Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Kaimo naujienos » Prieskoniai

Kvapieji bazilikai (Ocinum basillicum) liaudies medicinoje

Žiemą lauke vaistinių augalų nerasite, tačiau kai kuriuos jų galima auginti ant palangių. Vaistiniams augalams nereikia daug vietos: jie puikiai auga vazonuose, įvairių dydžių ir formų dėžutėse. Svarbiausia, kad talpose pakaktų vietos vystytis vaistinių ir prieskoninių augalų šaknims.

Vaistinius augalus naudinga auginti maišuose, į kuriuos galima priberti daug žemės. Maišuose vaistiniai augalai užaugina vešlias šaknis.
Šiuolaikinės virtuvės be kvapiųjų bazilikų neįmanoma įsivaizduoti. Tai - kulinarinė žaluma, suteikianti pikantiško skonio ir aromato salotoms, padažams, karštiems patiekalams.

Kvapieji Bazilikai (Ocinum Basillicum) Liaudies Medicinoje

Apie naudingąsias ir gydomąsias kvapiųjų bazilikų savybes žino toli gražu ne visi. Bazilikai gerina apetitą, normalizuoja sutrikusį virškinamojo trakto darbą, tonizuoja ir organizmui suteikia energijos. Bazilikuose yra antiseptinėmis, antioksidantinėmis, antivirusinėmis ir antimikrobinėmis savybėmis pasižyminčių medžiagų, kurios stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi.

Bazilikai (Ocinum basillicum) jautrūs šalčiui, todėl žiemą juos būtina apsaugoti nuo skersvėjo.

Liaudies medicinos žinovai įvairias ligas pataria gydyti bazilikų antpilais, nuovirais, arbatomis ir gydomosiomis voniomis. Bazilikus galima vartoti vienus ar mišiniuose su kitais vaistiniais augalais, medumi, citrinomis. Taip pat gydymui galima panaudoti eterinį bazilikų aliejų.

Bazilikų antpilas

Bazilikų antpilą patariama ruošti termose ar šiltai aprištame stikliniame ar emaliuotame inde.

1 arbatinį šaukštelį džiovintų bazilikų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 25-30 minučių, nukoškite.

• Labiau koncentruotą bazilikų antpilą reikia ruošti lygiai taip pat.

Tiesa, bazilikų reikia panaudoti daugiau - jų 1 valgomąjį šaukštą užpilti 1 stikline verdančio vandens, leisti nusistovėti 50-60 minučių, nukošti.

Bazilikų nuoviras

2-3 saujas šviežių bazilikų užpilkite 1 litru vandens, užvirkite, ant silpnos ugnies virinkite 15 minučių, leiskite nusistovėti 30-60 minučių, nukoškite, atvėsinkite.

Bazilikų arbata

Saują šviežių baziliko lapelių užpilkite 1 litru verdančio vandens, indą uždenkite dangčiu, leiskite nusistovėti 5 minutes, nukoškite, atvėsinkite. Bazilikų arbatą galite pasaldinti medumi, įpilti citrinos sulčių.

Eterinis bazilikų aliejus

Eterinio bazilikų aliejaus įsigykite vaistinėje, nes namuose jo paruošti neįmanoma. Bazilikų aliejus gaunamas garais distiliuojant jų lapus, žiedus ir žiedpumpurius. Norint paruošti 1 litrą eterinio bazilikų aliejaus, reikia panaudoti apie 100 (!) kg žaliavos.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Gydomosios vonios su bazilikais

Į 37-38°C šilumos vandens vonią patariama supilti 1 litrą bazilikų nuoviro arba įlašinti 8-10 lašų eterinio bazilikų aliejaus. Tokioje vonioje galima pagulėti ne ilgiau nei 20 minučių. 

Anginos gydymas

Sergantiems angina koncentruotu bazilikų antpilu gerklę patariama skalauti 2-3 kartus per dieną. Arba 1 g eterinio bazilikų aliejaus sumaišyti su 50 g cukraus pudros. Sergantiems angina šio mišinio po valgio patariama vartoti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną ir užgerti liepžiedžių arbata.

Ausų uždegimo gydymas

Panaudoję koncentruotą bazilikų antpilą paruoškite gydomąjį kompresą, kurį pridėkite prie otito pažeistos ausies, palaikykite 1-2 valandas. Patariama taip gydytis kasdien, kol ir nežymiai skauda ausį. Sergantiems oti-tu taip pat patariama į ausis lašinti po 2-3 lašus šviežių bazilikų lapų sulčių.

Dantų skausmų malšinimas, stomatito, parodontozės ir uždegiminių viršutinių kvėpavimo takų ligų gydymas

1 lašą eterinio bazilikų aliejaus įlašinkite į 1 stiklinę virinto vandens, šiuo tirpalu bumą skalaukite 5-6 kartus per dieną. Bumą taip pat galima skalauti bazilikų nuoviru, į kurį reikia įpilti truputį acto ir įberti druskos ar vien tik įberti draskos.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Uždegiminių odos ligų, žaizdų ir pragulų gydymas

1-2 valgomuosius šaukštus susmulkintų bazilikų lapų užpilkite 200 ml fiziologinio tirpalo (kurio galima nusipirkti vaistinėje), užvirkite, leiskite nusistovėti pusę valandos, nukoškite, atvėsinkite. Šiame tirpale suvilgytu vatos gniužulėliu uždegiminių odos ligų ir pragulų pažeistas vietas bei žaizdas šluostykite kelis kartus per dieną.

Sinusito gydymas

Paruoškite tokį pat bazilikų antpilą, kaip ir gydydami odos ligas. Sergantiems sinusitu į nosį šio antpilo patariama lašinti po kelis lašus 3-4 kartus per dieną.

Dažno vidurių užkietėjimo gydymas

Jei dažnai užkietėja viduriai, 2 kartus per dieną gerkite bazilikų arbatos, tada padarykite 2 savaičių pertrauką ir gydymą pakartokite.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Nemigos ir depresijos gydymas bei streso malšinimas

Gydydami nemigą ir depresiją bei malšindami žalingąjį streso poveikį, gerkite bazilikų arbatos ar maudykitės karšto vandens vonioje su eteriniu bazilikų aliejumi ar bazilikų nuovira. Tiek bazilikų arbata, tiek ir gydomosios vonios ramina pernelyg sudirgusią centrinę nervų sistemą. Pasak mokslininkų, pagal gydomąjį poveikį puodelį bazilikų arbatos galima palyginti su keliomis juodojo šokolado plytelėmis.

Uždegiminių šlapimtakių ir inkstų ligų gydymas

Sergantiems uždegiminėmis šlapimtakių ir inkstų ligomis per dieną mažais gurkšneliais patariama išgerti 0,5 litro bazilikų antpilo.

Kosulio malšinimas

Norėdami geriau atsikosėti bei numalšinti kosulį, 4 kartus per dieną 20 minučių prieš valgį gerkite po 1/4 stiklinės labiau koncentruoto bazilikų antpilo. Šio antpilo ypač naudinga gerti sergantiems kokliušu.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Jei labai gausiai prakaituoja kojos

Gausiai prakaituojančias kojas patariama mirkyti kontrastinėse ar vėsaus vandens vonelėse su bazilikų antpilu. Į šias voneles taip pat naudinga įlašinti kelis lašus eterinio bazilikų aliejaus. Šiose vonelėse kojas patariama mirkyti kasdien 1-2 savaites.

Jei dažnai pučia pilvą

Jei dažnai pučia pilvą, 2 kartus per dieną savaitę laiko gerkite bazilikų arbatos, tada padarykite 2 savaičių pertrauką ir šį gydymą pakartokite.

Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.

Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
16.05.2020 laikas 20:41 Liepų nauda ir liaudies receptai

Vaistams naudojami liepų žiedynai, pumpurai, lapai ir žievė. Pavasarį labai sveika suvalgyti po saujelę liepų pumpurų, vėliau - pasidaryti salotų su jaunais liepų lapais. Verdama liepų žievė išskiria daug gleivių ir vartojama sergant gastritu, kai padidėjęs skrandžio rūgštingumas; furunkulams, nu...

Skaityti daugiau

24.10.2022 laikas 09:13 Tinkama orchidėjos priežiūra

Orchidėjos – tai gėlių rūšis, kurią galima rasti daugelio žmonių namuose. Labai mėgstame jas laikyti ant palangės ar komodos, nes tai graži bet kokio interjero puošmena.

Skaityti daugiau

15.03.2024 laikas 16:57 Galinga vaistų karalienė kurpeles (aconitum)

Apie kurpeles (aconitum) nuo seno sklando daugybė legendų ir pasakojimų, Lotyniškas pavadinimas kilęs iš graikiškų žodžių “žmogžudystė” ir “ietis” Senovės Graikijoje buvo tikima, kad kurpelės išaugo iš nuodingų Cerberio seilių.

...

Skaityti daugiau

02.05.2021 laikas 13:20 Apie agurkų naudą
Agurkai visai pelnytai vadinami žmogaus organizmo sanitarais, nors daug kas juos laiko kone grynu vandeniu. Agurkuose iš tikrųjų yra 97 % lengvai įsisavinamo vandens, bet jame ištirpę organizmui reikalingi mikroelementai. Agurkai, Žmogaus, Organizmo, Sanitarais, Grynu, Vandeniu, Agurkuose, 97, Leng...

Skaityti daugiau

21.05.2023 laikas 20:03 Kaip maitinti česnakus, kad jie nepradėtų gelsti ir užaugtų dideli kaip kumštis
Daržininkai dažnai skundžiasi, kad česnakai gelsta, o jų galvutės auga vangiai ir nepriauga masės. Šios dažnai pasitaikančios problemos galima išvengti augalus maitinant tinkamomis maistinėmis medžiagomis.

Skaityti daugiau