- 22.12.2024
- 0.0 Reitingas
- 55 Peržiūros
- 1 komentarai
Mokslininkai vis dažniau kelia klausimą: ar gyvybė gali egzistuoti kosmose, toli nuo mūsų planetos, net ir ekstremaliausiose sąlygose? Nuo tardigradų iki termofilinių bakterijų, Žemėje yra daugybė organizmų, kurie sugeba išgyventi net ir pačiose sunkiausiose aplinkose. Šiame straipsnyje nagrinėsime, kokios galimybės egzistuoja nežemiškai gyvybei ir kaip žemiškų organizmų savybės gali atverti naujas galimybes ateities tyrimams.
Galimų Gyvybės Formų Scenarijai Kosmose
Kai kalbame apie nežemišką gyvybę, natūraliai darome prielaidą, jog ji tarptų kokioje nors planetoje ar palydove. Gravitacinis laukas suteikia daug privalumų – pavyzdžiui, leidžia palaikyti atmosferą ir skystą vandenį, iš kurių bent pastarasis būtinas visiems žemiškiems organizmams. Tačiau galbūt įmanomi ir kitokie scenarijai?
Keli mokslininkai teigia, kad taip. Daugybė organizmų Žemėje keičia savo aplinką, pritaikydami ją savo reikmėms. Ar žemiškų galimybių pakaktų sukurti tinkamą išgyvenimui aplinką kosmose? Pasirodo, kad galbūt taip. Norint išlaikyti skystą vandenį, reikalingas bent 611 paskalių slėgis – maždaug 0,6 proc. atmosferos slėgio.
Neretas organizmas Žemėje išlaiko daugiau nei 10 kilopaskalių slėgių skirtumą; net ir žmogaus galvos ir pėdų kraujagyslėse slėgis gali skirtis keliolika kilopaskalių. Pavyzdžiui, tardigradai, žinomi kaip „vandens lokiai“, gali išgyventi ekstremaliausiose sąlygose – nuo vakuumo iki aukšto radiacijos lygio.
Kai kurie organizmai, kaip termofiliniai bakterijos, labai gerai reguliuoja savo temperatūrą ir, bent iš principo, galėtų palaikyti ją tinkamą skysto vandens egzistavimui net ir kosmose, tiek ties Žemės orbita, tiek netgi Asteroidų žiede.
Aišku, vien teorinių galimybių tikrai nepakanka teigti, kad tokiose vietose gyvybė galėtų užsimegzti ar išlikti ilgą laiką. Visgi negalime atmesti tikimybės, jog gyvi organizmai, net ir gana sudėtingi, patekę į atšiaurią aplinką, sugebės išgyventi ir nuskristi nuo vienos planetos iki kitos. Pavyzdžiui, mokslininkai jau atliko eksperimentus, kuriuose tardigradai buvo vežami į kosmosą, ir jie sugebėjo išgyventi.
Be to, rezultatai atveria perspektyvą panaudoti šias gyvų organizmų savybes ruošiant tinkamą žmonėms gyventi aplinką kosmose. Pavyzdžiui, galbūt kada nors grynai biologinės kilmės terpė padės asteroiduose gaminti deguonį ir užauginti maisto.
Tyrimo rezultatai, kurie publikuojami žurnale „Astrobiology“, gali paskatinti naujas idėjas apie galimus gyvenimo formatus ir jų pritaikymą kosmose. Tai ne tik atveria naujas galimybes moksliniams tyrimams, bet ir skatina optimizmą dėl Žemės ateities, kai galbūt rasime būdų išgyventi ir klestėti kitose planetų sistemose.
Naujausi tyrimai, paskelbti žurnale „Astrobiology“, rodo, kad tam tikri organizmai galėtų išgyventi kosmoso sąlygose, prisitaikydami prie ekstremalių slėgių ir temperatūrų. Eksperimentiškai nustatyta, kad tardigradai gali ištverti ne tik vakuumą, bet ir intensyvią radiaciją, kas atveria galimybes suprasti, kaip gyvybė galėtų egzistuoti kitose planetose.
Remiantis: https://paranormal.lt
Pasaulio naujienas kitaip... skaitykite Paranormal Telegram, FB ir X(twitter) kanale...kadangi jau perskaitėte šį straipsnį iki pabaigos, prašome Jus prisidėti prie šio darbo. Skaitykite „Paranormal.lt“ ir toliau, skirdami kad ir nedidelę paramos sumą. Paremti galite Paypal arba SMS. Kaip tai padaryti? Iš anksto dėkojame už paramą! Nepamirškite pasidalinti patikusiais tekstais su savo draugais ir pažįstamais.
Susijusios naujienos:
Skaityti daugiau