Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Kosmosas » 2022 » Balandžio » 10

Nauja teorija rodo, kad tamsioji medžiaga gali būti ekstradimensinė kosminė pabėgėlė

Tamsiąją medžiagą, neaiškią medžiagą, sudarančią didžiąją dalį Visatos masės, gali sudaryti masyvios dalelės, vadinamos gravitonais, kurios pirmą kartą atsirado pirmą akimirką po Didžiojo sprogimo.

Ir šios hipotetinės dalelės gali būti kosminiai pabėgėliai iš papildomų matmenų, teigiama naujoje teorijoje. 

Tyrėjų skaičiavimuose užsimenama, kad šių dalelių galėjo būti sukurta kaip tik tiek, kiek reikia, kad būtų galima paaiškinti tamsiąją medžiagą, kurią galima "pamatyti" tik per jos gravitacinę trauką įprastai materijai.

"Masyvūs gravitonai susidaro ankstyvojoje Visatoje susidūrus paprastosioms dalelėms.

Buvo manoma, kad šis procesas yra pernelyg retas, kad masyvūs gravitonai galėtų būti kandidatai į tamsiąją medžiagą", - "Live Science" sakė tyrimo bendraautorius Giacomo Cacciapaglia, Liono universiteto (Prancūzija) fizikas.

Tačiau vasario mėnesį žurnale "Physical Review Letters" paskelbtame naujame tyrime G. Cacciapaglia kartu su Korėjos universiteto fizikais Haiying Cai ir Seung J. Lee nustatė, kad ankstyvojoje Visatoje galėjo susidaryti pakankamai tokių gravitonų, kad būtų galima paaiškinti visą šiuo metu Visatoje aptinkamą tamsiąją medžiagą.

Tyrime nustatyta, kad gravitonų, jei jie egzistuoja, masė būtų mažesnė nei 1 megaelektronvoltas (MeV), t. y. ne daugiau kaip du kartus didesnė už elektrono masę.

Šis masės lygis yra gerokai mažesnis už tą, kuriuo Higso bozonas sukuria įprastinės materijos masę, o tai yra labai svarbu, kad pagal modelį jų susidarytų pakankamai, kad būtų galima paaiškinti visą Visatoje esančią tamsiąją medžiagą. (Palyginimui, lengviausia žinoma dalelė - neutrinas - sveria mažiau nei 2 elektronvoltus, o protonas - maždaug 940 MeV, kaip nurodo Nacionalinis standartų ir technologijų institutas).

Komanda šiuos hipotetinius gravitonus aptiko ieškodama papildomų matmenų, kurie, kaip įtaria kai kurie fizikai, egzistuoja greta stebimų trijų erdvės matmenų ir ketvirtojo matmens - laiko, įrodymų.

Pagal komandos teoriją, kai gravitacija sklinda per papildomus matmenis, ji materializuojasi mūsų Visatoje kaip masyvūs gravitonai. 

Tačiau šios dalelės tik silpnai sąveikautų su įprasta materija ir tik per gravitacijos jėgą.

Šis apibūdinimas labai panašus į tai, ką žinome apie tamsiąją medžiagą, kuri nesąveikauja su šviesa, tačiau daro gravitacinį poveikį visur Visatoje. Šis gravitacinis poveikis, pavyzdžiui, neleidžia galaktikoms išsisklaidyti.

"Pagrindinis masyvių gravitonų, kaip tamsiosios medžiagos dalelių, privalumas yra tas, kad jie sąveikauja tik gravitaciniu būdu, todėl gali išvengti bandymų aptikti jų buvimą", - sakė Cacciapaglia.

Priešingai, kiti siūlomi kandidatai į tamsiąją medžiagą, pavyzdžiui, silpnai sąveikaujančios masyvios dalelės, aksionai ir neutrinai, taip pat gali būti juntami dėl labai subtilios sąveikos su kitomis jėgomis ir laukais.

Tai, kad masyvūs gravitonai beveik nesąveikauja per gravitaciją su kitomis Visatoje esančiomis dalelėmis ir jėgomis, suteikia dar vieną privalumą.

"Dėl labai silpnos sąveikos jie suyra taip lėtai, kad išlieka stabilūs per visą Visatos gyvavimo laiką, - sakė Cacciapaglia, - Dėl tos pačios priežasties jie lėtai susidaro Visatos plėtimosi metu ir ten kaupiasi iki šiol."

Anksčiau fizikai manė, kad gravitonai yra mažai tikėtini kandidatai į tamsiąją medžiagą, nes juos sukuriantys procesai yra itin reti. Dėl to gravitonai būtų kuriami daug lėčiau nei kitos dalelės.

Tačiau komanda nustatė, kad per pikosekundę (trilijoninę sekundės dalį) po Didžiojo sprogimo šių gravitonų turėjo būti sukurta daugiau, nei teigė ankstesnės teorijos.

Tyrimo metu nustatyta, kad šio padidėjimo pakako, kad masyvūs gravitonai visiškai paaiškintų Visatoje aptinkamos tamsiosios medžiagos kiekį. 

"Šis padidėjimas iš tiesų buvo šokas, - sakė Cacciapaglia. "Turėjome atlikti daugybę patikrinimų, kad įsitikintume, jog rezultatas teisingas, nes dėl to keičiasi paradigma, pagal kurią masyviuosius gravitonus laikome potencialiais kandidatais į tamsiąją medžiagą."

Kadangi masyvūs gravitonai susidaro žemiau Higgso bozono energijos skalės, jie yra laisvi nuo neapibrėžtumų, susijusių su aukštesnės energijos skalėmis, kurias dabartinė dalelių fizika nelabai gerai aprašo.

Komandos teorija susieja dalelių greitintuvuose, pavyzdžiui, Didžiajame hadronų greitintuve, tiriamą fiziką su gravitacijos fizika.

Tai reiškia, kad galingi dalelių greitintuvai, tokie kaip būsimasis žiedinis greitintuvas CERN, kuris turėtų pradėti veikti 2035 m., galėtų medžioti šių potencialių tamsiosios materijos dalelių įrodymus.

"Tikriausiai geriausią šansą turime būsimuose didelio tikslumo dalelių greitintuvuose", - sakė Cacciapaglia. "Šiuo metu mes tai tiriame."

paranormal.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
30.07.2019 laikas 19:36 Receptai Lašiša su špinatų ir pomidorų padažu
Gaminame namuose. Lašiša su špinatų ir pomidorų padažu. Šiek tiek pakepinus dedame nuplautus špinatų lapus ir kepiname dar kelias minutes vis pamaišant. Pilame grietinėlę, beriame Parmezano sūrį, išmaišome, sudedame į keptuvę laši...

Skaityti daugiau

06.06.2019 laikas 12:52 Receptai Skanių varškės spurgų receptas
Gaminame. Varškės spurgos Į dubenį dedame varškę, pertriname šakute, mušame kiaušinius, beriame druską, cukrų, vanilinį cukrų. Sodą nugesiname šlakeliu acto ir taip pat pilame į dubenį. Visus ingredientus gerai išmaišome, dalimis ...

Skaityti daugiau

14.09.2018 laikas 07:51 Receptai Vaistažolių mišiniai kraujuojant dantenoms
Kraujuojant dantenoms liaudies medicinoje, vaistažolių mišiniai kraujuojant dantenoms, dantenos, kraujuoja dantenos, receptai dantenoms, liaudiški patarimai gydant ligas, kaip išgyti, netradicinė medicina, kaip gydytis vaistažolėm...

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
21.01.2025 laikas 22:10 Astrofizikai mano, kad Žemė paėmė Mėnulį iš kitos planetos
Tradiciškai manoma, kad Mėnulis atsirado po didelio susidūrimo su Žeme, tačiau naujas tyrimas, atliktas Pensilvanijos universiteto mokslininkų, siūlo alternatyvų požiūrį. Jie teigia, kad Mėnulis galėjo kilti iš kitos Saulės sistemos vietos ir vėliau ...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 21:55 Gyvenamos planetos galėjo atsirasti anksčiau nei galaktikos, mano mokslininkai
Ilgą laiką astronomai buvo įsitikinę, kad galaktikos atsirado prieš formuojantis planetoms. Tačiau naujausi tyrimai, vadovaujami Danielio Valeno iš Portsmuto universiteto, atskleidžia, kad gyvybės galimybės galėjo egzistuoti ankstyvosios Visatos stad...

Skaityti daugiau

21.01.2025 laikas 07:29 Dukra ištekėjo už vyro, kuris ją tempia žemyn ir manipuliuoja ja, kaip jam patinka
Jaunos šeimos gyvenimas su tėvais gali atrodyti kaip patogus sprendimas, tačiau tai dažnai atneša nesusipratimų ir įtampų. Šiame straipsnyje nagrinėsime iššūkius, su kuriais susiduria poros, kai tėvai nori padėti, o jaunųjų šeimos nariai nesuvokia, k...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:40 Mano vyro tėvai nenorėjo mums padėti įsigyti butą, tačiau patys nusipirko naują automobilį

Šeimos dinamikos dažnai yra sudėtingos, ypač kai kalbama apie finansinę paramą. Mano vyro tėvai, nors ir gyvenantys gerai, atsisako padėti mums nusipirkti nuosavą būstą. Tai sukėlė daug klausimų ir iššūkių mūsų santykiuose. Šiame straipsnyje pasid...

Skaityti daugiau

20.01.2025 laikas 07:14 Senovės kinų horoskopas: stichijų įtaka jūsų charakteriui
Senovės kinų horoskopas, pasiremiantis penkiomis stichijomis – ugnimi, vandeniu, žeme, medžiu ir metalas – siūlo unikalų požiūrį į asmenybės bruožus ir likimo iššūkius. Šiame straipsnyje sužinosite, kaip gimimo metų paskutinis skaičius gali atskleist...

Skaityti daugiau