- 19.05.2020
- 4.0 Reitingas
- 1752 Peržiūros
- Aptarti
Paprastasis apynys (lot. Humulus lupulus) - tai daugiametis iki 6 m. aukščio žolinis augalas. Stiebas briaunuotas, šiurkštus, su kibiais plaukeliais.
Paplitęs visoje Lietuvoje: auga vandens telkinių pakrančių krūmynuose, paupių šlaituose, miškų pakraščiuose, patvoriuose. Taip pat specialiai auginamas. Mėgsta derlingą ir drėgną dirvožemį, saulėtas vietas.
Šeima: Kanapiniai – Cannabaceae Endl.
Liaudiški pavadinimai: apynas, apvynas, apvynys, puronas, vynia.
Žydi birželio-rugpjūčio mėn. Žiedus apdulkina vėjas. Vaisiams bręstant, išauga pažiedės ir moteriškieji žiedynai virsta spurgais. Vaisius - vienasėklis riešutėlis.
Apyniai jau nuo 17 amžiaus buvo vartojami Anglijoje. Jie yra neatsiejama alaus gamybos dalis. Amerikos indėnai ruošdavo raminančius preparatus iš žiedų, o šiltą ir išdžiovintą augalą dėdavo ant skaudančio danties, norėdami numalšinti skausmą. Paprastasis apynys (lot. Humulus lupulus)
Vaistinė augalinė žaliava – Apynio spurgai (Lupuli strobulus; ankstesnis:Strobuli Lupuli) skinami jų techninės brandos metu, tai yra kai jie dar būna žalios spalvos, lipnūs, o spaudžiant tarp pirštų, girdimas savotiškas gurgždėjimas. Atleidus pirštus, spurgai atsistato į pradinę padėtį. Tai apytikriai nuo rugpjūčio mėnesio pabaigos iki rugsėjo mėnesio vidurio. Kad būtų patogiau rinkti, apynių stiebus galima nukirpti, nes kiekvienais metais išauga nauji antžeminiai stiebai. Skinama rankomis su 1,5-2,0 cm koteliais. Žaliava džiovinama pastogėse, džiovyklose 40-45 °C temperatūroje, paskleidus ne storesniu kaip dviejų spurgų storio sluoksniu. Išdžiūvusi žaliava būna žalsvai auksinės spalvos, nesubyrėjusi, būdingo kvapo.
Apyniai kaupia iki 3 % eterinio aliejaus (mircenas, farnezenas, kariofilenas), iki 20 % kartumynų (humulonas, lupulonas), raugines medžiagas, flavonoidus.
• Kartumynai. Apynys kaupia iki 20% kartumynų, iš kurių pagrindiniai yra lupulonas ir humulonas, todėl apyniai tinka virškinimo ir apetito gerinimui. Šiam tikslui pasiekti geriama šalta apynių arbata 1 h. prieš valgį.
• Flavanoidai ir eteriniai aliejai sukelia raminantį, baktericidinį poveikį. Šis augalas gali būti vartojamas esant padidėjusiam jautrumui, neuralgijoms. Esant nerviniam išsekimui ar miego sutrikimams, apyniai gali būti uostomi su valerijono šakniastiebiais. Flavanoidai sukelia diuretinį poveikį, todėl vartojamas esant šlapimo susilaikymui ar šlapimo rūgšties pertekliui.
• Paprastasis apynys dar pasižymi antigrybeliniu ir antibakteriniu poveikiu.
Pašalinis poveikis
• Ilgai vartojant gali sukelti alergines reakcijas, pakenkti centrinei nervų sistemai, susilpninti lytinę funkciją;
• Vartojant vietiškai gali pasireikšti alerginės odos reakcijos.
! Paprastasis apynys nuodingas augalas. Turi būti tiksliai dozuojamas. Vartojant vidun, negali būti perdozuotas.
Draudžiama vartoti
• Nerekomenduojama vartoti sergant depresija, nes gali sustiprinti raminantį vaistų poveikį;
• Reikia vengti vartoti nėštumo ir žindymo metu, bei vaikams iki 12 metų.
Vartojimas - nepakeičiama žaliava alaus gamyboje. Spurguose esantis lupulinas alui suteikia kartumo. Iš spurgų gaunamas eterinis aliejus panaudojamas parfumerijos pramonėje.
Medicinoje vartojami užpilai ir nuovirai.
Preparatai iš apynių spurgų vartojami esant miego sutrikimams, nerimui, taip pat virškinimui gerinti.
Liaudies medicinoje vartojama nuo kosulio, karščiavimo, viduriavimo, nemigos, reumato, nervų uždegimų.
Arbatos paruošimas: 1-2 arbatiniai šaukšteliai apynių spurgų užpilami 150 ml karšto vandens ir laikoma apie 10-15 min.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Panašios naujienos
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau