Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Gamtos Paslaptys » 2021 » Balandžio » 8

Kad Vezuvijus pyksta - ženklų buvo, bet mažai kas galėjo įsivaizduoti, kas nutiks jau po poros dienų

Visi yra girdėję apie 79-ųjų Vezuvijaus išsiveržimą, kuris palaidojo Pompėją. Techniškai, tai buvo didžiausius nuostolius sukėlęs žinomas Vezuvijaus išsiveržimas. Tačiau 1906 metų balandžio 7 dieną įvyko pats didžiausias šio netoli Neapolio esančio ugnikalnio išsiveržimas pagal išsiliejusios lavos kiekį.

Ženklų, kad Vezuvijus pyksta, buvo jau balandžio 5 dieną, tačiau mažai kas galėjo įsivaizduoti, kas nutiks jau po poros dienų. Balandžio 7 dieną prasidėjęs išsiveržimas nustebino lavos kiekiu. Ji liejosi per kelias angas ugnikalnio šlaite ir nuklojo dirbamą žemę, kelius ir geležinkelius. Iš karto buvo palaidoti ir keli pastatai, tačiau lava tiesiog nesustojo tekėjusi ir skverbėsi gilyn į gyvenamus rajonus.

Kitą dieną buvo girdimi sprogimai Vezuvijaus gelmėse. Skaičiuojama, kad išspjautų dalelių debesis pasiekė 4 km aukštį. Neapolis buvo stipriai apgadintas - lava pasiglemžė ir ne vieną krikščionims svarbų pastatą.

Tačiau labiausiai buvo gaila žmonių - tas 1906-ųjų išsiveržimas pražudė 216 žmonių. 105 žuvo, kai slėpėsi vienoje bažnyčioje Neapolyje, kai įlūžo jos stogas. Dar 112 žmonės patyrė rimtus sužeidimus. Savo namus bent jau kuriam laikui paliko daugiau nei 34 tūkstančiai Neapolio miesto ir apylinkių gyventojų.

Manoma, kad tas Vezuvijaus išsiveržimas buvo produktyviausias išsiliejusios lavos kiekiu. Įvairiais skaičiavimais, tada išsiliejo apie 20 milijonų kubinių metrų lavos. Piroklastinis srautas, į kurį įeina ir pelenai, uolienos ir dujos, užėmė apie 211 milijonų kubinių metrų. Oktaviano miestas buvo palaidotas po pelenais - tuo metu jis buvo vadinamas naujaja Pompėja.

Užblokuota Šv. Onos bažnyčia Neapolyje

Užblokuota Šv. Onos bažnyčia Neapolyje ©commons.wikimedia.org

Nuostoliai buvo rimti. Juos sukėlė ne tik Vezuvijaus išspjautos uolienos ir lava, bet ir nuošliaužos, kurias skatino prasidėjęs lietus. Dėl to 1908-ųjų Vasaros Olimpinės žaidynės įvyko Londone, o ne Romoje.

Tuo metu Italija ruošėsi gražiajam sporto renginiui. Tačiau tas 1906-ųjų Vezuvijaus išsiveržimas privertė Italijos vyriausybę nukreipti resursus į katastrofos padarinių šalinimą. Taigi, 1908-ųjų Olimpiada buvo perkelta į Londoną. Romai ši garbė teko tik 1960 metais.

Paskutinis Vezuvijaus išsiveržimas įvyko 1944 metais. Ugnikalnis šiuo metu miega, bet Italijos valdžia yra paruošusi evakuacijos planus. Tiesa, juose pažymima, kad apie artėjantį išsiveržimą greičiausiai bus žinoma 14-20 dienų prieš jo pradžią. Evakuoti gali tekti apie 600 tūkstančių žmonių.

Šaltinis: technologijos.lt

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Būkite pirmi, kurie pasidalins savo nuomonėmis su kitais. Prisjungus galite komentuoti anonimiškai, po komentaro apačioje paspaudę Anonimas.
avatar
TAIP PAT SKAITYKITE:
12.05.2021 laikas 20:57 Liaudies Medicina Rekomenduoja jeigu nusilpusi imuninė sistema
Nepamirškite nuolat palaikyti imunitetą. Vitaminų trūkumas pavasarį yra viena iš svarbiausių jėgų praradimo ir sveikatos susilpnėjimo priežasčių. Be šviežių vaisių ir daržovių neapsieisite, tačiau pavasariop net ir žieminėse gamtos dovanų rūšyse vitaminai suyra....

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 18:07 Pastebėta Grupė NSO Danguje Virš JAV, Naujosios Meksikos Valstijos

Pastarosiomis dienomis JAV, pietvakariuose, Naujosios Meksikos valstijoje, vietiniai gyventojai stebėjo didelių NSO grupių skrydžius tiek dieną, tiek naktį. Rio Rancho - miestas JAV pietvakariuose, Sandoval apskrityje, Naujojoje Meksikoje.

...

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 11:47 Nuojauta – realesnė, nei atrodo

Širdies balsas, vidinis kuždesys, šeštasis pojūtis – nuojauta vadinama įvairiais vardais. Konkrečiai apibūdinti šį neapčiuopiamą reiškinį sudėtinga, galbūt dėl to dažnai abejojama, ar ji išvis egzistuoja. Nors ir nematoma, ji reali – tuo jau neabejoja ir mokslininkai.

...

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 22:25 Hipertonija ir fitoterapija. Liaudies medicina rekomenduoja
Hipertonine liga serga maždaug 10 % gyventojų, beveik pusė iš jų yra vyresni kaip 50 metų. Fitoterapija (gydymas vaistažolėmis) yra efektyviausia pradinėje susirgimo stadijoje. Laikina remisija nėra pasveikimo kriterijus, ir tik stabili būsena 3-5 mėnesius gali būti laikoma sėkme....

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 21:57 Pavojingas Kosulys. Kokie Požymiai Perspėja Apie Širdies Priepuolį
Širdies priepuolis yra labai pavojingas. Neretai širdies priepuolis „slepiasi po kitais, net ir netikėtais simptomais. Pavyzdžiui, vienas širdies priepuolio simptomų - rankų, o kai kada ir pečių skausmai.

Skaityti daugiau

12.05.2021 laikas 13:42 Receptai | Patiekalai Sumuštiniai su tunu ir kiaušiniais
Neįprasti sumuštiniai su tunu aliejuje, virtais kiaušiniais ir avokadais, kuriuos mano šeima labai pamėgo. Visiškai nieko sudėtingo, tačiau labai skanu.

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 21:09 Medical Health VACCIDENT ALERT: Vehicle accidents caused by vaccine side effects happening all over US roads and highways
If you’ve noticed the mayhem on US roads lately, you’re not the only one. People are driving like maniacs, cutting people out of their lane, swerving, speeding, running red lights, texting while driving and causing horrible wrecks....

Skaityti daugiau

11.05.2021 laikas 10:52 Receptai | Patiekalai Kiaušinis keptas bandelėje

Pastaruoju laikotarpiu man toks kiaušinių paruošimo būdas tapo pačiais skaniausiais pusryčiais. Atsikėlusi ryte, net nedvejodama einu gaminti šitaip. Kol kas šeima nesiskundė, tad suprantu, kad ir jiems labai patiko.

...

Skaityti daugiau