Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Grūdai, Sėklos, Riešutai

Rugsėjį miškuose randasi pirmieji baravykai: tiks ir sriubai, ir kreminiam rizotui (+ receptas)

Rugsėjį miškuose randasi pirmieji baravykai: tiks ir sriubai

Rugsėjis – grybų mėgėjų laukiamas mėnuo, juk po truputį miškuose randasi kvapnių ir maistingų baravykų. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, 100 gramų šių rūšies grybų baltymų yra kur kas daugiau nei daržovėse ar vaisiuose, todėl neretai baravykai dar vadinami augaline mėsa. Iš kitos pusės, baravykai vertingi ir dėl juose esančių antioksidantų, virškinimą gerinančių skaidulų bei skirtingų mikroelementų, todėl sezono metu baravykai galėtų papildyti kiekvieno valgiaraštį.

Tuo tarpu kulinarijos technologė Lina Barčaitė įsitikinusi, kad baravykai paskanins ne tik sriubas, troškinius ar padažus, bet ir kreminį rizotą. Džiovintų grybų šiam patiekalui prireiks vos poros saujų, bet patiekalo skonis bus išties išraiškingas.

Baravykai – vieni vertingiausių miško grybų

Pasak dietologės dr. Editos Gavelienės, baravykai – vieni vertingiausių miškuose randamų grybų. Juose gausu ląstelienos, mineralinių medžiagų, skaidulų, antioksidantų ir vertingų baltymų. Kaip bebūtų, grybaujant svarbu neužmiršti, kad šios miško gėrybės gali kaupti ne tik vertingas, bet ir nuodingas medžiagas. Nepatariama baravykų rinkti nuo pakelių, arti judrių kelių ar geležinkelio bėgių.

„Grybai – puikus baltymų šaltinis. Skaičiuojama, kad 100 gramų baravykų yra panašus kiekis baltymų, kaip kai kuriose ankštinėse daržovėse, o 100 gramų džiovintų šių grybų baltymų yra net daugiau nei mėsoje ar žuvyje, todėl į mitybos racioną juos vertėtų įtraukti tiek visavalgiams, tiek gyvūninės kilmės produktų atsisakiusiems žmonėms. Baravykuose, kaip ir kitos rūšies grybuose, yra daug vertingų medžiagų – skaidulų ir skirtingų mikroelementų. Pavyzdžiui, vitamino D ir E, B grupės vitaminų ir beta karoteno, o taip pat visa eilė mineralų: geležies, kalcio, kalio, magnio, vario, cinko, seleno, fosforo. Be to, baravykai – mažai kalorijų turintys, skanūs ir aromatingi grybai“, – sako E. Gavelienė.

Nors baravykai yra mažai kaloringi, tačiau gydytoja dietologė primena, kad tai priklauso ir nuo patiekale su jais naudojamo riebalų kiekio: „Baravykų nerekomenduojama ruošti su dideliu kiekiu aliejaus, spirgučių, riebios grietinės ar grietinėlės padažais. Taip paruošti grybai tampa itin kaloringu patiekalu, todėl skanaujant juos vertėtų nepamiršti saiko.“

Svarbu tinkamai apdoroti

Anot kulinarijos technologės Linos Barčaitės, miškuose prisirinktų baravykų namuose nereikėtų ilgai laikyti, tad termiškai apdoroti juos patariama kuo greičiau. Šviežius baravykus ji rekomenduoja konservuoti, džiovinti ar naudoti sumaltus, taip vėliau jais skaninant mėgstamus patiekalus.

„Baravykai, ypač pastovėję šiltoje vietoje, ima greitai gesti. Todėl parsinešus grybus namo reikėtų juos apdoroti kuo greičiau. Pirmiausia, baravykus kruopščiai nuvalykite – nuo jų nuimkite prilipusius lapelius, smilgas ar kitus nešvarumus, nuplaukite ir pašalinkite sukirmijusias ar suminkštėjusias grybo dalis. Nuvalytus ir nuplautus baravykus galima konservuoti, džiovinti ar valgyti šviežius, kiek pakepus juos keptuvėje su sviestu, smulkiai pjaustytais svogūnais, trupučiu česnako bei šviežių prieskoninių žolelių“, – rekomenduoja L. Barčaitė.

Patarimai, kaip džiovinti baravykus

Besiruošiantiems baravykus džiovinti namuose, kulinarijos technologė turi ir vertingų patarimų. „Prieš džiovinant grybus reikėtų kruopščiai nuvalyti, nuplauti ir gerai nusausinti. Vėliau juos supjaustyti vienodo dydžio gabalėliais (tai padės grybams tolygiai džiūti). Baravykus galima džiovinti saulėje, orkaitėje ar įsigijus tam skirtą prietaisą. Džiovinant orkaitėje ant skardos būtinai užtieskite kepimo popieriaus. Dar viena svarbi detalė – tinkama džiovinimo temperatūra, kad būtų užtikrinamas kuo greitesnis produkte esančios drėgmės pašalinimas. Temperatūra turi būti tokia, jog nebūtų stipriai paveikiamas grybų skonis, tekstūra ar spalva. Verta atkreipti dėmesį, kad džiovinant grybus orkaitės durelės turėtų būti kiek pravertos, taip juos pavyks išdžiovinti kokybiškai, grybai netrupės ir bus tinkamos tekstūros“, – patarimais dalijasi L. Barčaitė.

Džiovintus grybus reikėtų laikyti sandariai uždarytuose (geriausia stikliniuose) indeliuose, kad juose neatsirastų maistinių kandžių, o grybai neprisigertų drėgmės. „Džiovintus baravykus sunaudokite iki sekančio sezono. Džiovinti baravykai tikrai praturtins daugelį patiekalų. Be to, kulinarijoje galima naudoti ir iš džiovintų baravykų sumaltus miltus – jie suteiks sodraus skonio ir malonaus aromato košėms, padažams, troškiniams bei sriuboms“, – pasakoja kulinarijos technologė Lina Barčaitė ir priduria, kad neturintys laiko, nemėgstantys grybauti ar norintys sutaupyti džiovintų baravykų gali įsigyti ir „Rimi“ parduotuvėse.

Kulinarijos technologė L. Barčaitė kviečia ragauti baravykus ir namuose iš jų pasigaminti kvapnų, kreminį rizotą. Šiam patiekalui prireiks vos poros saujelių džiovintų baravykų, bet rezultatas bus nepakartojamas!

Rizotas su vištiena, baravykais ir čiobreliais

Patiekalui reikės:

  • 300 g ryžių, skirtų rizotui (geriausia „Arborio“ rūšies);
  • 500 g vištienos šlaunelių mėsos be kaulo;
  • 2 šaukštų alyvuogių aliejaus;
  • 2 vnt. svogūnų „Shallot“;
  • 2 skiltelių česnako;
  • 100 g džiovintų baravykų;
  • 125 ml baltojo sausojo vyno;
  • 1 l vištienos arba daržovių sultinio;
  • Šviežių čiobrelių;
  • 50 g tarkuoto parmezano sūrio;
  • Druskos ir pipirų pagal skonį.

Gaminimas:

1. Pirmiausia džiovintus baravykus užpilkite vandeniu ir išmirkykite apie 1–2 val.

2. Susmulkinkite svogūnus ir česnaką. Vištieną supjaustykite vieno kąsnio gabalėliais. Supjaustykite išmirkytus baravykus. Čiobrelių lapelius nuskabykite nuo stiebelių.

3. Dideliame puode pakaitinkite alyvuogių aliejų. Sudėkite svogūną ir pakepinkite 1 min., tada sudėkite supjaustytą vištieną su žiupsneliu druskos ir kaitinkite ant vidutinės kaitros atidengtą.

4. Suverskite supjaustytus baravykus ir kepkite maišydami dar 2–3 min.

5. Suberkite susmulkintą česnaką ir viską gerai išmaišykite.

6. Suberkite ryžius ir kepkite maišydami apie 1 min., kol visi ryžiai pasidengs alyvuogių aliejumi.

7. Įpilkite baltojo vyno ir troškinkite ant mažos kaitros 2–3 min. Įpilkite 100 ml sultinio, suberkite čiobrelius, išmaišykite. Leiskite pavirti keletą minučių ant vidutinės kaitros. Sultinys neturėtų apsemti ryžių, į jį vis įpilkite maždaug po 100 ml ir palaukite, kol išgaruos, tada vėl įpilkite 100 ml sultinio. Kartokite, kol visas sultinys išgaruos, o ryžiai išvirs.

8. Kai rizotas bus kreminės konsistencijos, suberkite tarkuotą parmezaną ir maišykite, kol sūris ištirps, paskaninkite druska ir pipirais. Uždenkite patiekalą ir leiskite jam pastovėti dar 5 min.

9. Patiekite užbarstę tarkuoto parmezano ir juodųjų pipirų.

savaite.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
29.10.2023 laikas 17:53 Kaip paruošti braškes žiemojimui?
Jei šiemet braškių derlius buvo gausus, tikėtina, kad to paties tikitės ir kitais metais. Sužinokite, kaip paruošti braškes žiemojimui, kad jų derlius būtų tikrai didelis.

Skaityti daugiau

12.08.2024 laikas 23:22 Kodėl avietės džiūsta? Priežastys, simptomai ir sprendimai
Kodėl uogoms nokstant avietės išsausėja. Priežasčių, kodėl džiūsta avietės, gali būti daug. Pavyzdžiui, nepakankamas trąšų kiekis.

Skaityti daugiau

18.08.2020 laikas 12:58 Vertingos vingiorykštės – juose slypi neišmatuojama nauda
Pamiškėse, paupiuose, pabaliuose, melioracijos grioviuose ir kitose drėgnesnėse vietose visa jėga žydi pelkinės vingiorykštės. Gardžiai kvepia. Vingiorykštei žiedyno gali pavydėti net madingiausios darželių gėlės....

Skaityti daugiau

17.09.2020 laikas 20:24 Sūriąja žole (šlaitinė druskė) įveiksiu negalavimus
Mano močiutė labai saugojo šiuos augalus, nes jie yra vieni iš nedaugelio, gydančių kepenų cirozę. Būtent tokia diagnozė kažkada supažindino mane su viena nuostabia moterimi ir smarkiai pakeitė mano požiūrį į gyvenimą....

Skaityti daugiau

10.11.2021 laikas 20:35 Paprastosios alyvos liaudies medicinoje (Syringa vulgaris L.)

Alyvos - labai populiarus dekoratyvinis augalas, išvesta labai daug jų rūšių, šiais laikais priskaičiuojama virš 1000 rūšių, kurios skiriasi žydėjimo laiku ir trukme, žiedynų forma ir dydžiu, žiedų spalva ir forma.

...

Skaityti daugiau