Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Mokslo Afiša » 2021 » Birželio » 15

Žmonės evoliucionuoja greičiau nei bet kada anksčiau. Tyrimas teigia, kad priežastis nėra genetinė

(Paranormal) Nuo pat gyvybės pradžios mūsų protėviai prisitaikė, poravosi ir mirė, perduodami mažytes genetines mutacijas, kurios galiausiai padarė žmones tokius, kokie esame dabar. 

Tačiau, kaip rodo naujas tyrimas, evoliucija nebėra griežtai susijusi su genais. Vietoj to žmonių kultūra gali skatinti evoliuciją greičiau nei genetinės mutacijos.

Pagal šią koncepciją evoliucijai nebereikia, kad genetinės mutacijos, suteikiančios išlikimo pranašumą, būtų perduodamos ir plačiai paplistų. Vietoj to per kultūrą perduodamas išmoktas elgesys yra "mutacijos", suteikiančios išlikimo pranašumą.

Mokslininkai teigia, kad ši vadinamoji kultūrinė evoliucija dabar gali lemti žmonijos likimą stipriau nei natūralioji atranka.

"Kai virusas užpuola rūšį, ji paprastai genetinės evoliucijos dėka įgyja imunitetą tam virusui", - "Live Science" sakė tyrimo bendraautorius Zachas Woodas, Meino universiteto Biologijos ir ekologijos mokyklos habilituotas mokslų daktaras.

Tokia evoliucija vyksta lėtai, nes tie, kurie yra imlesni, išmiršta, ir tik tie, kurie išgyvena, perduoda savo genus. 

Tačiau šiais laikais žmonėms dažniausiai nereikia genetiškai prisitaikyti prie tokių grėsmių. Vietoj to mes prisitaikome kurdami vakcinas ir kitas medicinines intervencijas, kurios yra ne vieno žmogaus darbo rezultatas, o daugelio žmonių, besiremiančių sukauptomis kultūrinių žinių "mutacijomis".

Kurdama vakcinas žmonių kultūra tobulina savo kolektyvinę "imuninę sistemą", - sakė tyrimo bendraautorius Timas Voringas (Tim Waring), Meino universiteto socialinių ir ekologinių sistemų modeliavimo docentas.

Kartais kultūrinė evoliucija gali lemti genetinę evoliuciją. "Klasikinis pavyzdys - tolerancija laktozei, - sakė Waringas "Live Science". "Karvės pieno gėrimas prasidėjo kaip kultūrinis bruožas, kuris vėliau paskatino žmonių grupės [genetinę] evoliuciją."

Šiuo atveju kultūriniai pokyčiai vyko prieš genetinius, o ne atvirkščiai. 

Kultūrinės evoliucijos koncepciją pradėjo kurti pats evoliucijos tėvas, sakė Waringas. Čarlzas Darvinas suprato, kad elgesys gali vystytis ir būti perduodamas palikuonims taip pat, kaip ir fiziniai bruožai, tačiau jo laikų mokslininkai manė, kad elgesio pokyčiai yra paveldimi. Pavyzdžiui, jei motina turėjo bruožą, dėl kurio buvo linkusi mokyti dukrą ieškoti maisto, ji šį paveldėtą bruožą perduodavo dukrai. Savo ruožtu jos dukra galėjo būti labiau linkusi išgyventi, todėl šis bruožas populiacijoje būtų labiau paplitęs. 

Waringas ir Woodas savo naujame tyrime, birželio 2 d. paskelbtame žurnale "Proceedings of the Royal Society B", teigia, kad tam tikru metu žmonijos istorijoje kultūra pradėjo perimti evoliucinę kontrolę iš mūsų DNR. Jie teigia, kad dabar kultūriniai pokyčiai leidžia mums vystytis taip, kaip vien tik biologiniai pokyčiai negalėtų.

Štai kodėl: Kultūra yra orientuota į grupes, o žmonės šiose grupėse bendrauja, mokosi vieni iš kitų ir mėgdžioja vieni kitus. Toks grupinis elgesys leidžia žmonėms perduoti prisitaikymą, kurio jie išmoko per kultūrą, greičiau, nei genai gali perduoti panašią naudą išgyvenimui.

Individas per trumpą laiką gali išmokti įgūdžių ir informacijos iš beveik neriboto skaičiaus žmonių ir, savo ruožtu, skleisti šią informaciją daugeliui kitų. Ir kuo daugiau žmonių, iš kurių galima mokytis, tuo geriau. Didelės grupės problemas sprendžia greičiau nei mažesnės, o grupių tarpusavio konkurencija skatina prisitaikymus, kurie gali padėti toms grupėms išlikti.

Plintant idėjoms, kultūrose atsiranda naujų bruožų.

Priešingai, žmogus paveldi genetinę informaciją tik iš dviejų tėvų ir savo kiaušinėliuose ar spermoje sukaupia palyginti nedaug atsitiktinių mutacijų, o tai užtrunka apie 20 metų, kol ji perduodama nedidelei saujelei vaikų. Tai tik daug lėtesnis pokyčių tempas.

"Ši teorija buvo seniai sukurta, - sakė su šiuo tyrimu nesusijęs Kalifornijos Mercedo universiteto kognityvinių ir informacijos mokslų docentas Polas Smaldino (Paul Smaldino). "Žmonės jau seniai stengiasi aprašyti, kaip evoliucinė biologija sąveikauja su kultūra".

Tyrėjai mano, kad gali būti, jog žmogaus kultūros atsiradimas yra esminis evoliucijos etapas.

"Pagrindinis jų argumentas yra tas, kad kultūra yra kita evoliucinė pereinamoji būsena, - "Live Science" sakė Smaldino.

Per visą gyvybės istoriją pagrindinės pereinamosios būsenos turėjo didžiulį poveikį evoliucijos tempui ir krypčiai. Ląstelių su DNR evoliucija buvo didelė pereinamoji būsena, o kai atsirado didesnės ląstelės su organelėmis ir sudėtingomis vidinėmis struktūromis, žaidimas vėl pasikeitė. Ląstelių susiliejimas į augalus ir gyvūnus buvo dar vienas didelis pokytis, kaip ir lyties evoliucija, perėjimas prie gyvybės sausumoje ir pan.

Kiekvienas iš šių įvykių pakeitė evoliucijos eigą, o dabar žmonės gali būti dar vienos evoliucinės transformacijos įkarštyje. Galbūt vis dar evoliucionuosime genetiškai, tačiau tai gali nebeturėti didelės įtakos žmogaus išlikimui.

"Labai tolimoje perspektyvoje mes manome, kad žmonės evoliucionuoja iš atskirų genetinių organizmų į kultūrines grupes, kurios veikia kaip superorganizmai, panašiai kaip skruzdžių kolonijos ir bičių aviliai", - teigė Waringas.

Tačiau genetika lemia bičių kolonijas, o žmogaus superorganizmas egzistuos atskiroje kategorijoje. Kaip tas superorganizmas atrodys tolimoje ateityje, neaišku, bet greičiausiai prireiks kaimo, kad tai išsiaiškintume. 

Jei manai, kad ši informacija buvo naudinga, pasidalink, prenumeruok ir padėkok...

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
20.09.2021 laikas 07:57 Per audrą Prancūzijoje vaizdo įrašu užfiksuotas NSO laivynas
2021 m. rugsėjo 16 d. virš Monpeljė, Prancūzijoje, liudininkas per audrą užfiksavo nuostabų reiškinį. Keli šviečiantys NSO tvarkingai judėjo debesyse.

Skaityti daugiau

19.09.2021 laikas 22:35 Sprogimas! Visuomenės sveikatos duomenys: 80 proc. mirusiųjų nuo COVID-19 rugpjūčio mėn. buvo paskiepyti žmonės
Paskelbti dar vieni įrodymai, patvirtinantys, kad Kovid-19 vakcinacijos programa yra didžiulė nesėkmė, kurie patvirtina, kad per visą rugpjūčio mėnesį 80 % žmonių, tariamai mirusių nuo Kovid-19, buvo paskiepyti nuo šios ligos....

Skaityti daugiau

19.09.2021 laikas 19:44 Liaudiški mastopatijos gydymo metodai

Yra žinoma daug patikrintų liaudiškų metodų krūtų ligoms gydyti. Pateikiame keletą iš jų.

Skaityti daugiau

19.09.2021 laikas 18:50 Gydymas bičių pikiu

Bičių pikis dar vadinamas bičių klijais. Apie gydomąsias bičių pikio savybes žinota dar senovės Graikijoje ir Romoje bei Rytų šalyse. Bičių pikiu įvairias ligas bando gydyti ne tik liaudies medicinos žinovai, bet ir gydytojai.

...

Skaityti daugiau

19.09.2021 laikas 10:07 Naujas Misūrio COVID informatorius: ligoninės meluoja visuomenei apie COVID ir galiu tai įrodyti

Ir net uždarius tris ketvirtadalius mūsų intensyviosios terapijos skyrių pajėgumų, jie vis tiek niekada nebuvo užpildyti daugiau nei 50 proc. dėl drastiškai sumažėjusių bendrų pajėgumų. Šios medicinos sistemos, teigiančios, kad yra perpildytos COVID pacientų, greičiausiai meluoja visuomenei

...

Skaityti daugiau

19.09.2021 laikas 12:52 Receptai | Patiekalai Sausainiai su kefyru recepto. Paprasta ir skanu su obuolių įdaru

Visi draugai prašo sausainiu pagamintu su kefyru recepto. Paprasta ir skanu su obuolių įdaru

Skaityti daugiau

16.09.2021 laikas 11:13 Receptai | Patiekalai Dietinis avižinių dribsnių pyragas be miltų ir cukraus

Mažo kaloringumo kepiniai pasirodo tokie pat skanūs kaip ir įprasti, originalaus ir neįprasto skonio.

Skaityti daugiau

16.09.2021 laikas 10:09 Receptai | Patiekalai Ypatingai gardūs blynai, kurie nelimpa prie keptuvės

Mano močiutė žino, kaip gaminami skaniausi blynai. Kiekvienas blynas yra tarsi meno kūrinys. Jie taip tinka prie arbatos, o jei dar pridėsite medaus…

Skaityti daugiau