Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Teisė | Patarimai » 2022 » Spalio » 19

Prasideda medžioklės sezonas varant – ką reikia žinoti medžiotojams?

Nuo š. m. spalio 15 dienos prasideda medžioklių su varovais sezonas. Jis tęsiasi iki sausio 31 d. Jau šį savaitgalį daugelis medžioklės plotų naudotojų skelbs sezono atidarymą.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nori atkreipti medžiotojų dėmesį, kurių medžioklės plotų vienetai yra Afrikinio kiaulių maro užkrėstose teritorijose (t. y. kur yra nustatytas AKM virusas) į prevencines priemones ir pateikti rekomendacijas, kurios leistų neišplatinti AKM į dar neapimtus ir greta esančius medžioklės ploto vienetus.

VMVT rekomenduoja:

  1. AKM užkrėstose teritorijose, kuriose nustatytas aktyvus AKM viruso cirkuliavimas, nevykdyti medžioklių varant, kad užsikrėtę AKM virusu šernai nebūtų išvaikomi į neužkrėstą teritoriją.
  2. Besiribojančiuose su AKM užkrėsta teritorija medžioklės plotų vienetuose taip pat nevykdyti medžioklių varant, kad sveiki šernai nebūtų išvaromi į užkrėstas teritorijas ir iš ten neparsineštu viruso.
  3. Jei medžioklės varant organizuojamos tiek užkrėstuose medžioklės plotų vienetuose ir šalia jų, rekomenduojama medžiojant varant nenaudoti palaidų šunų,  o jei šunys vis vien yra naudojami -  nepaleisti jų nuo pavadžių, kad kuo mažiau būtų vaikomi šernai ir jų judėjimo plotas būtų kuo mažesnis.
  4. Radus šernų gaišenas, ar tai būtų akivaizdi auto įvykio pasekmė, ar sužeidimo atvejis medžioklės metu, ar tik šerno gaišenos likučiai, visada informuoti bendruoju pagalbos telefonu 112 ar VMVT telefonu 1879, gaišenos radimo vietą pažymėti bei nustatyti radimo vietos koordinates. Primename, kad už kiekvieną šerno gaišeną, apie kurią pranešama ir nurodoma jos radimo vieta, VMVT moka 30 eurų išmoką.
  5. Visų medžioklės plotų vienetų naudotojams norime atkreipti didelį dėmesį į medžioklėse dalyvaujančius svečius,  ir biologinio saugumo laikymąsi.  Norime priminti, kad AKM viruso pernešimą dideliais atstumais dažnai įtakoja pats žmogus, todėl nerekomenduojame kviestis svečių medžiotojų, medžiojančių teritorijose, kuriose aktyviai cirkuliuoja AKM virusas.
  6. Griežtai laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Žvėris doroti tik klubo, būrelio įrengtose ir VMVT patvirtintose pirminio dorojimo aikštelėse ar patalpose. Atliekas sunaikinti tik tam skirtose sandariose atliekų duobėse. Tinkamai nesunaikinus žvėrienos išdorojimo atliekų, gali būti platinimas Afrikinio kiaulių maro virusas ir trichineliozės susirgimas. Į pirminio dorojimo aikšteles ar patalpas turi patekti kuo mažiau žmonių, tik tie, kurie atlieka dorojimo darbus. Vengti šunų patekimo į dorojimo patalpas. Po atlikto sumedžioto šerno išdorojimo, sutvarkyti patalpas, inventorių, nuplauti ir dezinfekuoti, rūbus ir avalynę naudotą medžioklės metu gerai išplauti. Avalynė dažnai būna sutepta krauju, žvėries kūno skysčiais, paduose gali likti dorojimo atliekų, mėsos, riebalų, plėvių,  todėl, visada išeinant iš išdorojimo vietos, avalynė privalo būti atidžiai nuplauta ir dezinfekuota, dorojimo metu suteršti rūbai - išskalbti. VMVT rekomenduoja žvėries dorojimo metu naudoti plaunamas, dezinfekuojamas ar vienkartines prijuostes, rankogalius.
  7. VMVT primena, kad visi sumedžioti šernai privalo būti ištirti Afrikinio kiaulių maro ir trichineliozės atžvilgiu, o sumedžiotų šernų be atliktų tyrimų draudžiama išvežti iš medžioklės ploto vieneto, nebent jie būtų saugomi iki laboratorinių tyrimų atlikimo kitoje, su teritorine VMVT suderintoje, vietoje.

Tam, kad apsaugoti kiaulių ūkius ir šernų populiacijas nuo šios pražūtingos ligos labai svarbu kuo greičiau nustatyti AKM viruso cirkuliacijos vietas ir čia ypatingą vaidmenį  atlieka medžiotojai ir visuomenė.

Šiuo metu AKM viruso cirkuliacija aptinkama 19 Lietuvos savivaldybių t. y Birštono, Jonavos, Jurbarko, Kaišiadorių, Kauno, Kretingos, Molėtų, Pagėgių, Plungės, Skuodo, Šakių, Šalčininkų, Šilutės, Širvintų, Tauragės, Telšių, Varėnos ir Zarasų, tuo tarpu Vilkaviškio r. sav. AKM virusas šiais metais nustatytas tik kiaulių ūkiuose (žr. Pav. 1).

Pastebima, kad šiais metais virusas aktyvus Tauragės, Jurbarko ir Kretingos r. sav., tačiau vis dar nustatomas rytinėje, centrinėje ir pietinėje Lietuvos dalyse, kuriose virusas cirkuliavo nuo 2014 m.  Tai tik patvirtina, kad ši liga savaime neketina pasitraukti.

Šiuo metu AKM nustatomas 10 Europos Sąjungos šalių ir tik Belgijai ir Čekijai pavyko likviduoti AKM šernų populiacijoje ir šiuo metu ten auginama sveika šernų populiacija.

Nereikia pamiršti, kad ne vien tik AKM kelia grėsmę šernams, bet jie gali platinti žmogui pavojingas ligas. Viena iš jų - trichineliozė, kuri jau nuo seno kėlė didelę riziką žmonių sveikatai. Ši liga nėra mirtina šernams ar kiaulėms, tačiau gali sukelti pavojų žmonių sveikatai. Visiems sumedžiotiems šernams trichineliozės tyrimas yra privalomas. Statistiniai tyrimų duomenys rodo, kad ši liga vis dar aktyviai cirkuliuoja aplinkoje.

VMVT

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram kanale. Jei manai, kad mano darbas yra naudingas, pasidalink, prenumeruok, padėkok ar paremk...

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro. Registruokitės.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas. Nepykite komentatoriai, bet komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar
PASKUTINĖS NAUJIENOS:
04.12.2022 laikas 21:09 CDC: 1,1 milijono amerikiečių mirė dėl COVID vakcinų" - stulbinantis pripažinimas
Naujoje stulbinančioje CDC ataskaitoje teigiama, kad mažiausiai 1,1 mln. amerikiečių mirė dėl to, kad gavo eksperimentines mRNA vakcinas "Covid-19".

Skaityti daugiau

04.12.2022 laikas 20:38 Trudeau režimas įsakė "EUTANIZUOTI" neįgalią veteranę, nes ji valstybei kainavo ‘per daug pinigų’
Neįgali veteranė Kanadoje atskleidė, kad Trudeau režimas spaudė ją eutanazuoti, nes ji neturėjo pakankamai pinigų, kad savo namuose galėtų įsirengti keltuvą neįgaliojo vežimėliui.

Skaityti daugiau

04.12.2022 laikas 20:06 "Aš ateinu pas tave": Džeimsas Vudsas žada paduoti DNC į teismą dėl neteisėtos amerikiečių cenzūros

Aktorius Jamesas Vudsas (James Woods) pažadėjo paduoti į teismą Demokratų nacionalinį komitetą (DNC) už tai, kad šis bando sužlugdyti jo karjerą ir paminti amerikiečių žodžio laisvę.

Skaityti daugiau

03.12.2022 laikas 23:29 Receptai | Patiekalai Ši mišrainė ant Kūčių stalo yra tiesiog privaloma!
Šiandien noriu su Jumis pasidalinti labai skania burokėlių mišraine Kūčioms, kurią ruošiu su obuoliais ir konservuotais žirneliais. Pavyksta ji labai gerai ir visada būna pirma "nušluojama" nuo stalo.

Skaityti daugiau

03.12.2022 laikas 23:14 Receptai | Patiekalai Tokie pyragėliai su grybais yra iš fantastiškos srities. Pavyksta fantastiškai gerai!

Seniau mano šeimai tokie sluoksniuotos tešlos pyragėliai su grybais patikdavo tik virti aliejuje, o aš asmeniškai tokius labai retai norėdavau gaminti. Įdarui gamindama tik miško grybus.

Skaityti daugiau

01.12.2022 laikas 22:31 Receptai | Patiekalai Pikantiški sluoksniuotos tešlos pyragėliai su varške, kaparėliais, česnaku ir saulėje džiovintais pomidorais

Labai greitai pagaminami, paprasti, bet tuo pačiu pikantiški sluoksniuotos tešlos pyragėliai su varške ir džiovintais pomidorais, prie alaus, vyno arba arbatos.

Skaityti daugiau