- 25.08.2022
- 0.0 Reitingas
- 1055 Peržiūrų
- Aptarti
Nors pandemija bei su ja susiję ribojimai atšaukti, norintiems pas medikus patekti žmonėms ir toliau tenka eiti „kryžiaus kelius". Įdomu tai, kad su šia problema susiduria ne tik valstybinių, bet ir privačių gydymo įstaigų pacientai.
Apie tokią savo patirtį „Vakaro žinioms" papasakojo skaitytoja Eugenija. Moters teigimu, su problemomis kreipiantis pagalbos į „InMedica" klinikos Klaipėdos filialą jos šeima susidūrė ne vieną kartą.
Problemos prasidėjo po pokyčių
„Pirmą kartą buvome nemaloniai nustebinti, kai be medicininės pagalbos buvome palikti gegužės mėnesį. Tuomet vyras smarkiai apsirgo - kosėjo ir karščiavo. Buvome prirašyti „InMedica". Paskambinus į registratūrą, sužinojau, kad šiuo metu esame be šeimos gydytojo, nes mus gydžiusioji išėjo iš darbo. Kadangi vyras karščiavo jau ketvirta para, su mumis susisiekė gydytoja iš Kauno (telefonas rodė numerį). Ji pakonsultavo, rekomendavo gerti karštį mažinančius vaistus ir tiek. Net jokių tyrimų nepaskyrė. Praėjus dar parai karštis nekrito, todėl kreipėmės į ligoninę. Čia atlikus tyrimus, paaiškėjo, kad vyrui buvo skubiai reikalingi antibiotikai", - atvirai apie patirtus sunkumus pasakojo Eugenija.
Antrą kartą, pasak jos, minėtos įstaigos medikai nuvylė pradėjus rūpintis į mokyklą besiruošiančiomis atžalomis.
„Į mokslus grįžtantys vaikai turi turėti medicinines pažymas. Skambinome į „InMedica" liepą, bet tuomet laisvų vietų jie neturėjo. Paskambinome rugpjūčio pradžioje ir išgirdome, kad artimiausias laisvas laikas yra... rugsėjo 22 d. Jiems gal čia viskas gerai, bet vaikams juk į mokslus reikia grįžti rugsėjo 1-ąją", - stebėjosi moteris. Eugenija patikslino, kad anksčiau, kai ta pati gydymo įstaiga vadinosi „Avimeda", su tokiomis problemomis susidurti neteko.
Minėto „InMedica" padalinio vadovė Martyna Jasnauskaitė išreiškė apgailestavimą, kad pacientė liko nuvilta, tačiau teigė, jog jai buvo pasiūlytos trys kitų vizitų datos, tačiau moteriai tai netiko.
„Nuo rugsėjo 1d. prie kolektyvo jungiasi nauja komandos narė, šeimos gydytoja, Greta Rimkienė. Tikime, kad tai padės valdyti pacientų eiles ir suteikti dar daugiau pasirinkimų pacientams", - sakė vadovė.
Eiles lemia keletas veiksnių
Valstybinės ligonių kasos (VLK) Sutarčių skyriaus vedėja Violeta Tylienė nurodė, kad jų institucija vykdo visų gydymo įstaigų, su kuriomis teritorinės ligonių kasos (TLK) yra sudariusios sutartis, laukimo eilių stebėseną.
Pasak V.Tylienės, įstaigų pateikti duomenys rodo, kad šių metų liepą pas 74 proc. vaikų ligų gydytojų ir pas 70 proc. šeimos gydytojų konsultacijos nereikėjo laukti visai arba buvo laukiama ne ilgiau nei 7 dienas.
Tik pas 7 proc. vaikų ligų ir pas 13 proc. šeimos gydytojų pacientams vizitų teko laukti nuo 8 iki 14 dienų, o 15 ir daugiau dienų pacientai laukė pas 19 proc. vaikų ligų ir pas 17 proc. šeimos gydytojų.
Palyginimui, pernai liepos mėnesio gydymo įstaigų pateiktais duomenimis, 0-7 dienas pacientai laukė vizitų pas 76 proc. vaikų ligų ir pas 73 proc. šeimos gydytojų. Nuo savaitės iki dviejų teko palaukti eilėje pas 7 proc. vaikų ligų ir 14 proc. šeimos gydytojų. 15 ir daugiau dienų pacientai laukė apsilankymų pas 17 proc. vaikų ligų ir pas 13 proc. šeimos gydytojų.
„Beveik analogiški yra ir ankstesnių metų rugpjūčio duomenys. Vasarą, ypač jos pabaigoje kasmet pastebimas pirminės ambulatorinės asmens sveikatos priežiūros paslaugų suaktyvėjimas. Jis gali būti siejamas su kasmetiniais profilaktiniais vaikų sveikatos tikrinimais prieš artėjančius mokslo metus.
Primename, jog profilaktinę vaiko sveikatos patikrą galima atlikti ištisus metus, nes sveikatos pažymėjimas galioja vienerius metus. Taip bus išvengta eilių prie gydytojų kabinetų prieš mokslo metų pradžią, - patarė VLK atstovė. - Be to, vasaros laikas, kaip visose srityse, taip ir sveikatos yra atostogų metas. Dėl šios priežasties taip pat natūraliai pailgėja eilės. Tai patvirtina ir gydymo įstaigų pateikiama informacija, kuomet dažniausiomis ilgų eilių priežastimis įvardijama gydytojų nedarbingumas, kvalifikacijos kėlimas, specialistų trūkumas ar atostogos."
Ji patikino, kad Lietuvoje, kaip ir kitose šalyse, eilės planinei pagalbai egzistuoja, todėl ieškoma būdų, kaip jas trumpinti.
„Eilės konkrečioje gydymo įstaigoje dažnai priklauso nuo šių gydymo įstaigų ar gydytojų populiarumo, įstaigos pajėgumo suteikti mažesnį ar didesnį paslaugų kiekį, jų organizacinių ir administracinių sprendimų.
Eilių mažinimui pas šeimos gydytojus imamasi kompleksinių priemonių - mažinama šeimos gydytojo administracinė našta, jo komanda papildyta naujais nariais, tobulinamas apmokėjimas už šeimos gydytojo komandos teikiamas paslaugas, pacientams šeimos gydytojo komandos paslaugos gali būti suteiktos ir nuotoliniu būdu, plėtojamos slaugytojų kompetencijos, todėl pacientas gali atvykti konsultacijos tik pas slaugytoją", - pasakojo V.Tylienė.
Visgi, pasak jos, ženklaus situacijos pagerėjimo eilių valdyme galima tikėtis tik tuomet, kai visos Lietuvos gydymo įstaigos pradės teikti informaciją per vieningą eilių valdymo sistemą - Išankstinę pacientų registracijos (IPR) informacinę sistemą.
Kada baigsis eilių pas medikus epocha? (P komentaras nuotraukos iš interneto platybių)
„Šiuo metu duomenys yra teikiami kiekvienos gydymo įstaigos atskirai iš jų pačių naudojamų sistemų. Jie yra momentinio pobūdžio. Tai tarsi kiekvieno mėnesio vienos dienos nuotrauka.
IPR informacinė sistema vis dar yra vystoma. Ji padės gauti tikslius duomenis apie eiles pas gydytojus. Tai supaprastins pacientų srautų valdymą, sutrumpins paslaugų teikimo terminus, kadangi gydymo įstaigos, kurios negalės suteikti pacientui paslaugos per nustatytą laiką, galės registruoti pacientus paslaugai gauti kitoje gydymo įstaigoje arba pažymėti paciento sutikimą/nesutikimą gauti paslaugą vėliau, nei nustatytas terminas. Taip pat registruojant pacientus bus užtikrinta, jog pacientas su galiojančiu siuntimu ar be jo užsiregistruotų tik vieną kartą, o ne pas keletą specialistų vienu metu, taip ilgindamas eiles", - nurodė ji.
Be to žmogus, nepatenkintas savo klinikos darbu, gali laisvai rinktis kitą.
„Jei reikiamos paslaugos pacientui niekaip nepavyksta gauti gydymo įstaigoje, kurioje jis yra prisirašęs, gyventojas turi teisę pasirinkti bet kurią kitą pageidaujamą įstaigą ir prie jos prisirašyti. Renkantis gydymo įstaigą pacientams visuomet vertėtų atkreipti dėmesį, ne tik į geografiškai pacientui patogią gydymo įstaigos vietą, bet atsižvelgti ir į jos galimybes užtikrinti reikiamų sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą bei šių paslaugų laukimo eiles.
Informaciją, kur, kokių paslaugų ir kiek laiko pacientams tenka laukti visos Lietuvos gydymo įstaigose, sudariusiose sutartis su TLK, galima sužinoti ligonių kasų interneto svetainėje," - apibendrino V.Tylienė.
Vidmantas Misevičius
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Už pateiktą lankytojo į autoriaus nuomonę, paranormal.lt neatsako. Rašo: https://www.respublika.lt/lt/naujienos/mokslas/sveikata/kada-baigsis-eiliu-pas-medikus-epocha/
Turite savo nuomone, tapk autoriumi, prisijunk ir rašykite bloge. Dalinkitės receptais, sveikatos patarimais, nutikimais, susidūrėte su nekasdieniškais reiškiniais. Galite išversti iš užsienio kalbos, talpinkite su nuoroda. Laukiame Jūsų straipsnių, naujienų, apžvalgų ar istorijų!
Susijusios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau