Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Prieskoniai

Pipirmėtės (Mėtos) Prieskonis Liaudies Medicinoje

Pipirmėtės (Mėtos) Prieskonis Liaudies Medicinoje

Genties pavadinimas “Mentha”, anot padavimo, kilo iš nimfos Mintos vardo, kurią požeminės karalystės deivė Persefonė pavertė kvapniu augalu ir paskyrė jį Afroditei. Iš graikiško augalo pavadinimo "minthe” kilo lotyniškas terminas “mentha”. Mėtos yra labai seni prieskoniniai augalai. Gilioje senovėje mėtos buvo taip plačiai paplitusios, kad jomis net mokesčiai būdavo mokami, kartu su anyžiais ir kmynais. Mėtos buvo labai vertinamos ir senovės Graikijoje, ir Romoje. Mėtų aromatas turėjo gerą vardą. Romoje buvo laikoma, kad mėtų kvapas kelia nuotaiką, padeda pagyvinti pokalbį prie stalo, todėl pobūvių salės būdavo palaistomos mėtų vandeniu, stalai ištrinami mėtų lapais, o svečiams uždedami vainikai iš mėtų. Buvo manoma, kad mėtų aromatas skatina protinę veiklą, todėl Romos istorikas Plinijus Vyresnysis nuolat nešiojo ant galvos vainiką iš šviežių mėtų, rekomendavo tai daryti ir savo mokiniams. Šis paprotys gyvavo iki viduramžių.

Garbingą vietą mėtos užėmė arabų, kinų, japonų liaudies medicinose. Buvo naudojamos įvairios rūšys: ir gamtoje augančios, ir sukultūrintos. Avicena rekomendavo vartoti mėtų vandenį nuo vidinių kraujavimų, išoriškai - nuo galvos skausmų, skrandžio ir virškinimo trakto susirgimų. Jis teigė, kad mėtos stiprina skrandį, sušildo jį, ramina mikčiojimą, padeda virškinimui. Avicena laikė, kad mėtos padeda sergantiems gelta, nes “gali valyti, susiurbti, atverti ir praskaidrinti”. Rusų liaudies medicina mėtas rekomendavo, gydant skrandžio ir virškinimo trakto susirgimus, kaip centrinę nervų sistemą raminančią priemonę, gydant širdies ligas, kaip stiprinančią priemonę netekus jėgų, gydant vaikų rachitą ir skrofuliozę. Buvo naudojami nuovirai su vandeniu, actu ir lapų milteliai.

Anot liaudiškų prietarų, mėtos atbaido piktąsias dvasias. Šiuolaikinė medicina taip pat naudoja mėtas. Nustatyta, kad jos pasižymi spazmolitiniu, sedatyviniu, tulžies išsiskyrimą skatinančiu, lengvu antiseptiniu poveikiu, slopina uždegimą, gerina virškinimą. Mėtos vartojamos nuo hipertoninės ligos, stenokardijos, nemigos, kepenų ligų, skrandžio, žarnyno spazmų, meteorizmo, migrenos, apetitui ir širdies veiklai gerinti. Mėtos padeda atpalaiduoti kūną, išgryninti protą ir jausmus. Mėtų nuovire maudomi maži vaikai, sergantys skrofulioze, rachitu, žarnyno diegliais, alerginiais bėrimais.

Viena iš mėtų atmainų - vaistinės melisos - šalina baimę, širdies permušimus, padeda virškinti. Mėtas galima naudoti įvairiai: ir išoriškai, ir į vidų. Indijoje, kur pasitaiko daug žarnyno susirgimų, mėtų esencija vartojama labai plačiai. Kartu su magnezija tai viena iš geriausių priemonių. Mėtų arbata - gera dezinfekcija. Mėtų garai labai padeda, gydant kai kurias astmos atmainas.

vaistažolės, pipirmėtės, mėtos, augalai, liaudies medicina

Mėtų lapų antpilas ruošiamas taip: 2 valgomuosius šaukštus lapų termose užpilti 0,5 l verdančio vandens, palaikyti 20-40 minučių, kad nusistovėtų. Vartoti po 1/2-1/4 stiklinės 2-4 kartus per dieną. Gydymui plačiai naudojamas eterinis mėtų aliejus. Jis bespalvis, geltono-ko atspalvio, gaivinančio malonaus skonio ir kvapo. Pasižymi prakaitavimą skatinančiu, spazmolitiniu, antiseptiniu, skausmą malšinančiu poveikiu; skystina skreplius, gerina skrandžio veiklą, gerina dėmesio koncentraciją, švelnina įtampą; padeda netekus jėgų, esant padidėjusiam jautrumui orų permainoms; stiprina organizmo atsparumą. 2-3 lašus aliejaus ištirpinti 1 arbatiniame šaukštelyje medaus ir supilti į šiltą vaistažolių arbatą.

Eteriniame pipirmėčių aliejuje yra labai daug mentolio. 1879 m. “Farmacijos žurnale” buvo rašoma: "Mentolis, arba mėtų kamparas, yra kristalinis kūnas, susidarantis iš kiniško mėtų aliejaus, veikiant šalčiui; jis yra mažų prizminių kristalėlių, panašių į magnio sulfatą, pavidalo. Kai šitas produktas prieš kelerius metus buvo atvežtas iš Japonijos į Europą, tai tie kristaliukai buvo laikomi karčiosios druskos ir mėtų aliejaus mišiniu”. Mentolis dar turi vieną įdomią ypatybę: patepus ant odos ir gleivinės, jaučiamas šalčio ir lengvo badymo poveikis.

Tai reflektoriškai sukelia paviršinių kraujagyslių susitraukimą. Todėl mentolio preparatai plačiai naudojami išoriškai malšinti skausmą ir uždegimą. Mėtų ir mentolio preparatai nepakeičiami yra, visų pirma, vietinei anestezijai ir gaivinančiam šaltukui, gydant uždegiminius procesus.

Išoriškai mėtų aliejus su augaliniu aliejumi (5 lašai mėtų aliejaus -10 ml aliejaus) naudojamas, gydant galūnių skausmus, mialgiją, reumatizmą, lumbagą, odos. niežulį, peršalimo ligas. Neskiestas aliejus naudojamas, malšinant dantų (patepti ant skaudančio danties) ar galvos skausmą (patepti ant smilkinių).

Rekomenduojama kasdien prieš naktį patepti kvėpavimo takus (nosį) vazelino ir mentolio preparatu. Tai puiki dezinfekcija, labai gaivina kvėpavimo takus ir saugo nuo slogos.


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
07.03.2019 laikas 16:42 Dygminų sėklų aliejus
Dygminų aliejuje gausu vitamino E,, stabdančio senėjimo procesus, užkertančio kelią smulkių raukšlelių susidarymui, ypač namažai polinesočiosios Omega-6 riebalų rūgšties, būtinos plaukų augimui,. Aliejus atsparus aukštai temperatūrai, todėl tinka kepimui, labai tinka majonezų gamybai....

Skaityti daugiau

24.10.2020 laikas 14:12 Geroji gydytoja kerpena – natūralių antibiotikų šaltinis

Liaudies medicina kerpenas naudoja labai plačiai. Apgaubiantis poveikis virškinimo trakto gleivinei padeda stabilizuoti išskiriamąją skrandžio liaukų funkciją, sergant hiperacidiniu gastritu, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opalige, kolitu, viduriuojant, slopina potraukį vemti, esant ankstyvaj...

Skaityti daugiau

10.11.2022 laikas 19:15 Naudingos vaistažolės - debesylai (gydymo būdai)
Apie gydomąsias šių augalų savybes žinojo dar Avicena, debesylus vadinęs puikiu vaistu. Žolininkai senovėje manė, kad jų šaknys turėjo devynias stebuklingas jėgas ir gydo nuo devynių negalavimų, o sveikuosius saugo nuo visų ligų....

Skaityti daugiau

05.07.2021 laikas 09:15 Kodėl birželį gelsta svogūnai?
Birželį gelstantys svogūnų laiškai daržininkams kelia didelį susirūpinimą – vasaros pradžioje taip neturėtų būti. Ar įmanoma išgelbėti gelstančius svogūnus?

Skaityti daugiau

17.02.2021 laikas 18:26 Sodininkų Darbų Pradžia

Nors už lango dar gili žiema, pats metas pasiraitoti rankoves ir pradėti ruoštis darbų sezonui. Aktualiausia vasario mėnesio naujiena – sėklų paieška.

Skaityti daugiau