- 01.10.2022
- 0.0 Reitingas
- 559 Peržiūros
- Komentarai
Botanikai nustatė, kad daugiau nei tūkstančiui iš maždaug dviejų su puse tūkstančio šiuolaikinių palmių rūšių gresia išnykimas. Pietryčių Azijoje ir Ramiojo vandenyno salose gyvena ypač daug šių rūšių. Tačiau kai kurios retos ir nykstančios palmės taip pat yra ekonomiškai svarbios žmonėms, kurie jas naudoja kaip maisto, vaistų ir statybinių medžiagų šaltinį. Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature Ecology and Evolution".
Palmės (Arecaceae) plačiai paplitusios tropikuose ir subtropikuose visame pasaulyje. Jie atlieka svarbų vaidmenį daugelyje ekosistemų, teikdami maistą ir prieglobstį įvairiems gyvūnams. Palmių šeima taip pat yra viena iš ekonomiškai vertingiausių augalų šeimų. Kai kurios iš jų, pavyzdžiui, kokoso riešutas (Cocos nucifera), datulinė palmė (Phoenix dactylifera) ir aliejinė palmė (Elaeis guineensis), jau seniai prijaukintos ir auginamos komerciniais tikslais. Šimtus laukinių rūšių taip pat naudoja žmonės.
Šiuo metu daugelis palmių rūšių kenčia nuo pernelyg intensyvios žvejybos, miškų kirtimo, invazinių rūšių ir klimato kaitos. Tačiau, nepaisant šių augalų svarbos gamtai ir žmonėms, jų išnykimo rizika yra menkai žinoma. Pavyzdžiui, Tarptautinė gamtos apsaugos sąjunga apsaugos statusą suteikė tik 797 iš maždaug 2 500 palmių rūšių (t. y. 31 % visos šeimos įvairovės). Tai daugiausia Afrikos ir Madagaskaro rūšys. Ir tik 23 proc. palmių rūšių būklės vertinimai yra švieži, nes jie atlikti prieš mažiau nei dešimt metų.
Karališkojo botanikos sodo Kew (Royal Botanic Gardens at Kew) botanikų komanda, vadovaujama Sidonie Bellot, nusprendė išsiaiškinti, kiek palmių rūšių gresia išnykimas per ateinančius dešimtmečius. Šiuo tikslu tyrėjai surinko informaciją apie 1381 palmių rūšių paplitimą, žmogaus naudojimą ir grėsmes jų egzistavimui. Jie buvo papildyti naujais dar 508 palmių rūšių apsaugos būklės vertinimais. Galutinėje imtyje buvo pateikta informacija apie maždaug 75 proc. visos šeimos įvairovės.
Išanalizavę duomenis naudodami mašininio mokymosi modelį, Bello su kolegomis padarė išvadą, kad 703 iš 1381 tirtų palmių rūšių gresia išnykimas. Įtraukus dar 353 rūšis, kurios per pastarąjį dešimtmetį leidiniuose buvo įvertintos kaip pažeidžiamos, nykstančios ir kritiškai nykstančios, daugiau kaip 1 000 palmių rūšių, arba 56 proc. atrinktų rūšių, priskiriamos prie nykstančių. Tai didelė dalis, tačiau mažesnė nei ankstesniais skaičiavimais, pagal kuriuos 69-80 proc. visų palmių rūšių gresia didelis išnykimo pavojus.
48 proc. evoliuciškai ir funkciškai skirtingų palmių rūšių priskiriamos nykstančioms. Iš visų žmonių naudojamų rūšių 29 proc., t. y. 185 rūšims, gresia išnykimas. Rūšys, iš kurių gaminamas maistas arba medžiagos statyboms, indams ir įrankiams, yra labiau pažeidžiamos nei tos, kurios reikalingos vaistams gaminti arba turi kultūrinę reikšmę. Daugeliu atvejų, jei išnyksta retos palmių rūšys, kurias naudoja žmonės, jas galima pakeisti giminingomis rūšimis, turinčiomis panašių savybių. Tačiau 16 rūšių tokio pakeitimo nepavyko rasti.
Kitame etape autoriai išsiaiškino, kur auga ypač daug retų ir nykstančių palmių. Jie nustatė, kad kai kuriuose rūšimis turtinguose regionuose daugiau kaip 40 proc. visų vietinių palmių evoliuciškai ir funkciškai skiriasi arba yra naudojamos žmonių. Tai Madagaskaras, Naujoji Gvinėja, Filipinai, Havajai, Borneo, Jamaika, Vietnamas, Vanuatu, Naujoji Kaledonija ir Sulavesis.
Tyrimas rodo, kad vos per kelis dešimtmečius gali išnykti daugiau nei tūkstantis palmių rūšių. Siekiant to išvengti, reikia imtis papildomų apsaugos priemonių. Ypač daug dėmesio reikia skirti Pietryčių Azijos ir Ramiojo vandenyno salų rūšims.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau