Meniu
Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paslapčių ir Žinių Pasaulis » Kosmosas » 2020 » Rugsėjo » 4

Ar žinote, kiek trunka galaktikos metai?

Žmonės įpratę laiką skaičiuoti pagal Žemės judėjimą Saulės atžvilgiu. Ir nors mums bei visai Žemės gyvybei mūsų planetos sukimasis apie savo žvaigždę yra be galo svarbus, vertinant rimtesniu mastu jis yra visiškas niekis, lyginant su tiesiog epinio masto Saulės (ir visos Saulės sistemos) kelione aplink Paukščių tako galaktikos centrą, rašo „Live Science“.

Tam, kad Saulės sistema apsuktų vos vieną ratą aplink Paukščių taką, reikia maždaug 220-230 mln. žemietiškų metų, tvirtina Teksaso universiteto (JAV) astronomijos docentas Keithas Hawkinsas.

Kitaip tariant, jei laiką matuotume pagal tokį galaktinį laikrodį, Žemei šiuo metu būtų apie 16 metų, o Saulė būtų susiformavusi prieš maždaug 20 metų. Visa visata dabar būtų vos 60 metų amžiaus.

Saulės sistemos kelią aplink Paukščių tako galaktiką iš esmės galima lyginti su Žemės orbita aplink Saulę. Tik šiuo atveju sukamasi ne apie kokią nors žvaigždę, o aplink supermasyvią juodąją skylę, tūnančią galaktikos centre, teigia K.Hawkinsas. Šis objektas aplinkinius, arčiau esančius objektus paveikia milžiniška gravitacine jėga, tačiau Saulės sistemos orbitą iš tikrųjų palaiko gravitacinės jėgos, kolektyviai skleidžiamos visos Paukščių tako materijos.

„Saulė juda pakankamu greičiu – maždaug 230 km per sekundę – kad išlaikytų judėjimą aplink galaktikos centrą į apskritimą panašia trajektorija“ ir dėl to nėra įtraukiama į juodąją skylę, tvirtino astronomas.

Jeigu lygintume su vietiniais Žemės metais, galaktiniai metai skaičiuoja lauką iš tiesų milžinišku mastu. Tačiau tai nėra „universalūs“ galaktinai metai – tai, ką mes, Žemės gyventojai, vadiname galaktiniais metais yra būdinga tik Saulės (ir Žemės) kelionei aplink Paukščių taką.

„Mes sakytume, kad galaktiniai metai trunka 220 ar 230 milijonų metų. Kitoms galaktikos žvaigždėms tie metai yra kitokios trukmės“, – aiškino K.Hawkinsas.

Galaktikos skersmuo yra apie 100 000 šviesmečių, o Žemė yra maždaug 28 000 šviesmečių atstumu nuo galaktikos centro. „Jeigu galaktiką įsivaizduotume kaip miestą, tai Žemė būtų kažkur ties ta vieta, kur prasideda priemiestis“, – aiškino docentas. Žvaigždėms, besisukančioms arčiau juodosios skylės – gyvenančioms „miesto centre“ – galaktiniai metai būna santykinai trumpesni. O tolesniuose priemiesčiuose metai trunka šiek tiek ilgiau.

Panašiai artumas iki žvaigždės didele dalimi lemia ir planetų metų trukmę. Tarkime, Merkurijaus – Saulei artimiausios planetos – metai trunka 88 dienas (per tiek ši planeta apsuka pilną orbitą aplink Saulę), o Urano – septintosios planetos nuo Saulės – metai trunka net 84 Žemės metus. Tolimojoje Plutono nykštukinėje planetoje gimtadienį švęstume 248 kartus rečiau nei Žemėje.

Planetų orbitinė fizika yra panaši į tą fiziką, kuri lemia Saulės sistemos orbitos aplink Paukščių taką, tačiau vis vien kyla klausimas: kaip astronomai sugalvojo, kokiu būdu apskaičiuoti galaktinių metų trukmę? T.Hawkinsas tvirtina, jog tokia užduotis iš tiesų yra ganėtinai paprasta – visos tam reikalingos žinios buvo įgytos dar pačioje moderniosios astronomijos mokslo vystymosi pradžioje.

„Daugiausiai tai yra susiję su žvaigždžių judėjimo galaktikoje stebėjimu. Stebėdami žvaigždes, dangije judančias aplink galaktiką, galite išskaičiuoti ir kitų žvaigždžių greitį bei kryptį“, – sakė K.Hawkinsas.

Straipsnį vertė 15min.lt

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
2019-07-17 laikas 19:58 Receptai Vištienos salotos su ananasu ir pievagrybiais
Vištienos salotos su ananasu ir pievagrybiais. Vištienos krūtinėlę, ananasus ir pievagrybius pjaustome kubeliais. Sūrį tarkuojame burokine tarka. Riešutus pasmulkiname. Į dubenį dedame vištieną, ananasus, pievagrybius, graikinius ...

Skaityti daugiau

2019-12-13 laikas 09:37 Receptai Kaip pasigaminti Sultingus Ir Traškius Naminius Čeburekus?
Faršui svogūnus smulkiai smulkiai sukapojame ir pagrūdame grūstuve ar pamušame plaktuku, galima kartu sumalti mėsmalėje su mėsa, paskui pasūdome, beriame pipirų ir pilame kefyrą arba vandenį. Gerai permaišome faršą ir imamės čebur...

Skaityti daugiau

2020-04-24 laikas 18:11 Receptai Labai Skanu. Skanių Čeburekų Receptas
Keptuvėje su storu dugnu įkaitiname aliejų. Jo turi būti tiek, kad beveik apsemtų čeburekus. Sumažiname ugnį ir kepame čeburekus kol gražiai apskrus, maždaug po 2-2,5 minutes iš kiekvienos pusės. Skanaus!

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
2025-07-22 laikas 21:11 Tiesa ar melas: Kaip sąmoningai kurti laimingus santykius?
Sužinokite, kaip sąmoningai kurti laimingus santykius! Praktiniai žingsniai ir moksliniai patarimai padės atrasti harmoniją ir meilę. Šiame straipsnyje atskleisime, kaip mokslas ir psichologija padeda suprasti santykių kūrimo procesą, ir pateiksime p...

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:21 Jungtinės Karalystės migrantų viešbutyje kilo protestai po to, kai prieglobsčio prašytojas buvo apkaltintas seksualiniais nusikaltimais
Demonstracija virto smurtiniais neramumais prie „The Bell Hotel“ viešbučio po to, kai buvo suimtas Etiopijos prieglobsčio prašytojas, apkaltintas seksualine prievarta prieš moksleivę ir moterį Eppingo miesto centre....

Skaityti daugiau

2025-07-21 laikas 08:02 Ką apie jus pasakoja jūsų akių spalva? Moksliniai faktai ir hipotezės
Švedijos Erebro universiteto studijos, rodo, kad genai, lemiantys rainelės spalvą, taip pat daro įtaką smegenų priekinės dalies formavimuisi, kuri atsakinga už mūsų elgesį ir asmenybės bruožus. Šiame straipsnyje gilinsimės į tai, kaip akių spalva sie...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:50 5 Nesveiki Santykių Įpročiai, Kurie Žudo Meilę: Kaip Juos Įveikti?
Kaltės užglaistymas dovanomis, partnerio kaltinimas dėl savo nesėkmių, senų nuoskaudų priminimas, pavydo kontrolė ar manipuliacijos – šie įpročiai tyliai ardo net stipriausius santykius. Remdamiesi psichologiniais tyrimais ir praktiniais pavyzdžiais,...

Skaityti daugiau

2025-07-20 laikas 18:09 Kodėl Kai Kurie Zodiako Ženklai Negrąžina Skolų? Astrologija ir Psichologija Atsako!
Tikriausiai kiekvienas esame susidūrę su situacija, kai paskolinome pinigų, bet jų taip ir neatgavome. Ar astrologija gali paaiškinti, kodėl kai kurie žmonės vengia grąžinti skolas? Atraskite, kaip Zodiako ženklai veikia finansinius įsipareigojimus!...

Skaityti daugiau