Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Mokslo Afiša » 2020 » Spalio » 2

Žinok, daugiau: Kodėl lėktuvai kartais tyčia tupdomi šiurkščiai?

Ne vienam keliautojui yra tekę patirti šį jausmą. Visas skrydis praeina sklandžiai, tačiau jo pabaigoje lėktuvas nutupia taip šiurkščiai, kad ne vienas keleivis spėja pagalvoti, jog tapo avarijos liudininku. Kietą nusileidimą gali nulemti net kelios skirtingos priežastys – kartais tai yra sąmoningas piloto pasirinkimas.

Svetainės Nodum.lt ir šio straipsnio autoriui yra tekę patirti vieną pakankamai kietą tūpimą. Tiesą sakant, tai buvo net du tūpimai – po pirmojo šiurkštaus kontakto su tako asfaltu lėktuvas ožiuku pašoko aukštyn ir tuoj pat vėl nusileido. Tai nebuvo malonus jausmas, tačiau kartu tai nebuvo ir toks nusileidimas, po kurio įgula klaustų, ar nėra sužeistų. Buvo daug išsigandusių, kurie savo emocijas slėpė po nervingo juoko kauke.

Žinau, kas nulėmė tą nuotykį Frankfurte – skrydžiui artėjant prie pabaigos lėktuvą tampė turbulencija, o tolumoje mačiau, kaip vėjas taršo medžių lajas. Iš tikrųjų, oro sąlygos tikriausiai yra didžiausias kietų tūpimų kaltininkas.

Lėktuvas ore laikosi dėl keliamosios jėgos, kurią sukuria aplink sparnus tekantis oro srautas. Kuo tas srautas stipresnis, tuo keliamosios jėgos daugiau. Stiprus vėjo gūsis gali neblogai pajudinti lėtai skrendantį besileidžiantį lėktuvą – jis gali imti tampytis aukštyn-žemyn. Be to, šoninis vėjas dar verčia koreguoti ir tūpimo kampą. Kitaip tariant, gūsingas vėjas neleidžia tiksliai prognozuoti, kaip lėktuvas reaguos į piloto veiksmus. Sklandus artėjimas prie tūpimo tako gali baigtis šiurkščiu tūpimu, jei paskutinę akimirką pasikeis vėjo kryptis ar užklups stiprus gūsis.

Ne vienas keliautojas pastebi, kad pigių skrydžių oro linijų lėktuvai tupia šiurkščiau. Dažnai tai – tik save išpildanti pranašystė – jūs pastebite tą kietą nusileidimą tik todėl, kad jo tikitės. Tačiau tai taip pat gali būti ir mažiau patyrusių pilotų darbas. Pigių skrydžių oro linijose dažnai dirba jauni pilotai, nes, paprastai sakant, aukštesnio lygio bendrovės moka geresnius atlyginimus ir gali sau leisti samdyti didesnę patirtį sukaupusius pilotus.

Tiesa, kietas nusileidimas gali būti ir tyčinis. Kai oro uosto taką skalauja lietus ir ant jo yra šiek tiek vandens, rekomenduojama lėktuvą stipriau prispausti prie asfalto. Taip padangos gali efektyviai ištaškyti tą stovintį vandenį ir lėktuvas išvengia akvaplanavimo – situacijos, kuomet vanduo tarp padangos ir asfalto pavojingai sumažina sukibimą.

Daugiau apie lėktuvų padangas – šiame vaizdo įraše:

Taigi, šiurkštų nusileidimą dažniausiai lemia oro sąlygos, kiek rečiau – smulkios piloto klaidos ar mechaniniai gedimai. Įprastai kieti tūpimai lėktuvui ar jo keleiviams nepadaro visiškai jokios žalos – orlaiviai yra pritaikyti įvairioms situacijoms ir gali be pažeidimų ištverti ir labai kietą kontaktą su asfaltu. Kita vertus, po labai kieto tūpimo orlaiviui gali prireikti techninės inspekcijos.

Štai 2015 metais Melburno oro uosto asfaltą „Malaysia Airlines“ bendrovės „Airbus A330“ pabučiavo taip stipriai, kad vėliau teko keisti lėktuvo važiuoklę. Tyrimas parodė, kad vėjuotą dieną skrydžio aukštis staiga ėmė mažėti, o pilotas ėmėsi netinkamų veiksmų situacijai suvaldyti. Tuo tarpu 2012 metais „All Nippon Airways“ bendrovės „Boeing 767“ su 193 keleiviais Tokijuje nutūpė taip šiurkščiai, kad lėktuvo fiuzeliažą papuošė rimtas įlinkimas.

Kietas nusileidimas gali baigtis ir rimtomis keleivių ar įgulos narių traumomis. Ypač jei saugos diržai nėra tinkamai priveržti ar rankose yra kietų ir sunkių daiktų. Tačiau dėl to jaudintis neverta – sekite įgulos nurodymus ir nemiegokite lėktuvui tupiant. Pilotai žino, ką daro ir lėktuvai yra sukurti dar ne tokiems kontaktams ištverti.

Šaltinis: Nodum.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
20.08.2019 laikas 12:20 Receptai Virtinukai su bulvėmis ir šonine

Gaminame namuose. Virtinukai su bulvėmis ir šonine. Virtinukai su bulvių ir šoninės įdaru tiekiami su grietinės-sviesto arba grietinės-spirgučių padažais. Skanaus!

Skaityti daugiau

15.07.2019 laikas 10:02 Receptai Kiaulienos muštiniai
Kiaušinius išplakame dubenėlyje. Imame muštą kiaulieną, apvoliojame džiūvėsėliuose, merkiame į kiaušinį ir kepame įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių. Jeigu norite, kad kiaulienos muštiniai būtų storesni, paniruokite du kartus. ...

Skaityti daugiau

02.06.2019 laikas 21:59 Receptai Šiuo receptu gaminu tik puodais – labai skanūs blynai!
Jie labai švelnūs ir išsipūtę – tirpsta burnoje! Suplakame raugintą pieno produktą su kiaušiniais, druska, cukrumi. Įpilkite miltų su soda ir gerai sumaišykite. Išeis tiršta tešla, kuri lėtai slysta iš šaukšto. Dedame dubenėlį su...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau