Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Sodas | Kaimas » Prieskoniai

Kvapieji bazilikai (Ocinum basillicum) liaudies medicinoje

Žiemą lauke vaistinių augalų nerasite, tačiau kai kuriuos jų galima auginti ant palangių. Vaistiniams augalams nereikia daug vietos: jie puikiai auga vazonuose, įvairių dydžių ir formų dėžutėse. Svarbiausia, kad talpose pakaktų vietos vystytis vaistinių ir prieskoninių augalų šaknims.

Vaistinius augalus naudinga auginti maišuose, į kuriuos galima priberti daug žemės. Maišuose vaistiniai augalai užaugina vešlias šaknis.
Šiuolaikinės virtuvės be kvapiųjų bazilikų neįmanoma įsivaizduoti. Tai - kulinarinė žaluma, suteikianti pikantiško skonio ir aromato salotoms, padažams, karštiems patiekalams.

Kvapieji Bazilikai (Ocinum Basillicum) Liaudies Medicinoje

Apie naudingąsias ir gydomąsias kvapiųjų bazilikų savybes žino toli gražu ne visi. Bazilikai gerina apetitą, normalizuoja sutrikusį virškinamojo trakto darbą, tonizuoja ir organizmui suteikia energijos. Bazilikuose yra antiseptinėmis, antioksidantinėmis, antivirusinėmis ir antimikrobinėmis savybėmis pasižyminčių medžiagų, kurios stabdo vėžinių ląstelių dauginimąsi.

Bazilikai (Ocinum basillicum) jautrūs šalčiui, todėl žiemą juos būtina apsaugoti nuo skersvėjo.

Liaudies medicinos žinovai įvairias ligas pataria gydyti bazilikų antpilais, nuovirais, arbatomis ir gydomosiomis voniomis. Bazilikus galima vartoti vienus ar mišiniuose su kitais vaistiniais augalais, medumi, citrinomis. Taip pat gydymui galima panaudoti eterinį bazilikų aliejų.

Bazilikų antpilas

Bazilikų antpilą patariama ruošti termose ar šiltai aprištame stikliniame ar emaliuotame inde.

1 arbatinį šaukštelį džiovintų bazilikų užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti 25-30 minučių, nukoškite.

• Labiau koncentruotą bazilikų antpilą reikia ruošti lygiai taip pat.

Tiesa, bazilikų reikia panaudoti daugiau - jų 1 valgomąjį šaukštą užpilti 1 stikline verdančio vandens, leisti nusistovėti 50-60 minučių, nukošti.

Bazilikų nuoviras

2-3 saujas šviežių bazilikų užpilkite 1 litru vandens, užvirkite, ant silpnos ugnies virinkite 15 minučių, leiskite nusistovėti 30-60 minučių, nukoškite, atvėsinkite.

Bazilikų arbata

Saują šviežių baziliko lapelių užpilkite 1 litru verdančio vandens, indą uždenkite dangčiu, leiskite nusistovėti 5 minutes, nukoškite, atvėsinkite. Bazilikų arbatą galite pasaldinti medumi, įpilti citrinos sulčių.

Eterinis bazilikų aliejus

Eterinio bazilikų aliejaus įsigykite vaistinėje, nes namuose jo paruošti neįmanoma. Bazilikų aliejus gaunamas garais distiliuojant jų lapus, žiedus ir žiedpumpurius. Norint paruošti 1 litrą eterinio bazilikų aliejaus, reikia panaudoti apie 100 (!) kg žaliavos.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Gydomosios vonios su bazilikais

Į 37-38°C šilumos vandens vonią patariama supilti 1 litrą bazilikų nuoviro arba įlašinti 8-10 lašų eterinio bazilikų aliejaus. Tokioje vonioje galima pagulėti ne ilgiau nei 20 minučių. 

Anginos gydymas

Sergantiems angina koncentruotu bazilikų antpilu gerklę patariama skalauti 2-3 kartus per dieną. Arba 1 g eterinio bazilikų aliejaus sumaišyti su 50 g cukraus pudros. Sergantiems angina šio mišinio po valgio patariama vartoti po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną ir užgerti liepžiedžių arbata.

Ausų uždegimo gydymas

Panaudoję koncentruotą bazilikų antpilą paruoškite gydomąjį kompresą, kurį pridėkite prie otito pažeistos ausies, palaikykite 1-2 valandas. Patariama taip gydytis kasdien, kol ir nežymiai skauda ausį. Sergantiems oti-tu taip pat patariama į ausis lašinti po 2-3 lašus šviežių bazilikų lapų sulčių.

Dantų skausmų malšinimas, stomatito, parodontozės ir uždegiminių viršutinių kvėpavimo takų ligų gydymas

1 lašą eterinio bazilikų aliejaus įlašinkite į 1 stiklinę virinto vandens, šiuo tirpalu bumą skalaukite 5-6 kartus per dieną. Bumą taip pat galima skalauti bazilikų nuoviru, į kurį reikia įpilti truputį acto ir įberti druskos ar vien tik įberti draskos.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Uždegiminių odos ligų, žaizdų ir pragulų gydymas

1-2 valgomuosius šaukštus susmulkintų bazilikų lapų užpilkite 200 ml fiziologinio tirpalo (kurio galima nusipirkti vaistinėje), užvirkite, leiskite nusistovėti pusę valandos, nukoškite, atvėsinkite. Šiame tirpale suvilgytu vatos gniužulėliu uždegiminių odos ligų ir pragulų pažeistas vietas bei žaizdas šluostykite kelis kartus per dieną.

Sinusito gydymas

Paruoškite tokį pat bazilikų antpilą, kaip ir gydydami odos ligas. Sergantiems sinusitu į nosį šio antpilo patariama lašinti po kelis lašus 3-4 kartus per dieną.

Dažno vidurių užkietėjimo gydymas

Jei dažnai užkietėja viduriai, 2 kartus per dieną gerkite bazilikų arbatos, tada padarykite 2 savaičių pertrauką ir gydymą pakartokite.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Nemigos ir depresijos gydymas bei streso malšinimas

Gydydami nemigą ir depresiją bei malšindami žalingąjį streso poveikį, gerkite bazilikų arbatos ar maudykitės karšto vandens vonioje su eteriniu bazilikų aliejumi ar bazilikų nuovira. Tiek bazilikų arbata, tiek ir gydomosios vonios ramina pernelyg sudirgusią centrinę nervų sistemą. Pasak mokslininkų, pagal gydomąjį poveikį puodelį bazilikų arbatos galima palyginti su keliomis juodojo šokolado plytelėmis.

Uždegiminių šlapimtakių ir inkstų ligų gydymas

Sergantiems uždegiminėmis šlapimtakių ir inkstų ligomis per dieną mažais gurkšneliais patariama išgerti 0,5 litro bazilikų antpilo.

Kosulio malšinimas

Norėdami geriau atsikosėti bei numalšinti kosulį, 4 kartus per dieną 20 minučių prieš valgį gerkite po 1/4 stiklinės labiau koncentruoto bazilikų antpilo. Šio antpilo ypač naudinga gerti sergantiems kokliušu.

kvapusis bazilikas, Ocinum basillicum, liaudies medicina, prieskoniai

Jei labai gausiai prakaituoja kojos

Gausiai prakaituojančias kojas patariama mirkyti kontrastinėse ar vėsaus vandens vonelėse su bazilikų antpilu. Į šias voneles taip pat naudinga įlašinti kelis lašus eterinio bazilikų aliejaus. Šiose vonelėse kojas patariama mirkyti kasdien 1-2 savaites.

Jei dažnai pučia pilvą

Jei dažnai pučia pilvą, 2 kartus per dieną savaitę laiko gerkite bazilikų arbatos, tada padarykite 2 savaičių pertrauką ir šį gydymą pakartokite.

Pabrėžiame, kad tai - liaudiški patarimai, neįrodyti mokslinėse laboratorijose. Tik išbandyti protėvių ir perduoti iš lūpų į lūpas ateities kartoms. Mūsų tikslas informuoti. Todėl paliekame jums teisę patiems spręsti, tikėti jais ar ne, o dar geriau pasitarkite su gydytoju, dėl galimo šalutinio poveikio.

Jei jūs žinote daugiau naudingų liaudiškų patarimų, pasidalinkite jais su mumis, prisijunkite ir rašykite bloge!

paranormal.lt


Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomone su kitais.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
30.03.2022 laikas 11:21 Pavasarinis tręšimas: ką rinktis?
Jei augalai skursta, gero derliaus nelaukite. Norint gauti – reikia ir duoti. Po žiemos atsigaunantys ir vegetuoti pradedantys augalai bus stipresni ir gyvybingesni, jeigu papildysite reikalingomis maisto medžiagomis. Svarbu nesuklysti ir nepersistengti. Užauginsite sveiką derlių, jei išlaikysite pu...

Skaityti daugiau

11.09.2022 laikas 10:33 Rugsėjį miškuose randasi pirmieji baravykai: tiks ir sriubai, ir kreminiam rizotui (+ receptas)
Rugsėjis – grybų mėgėjų laukiamas mėnuo, juk po truputį miškuose randasi kvapnių ir maistingų baravykų. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, 100 gramų šių rūšies grybų baltymų yra kur kas daugiau nei daržovėse ar vaisiuose, todėl neretai baravykai dar vadinami augaline mėsa....

Skaityti daugiau

27.05.2020 laikas 11:51 Vaistinis šalavijas (Salvia officinalis) Šalavijo nauda
Vaistinis šalavijas (lot. Salvia officinalis) - tai daugiametis puskrūmis, užaugantis iki 60 cm aukščio. Stiebai statūs, šakoti, plaukuoti. Lapai pailgai kiaušiniški, kartais elipsiški, 8 cm ilgio buka viršūne, smulkiai dantytais kraštais. Žiedai mėlyni, kartais balti. Visas augalas padengtas plauke...

Skaityti daugiau

06.03.2019 laikas 08:04 Nerafinuotas ispaninių šalavijų (chia) sėklų aliejus
Ispaninių šalavijų arba chia sėklų aliejuje itin gausu polinesočiųjų riebalų rūgščių Omega-3, B grupės vitaminų, mineralų, antioksidantų ir kitų naudingų medžiagų, kurių dėka šis aliejus pasižymi stipriomis priešuždegiminėmis savybėmis, giliai drėkina, maitina ir jaunina, stangrina odą, lygina smulk...

Skaityti daugiau

14.08.2022 laikas 10:03 Kaip teisingai laistyti daržą?

Daugelis daržininkų mano, jog kuo daugiau ir dažniau laistysi daržo augalus, tuo bus geriau. Tačiau ši nuomonė nėra teisinga. Pirmiausia, skirtingiems augalams reikalingas skirtingas laistymas. Taigi,  kaip teisingai laistyti sodo ir daržo augalus? O gal klausimą reikėtų formuluoti kitaip: k...

Skaityti daugiau