Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2022 » Spalio » 9

Prieš šimtą metų rastas driežas yra artimas pterozaurų giminaitis

Beveik prieš šimtmetį Škotijoje buvo rastas nedidelio dvikojo roplio, vadinamo scleromochela, skeletas. Dabar, kompiuterinės tomografijos metodu išsamiai ištyrę šio gyvūno skeletą, mokslininkai padarė išvadą, kad prieš juos - pirmųjų pasaulyje skraidančių stuburinių - pterozaurų, kurie mezozojaus eroje karaliavo danguje, sausumos giminaitis.

Scleromochlus taylori - nedidelis maždaug 18 cm ilgio roplys, gyvenęs triaso pabaigoje, maždaug prieš 230 mln. metų, buvo aprašytas 1907 m. Po to daugelį metų paleontologai ginčijosi, kokią sisteminę vietą roplių evoliucijos medyje užima skleromochlas: jis buvo laikomas pterozaurų giminaičiu, dinozaurų "pusbroliu" arba tam tikros šalutinės roplių raidos atšakos nariu. 

Tiksliai identifikuoti buvo sunku dėl to, kad nebuvo rasta jokių scleromochela kaulų: jos holotipas buvo tik atspaudas smiltainio luite, išlikęs sunaikinus gyvūno skeletą. Norėdami jį išanalizuoti, mokslininkai turėjo vašku arba lateksu užpildyti akmens ertmes. Dabar kompiuterinės tomografijos pagalba mokslininkams pavyko gauti pirmąjį kompiuterinį skeleto modelį, kuriuo neregėtu tikslumu atkurta skleromolio kaulų struktūra.

Todėl mokslininkai galiausiai nustatė, kad 2014 m. iškelta prielaida buvo teisinga: scleromochlus yra artimas skraidančių pterozaurų giminaitis, priklausantis pterosauromorfų šeimai - lagerpethidams. Informatyviausia yra užpakalinių galūnių sandara, ypač blauzdos, kulkšnys ir kulnai: tik juose slypi subtilūs bruožai, rodantys artimą lacropetidų ir pterozaurų giminystę. 

Nors Scleromolchus negalėjo būti tiesioginis pterozaurų protėvis (jie Žemėje atsirado maždaug tuo pačiu metu kaip ir jis), jo anatomijos bruožai atskleidžia, kaip atrodė pirmųjų skraidančių roplių protėviai mūsų planetoje. Atrodo, kad tai buvo maži vabzdžiaėdžiai gyvūnai, kurie, kitaip nei dinozaurai, judėjo dviem arba keturiomis kojomis. 

Taip pterozaurų protėviai galėjo

Taip pterozaurų protėviai galėjo "transformuotis" į skraidančius driežus / © obscuredainosaurfacts.com 

Naujasis atradimas ne tik išsprendžia šimtmečio senumo paleontologinį ginčą, bet ir paaiškina ankstyvąją pterozaurų istoriją, kurią vis dar gaubia paslaptis. Nors šie ropliai mezozojaus danguje dominavo daugiau nei 150 mln. metų, jų kilmė mums tebėra paslaptis.  

Prireiks naujų senovinių driežų, galbūt panašių į skleročius, atradimų, kad būtų galutinai atsakyta į klausimą: iš kur atsirado pterozaurai ir kaip jie atrodė savo istorijos pradžioje?

Tyrimas paskelbtas žurnale "Nature". Viršelio nuotrauka: Sklerozaurų pora triaso miške / © 10.1038/s41586-022-05284-x

paranormal.lt

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Čia, niekas jūsų neseka! Būkite laisvi. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
05.02.2023 laikas 23:05 Po FTB reido Niujorke uždaryta slapta komunistinės Kinijos policijos nuovada
Po JAV Federalinio tyrimų biuro (FTB) reido Niujorke uždaryta komunistinės Kinijos režimo valdoma slapta Kinijos policijos nuovada.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 19:29 Klonai, kuriais jie nori mus pakeisti, jau užaugo?

Jau kelias savaites konspiracijos forumuose diskutuojama apie internete pasirodžiusių vakarėlių nuotraukų kilmę.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 17:28 Anglijoje per kelias minutes dingo moteris, vedžiojusi šunį parke, be jokių pėdsakų

Anglijos Lankašyro grafystėje toliau ieškoma dingusios 45 metų Nicolė Bulli, kuri per kelias minutes keistai dingo be žinios parke vedžiodama šunį.

Skaityti daugiau

Nemokami skelbimai

05.02.2023 laikas 22:48 Receptai | Patiekalai "Daugelio pamirštas receptas, ir ne veltui - labai skanus": švelnūs bulvių riestainiai (juos dažnai gamindavo mano mama)
Minkšti, švelnūs ir labai, labai skanūs bulvių riestainiai! Mano mama dažnai juos gamindavo, o dabar ir aš juos gaminu. Lengva, greita ir ekonomiška! Dalinuosi šiuo receptu su jumis.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 22:17 Receptai | Patiekalai "Aš imu stiklinę kefyro, kiaušinį ir 10 minučių": cukraus suktinukai (mama juos gamindavo prie arbatos, dabar ir aš juos gaminu)
Minkšti, kvapnūs ir labai skanūs cukraus suktinukai! Mano mama juos dažnai kepdavo arbatai, o dabar juos kepu ir savo šeimai. Juos galima greitai ir lengvai pagaminti.

Skaityti daugiau

05.02.2023 laikas 10:28 Tauta Siūlo Nuomonės ir komentarai: Patys „durni“
2021-ieji. Per visus kanalus triūbijama, kad Lietuva pradeda įgyvendinti elektros energijos rinkos liberalizavimą buitiniams vartotojams. Paskutinė iš ES šalių įgyvendina direktyvas. Nors direktyvose apie tokį liberalizavimą, koki...

Skaityti daugiau