Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Vaistažolės

Smiltyninis šlamutis (Helichrysum arenarium) ir Šlamučio nauda

Smiltyninis šlamutis (Helichrysum arenarium) ir Šlamučio nauda

Smiltyninis šlamutis (lot. Helichrysum arenarium) - tai daugiametis žolinis augalas, užaugantis iki 30-50 cm aukščio. Stiebas stačias, viršutinėje dalyje nežymiai išsišakojęs, padengtas pilkais pūkais. Lapai pražanginiai, apatiniai – atvirkščiai kiaušiniški, viršutiniai – lancetiški ar linijiški. Žiedai geltoni ar oranžiniai.

Auga sausuose smėlynuose, šviesiuose pušynuose, pamiškėse, šlaituose, sauspievėse. Paplitęs visoje Lietuvoje, ypač smėlingose dirvose.

Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke).

Liaudiški pavadinimai: gajukai, kačiapėdės, kačpėdėlis, katpėdės, notažolė, pilkažolės, sausukė, šilkinėlis, šlamukas.

Žydi liepos – rugsėjo mėnesį.

Vaistinė augalinė žaliava – Smėlyninis šlamutis įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.

Šlamučių žiedynai (Helichrysi arenarii flos; ankstesnis: Flores Helichrysi arenarii) renkami giedrą dieną, kai pradeda skleistis graižai – liepos-rugpjūčio mėn. Pjaunamos ar kerpamos 1-2 cm ilgio stiebų viršūnėlės. Negalima rauti ar skinti, dalis žiedų paliekama subrandinti sėkloms. Džiovinama pavėsyje ar džiovykloje 30-35 C temperatūroje. Paskleidžiama plonu sluoksniu, nevartoma, kad žiedai nesubyrėtų.

Gerai paruošta žaliava – tai geltoni, silpno kvapo, kartaus skonio graižai.

Smiltyninio šlamučio pavadinimas išvertus reiškia saulę ir auksą.

Smiltyninis šlamutis įtrauktas į “Apribotų ir draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų sąrašą”. Rinkti ir prekiauti galima tik turint Aplinkos ministerijos leidimą.

Šlamutis, Vaistažolės, Helichrysum arenarium, šlamučio nauda

Graižuose yra flavonoidų (salipurpozidas, izosalipurpozidas, naringeninas, apigeninas), kartumynų, rauginių medžiagų, sterinų, alkaloido inozito, vitamino K, nedaug eterinio aliejaus, dažinių medžiagų.

• Flavanoidai skatina tulžies išsiskyrimą, nes atpalaiduoja tulžies lygiuosius raumenis. Preparatai vartojami tulžies akmenligei, lėtiniams cholescistitams, lėtiniams hepatitams gydyti;
• Virškinimo sutrikimus gydo menkai;
• Liaudies medicinoje vartojamas kaip kirmėles varantis preparatas.

Pašalinis poveikis - duomenų nėra.

Draudžiama vartoti

• Nėštumo ir žindymo metu;
• Jaunesniems kaip 12 metų vaikams;
• Nevartoti susiaurėjus tulžies pūslės latakams.

Vartojimas - džiovinti šlamučių graižai gali būti naudojami kaip priemonė nuo kandžių. Augalas dekoratyvus, iš jo daromos sausos puokštės.

Užpilo ruošimas ir vartojimas - 1 valg. šaukštas šlamučių žiedų užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma 5-10 min, kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po pusę stiklinės 2- 3 kartus per dieną prieš valgį.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
19.05.2020 laikas 08:15 Paprastasis anyžius (Anisum vulgare) Ir Anyžių Nauda
Paprastasis anyžius, anyžių nauda, anyžiaus pašalinis poveikis, anyžių gerosios savybės, koks anyžiaus poveikis organizmui, kokių medžiagų yra anyžiuose, ko yra anyžiuose, kaip naudoti anyžių, kam negalima naudoti anyžiaus, kada skinti anyžių, Anisum vulgare...

Skaityti daugiau

27.10.2022 laikas 07:11 Patarimai, kaip saugoti rudens derlių
Šviežias rudeninis derlius yra apdovanojimas už visas pastangas šiltuoju sezonu auginant ir prižiūrint daržoves, kurios iki vėlyvo pavasario tarnaus kaip maisto bei vitaminų atsargos. Vis dėlto ar daržovės tikrai peržiemos, priklauso nuo tinkamų laikymo sąlygų. Pavyzdžiui, kartu laikomos bulvės ir s...

Skaityti daugiau

06.04.2021 laikas 07:24 Vitaminas D: Nauda Ir Svarba Sveikatai
Vitaminai yra labai svarbūs ir reikšmingi vaiko ir suaugusiojo organizmui. Svarbiausių vitaminų stoka gali sutrikdyti nervų, širdies, kraujagyslių, virškinimo, endokrininės sistemų (skydliaukės), kraujodaros ir kitų organų bei sistemų veiklą. Beveik visų vitaminų, išskyrus, tirpių riebaluose (A, D, ...

Skaityti daugiau

03.08.2022 laikas 07:15 Kada už įsigytą nekokybišką augalą galime prašyti grąžinti pinigus?
Vis dėlto, tik išskirtiniais atvejais galima iš pardavėjo prašyti susigrąžinti pinigus už nekokybiškus sodinukus ar nepilnai suteiktą informaciją apie jų auginimą. Visai neseniai nuskambėjo garsioji „palmių byla“, kai už pajūryje neišgyvenusias palmes pardavėjai buvo teismo įpareigoti ne tik grąžint...

Skaityti daugiau

06.09.2020 laikas 09:27 Eteriniai aliejai: kaip atskirti klastotes?
Šiais laikais eteriniais aliejais prekiauja daugybė firmų, bet, deja, gana dažnai jų tvirtinimai, kad produkcija yra 100 % natūrali, švelniai tariant, neatitinka tikrovės.

Skaityti daugiau