Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2022 » Spalio » 1

Daugiau nei tūkstančiui palmių rūšių gresia išnykimas

Botanikai nustatė, kad daugiau nei tūkstančiui iš maždaug dviejų su puse tūkstančio šiuolaikinių palmių rūšių gresia išnykimas. Pietryčių Azijoje ir Ramiojo vandenyno salose gyvena ypač daug šių rūšių. Tačiau kai kurios retos ir nykstančios palmės taip pat yra ekonomiškai svarbios žmonėms, kurie jas naudoja kaip maisto, vaistų ir statybinių medžiagų šaltinį. Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Ecology and Evolution".

Palmės (Arecaceae) plačiai paplitusios tropikuose ir subtropikuose visame pasaulyje. Jie atlieka svarbų vaidmenį daugelyje ekosistemų, teikdami maistą ir prieglobstį įvairiems gyvūnams. Palmių šeima taip pat yra viena iš ekonomiškai vertingiausių augalų šeimų. Kai kurios iš jų, pavyzdžiui, kokoso riešutas (Cocos nucifera), datulinė palmė (Phoenix dactylifera) ir aliejinė palmė (Elaeis guineensis), jau seniai prijaukintos ir auginamos komerciniais tikslais. Šimtus laukinių rūšių taip pat naudoja žmonės.

Šiuo metu daugelis palmių rūšių kenčia nuo pernelyg intensyvios žvejybos, miškų kirtimo, invazinių rūšių ir klimato kaitos. Tačiau, nepaisant šių augalų svarbos gamtai ir žmonėms, jų išnykimo rizika yra menkai žinoma. Pavyzdžiui, Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga apsaugos statusą suteikė tik 797 iš maždaug 2 500 palmių rūšių (t. y. 31 % visos šeimos įvairovės). Tai daugiausia Afrikos ir Madagaskaro rūšys. Ir tik 23 proc. palmių rūšių būklės vertinimai yra švieži, nes jie atlikti prieš mažiau nei dešimt metų.

Karališkojo botanikos sodo Kew (Royal Botanic Gardens at Kew) botanikų komanda, vadovaujama Sidonie Bellot, nusprendė išsiaiškinti, kiek palmių rūšių gresia išnykimas per ateinančius dešimtmečius. Šiuo tikslu tyrėjai surinko informaciją apie 1381 palmių rūšių paplitimą, žmogaus naudojimą ir grėsmes jų egzistavimui. Jie buvo papildyti naujais dar 508 palmių rūšių apsaugos būklės vertinimais. Galutinėje imtyje buvo pateikta informacija apie maždaug 75 proc. visos šeimos įvairovės.

Išanalizavę duomenis naudodami mašininio mokymosi modelį, Bello su kolegomis padarė išvadą, kad 703 iš 1381 tirtų palmių rūšių gresia išnykimas. Įtraukus dar 353 rūšis, kurios per pastarąjį dešimtmetį leidiniuose buvo įvertintos kaip pažeidžiamos, nykstančios ir kritiškai nykstančios, daugiau kaip 1 000 palmių rūšių, arba 56 proc. atrinktų rūšių, priskiriamos prie nykstančių. Tai didelė dalis, tačiau mažesnė nei ankstesniais skaičiavimais, pagal kuriuos 69-80 proc. visų palmių rūšių gresia didelis išnykimo pavojus.

48 proc. evoliuciškai ir funkciškai skirtingų palmių rūšių priskiriamos nykstančioms. Iš visų žmonių naudojamų rūšių 29 proc., t. y. 185 rūšims, gresia išnykimas. Rūšys, iš kurių gaminamas maistas arba medžiagos statyboms, indams ir įrankiams, yra labiau pažeidžiamos nei tos, kurios reikalingos vaistams gaminti arba turi kultūrinę reikšmę. Daugeliu atvejų, jei išnyksta retos palmių rūšys, kurias naudoja žmonės, jas galima pakeisti giminingomis rūšimis, turinčiomis panašių savybių. Tačiau 16 rūšių tokio pakeitimo nepavyko rasti.

Kitame etape autoriai išsiaiškino, kur auga ypač daug retų ir nykstančių palmių. Jie nustatė, kad kai kuriuose rūšimis turtinguose regionuose daugiau kaip 40 proc. visų vietinių palmių evoliuciškai ir funkciškai skiriasi arba yra naudojamos žmonių. Tai Madagaskaras, Naujoji Gvinėja, Filipinai, Havajai, Borneo, Jamaika, Vietnamas, Vanuatu, Naujoji Kaledonija ir Sulavesis.

Tyrimas rodo, kad vos per kelis dešimtmečius gali išnykti daugiau nei tūkstantis palmių rūšių. Siekiant to išvengti, reikia imtis papildomų apsaugos priemonių. Ypač daug dėmesio reikia skirti Pietryčių Azijos ir Ramiojo vandenyno salų rūšims.

Pasaulio naujienos kitaip...

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:
Temos

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
28.11.2022 laikas 19:45 JK priežiūros institucija priekaištauja "Pfizer" generaliniam direktoriui dėl "klaidinančių" pareiškimų apie "Covid" vakcinas vaikams
Jungtinės Karalystės farmacijos priežiūros institucija priekaištavo "Pfizer" generaliniam direktoriui Albertui Bourlai (Albert Bourla) už "gėdingai klaidinančius" pareiškimus apie vaikams skirtas "Covid" vakcinas....

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 19:28 Brazilijos kariškiai paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" - Medijos užtemimas

Brazilijos kariškiai parodė savo paramą Brazilijos žmonėms ir paskelbė Bolsonaro "tikruoju Brazilijos prezidentu" po to, kai paaiškėjo, kad rinkimai buvo suklastoti.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 14:55 Prieš ir po: Adamas Schiffas atsisako įsipareigoti liudyti Kongrese (po D.Trumpo)

Demokratas Adamas Šifas (Adam Schiff) daug metų stūmė suklastotą, Hillary Clinton (Hillary Clinton) finansuotą Steele'o dosjė, žinodamas, kad tai visiškas melas, finansuojamas demokratų.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:51 Receptai | Patiekalai Neįprastas skanėstas arbatai (gaminsiu Naujųjų metų išvakarėse)
Tai ne tik pyragas, bet ir tikras skanėstas! Tai neįprastas, originalus ir labai skanus skanėstas. Jį lengva paruošti ir pagaminti, be to, jis atrodo gražiai ir šventiškai! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

28.11.2022 laikas 21:31 Receptai | Patiekalai Subtilus keksiukas arbatai (pagaminu per 10 minučių)
Šis keksas tarsi tirpsta burnoje! Drėgnas, švelnus, orus ir labai skanus. Pagaminti šį patiekalą užtrunka 10 minučių (tiesiog viską sumaišau ir pašaunu į orkaitę)! Privalote tai išbandyti. Dalinuosi receptu.

Skaityti daugiau

27.11.2022 laikas 21:02 Receptai | Patiekalai Blynai iš kopūstų? Nustebsite kaip fantastiškai gerai pavyksta!
Nors kopūstas ir nėra toks didelis kaip moliūgas, bet paprastai jo per vieną kartą taip pat nesunaudojame. Todėl verta turėti galvoje bent jau du patiekalus, kuriems būtų galima sunaudoti vieną kopūstą. Žinoma, tai galėtų būti pap...

Skaityti daugiau