- 10.07.2023
- 0.0 Reitingas
- 737 Peržiūros
- Komentarai
Staigus Stivenso-Džonsono sindromo (Stevens-Johnson syndrome / SJS) - reto ir potencialiai mirtino odos sutrikimo - atvejų padažnėjimas gali būti susijęs su COVID-19, padidėjusiu skiepijimų skaičiumi arba vakcinų ar ankstesnės infekcijos nulemtu sumažėjusiu slenksčiu, rodo neseniai žurnale "Burns" paskelbta didelė atvejų serija.
Australijos Konkordo bendrosios ligoninės (Concord Repatriation General Hospital) nudegimų skyriaus tyrėjai iki COVID-19 įvedimo per metus pastebėjo 2-4 SJS, arba toksinės epidermio nekrolizės (TEN), atvejus. Vien per pirmuosius šešis 2022 m. mėnesius tame pačiame nudegimų centre atvejų padaugėjo septynis kartus.
Iš 14 užregistruotų atvejų penki pacientai COVID-19 buvo paskiepyti likus mėnesiui iki SJS/TEN išsivystymo, o trys iš 14 pacientų COVID-19 vakcina buvo paskiepyti prieš mėnesį. Nebuvo pranešta nė apie vieną SJS/TEN atvejį neskiepytam asmeniui.
Tyrėjai teigė, kad dėl ligos retumo ir vaistų, kurie, kaip žinoma, gali sukelti ligą, buvimo ryšį įrodyti sunku, tačiau spartus atvejų skaičiaus didėjimas nuo pandemijos pradžios ir vakcinos platinimo pradžios kelia "nerimą".
SJS/TEN yra sunki padidėjusio jautrumo būklė, kai odoje atsiranda bėrimų, pūslių ir pleiskanų, sudarančių skausmingas vietas, primenančias stiprų nudegimą karštu vandeniu. Gleivinės, įskaitant akis, lytinius organus ir burną, dažnai pažeidžiamos arba smarkiai pažeidžiamos, dėl to prasideda sepsis, plaučių uždegimas, infekcija arba mirtis.
Nors anksčiau SJS ir TEN buvo laikomos atskiromis ligomis, dabar jos yra tos pačios ligos dalis - SJS yra lengvesnė ligos spektro dalis, o TEN - sunkiausia.
Vaistai, įskaitant vaistus nuo epilepsijos, antibiotikus ir priešuždegiminius skausmą malšinančius vaistus, yra pagrindinė SJS/TEN priežastis, tačiau šią ligą gali sukelti ir tam tikri virusai bei vakcinos. Dėl to, kad SJS/TEN gali būti mirtinas, jis laikomas skubia medicinos pagalba, o pacientai gydomi nudegimų skyriuose.
3 mokslininkų teorijos, kodėl staiga padaugėjo SJS/TEN atvejų
Tyrėjai pasiūlė tris teorijas, kodėl staiga padaugėjo SJS/TEN atvejų.
Viruso sukeltas
Pirmoji teorija teigia, kad SARS-CoV-2 virusas gali sukelti SJS/TEN tiesiogiai prisijungdamas prie receptorių, kurie sukelia T ląstelių medijuotą atsaką. Kiti virusai, galintys sukelti SJS/TEN, yra paprastosios pūslelinės virusas, Epšteino-Barro virusas ir gripas.
Vakcinų sukeltas
Antroji teorija teigia, kad COVID-19 vakcinos gali tiesiogiai jungtis prie ląstelių receptorių, kurie sukelia SJS/TEN, ir paveikti organizmo T ląstelių imuninį atsaką, inicijuojantį SJS/TEN. Šis T ląstelių atsakas pasiekia piką praėjus 7 ir 28 dienoms po vakcinacijos, o tai atitinka pastebėtus atvejus.
Iš trijų atvejų, kurie tyrime buvo priskirti skiepijimui, du pacientai buvo paskiepyti mRNA vakcina, o vienas - virusinių vektorių vakcina per mėnesį nuo SJS/TEN išsivystymo. Mokslininkai publikuotoje literatūroje nustatė dar aštuonis SJS atvejus po COVID-19 vakcinacijos - keturi buvo susiję su mRNA vakcinomis, trys - su virusinių vektorių vakcinomis, pavyzdžiui, "AstraZeneca" ir "Johnson & Johnson", ir vienas - su viso viruso vakcina.
JAV vakcinų nepageidaujamų įvykių pranešimo sistemos (VAERS) duomenimis, nuo 2019 m. gruodžio 14 d. iki 2023 m. birželio 23 d. pranešta apie 198 SJS / TEN atvejus po COVID-19 vakcinacijos. Istoriškai įrodyta, kad VAERS praneša apie mažiau nei 1 proc. faktinių nepageidaujamų įvykių, susijusių su vakcinomis, o tai reiškia, kad galėjo būti ir kitų SJS / TEN atvejų, apie kuriuos nebuvo pranešta.
Slenksčio mažinimas
Trečioji autorių pasiūlyta teorija yra ta, kad užsikrėtus COVID-19 infekcija arba gavus vakciną imuninė sistema "užkrečia" imuninę sistemą, todėl sumažėja slenkstis, nuo kurio vaistas gali sukelti SJS / TEN.
...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau
Skaityti daugiau