- 17.10.2021
- 0.0 Reitingas
- 1541 Peržiūr
- Aptarti
Prieš imantis varyti naminę, reikėtų įsidėmėti, kad ne iš bet kokios paprastos naminės galima paruošti subtilaus skonio ir geros kokybės gėrimų. Pavyzdžiui, pirmojo varymo naminė iš cukrinių runkelių ir išspaudų visiškai netinka kokybiškiems gėrimams ruošti, tačiau ji labiau dera taisant prastus, aitraus ir gaižaus skonio gėrimus.
Iš kviečių ar kitokių grūdų išvaryta naminė dažniausiai naudojama ruošiant kokybiškus stiprius gėrimus. Tam tikru būdu iš vaisių ir uogų išvaryta naminė yra beveik tokios pat kategorijos, kaip ir gauta iš kviečių bei taip pat tinkama puikiems gėrimams paruošti. Iš bulvių išvaryta naminė pagal savo ypatybes, palyginus su dviem aukščiau minėtomis naminės rūšimis, užima tarpinę padėtį.
Naminės varymas iš krakmolingosios žaliavos apima tokius pagrindinius etapus:
- grūdų daiginimą,
- tirpalo ruošimą iš daigintų grūdų,
- rauginimą,
- varymą.
Kiekvienas paruošimo etapas turi savo ypatybes ir jam skirtą laiką. Jeigu nepriekaištingai atliksite visas nurodytas procedūras ir paminėtas rekomendacijas, tai išvaryta naminė bus kokybiška, o žaliavą būste taupiai sunaudoję. Jeigu skirtingais etapais atliktinas procedūras apdairiai derinsite, tai naminės išsivaryti sugebėsite per kur kas trumpesnį laiką. Ilgiausiai trunkantis etapas – grūdu daiginimas arba salyklo ruošimas. Atsižvelgiant į grūdų rūšį, jie gali būti daiginami nuo 5 iki 17 dienų. Cukraus susidarymas ir rauginimas trunka nuo 3 iki 14 dienų. Varymo trukmė priklauso nuo paruošto raugalo kiekio ir turimo naminės varymo aparato našumo. Naminę varant iš dviejų kibirų raugalo, procesas tęsiasi 6-8 valandas.
Grūdų daiginimas
Šitas etapas dar vadinamas salyklo ruošimu. Labai kokybiškos naminės galima išsivaryti tik ištinkamo salyklo. Skirtingų javų grūdai daiginami: kviečių – 7-8 dienas, rugių – 5-6 dienas, miežių – 9-10 dienų, avižų – 8-9 dienas ir sorų – 4-5 dienas. Grūdus daiginant, juose susiformuos aktyvieji fermentai, kūne cukraus susidarymą iš krakmolo gerokai paspartins, iškilus būtinybei, salyklą reikėtų kiek padžiovinti, tačiau tuomet fermentų poveikis sumažėtų 20 procentų ir atitinkamai pailgėtų grūdų daiginimo trukmė.
Ruošiant salyklą, reikia atlikti keletą privalomų procedūrų: grūdus perrinkti, juos mirkyti, daiginti, pašalinti želmenis ir džiovinti. Grūdus persijoja retu ir tankiu sietu, tada 50-55°C temperatūros vandeniu perplauna 2-3 kartus. Grūdus mirko švariame emaliuotame inde, į kurį ligi puses pripila vandens. į vandens paviršių išplaukusius grūdus ir šapus nugriebia. Grūdus į vandenį geriausia berti saujomis, o ne visus iš sykio – tada lengviau galėsite išrankioti šiukšles. Vandenį turite keisti kas 7-8 valandas. Kai patirsite, kad luobelę be vargo galite atskirti nuo grūdo minkštimo, grūdo odelė yra sueižėjusi ir jau kalasi diegas, o grūdą sulenkus, jis nelūžta, mirkymą turite nutraukti ir pradėti salyklo daiginimą. Pirmiausia grūdus 3 cm sluoksniu suberia į kepamąją skardą, uždengia drėgnu audeklu ir pastato į tamsią patalpą. Joje nuolatos privalo būti ne aukštesne kaip 17,5°C temperatūra, o oro drėgnumas neturi viršyti 40 procentų. Per pirmąsias 5 dienas grūdus kas 6 valandas vėdina, maišo, o audeklą suvilgo. Paskui, kad būtų prarandama kuo mažiau krakmolo, patalpa nevėdinama, o kad oro temperatūra joje per likusias procedūros dienas nedidėtų, grūdai maišomi ir vėsinami.
Pagrindiniai požymiai, atskleidžiantys, kad turite liautis daiginę grūdus, yra šie: daigai ištįso iki 5-6 mm, o šaknelės iki 12-15 mm, grūdai netenka „miltinio“ skonio, perkandami traška, jų aromatas panašėja į agurkų kvapą, o šaknelės sukimba. Tada salyklą paberia šitoje sausoje patalpoje ir šiek tiek apvytina. Paskui salyklą džiovykloje džiovina, kol jo drėgnumas sumažėja ligi 3-3,5%. Temperatūra džiovykloje neturi būti aukštesnė nei 40°C. Kad salyklas išdžiūvęs, pajusite pačiupinėję, jo liko mažiau nei buvo prieš pradedant džiovinti, o šaknelės, grūdus trinant rankose, lengvai atsiskiria. Salyklą trina rankomis, atskiria diegus ir persijoja sietu. Salyklą laiko sandariame inde sausoje patalpoje.
Tirpalo ruošimas iš daigintų grūdų
Ši procedūra dar vadinama salyklo pieno gaminimu. Šiam reikalui geriausia naudoti salyklų mišinį, santykiu 2:1:1 sutaisytą iš miežių, rugių ir sorų salyklo. Salyklų mišinį užpila 60-65°C temperatūros vandeniu, palaiko 10 minučių ir tada vandenį nupila. Paskui mišinį smulkiai sumala kavamale arba sugrūda grūstuvėje, o tada vėl užpila šviežiu 50-55°C temperatūros vandeniu ir kruopščiai maišo (siūlome naudoti maišytuvą), k d gaunamas vientisos konsistencijos baltos spalvos skystis. Iš sykio galima supilti ne visą vandenį, o tik 1*3 ar 1/ 2 indo tūrio.
1 I vandens ir 6- 8 kg bulvių imama 0,19 kg salyklų mišinio; 1 I vandens ir 2 kg kviečių arba rugių imama 0,16 kg salyklų mišinio, o 0,71 vandens ir 2 kg žirnių ~ 0,13 kg mišinio.
Rauginimas
Raugalo paruošimui grūdai keletą dienų mirkomi, šiltoje patalpoje tris dienas daiginami, 12-14 valandų džiovinami, tačiau ne taip intensyviai kaip ankstesniuose etapuose. Paskui grūdus grūstuku rupiai susmulkina ir užpila vandeniu (santykiu 1:3), įberti cukraus (1 kg grūdų imama 200 g cukraus), įmaišo mielių (1 kg grūdų imama 50 g mielių) bei deda salyklo (tokiu santykiu, koks nurodytas ankstesniame skyriuje). Pagamintą mišinį, retkarčiais pamaišydami ir nugriebdami paviršiuje atsiradusias putas, šiltoje patalpoje laiko 10-15 dienų. Darant raugalą, indas užklojamas audiniu ar marle, nes raugo kvapas masina vabzdžius.
Paruoštas raugalas būna ypatingo, kiek karstelėjusio skonio, jo paviršiuje išnyksta putos, iš jo beveik neišsiskiria dujos, nors pajudinus indą iš dugno burbuliukai dar gali kilti. Raugalo kvapas taip pat pakinta – pasidaro švelnesnis (rūgščiai saldus), ne toks aštrus.
Sugebėjimas teisingai nustatyti, kad raugalas jau yra subrandintas, gana svarbus, jeigu norite išsivaryti kokybiškos naminės. Jeigu naminę varysite iš pernelyg ilgai brandinto raugo, ji bus prastesnio skonio, o jeigu naudosite per menkai brandintą raugalą, tuomet gausite naminės gerokai mažiau. Vis dėlto tikrasis nusimanymas apie tai, kad raugalas yra tinkamai subrandintas, neįmanomas be patirties, nes kiekvienai žaliavos rūšiai yra būdingi savi, ypatingi požymiai. Patyrę degtindariai žino, kad rūgimo procesas būna įvairus: banguojantis, paviršinis, putojantis, mišrus. Pvz. rauginant bulves paviršinis rūgimas nėra normalu. Jis rodo, kad susilpnėjo mielių veikla ir raugalą reikia papildyti šviežiomis mielėmis. Kai rūgstant susidaro per daug putų, misa dažnai išsilieja per kraštus ir žaliava nueina perniek. Yra daugybė būdų šiam procesui užkirsti kelią. Dėl to naudojamos priemonės, trukdančios susidaryti putoms, t. y. aliejus arba lydyti taukai, nors dažnokai indą su raugu iš šiltos patalpos perstato j vėsesnę, o paskui po 2-3 dienų, kai rūgimo intensyvumas būna atslūgęs, indą vėl perneša į ankstesnę vietą. Dar galima naudoti gerai įrūgusią mielinę tešlą arba salyklą be jokių priedų.
Svarbus rūgimo komponentas yra mielės. Jų biomasė sudaryta iš mikroskopinių grybelių, kurie ir sukelia rūgimą. Varant naminę, mieles gali atstoti ir kiti produktai, pavyzdžiui, pomidorų pasta. Atsižvelgiant j pastos koncentraciją, jos imama 2-3 kartus daugiau nei mielių. Šiems tikslams naudojamas ir apynio nuoviras.
Kiek naudingas buvo šis įrašas?
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!
Susijusios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau