Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Sodas

Kaip laistyti braškes, kad derlius būtų gausus?

Kaip laistyti braškes, kad derlius būtų gausus?

Papasakosime, kaip laistyti braškes žydėjimo ir  derėjimo metu, kad uogos būtų didelės ir sultingos, taip pat nuėmus derlių.

Norint sulaukti didelių ir saldžių braškių, neužtenka tik ravėti piktžoles ir purenti krūmus. Taip pat svarbu jas tinkamai laistyti. Ypač uolūs sodybų augintojai šiuo atveju kartais puola į kraštutinumus - uogas laisto beveik kasdien. Tiesa, yra ir tokių, kurie tai daro porą kartų per sezoną arba apskritai nemano, kad tai būtina. Supraskime, kaip teisingai laistyti braškes žydėjimo ir derėjimo metu ir kaip dažnai tai daryti.

Kaip dažnai laistyti braškes

Braškes laistyti būtina - dėl drėgmės trūkumo uogos būna mažesnės, o pačios uogos ant krūmų sunoksta gerokai mažiau. Ypač svarbu laistyti braškių žydėjimo ir vaisių derėjimo metu, tačiau laistyti reikia protingai.

Kaip laistyti braškes, kad derlius būtų gausus?

Braškių šaknų sistema yra arti paviršiaus, o sausas vėjas ir kaitri saulė greitai atima drėgmę iš šio dirvožemio sluoksnio. Todėl uogų žydėjimo metu ir pirmąsias 2-3 savaites po jo krūmus reikia laistyti kas savaitę.

Kaip laistyti braškes po agroplėvele? Jei uogakrūmiai auga ant natūralaus mulčio arba šiam tikslui naudojate agropluoštą, sausu oru krūmus galite laistyti kartą per 10 dienų - agropluoštas ir mulčias sulaiko drėgmę. Jei lyja, galima apsieiti ir be laistymo.

Taip pat svarbu tinkamai laistyti uogakrūmius.

Negalima braškių laistyti apipurškiant - vandenį reikia pilti po šaknimis, metodiškai ir gausiai.

Uogoms nuvysta, gausiai laistyti reikės tik esant būtinybei - per didelę sausrą, nes per didelė drėgmė gali sukelti neprinokusių uogų puvimą. Kitu metu braškės laistomos dirvai išdžiūvus.

Laistymui skirto vandens temperatūra turėtų būti aukštesnė nei +15C, geriau imti grūdintą, bet jokiu būdu ne šaltą.

Nuėmus derlių, uogas taip pat reikia palaistyti - tai suteikia jėgų ūsų formavimuisi. Galima laistyti rečiau, tačiau taip pat reikėtų vadovautis dirvožemio būkle ir oro sąlygomis.

Kaip laistyti braškes, kad derlius būtų gausus?


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
17.02.2021 laikas 18:26 Sodininkų Darbų Pradžia

Nors už lango dar gili žiema, pats metas pasiraitoti rankoves ir pradėti ruoštis darbų sezonui. Aktualiausia vasario mėnesio naujiena – sėklų paieška.

Skaityti daugiau

21.09.2024 laikas 11:24 Natūralūs receptai orchidėjoms: kaip pasiekti gausų žydėjimą

Orchidėjų priežiūra reikalauja ne tik tinkamos drėgmės ir šviesos, bet ir gerai subalansuoto maitinimo. Natūralūs ingredientai, tokie kaip obuoliai, kiaušinių lukštai ir kitos kasdienės medžiagos, gali tapti puikiais maistinių medžiagų šaltiniais, užtikrinančiais, kad jūsų orchidėjos žydės gausia...

Skaityti daugiau

29.07.2024 laikas 08:32 Kada laikas genėti vyšnias ir trešnes?
Tinkamiausias metas genėti vyšnias ir trešnes yra arba iškart po žydėjimo, arba liepos–rugpjūčio mėnesiais, kai nuimamas derlius. Šiuo laiku tai padarius medelių žaizdos gyja geriau, jie išskiria mažiau sakų, negu nugenėti pavasarį....

Skaityti daugiau

12.03.2022 laikas 19:58 Apie pankolines kinmėtes
Noriu priminti, kad kalba eina ne apie gamtinius anyžinius lofantus (Lamiaceae), o apie pankolines kinmėtes, kurias patobulino mokslininkai selekcininkai.

Skaityti daugiau

27.03.2019 laikas 08:34 Kanapių sėklų aliejus

Tai vienos maistingiausių sėklų pasaulyje, turinčios kur kas daugiau baltymų ir aminorūgščių nei grūdinės kultūros. Šiame aliejuje labai mažai sočiųjų riebalų rūgščių, todėl nuo seno Lietuvoje jį vartodavo tik labai šviežią. Specialiomis spaudyklėmis aliejus buvo spaudžiamas malūnininkų ir laikom...

Skaityti daugiau