- 03.07.2023
- 0.0 Reitingas
- 409 Peržiūros
- Komentarai
Laikraštis "The New York Times" įspėjo visuomenę, kad dėl saulės staiga padaugėjo žmonių sergančių turbo vėžiu, ir perspėjo skaitytojus bet kokia kaina vengti saulės, kad išliktų sveiki.
Straipsnyje, pavadintame "Kaip šią vasarą visiškai nesideginti saulėje "1 , autorius teigia, kad "saugaus buvimo saulėje nėra", ir įspėja, kad jei pasiduosite saulės spinduliams, pasiruošite agresyviai vėžio formai.
NY Times teigimu, į saulę turėtumėte eiti tik tada, jei esate pasirengę visiškai blokuoti saulės spindulius. Be to, kad kas dvi valandas teptumėtės apsauginiu kremu nuo saulės "ant visų atvirų odos vietų, įskaitant rankas ir ausų galiukus", siūloma naudoti skrybėlę, drabužius ilgomis rankovėmis ir skėtį.
Discernreport.com praneša: Tačiau tai dar ne viskas. Taip pat rekomenduojama dėvėti visą veidą iki akių dengiančią kaukę arba kaukę, kuri visiškai uždengia galvą, saulės kepuraites, pirštines, akinius nuo saulės ir skydelius. Arba tiesiog galite apskritai neiti į lauką. Dr. Maressa C. Criscito, Niujorko universiteto "Langone Health" dermatologijos docentė, laikraščiui "Times" sakė:2
"Kremo nuo saulės derinimas su skrybėle arba UPF drabužiais, arba sėdėjimas po skėčiu, arba ėjimas į patalpą pietauti per aukštą, maksimalų UV indeksą - visa tai yra dalykai, kuriuos galite daryti papildomai prie kremo nuo saulės naudojimo."
Laikraštis "The Times" netgi pigiai šovė į jūsų asmenį, pažymėdamas, kad dermatologė, su kuria jie kalbėjosi, daktarė Shereene Idriss iš Niujorko, "pasipiktino, kai užsiminė apie socialiniuose tinkluose kartais pasirodančius pranešimus prieš apsaugą nuo saulės, kuriais dalijasi savamoksliai sveikatos ekspertai, manantys, kad sėklų aliejai yra visų šiuolaikinių negalavimų priežastis "3.
Vis dėlto sėklų aliejai yra lygties dalis, kai kalbama apie saulę ir jūsų sveikatą - toliau paaiškinsiu, kodėl. Deja, baime paremtas straipsnis daro didžiulę meškos paslaugą visiems, kurie jį perskaitę mano, kad turi visiškai vengti saulės.
Didžiausia daugelio žmonių baimė, susijusi su saule, yra ta, kad ji gali padidinti odos vėžio riziką. Laikraštis "The Times" neabejotinai pasinaudojo šia baime, rašydamas:4
"1700 m. vidutinė gyvenimo trukmė buvo 30-40 metų. Vidutinis amžius, kai diagnozuojama melanoma, yra 65 metai", - sakė ji [Idriss]. "Jei anksčiau atrodė, kad žmonės rečiau sirgo odos vėžiu, ji teigė, kad taip buvo todėl, kad jie negyveno pakankamai ilgai, kad galėtų juo susirgti".
Tačiau tai neparodo viso paveikslo, kuris yra daug sudėtingesnis. Įprastą saulėtą dieną jūsų organizme gali pasigaminti iki 25 000 tarptautinių vienetų (TV) vitamino D5 , kuris turi priešvėžinį poveikį. Tačiau daugelis žmonių negauna šios naudos, nes nepakankamai būna saulėje, kad optimizuotų vitamino D kiekį.
Pasaulyje vitamino D trūkumas (apibrėžiamas kaip mažiau nei 20 ng/ml) ir nepakankamumas (apibrėžiamas kaip nuo 20 iki mažiau nei 30 ng/ml) paplitęs nuo 40 iki 100 proc.6 Be to, ne kartą įrodyta, kad 20 ng/ml yra visiškai nepakankamas kiekis gerai sveikatai ir ligų prevencijai, todėl, norint išsaugoti sveikatą, nerekomenduojama vartoti mažesnio nei 40 ng/ml (100 nmol/l) kiekio.
Pavyzdžiui, tyrimai parodė, kad pasiekus minimalų 40 ng/ml vitamino D kiekį serume, vėžio rizika sumažėja 67 %, palyginti su 20 ng/ml ar mažesniu kiekiu7.
Tiesa ta, kad stiprios sąsajos su vėžiu gali būti nustatomos priklausomai nuo jūsų buvimo vietos ekvatoriaus atžvilgiu. Dr. Polas Saladinas (Paul Saladino), knygos "Mėsėdžio kodas" ("The Carnivore Code"), kurioje rašoma apie gyvulinės kilmės maistą nuo nosies iki uodegos, autorius ir laidos "Fundamental Health Podcast" vedėjas, teigė: "Žinome, kad kuo toliau nuo ekvatoriaus, tuo dažniau sergama gaubtinės žarnos, krūties, kasos, kiaušidžių, kiaušidžių, smegenų ir inkstų vėžiu bei kraujo vėžiu - daugybine mieloma "8 .
Mintis, kad kuo daugiau laiko praleidžiate saulėje, tuo didesnė rizika susirgti odos vėžiu, taip pat yra klaidinanti - ir toli gražu ne juodai balta. 2021 m. BMJ Occupational & Environmental Medicine9 paskelbtame tyrime nenustatyta jokio ryšio tarp darbo lauke ir krūties vėžio. Be to, sulaukus 50 metų, daugiau saulės ultravioletinių B spindulių (UVR) buvo susiję su mažesne krūties vėžio rizika.
"Išvados rodo, kad ilgalaikis UVR gali sumažinti vėlyvojo krūties vėžio riziką", - teigiama tyrime ir priduriama: "Patarimai dėl reguliaraus trumpalaikio buvimo saulėje lauke galėtų būti apsvarstyti, ypač patalpose dirbančioms moterims. "10 2023 m. atliktoje sisteminėje apžvalgoje panašiai nenustatyta padidėjusios odos melanomos išsivystymo rizikos tarp žmonių, kurie daugiausia dirba lauke11.
Laikraščio "Times" teiginys, kad įdegis yra nesaugus, taip pat yra klaidinantis, nes melaninas - medžiaga, dėl kurios oda po buvimo saulėje atrodo tamsesnė, - skirtas padėti išvengti nudegimų saulėje. Būtent dėl šios priežasties pertraukiamas buvimas saulėje, t. y. atsitiktinis buvimas saulėje, po kurio seka daug dienų ar savaičių, kai saulėje beveik nesilankoma, paprastai kelia daugiau problemų nei reguliarus, dažnas buvimas saulėje, nes yra didesnė tikimybė nudegti ir pažeisti odos DNR.
Kita vertus, reguliarus saulės spindulių poveikis mažina šią riziką, nes įsijungia įgimtos odos, ypač melanino, prisitaikymo sistemos, kurios specialiai sukurtos tam, kad apsaugotų DNR nuo UV spindulių poveikio. Mano interviu su Ari Whitten, knygos "The Ultimate Guide to Red Light Therapy" ("Pagrindinis raudonosios šviesos terapijos vadovas") autore, ji paaiškino:
"Taigi, mūsų organizme yra sukurta sistema, kuri skirta tam, kad galėtume gauti visą saulės šviesos teikiamą naudą be DNR pažeidimų ir padidėjusios odos vėžio rizikos. Šviesą geriausia suprasti kaip maistinę medžiagą.
Lygiai taip pat, kaip mums reikia pakankamai maistinių medžiagų iš maisto, kurį valgome, lygiai taip pat, kaip mūsų kūnams reikia fizinio judėjimo, kad normaliai funkcionuotų ląstelės, taip pat mums reikia pakankamai šviesos, kad normaliai funkcionuotų ląstelės. Jei saulės šviesos nėra, ląstelės veikia nenormaliai. Yra daugybė mechanizmų, kuriais tai vyksta.
Akivaizdu, kad labiausiai žinomas yra vitaminas D, kuris reguliuoja daugiau kaip 2 000 genų, susijusių su imunine sveikata, raumenų ir kaulų sistemos sveikata ir daugeliu kitų dalykų. Tačiau yra ir daug kitų mechanizmų."
Odos vėžys susijęs su linolo rūgštimi
Kalbant apie "The Times" užuominą apie sėklų aliejų, ironiška, kad jie ją paminėjo, nes linolo rūgštis (LA), pagrindinis riebalas, esantis polinesočiuosiuose riebaluose, įskaitant augalinius ir (arba) sėklų aliejus, yra susijusi su melanoma.
1987 m. atlikto tyrimo metu iš 100 melanoma sergančių pacientų ir 100 melanoma nesergančių žmonių buvo paimta 12 riebalinio audinio mėginių ir ištirta, ar juose yra riebalų rūgščių. Visų tiriamųjų audiniuose ne tik padaugėjo linolo rūgšties, bet ir polinesočiųjų riebalų rūgščių (PUFA) procentinė dalis melanoma sergančių pacientų audiniuose buvo gerokai didesnė.
"Daroma prielaida, kad padidėjęs polinesočiųjų riebalų rūgščių vartojimas su maistu gali turėti įtakos melanomos etiologijai", - daro išvadą tyrėjai. 13 Be to, didelis LA vartojimas gali padidinti nudegimo saulėje riziką, o to jūs nenorite, nes būtent tai skatina odos vėžio atsiradimą.
Išbraukę iš savo raciono sėklų aliejų, smarkiai sumažinsite nudegimo saulėje ir odos vėžio riziką, nes jautrumą UV spinduliuotės žalai lemia PUFA kiekis racione. Tai beveik kaip ciferblatas. Nuo PUFA priklauso, kaip greitai nudegs jūsų oda ir kaip greitai išsivystys odos vėžys. Pasak Saladino:14
"Ar gali būti, kad padidėjęs linolo rūgšties vartojimas gali sukelti ląstelių membranų trapumą, o tai gali lemti oksidacinę žalą saulėje, lemiančią DNR pažeidimus ir tada daugiau melanocitinių apgamų pirmtakų ar melanomos, ar tas pats gali vykti su plokščia oda ir bazine?
Sakyčiau, kad taip. Literatūra to dar nepatvirtina, nes nebuvo atlikta jokių tai nagrinėjančių tyrimų. Mums reikia daug daugiau tyrimų su linolo rūgštimi... Man didelį susirūpinimą kelia tai, kad sėklų aliejuose esanti linolo rūgštis yra vienas didžiausių lėtinių ligų veiksnių žmonėms."
Saulės spindulių poveikis yra naudingas sveikatai
Pavojus sveikatai dėl buvimo saulėje kyla dėl nudegimo, t. y. dėl per didelio saulės poveikio. "Kadangi sąvoka "perdegimas" nėra apibrėžta, visuomenė yra verčiama manyti, kad saulės spindulių reikia vengti ir kad saulės spindulių vengimas nekelia rizikos", - 2018 m. rašė Pietų Karolinos medicinos universiteto ir Leideno universiteto medicinos centro Nyderlanduose mokslininkai15.
Iš tikrųjų saulės spindulių teikiama nauda yra labai įvairi, o jos netenkate, jei nepakankamai būnate saulėje. Tai neapsiriboja vien vitaminu D, kuris greičiausiai yra saulės poveikio žymuo, bet ne vien jis lemia visą saulės teikiamą naudą. Žurnale "International Journal of Environmental Research and Public Health" paskelbtame komentare paaiškinta:16
"Nustatyti mediatoriai, susidarantys dėl saulės poveikio, yra vitaminas D, azoto oksidas, dopaminas, beta-endorfinas, urokano rūgštis ir glutamatas. Vitamino D papildai nėra tinkamas saulės poveikio pakaitalas... Mūsų išvada yra ta, kad ne deginantis UV spindulių poveikis yra naudingas sveikatai ir - saikingai - turėtų būti rekomenduojamas kaip toks."
Pavyzdžiui, saulės poveikis padidina cirkuliuojančio azoto oksido kiekį, kuris mažina aukšto kraujospūdžio ir širdies ir kraujagyslių ligų riziką.17 Tuo tarpu su mažu saulės poveikiu susijusi rizika sveikatai yra tokia:18
- Specifiniai vėžiniai susirgimai
- išsėtinė sklerozė
- Cukrinis diabetas
- Širdies ir kraujagyslių ligos
- autizmas
- Alzheimerio liga
- Su amžiumi susijusi geltonosios dėmės degeneracija.
Be to, jei tinkamai būnate saulėje, artimieji infraraudonieji saulės spinduliai prasiskverbia giliai į jūsų organizmą ir aktyvuoja citochromo c oksidazę, kuri savo ruožtu skatina melatonino gamybą jūsų mitochondrijose. Jūsų mitochondrijose gaminamas ATP - jūsų kūno energijos valiuta. Šalutinis šios ATP gamybos produktas yra reaktyviosios oksidacinės rūšys (ROS), kurios sukelia oksidacinį stresą.
Per didelis ROS kiekis pažeidžia mitochondrijas ir prisideda prie neoptimalios sveikatos, uždegimų ir lėtinių sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas, nutukimas ir trombozė (kraujo krešuliai). Tačiau melatoninas iš esmės išvalo ROS, kurie pažeidžia jūsų mitochondrijas. *****
Per didelis ROS kiekis pažeidžia mitochondrijas ir prisideda prie neoptimalios sveikatos, uždegimų ir lėtinių sveikatos sutrikimų, tokių kaip diabetas, nutukimas ir trombozė (kraujo krešuliai). Tačiau melatoninas iš esmės išvalo ROS, kurie pažeidžia jūsų mitochondrijas. *****
Taigi, jei per dieną daug būsite saulėje, jūsų mitochondrijos bus nuplautos melatoninu ir taip sumažės oksidacinis stresas.19,20 Siauros juostos ultravioletinių B spindulių, arba NB-UVB, poveikis netgi duoda dar vieną mažai žinomą naudą - moduliuoja žmogaus žarnyno mikrobiomą.21
Saugaus ir protingo buvimo saulėje rekomendacijos
Kad saulės spindulių teikiama nauda būtų kuo didesnė, o rizika kuo mažesnė, kasdien saulėje turėtumėte praleisti nedaug laiko, palaipsniui didindami saulės spindulių kiekį, kad nenudegtumėte. Saladino tai vadina saulės kaulo kūrimu22.
"Jei jūsų oda šviesi, prisidenkite, šiek tiek būkite saulėje, susikurkite saulės kalusą... į skirtingus odos sluoksnius patenka UVA ir UVB. Palaipsniui tamsinkite tą UVB gaminantį melaniną ir palaipsniui galvokite apie buvimą saulėje.
Kaip namų darbą, kuris yra mano receptas jums, palaipsniui eikite į saulę ... tai jūsų galimybė papildyti saulės atsargas ... Jei ketinate būti saulėje per ilgai, kad, atsižvelgiant į jūsų santykinį melanino kiekį odoje, galėtumėte saugiai būti saulėje nenudegdami, tuomet užsidenkite."
Tuo tarpu nepamirškite savo mityboje mažinti LA, vengdami itin apdorotų maisto produktų, ir papildykite savo organizmą maistinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, astaksantinu, kurios pasižymi apsauginiu UV spindulių poveikiu, padedančiu iš vidaus sumažinti nudegimo saulėje ir su tuo susijusių odos pažeidimų riziką.
- 1, 2, 3, 4 The New York Times May 29, 2023
- 5 J Steroid Biochem Mol Biol. 2019 May;189:228-239. doi: 10.1016/j.jsbmb.2018.12.010. Epub 2019 Jan 4
- 6 Endocr Pract. 2021 May; 27(5): 484-493
- 7 PLOS ONE 2016; 11 (4): e0152441
- 8 YouTube, CarnivoreMD, The Sun Episode May 10, 2022, 20:13
- 9, 10 Occupational and Environmental Medicine 2021;78:286-292
- 11 J Surg Res. 2023 Mar;283:274-281. doi: 10.1016/j.jss.2022.10.025. Epub 2022 Nov 21
- 12, 13 Nutr Cancer. 1987;9(4):219-26. doi: 10.1080/01635588709513930
- 14 YouTube, CarnivoreMD, The Sun Episode May 10, 2022, 39:52
- 15, 16, 17, 18 Int. J. Environ. Res. Public Health 2018, 15(12), 2794; doi: 10.3390/ijerph15122794
- 19 Physiology February 5, 2020; doi: 10.1152/physiol.00034.2019
- 20 YouTube, MedCram, Sunlight: Optimize Health and Immunity January 21, 2022
- 21 Front Microbiol. 2019; 10: 2410
- 22 YouTube, CarnivoreMD, The Sun Episode May 10, 2022, 53:05
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau