Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Autorių straipsniai » Tauta Siūlo » 2022 » Lapkričio » 14

Ar 90-metė močiutė įveiks energetikus?

Ar 90-metė močiutė įveiks energetikus?

Valstybės valdoma bendrovė „Energijos skirstymo operatorius" (ESO) toliau šiurpina savo klientus, išrašinėdama didžiules sąskaitas už elektros suvartojimo skolas. Kaune gyvenanti 90-metė, apie dešimtmetį negyvenusi savo bute, vis vien gavo iš ESO apie 19 tūkst. eurų sąskaitą. Mat, ESO duomenimis, kitur gyvenusi senjorė savo bute išeikvojo 6,8 tūkst. kWh. Ir taip elektrą žibino, kad per mėnesį vidutiniškai suvartodavo 370 kWh.

Skola - pusės buto vertės

Apstulbusiai ir nuo streso susirgusiai 90-metei bando padėti Kaune veikiančio senjorų dienos centro „Keturlapis dobilas" vadovė Diana Žukauskienė. Tačiau kol kas dar nesulaukė gerų naujienų.

„Jie (ESO atstovai - aut. past.) žadėjo skaitiklio parodymus peržiūrėti, - pasakojo D.Žukauskienė. - Dabar laukiame. Esame paprašę pateikti senąjį skaitiklį. Pagal įstatymus, jie privalo saugoti seną skaitiklį du mėnesius, gal ir tempia specialiai laiką, kad pralauktų du mėnesius ir galėtų seną skaitiklį sunaikinti?

Kiekvieną žmogų tokia didžiulė sąskaita paveiktų. Ką jau kalbėti apie seną žmogų. Sakė - peržiūrės, bet ar ką perskaičiuos - neaišku. Ką skaičiuoti, jei bobulytė savo bute apie 10 metų negyveno?

Prieš 1,5 metų jos buto elektros skaitiklis buvo sugedęs, bendrovės meistrai taisė. Jei pastebėjo kažkokius nerealius skaičius, kodėl pranešė tik dabar?

Skola skaičiuojama dabartinėmis kainomis, nes toks įstatymas. Šitoje vietoje jau nieko pakeisti negalime. Ir vandenį tiekiantys, kiek girdėjau, taip pat elgiasi. Tik kodėl tiek daug žmonių Lietuvoje gavo tokias gąsdinančias sąskaitas už elektrą?

Ta bobulytė savo butelyje tikrai negyveno. Ji prižiūrėjo kitą močiutę ir daug metų gyveno pas ją. Močiutė žadėjo jai už slaugymą butą palikti, bet nepaliko. Tai kai prižiūrima bobulytė iškeliavo į geresnį pasaulį, ją slaugiusi mano pažįstama senjorė grįžo namo. Ir gavo baisią sumą už elektrą. Jūs įsivaizduojate, kaip jaustis tokio garbaus amžiaus žmogui?

Dviejų kambarių butuke - tik šaldytuvas, daugiau nieko nėra. Kaip galėjo tiek elektros prisukti - logiškai niekas nepaaiškina. Senjore medicinos sesele dirbo visą gyvenimą, net skalbimo mašinos neturi, o elektros išeikvota lyg pramoninis cechas veiktų. O butas - kaip kišenė. Tarybinių laikų statybos, su dviem mažais kambariukais.

Naudojasi, kad babytė sena - ir nieko jai neaiškina. Net civilinis kodeksas yra įmonės pusėje, geriausius advokatus pasisamdytų, o babytė nieko negali. Sako, gal kaimynai elektrą vogė? Jei niekas netikrino elektros skaitiklio 20 metų, kol nesugedo, tai ar žmogus kaltas, kad iš jo vogė? Jei nesi elektrikas, kaip suprasi?

Kad bent eitų su žmogumi į dialogą! Bet jei esi senas, neturi užtarėjų, niekas su tavimi net nekalbės.

O išgąstis 90 metų žmogaus koks baisus! Supranta, kad realiai niekada neišmokės tokios sumos. Tik dejuoja - aš prarasiu butą, atsidursiu gatvėje, eisiu į senelių namus. Todėl jautriai ir aš sureagavau. Tokia sąskaita - vos ne pusė buto kainos. Butas senas, netvarkytas - už jį daug negausi. Senolės vaikai irgi negali padėti. Jie eiliniai žmonės, tokių sumų niekada nematę.

Senjorė visą gyvenimą medicinos sesele dirbo, patys suprantate, kokią gaudavo algelę ir kokia jos pensija. Ir duktė dirba slaugytoja. Tai žmonės, išgyvenantys be pašalpų, bet turintys mažas pajamas. Tokie kaip pusė Lietuvos dabar gyvena. Jie gyvenime tokių didelių pinigų nematę!"- „Vakaro žinioms" nuoširdžiai pasakojo D.Žukauskienė.

Seka dronais

O tuo metu, kai vieni klientai gąsdinami iš kažkur atsiradusiais įsiskolinimais, ESO keičia skaitiklius toliau ir jau spėjo įdiegti 100 tūkst. išmaniųjų skaitiklių. Darbai ypač sparčiai vyksta Marijampolės, Kauno ir Alytaus apskrityse. Iki metų pabaigos Lietuvoje jau bus įdiegta 190 tūkst. skaitiklių.

2020 m. ESO nustatė 109 elektros energijos grobimo atvejus. Kartais tenka pasitelkti net dronus. Jie praskrenda virš elektros oro linijų laidų ir nustato ne tik gedimus, bet ir įtartinus šalutinius laidus, prisijungusius prie ESO laidų. Tačiau ar tai gali paguosti 90-metę, kuriai išrašyta milžiniška sąskaita? Virš jos galvos dronas turbūt neskraidė. Ir niekas dorai nepaaiškina, kodėl. Mokėk - ir viskas!

Ieškokite gudručių

Energetikos ekspertas Petras Povilas Škiudas nesutiko, kad meistrai, keisdami senuosius skaitiklius į išmaniuosius, gali suklastoti rodmenis:

„Tai iš fantazijų srities. Tik aišku, išmanieji skaitikliai daugiau pasakys apie elektros vartotoją. Koks yra tinklo apkrovimas naktį, jei bus įtarimų, kad elektra vagiama. Taip pat matys, ar elektra tiekiama kokybiškai, be pertrūkių. O klastoti skaitiklių rodmenis - tai yra kriminalinis nusikaltimas, nemanau, kad valstybės įmonės „Ignitis" ir „ESO" , yra suinteresuotos ką nors klastoti.

Mūsų žmonės yra per daug įtarūs. Vieni skiepų bijo, kiti 5G ryšio. Labai daug įtarinėjimų. Gal sąskaitos padidėjo, nes senasis skaitiklis buvo sugedęs ir rodė klaidingai?

Anksčiau buvo elektros vagių, bet dabar juos jau išgaudė. Aišku, jei elektra požeminiu kabeliu eina, prie jo kaip prie dujotiekio ar naftotiekio galima ir nemokamai naktį prisijungti, bet čia reikia būti geru specialistu, kad pasijungtum prieš skaitiklio parodymus. Pagauti mieste tokį vagį dabar nėra jokių problemų. Sunkiau gal tuo atveju, jei elektros tiekimo oro linijos eina per mišką. Jei linijos senos, neizoliuotais laidais, tai įmanoma paprastu sausu mediniu pagaliu užkabinti linijos laidus ir laikinai prisijungęs gali kažkiek malkų sau susipjauti. Kaime tokių meistrų jau nebėra, laidai taip pat beveik visur izoliuoti, todėl problema savaime atkrito. Baudos yra milžiniškos už vagystę. Dešimt kartų tekdavo brangiau mokėti nei elektros buvo pavogta.

Jau negirdėjau atvejų, kad taip būtų vagiama, o mieste - čia neįmanoma tinklo kabelį tranšėjoje atkasti ir prisijungti. Žmonės pastebės, kad kažkas tranšėją rausia. Nufotografuos ir policijai praneš. Elektros vagystę galima demaskuoti ir skaičiavimo būdu. Jei namas mokėjo už elektrą 100 eurų, o staiga pradėjo mokėti tik 30 eurų, nors visi prietaisai veikia, įtark, kad kažką daro nelegaliai.

Kodėl savo bute negyvenusiai moteriai priskaičiuota didžiulė suma už elektrą - nežinau. Gal koks prietaisas liko įjungtas. Būna, kad rūsyje, savo sandėliuke vienos lemputės neišjungia ir išvažiuoja. Galbūt skaitiklis buvo sugedęs, jei labai senas. Įmanoma, kad koks kaimynas, žinodamas, kad kaimynės nėra, nuo jos buto pasijungė. Tada reikia žiūrėti kaimyno suvartojimą - kiek išaugo jo suvartojimas. Senamiesčiuose pasitaiko atvejų, kai vidaus tinklas nėra labai gerai sukomutuotas ir per klaidą būna sumaišytas kelių butų elektros suvartojimas. Savamoksliai elektrikai kartais neleistinai pasijungdavo elektrą daugiabučiuose senuose, bet naujos statybos daugiabučiuose jau taip neprisijungsi."

Komentuoja advokatas Saulius DAMBRAUSKAS:

Ar gali žmogus filmuoti kaip keičiamas elektros skaitiklis? Ar gali per keitimo procesą nufotografuoti senojo skaitiklio rodmenis? Iš esmės aš nematau teisinių priežasčių, kodėl elektros vartotojas to negalėtų daryti. Bet įmonės rangovui, keičiančiam skaitiklį, tai sukeltų nepatogumų. Užprogramuotas konfliktas tarp žmonių. Meistras įsižeistų, kad klientas juo nepasitiki.

Aš asmeniškai nemanyčiau, kad keičiant senus elektros skaitiklius į išmaniuosius, yra klastojami duomenys. Neįsivaizduoju, kaip tai būtų galima padaryti.

O neleisti keisti senojo skaitiklio neturime teisės, nes jis priklauso elektros tinklams. Jei įmonė keičia senuosius skaitiklius į modernesnes apskaitos priemones - tai yra įmonės teisė.

Olava STRIKULIENĖ

Už pateiktą lankytojo į autoriaus nuomonę, paranormal.lt neatsako. Rašo: https://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/ar-90-mete-mociute-iveiks-energetikus/

Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!

Naujausias Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
29.11.2022 laikas 21:21 Receptai | Patiekalai Neįtikėtinas skanėstas iš paprastų ingredientų (lengva pagaminti)
Purus, švelnus ir labai skanus marmurinis keksiukas! Lengva ir greita pagaminti - patiekite jį šventei ar tiesiog prie arbatos. Kvapnus skanėstas, pagamintas iš paprastų ingredientų ir be jokių rūpesčių.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:51 Receptai | Patiekalai Neįprastas skanėstas arbatai (gaminsiu Naujųjų metų išvakarėse)
Tai ne tik pyragas, bet ir tikras skanėstas! Tai neįprastas, originalus ir labai skanus skanėstas. Jį lengva paruošti ir pagaminti, be to, jis atrodo gražiai ir šventiškai! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:31 Receptai | Patiekalai Subtilus keksiukas arbatai (pagaminu per 10 minučių)
Šis keksas tarsi tirpsta burnoje! Drėgnas, švelnus, orus ir labai skanus. Pagaminti šį patiekalą užtrunka 10 minučių (tiesiog viską sumaišau ir pašaunu į orkaitę)! Privalote tai išbandyti. Dalinuosi receptu.

Skaityti daugiau

30.11.2022 laikas 14:52 Kokiems pastatams ir kada reikalingas energetinio naudingumo sertifikatas?
Energinio naudingumo sertifikatas – ne vien formalumas. Šis dokumentas atskleidžia nemažai vertingos informacijos apie patį statinį: ar jis taupus, ar kokybiškas, ar komfortiškas, ar visapusiškai naudingas (tiek pačiam žmogui, tiek aplinkai). Todėl v...

Skaityti daugiau

30.11.2022 laikas 08:48 "Neigiamas veiksmingumas" turėjo sustabdyti COVID vakcinų rekomendacijas
Neseniai įvairios pasaulio sveikatos agentūros patvirtino ir aktyviai skatina dar vieną COVID stiprinamąją vakciną, skirtą vakcinos veiksmingumui nuo COVD-19 infekcijos padidinti.

Skaityti daugiau

29.11.2022 laikas 22:29 Nyderlandų vyriausybė uždarys 3 000 ūkių, kad įgyvendintų visuotinio atšilimo tikslus

Nyderlandų vyriausybė paskelbė, kad, siekdama įgyvendinti visuotinio atšilimo tikslus, "priverstinai nupirks" ir uždarys iki 3 000 ūkių.

Skaityti daugiau