Asmeninė anketa Prisijungimas ir registracija
Atgal Pagrindinis » Paranormal.lt - Pasaulio naujienos kitaip » Liaudies medicina, Sveikata » 2023 » Lapkričio » 14

Kiek gali trukti kosulys ir kai ji gydyti?

Kiek gali trukti kosulys ir kai ji gydyti?

Kosulys - tai ne vien tik peršalimo, bet ir daugelio ligų simptomas. Kosulys gali perspėti ir apie širdies ir kraujotakos sistemos, ir apie psichogenines ligas. Kaip tinkamai gydyti kosulį? 

Kosulio priežastys

• Kosulys perspėja apie patologinius procesus, pažeidžiančius kosulio receptorius, kurių yra vos ne visame žmogaus kūne: nuo nosiaryklės iki apatiniųjų kvėpavimo takų bei pleuroje ir diafragmoje.

• Dažniausiai kosulį sukelia virusai, bakterijos ir alergenai.

• Kosulys gali perspėti ir apie dulkėmis bei kitomis medžiagomis už terštą orą. 

• Kosulio receptoriai reaguoja į kraujotakos pokyčius (sergant širdies ligomis kraujotaka pablogėja), todėl sergantys širdies ir kraujotakos sistemos ligomis nori dažnai giliau įkvėpti oro ir atsikosėti. 

• Stiprus ir ilgalaikis kosulys pažymi, kad patologija - rimta, todėl būtina skubiai nustatyti kosulio priežastį. 

Simptomai, dėl kurių būtina skubiai kreiptis į gydytojus

• Stiprėjantis kosulys ir blogėjanti savijauta; 
• pasunkėjęs kvėpavimas; 
• kosulys ir 5 dienas nemažėjanti aukšta kūno temperatūra; 
• gausios išskyros kosint; 
• bet kurio intensyvumo ilgiau nei 2-3 savaites trunkantis kosulys; 
• „triukšmingas“ kosulys. 

Diagnozė pagal kosulio garsą

Kai kada diagnozę galima nustatyti pagal kosulio garsą. „Lojantis“ ar „gaidžio“ kosulys su ilgalaikiu, triukšmingu įkvėpimu, dusuliu ir gausiomis išskyromis - akivaizdus kokliušo požymis. 

• Lengvai atpažįstamas sergančiųjų astma kosulys - priepuolinio pobūdžio, sausas su švilpiančiu kvėpavimu ir gausiomis tirštomis išskyromis.

• Kai sloguojant patinsta nosis, kosulys būna paviršinis, sausas. Be to, tokiu atveju šnarpščiama nosimi. 

• Sergant kitomis ligomis (bronchitu, pneumonija, plaučių vėžiu) kosulys gali būti labai panašus, todėl jį atskirti vien pagal garsą beveik neįmanoma. 

Kaip gydyti kosulį? 

Kosulys - tai ne liga, o ligos simptomas. Svarbu išgydyti ligą, tada nebeliks ir kosulio. Kosulys bus mažiau kamuojantis, jei pavyks atsikosėti gleivėmis, kurias išskiria ypatingos liaukos. Gleivių tirštumas tiesiogiai priklauso nuo kraujo tirštumo. Tirštas kraujas - tirštos gleivės, skystas kraujas - skystos gleivės. Gleivės bus skystesnės, jei daugiau gersite skysčių. Tokiu atveju naudinga vartoti atsikosėti padedančių preparatų. Visgi, jų privalumas prieš gausų skysčių vartojimą - neįrodytas. 

Kodėl buvo uždrausti kosulį malšinantys vaistai? 

Anksčiau besiskundžiantys kosuliu gausiai vartodavo kosulį malšinančių vaistų. Šie vaistai veikdavo kosulio centrus, todėl nustodavo skirtis gleivės. 

Šiuo metu tokie vaistai skiriami tik tada, kai kosulys iš tiesų yra labai varginantis ir kamuojantis. Jei gleivių nepašalinsite iš organizmo, jos kaupsis plaučiuose bei apsunkins kvėpavimą, o tai gresia įvairiomis komplikacijomis, pavyzdžiui, plaučių uždegimu. 

Centrinio ir mišraus poveikio kosulį malšinantys vaistai, kurie slopina kosulio receptorių aktyvumą, skiriami ir dabar kompleksinėje terapijoje. Tačiau šie vaistai nėra labai efektyvūs, be to, jie turi ir tam tikrą žalingąjį šalutinį poveikį. 

Vaikams sunkiau

Kosint aktyviai „dirba“ kvėpavimo takų raumenys, kurie išstumia gleives. Vaikų kvėpavimo takų raumenys yra žymiai silpnesni nei suaugusiųjų, todėl atsikosėti gleivėmis jiems žymiai sunkiau. 

Išgėrus atsikosėti padedančių vaistų, vaikų plaučiuose neretai girdisi krenkštimas, nes tokie preparatai pagausina gleivių kiekį, kurį vaikams pašalinti labai sunku. 

• Vaikams labai svarbu ne tik gausiai gerti skysčių, bet ir jiems patalpose užtikrinti švarų, drėgną ir vėsų orą. Tada gleivės nesudžius ir jas vaikams atsikosėti bus žymiai lengviau. Jei vaikų kambaryje tvyro sausas ir šiltas oras, vaikams jokie vaistai nepadės. 

Ar kosulį gydyti padės bulvės, karsto vandens pūslės ir garstyčių pleistrai? 

Kosulį galima pabandyti gydyti karšto vandens pūslėmis, taurėmis, garstyčių pleistrais, inhaliacijomis, karštų bulvių garais. Tiesa, tokiomis priemonėmis reikia gydytis labai atsargiai, nes jos gali nudeginti ir viršutinius kvėpavimo takus, ir visą kūną. Veikiamos karštų garų perdžiūvusios gleivės sudrėksta, subrinksta, todėl jomis pavyksta atsikosėti. 

Tokiomis procedūromis gali gydytis tik suaugę žmonės, kurie gali giliai ir efektyviai atsikosėti. Vaikams iki 7 metų, kurie taip giliai negali atsikosėti, inhaliatoriais patariama gydytis labai atsargiai, o vaikams iki vienerių metų taip gydytis draudžiama. 

Ar kosulys užkrečiamas? 

Kosint į orą patenka daugybė aerozolio lašelių, kurie patekę į kitų žmonių kvėpavimo takus juos galima užkrėsti tomis ligomis, kuriomis serga kosintis žmogus. Kosulys pavojingas arti (ištiestos rankos atstumu) esantiems žmonėms. Kosulys yra taip pat užkrečiamas kaip čiaudulys, juokas ar gilus kvėpavimas. 

Kiek gali trukti kosulys? 

Ūmus, ligų sukeltas kosulys gali trukti iki 3 savaičių. Kosulys, kuris trunka ilgiau nei mėnesį laiko, vadinamas lėtiniu, todėl būtina kreiptis į pulmonologą. 

Kuo daugiau kosėji, tuo daugiau norisi

Teigiama, kad kosulys suaktyvina kosulio centrą, kurį nuraminti nėra taip lengva, todėl žmogus toliau kosti jau be priežasties. Kai suaktyvėja neuronai, kosulys gali dar labiau sustiprėti ir tapti nuolatiniu. Tokiu atveju kalbama apie psichogeninį kosulį, kurį reikia tinkamai gydyti. Jei kosulio receptoriai nebus dirginami, kosulys palaipsniui nurims.

Peršalimo ligas padedantys gydyti liaudiški receptai

Gydymas šaltalankių aliejaus garais

Vandenį, į kurį įlašinote kelis lašus šaltalankių aliejaus, užvirkite. Gydydami peršalimo ligas, karštais garais pakvėpuokite 10-15 minučių. 

Gydymas apelsinų žievės nuoviru

1 valgomąjį šaukštą susmulkintų apelsinų žievių užpilkite 1 stikline verdančio vandens, leiskite nusistovėti pusę valandos, nukoškite. Taip paruošto antpilo gerkite vietoje arbatos.

Gydomasis receptas su medumi

• Sumaišykite stiklinę skysto medaus, 1/2 stiklinės vandens ir susmulkintą alijošiaus lapą. Mišinį lengvai pakaitinkite ir vartokite po valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną. 

• Sumaišykite 100 g susmulkintų graikinių riešutų branduolių, 1/2 stiklinės medaus ir vienos citrinos sultis. Gydydami peršalimo ligas šio mišinio vartokite po 1 valgomąjį šaukštą 3 kartus per dieną.

Kaip liaudiškomis priemonėmis gydyti kosulį rūkantiems žmonėms? 

Kai kurie žmonės skundžiasi, jog metus rūkyti rytinis kosulys ne tik nepranyko, bet dar labiau sustiprėjo. Pasak gydytojų, taip yra todėl, kad plaučiai stengiasi išvalyti per daugelį metų susikaupusius sakus, todėl reikia pakentėti. Visgi, jei ilgai laukti nenorite, šį nemalonų kosulį pabandykite gydyti liaudiškomis priemonėmis.

Gydymas miškinių dedešvų nuoviru

• Kelias miškinių dedešvų šaknis užpilkite 0, 5 litro pieno, virinkite 10-15 minučių, nukoškite. Šio nuoviro patariama gerti po 50 ml 2-3 kartus per dieną.

Kosulį padedantis gydyti vaistinių augalų mišinys

• Sumaišykite 2 dalis gudobelių žiedų, po 1 dalį sausų vaistinių valerijonų ir paprastosios sukatžolės šaknų bei pipirmėčių žalumos. 3 valgomuosius šaukštus susmulkinto vaistinių augalų mišinio užpilkite 0, 5 litro verdančio vandens, leiskite nusistovėti 4 valandas, nukoškite. Šio antpilo patariama gerti po 1/2 stiklinės 3 kartus per dieną.

P komentaras: Pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.

Įdomus pasaulis:
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale

...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.

O dabar įvertink šią naujieną, padaryk gerą darbą šiandieną + komentuok:

Niekas neišdrįso palikti komentaro.
Komentarai su keiksmažodžiais bus šalinami automatiškai, be atsiprašymo.
avatar

Nemokami skelbimai

Skanaus:
08.06.2019 laikas 15:08 Receptai Gardūs pyragėliai su bulvių įdaru

Gardžių pyragėlių su bulvių įdaru receptas. Skanaus!

Skaityti daugiau

03.11.2017 laikas 13:15 Receptai Bulvių kaukė Įvairių tipų odai
Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Įvairių tipų odą. Ingredientai: Didelė bulvė, Pienas.

Skaityti daugiau

17.01.2018 laikas 14:20 Receptai Žolelių nuoviro kaukė

Liaudies medicinos receptas. Gydo nuo: Riebios veido odos. Ingredientai: Ramunėlių, Liepžiedžių, Šeivamedžio uogų, Medaus, Avižinių miltų.

Skaityti daugiau

Taip pat skaitykite:
02.11.2024 laikas 17:50 Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai
Ruduo prie upės: graži gamta, upė ir paukščių garsai. Pabūkite ir prisiminkite šių metų šilta rudenį prie upės. Nuostabus oras, net uodai, mašalai skraido

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 14:06 Senos sielos: ar tikrai gyvename daugybę gyvenimų?
Klausimas apie tai, ar žmogus gali turėti ne vieną, o daugybę gyvenimų, peržengia laikų ir kultūrų ribas. Senovės išminčiai ir šiuolaikiniai ezoterikai tvirtina, kad mūsų siela keliauja per nesuskaičiuojamas inkarnacijas. Tačiau kaip mokslo požiūris ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 12:53 Dirbtinis intelektas bepiločių orlaivių koordinavimui: nauja era
Plačiai diskutuojama apie dirbtinio intelekto (AI) panaudojimą kare, tačiau naujausi Kinijos mokslininkų pasiekimai kelia klausimų dėl ateities karo strategijų. Naudodami pažangias technologijas, kuriamos AI sistemos, galinčios koordinuoti bepiločių ...

Skaityti daugiau

02.11.2024 laikas 08:32 Bilas Gatesas Skelbia Pasaulinės Religijos Idėją DI Eroje
Globalistų milijardierius Billas Gatesas neseniai sukėlė diskusijų audrą, pareikšdamas, kad žmonijai reikia „vienos pasaulinės religijos“, kuri sujungtų elementus iš krikščionybės, judaizmo ir islamo, kad galėtume sėkmingai gyventi dirbtinio intelekt...

Skaityti daugiau

01.11.2024 laikas 20:51 COVID-19 vakcinų ir širdies ligų rizika: nauji tyrimo duomenys
Paskutiniu metu vykstantys tyrimai apie COVID-19 vakcinas atskleidžia nerimą keliančius rezultatus dėl širdies ligų rizikos. Neseniai Pietų Korėjos tyrėjų komanda, analizavusi didelį duomenų kiekį, nustatė, kad asmenims, gavusiems mRNA vakcinas, rizi...

Skaityti daugiau