, mažai pramečiuoja.

Šaltinis: valstietis.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
09.10.2023 laikas 08:10 Laikas sodinti topinambus
Topinambai (kitaip – bulvinės saulėgrąžos, Jeruzalės artišokai ar žieminės bulvės) yra kilę iš Šiaurės Amerikos. Topinambai į Europą pateko XVII a. pradžioje, pirmiausia – į Ispaniją, Prancūziją, Italiją ir kitas šalis....

Skaityti daugiau

27.10.2022 laikas 07:11 Patarimai, kaip saugoti rudens derlių
Šviežias rudeninis derlius yra apdovanojimas už visas pastangas šiltuoju sezonu auginant ir prižiūrint daržoves, kurios iki vėlyvo pavasario tarnaus kaip maisto bei vitaminų atsargos. Vis dėlto ar daržovės tikrai peržiemos, priklauso nuo tinkamų laikymo sąlygų. Pavyzdžiui, kartu laikomos bulvės ir s...

Skaityti daugiau

26.05.2020 laikas 13:23 Bruknių nauda organizmui
Kodėl sveika valgyti bruknes? Ką verta žinoti apie bruknes? Bruknių lapų arbata nepatariama piktnaudžiauti ir vyrams – jos perteklius gali pažadinti lėtines šlapimo sistemos organų ligas, neigiamai veikti lytinę funkciją...

Skaityti daugiau

24.07.2024 laikas 12:36 Ką daryti, kad burokėlis augtu ir užaugtu?
Burokėliai yra nepakeičiamas įvairių patiekalų ingredientas, todėl mūsų šalyje juos augina beveik visi. Jo vaisiuose yra vitamino C, vario, vitamino A ir fosforo. Todėl jis naudingas virškinimui ir imunitetui.

Skaityti daugiau

01.03.2021 laikas 12:55 Kerintis Fuksijų Grožis

Neįprastai šaltas vasaris kelia nerimą fuksijų augintojams. Šios nuostabios gėlės sunkiai žiemoja, todėl retas gėlininkas gali pasigirti gausia kolekcija.

Skaityti daugiau